sremac983 ::Једно питање за колеге ко урпавља са Х-47 америчком беспилотном која је по величини ту негде са Атхотњиком Б?
On je autonoman donekle, u smislu da nema pilota na zemlji koji sedi pred ekranima i sa dzojstikom upravlja njime kao sa Predatorom i co nego mu samo zadaje zadatak preko kompjutera, poleti, leti tamo, uradi to i to...a kompjuter u letelici dalje upravlja letelicom.
Poluvestacka inteligencija, jos nije u stanju da poludi i postane samostalan kao skajnet.
Toni ::sremac983 ::Једно питање за колеге ко урпавља са Х-47 америчком беспилотном која је по величини ту негде са Атхотњиком Б?
On je autonoman donekle, u smislu da nema pilota na zemlji koji sedi pred ekranima i sa dzojstikom upravlja njime kao sa Predatorom i co nego mu samo zadaje zadatak preko kompjutera, poleti, leti tamo, uradi to i to...a kompjuter u letelici dalje upravlja letelicom.
Poluvestacka inteligencija, jos nije u stanju da poludi i postane samostalan kao skajnet.
А ови дронови што их контролижу преко џојстика из Аризоне а лете по Ираку и Сирији, како они раде? Знам како су повезани са базом у Немачкој и даље, али ако он лети из базе у Јордану преко целе Сирије одакле прима сигнал најближе, колики је домет тога?
Исто онај глобал хавк је прелетео Тихи океан и редовно лети са југа Италије до Доњецка у Украјини и назад на који фазон њега управљају и одржавају везу?
Мислим он је летео од Америке до Аустралије 2001 