Suhoj Su-35 "poslednji Flanker"

418

Suhoj Su-35 "poslednji Flanker"

online
  • Kubovac  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 12 Jul 2016
  • Poruke: 5112

@ Futurama

Radi o opsegu rada, radnim frekvencijama. Znam da P-12 / P-18 radi na frekventnom opsegu 150-200 Mhz i da je to van opsega HARM-a (tog vremena) sa frekventnim opsegom od 500 Mhz do 26 GHz.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 02 Jan 2012
  • Poruke: 291

Kubovac ::Evo još da ubacim ovaj link na tekst ispisan oktobra prošle godina na temi F-35, gde smo analizirali mogućnosti stealth tehnologije protiv PVO sistema tipa S-300/400 i radarskog kompleksa Nebo.
Da ne ponavljam ceo tekst, pročitajte ga, izvori iz kojih sam izvlačio većinu informacija su zapadni...

Stealth tehnologija protiv savremenog sistema PVO


Tekst jako lepo opisuje principe borbe protiv stelt letelica ali se ne bih složio sa komentarima vezanim za RCS stelt aviona u VHF/UHF području.
Endnotes članka na APA koji sam citirao je interesantan sam za sebe i tiče se RCS stelt aviona u metarskom opsegu.
https://www.ausairpower.net/APA-Nebo-SVU-Analysis.html#2

Ovde se vidi da se veliki broj elemenata aviona na ovom talasnom području nalazi u Rejlijevom opsegu refleksije tj. ima odraz približan sferi sličnih dimenzija.
Karakteristike apsorpcionih materijala takodje ne mogu mnogo da utiču na RCS jer bi slojevi morali biti veoma debeli. Ni F-117 nije baš mnogo bolji ovde.
U prevodu grubo RCS ne bi trebala biti manja od 0.1m2 što u dometu znači 50% manju daljinu detekcije u odnosu na RCS od jednog metra kvadratnog.
Dobitak od 5-10dB koji pominju zapadni izvori za VHF opseg je smešan i ne bi imalo mnogo smisla mlatiti se sa tim glomaznim radarima da bi se daljina detekcije povećala za 30% ili u najboljem slučaju za 75%.

Stoga je prosto neverovatno da P-18 nije otkrivao F-117 na većim daljinama 99te.
Jer ako uzmemo da P-18 detektuje cilj RCS 1m2 na 150km to što je detektovao F-117 na 28km znači da isti ima RCS oko 0.0012 m2 što je prosto neverovatno imajući u vidu zaključke gore za metarski ospeg. To je u prevodu -29dBsm što je identično proceni RCS za X opseg gde je najveća steltnost. Ili drugačije ako uzmemo da se RCS značajno smanjuje na X opsegu F-117 bi trebao da ima RCS zrna peska i bio bi potpuno neuhvatljiv za nišanski radar Neve što definitivno nije bio slučaj.

Zato sam i postavljao ona pitanja u vezi daljine detekcije na P-18 za klasične lovce sličnih dimenzija.
Sumnjam da su Amerikanci ipak koristili neki trik kako bi maksimizovali steltnost F-117 za P-18. Možda biranjem odgovarajuće visine leta ili/i brzine leta u nekoj slepoj zoni visine i brzine.
Treba imati u vidu da su oni jako dugo imali u posedu P-12 i P-18 iz DDR-a i da su mogli da eksperimentišu.



online
  • Kubovac  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 12 Jul 2016
  • Poruke: 5112

@ Futurama

Vidi, ne trebamo se ovde "hvatati za svaku reč". Pričamo o temama koje su danas predmet polemika Rusa i Amerikanaca i ne znam možemo li mi ovde to "rešiti".
Teško da mi ovde možemo znati potpunu "istinu" o svemu ovome. Ja sam namerno ovde i onda na temi F-35 objavio i analizirao informacije iz zapadnih izvora i sa nekih zapadnih foruma za koje pouzdano znam godinama prateći njihov rad i pisanje da "znaju ponešto".... Wink
Da sam postavio ruske izvore, verovatno bi bilo komentara tipa "ma ovi Rusi preteruju ili ovo ili ono". Meni je dovoljno što se Ameri "znoje" čak i sa ovim podacima koji su sigurno pomalo "frizirani" da umire zapadne "duhove"...

Znači naš P-12 / P-18 je imao prosečnu daljinu otkrivanja F-117A od 28 km ali i napisao sam ranije da to nikako ne znači da nije nekada otkriven i na većim daljinama. Ovo je samo podatak o "prosečnoj" daljini otkrivanja i to kada je od strane 280. CEiO (Centar elektronskog izviđanja i osmatranja) potvrđeno da je u pitanju F-117A.

Takođe, u onom tekstu se navodi da je dobitak (kako si ga ti nazvao) bio najmanje od 5-10 dB.
Dakle, samo hoću da kažem da su ovo zapadni izvori i da je "prava istina" verovatno takva da su podaci o stvarnim mogućnostima otkrivanja letelica "stealth" tehnologije metarskim radarima, bilo to P-12/18 ili VHF Nebo, svakako veći od prikazanih.

I na kraju, radari P-12/18 su uglavnom korišteni u divizionima PVO Neva i uglavnom su uključivani po komandi sa komandnog mesta brigade kada postoji podatak (radarski od VOJIN-a ili putem elektronskih izviđača ili VOSt-ova) da su ciljevi na daljinama od na primer 50-60 km. Nema potrebe ranije uključivati OAR ako postoji (a postoji) ili brigadni OAR ili se podaci dobijaju od drugih radara, jer njihova namena je otkriti i proslediti podatak raketnom divizionu, a ne vršiti funkciju VOJ.

Sa druge strane, sistem VOJIN je imao samo 2 radara P-12 u svom sastavu i bili su rezervna sredstva.
Na kraju rata su ova 2 radara preživela i radila većinu vremena, a "glavni radari" S-600, AN/TPS-63 i 70 uglavnom van funkcije, uništeni ili privremeno onesposobljeni....kao i P-15....
Pritom sam već pisao o pouzdanosti u radu, otpornosti na dejstvo protivradarskih raketa, mobilnosti, solidnom dometu i po daljini i po visini i najvećim mogućnostima u otkrivanju letelica stealth tehnologije od svih radara koje smo mi tada imali. I radar uopšte nije glomazan.
A ako si pod pojmom "glomaznost" mislio na VHF radar Nebo, pa on ima domet od čak 510 km....i opet iako deluje pomalo "glomazno", radar je mobilan.
Možda bi trebao pogledati radare P-14, 30/35, P-80, P-90 i shvatiti šta je to zaista "glomazan radar".... Wink Smile

Inače: par podataka o F-117A i "pravdanja" stručnjaka iz Lokid Martina vezano za otkrivanje i obaranje letelice:
Svojim oblikom, napadnim uglovima aerodinamičnih površina i ivica, avion F-117A obezbeđuje rasipanje radarskih talasa kojima je ozračen. Kompozitni materijali i tehnologija primenjena u izradi letelice, omogućuje mu da deo talasa i upija, a da samo manji deo bude odbijen u pravcu odakle su talasi i emitovani, što otežava radio-lokaciju i smanjuje daljine na kojima letelica može biti otkrivena.
Hlađenje produkata sagorevanja u izduvniku smanjuje njegov IC odraz.
Preduzete su brojne mere kako bi avion bio što manje vidljiv, ali mu je to degradiralo u velikoj meri letne performanse, pa je avion aerodinamički nestabilan i njim upravljaju kompjuterski kontrolisane komande. Manevar izbegavanja PVO raketa je gotovo isključen, a snaga motora mu obezbeđuje samo visoko-podzvučnu brzinu.
Stručnjaci iz Lokid Martina su tvrdili da letelica nije najpodesnija za upotrebu u "skučenom" vazdušnom prostoru kakav je bio prostor SRJ, pa čak i standardni manevar promene pravca može izazvati porast radarskog odraza za 100 jedinica ili više, a takvi manevri su bili neophodni u tako skučenom vazdušnom prostoru.
Dakle, "steltnost" letelice je praktički samo ako leti u "uslovima deklarisanim za nevidljivost".
Smile

offline
  • Pridružio: 17 Maj 2008
  • Poruke: 12069
  • Gde živiš: Srbija

Mislim da ste malo skrenuli sa teme, a tema je Su-35.

online
  • Kubovac  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 12 Jul 2016
  • Poruke: 5112

Vlada78 ::Mislim da ste malo skrenuli sa teme, a tema je Su-35.

Slažem se....još sam dopunio gore par redaka i prekidam dalje na ovoj temi....izvinjavamo se.... Wink

offline
  • djox  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 23 Nov 2010
  • Poruke: 96551

Sirija

offline
  • d.ing Metalurgije
  • Pridružio: 21 Jan 2010
  • Poruke: 2960
  • Gde živiš: Makedonija

ko pomenu T 220

Evo podvesnog osmatracko -nisanskog kontejnera T220 na Su-35BM i S





Citat:Su-35 display at MAKS-2017.Interesting photos of Su-35 with twin launchers for R-77-1 on pylons between engines and with new targeting pod under the right engine. It also have mock up Kh-35U anti-ship missile under the wing.



https://tangosix.rs/2017/02/08/poslednji-flanker-su-35s-ruski-nebeski-musketar/

offline
  • Nebojša Đokić
  • vojni istoričar
  • Pridružio: 03 Jun 2010
  • Poruke: 4066
  • Gde živiš: Novi Beograd

Ja bih ovde skrenuo pažnju na jednu vrlo bitnu stvar koja se za Kubovca podrazumeva a za većinu dugih ne. A to je šta se smatra pod daljinom otkrivanja jer postoje različiti standardi. Jedni podaci se daju u reklamnim brošurama a drugi se koriste u armijama. Zbog toga za isti radar možete naći različite podatke o daljini otkrivanja za isti REP. Kod nas se koristi vrlo strogi standard po kome je daljina otkrivanja daljina na kojoj se sa 80% verovatnoće otkriva određeni cilj. To je izuzetno oštar standard jer je u NATO-u znatno blaži. Kod njih je daljina otkrivanja daljina na kojoj se avion otkriva sa 66% verovatnoće. Rusi takođe koriste standard od 80%. Zbog toga nije moguće direktno poređenje ruskih i zapadnih radara čak i kad koristitite upute ako ne vodite računa o prethodnom.

offline
  • Pridružio: 23 Dec 2006
  • Poruke: 12560

Napisano: 11 Jun 2019 8:30

ltcolonel ::Ja bih ovde skrenuo pažnju na jednu vrlo bitnu stvar koja se za Kubovca podrazumeva a za većinu dugih ne. A to je šta se smatra pod daljinom otkrivanja jer postoje različiti standardi. Jedni podaci se daju u reklamnim brošurama a drugi se koriste u armijama. Zbog toga za isti radar možete naći različite podatke o daljini otkrivanja za isti REP. Kod nas se koristi vrlo strogi standard po kome je daljina otkrivanja daljina na kojoj se sa 80% verovatnoće otkriva određeni cilj. To je izuzetno oštar standard jer je u NATO-u znatno blaži. Kod njih je daljina otkrivanja daljina na kojoj se avion otkriva sa 66% verovatnoće. Rusi takođe koriste standard od 80%. Zbog toga nije moguće direktno poređenje ruskih i zapadnih radara čak i kad koristitite upute ako ne vodite računa o prethodnom.

U ruskim katalozima se koristi 50% bice da je to razlog sto kod nas u praksi je domet ruskih radara bio losiji u odnosu na kataloske podatke.

Dopuna: 11 Jun 2019 8:31

Stim sto u slucaju PESA i AESA radara 50% i nije strasno jer ti radari vrse pretragu izuzetno brzo.

offline
  • d.ing Metalurgije
  • Pridružio: 21 Jan 2010
  • Poruke: 2960
  • Gde živiš: Makedonija

Radaristi Jedno pitanje ?
Sta znaci detekcija cilja .
Radar radi u kom modu ?
Do njega stigne signal koi je posla pa se odbio od druge letelice !
Sta je detekcija
sta sledenje clja
Kako ASU odradi sve te podatke ?
Ako neko iskusan ima volje nek napise na kratko d abi smo imali jasniju predstavu .

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1054 korisnika na forumu :: 42 registrovanih, 7 sakrivenih i 1005 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 357magnum, A.R.Chafee.Jr., amaterSRB, Apok, babaroga, bojankrstc, Centauro, CikaKURE, comi_pfc, dankisha, djolew, dragoljub11987, FOX, Georgius, Goran 0000, gorican, HrcAk47, Karla, kikisp, kobaja77, kolle.the.kid, Kubovac, kubura91, kunktator, loon123, Luka Blažević, mercedesamg, Mercury, MiG-29M2, milenko crazy north, mnn2, mocnijogurt, novator, nuke92, pein, powSrb, randja26, RJ, sasa87, slonic_tonic, stegonosa, styg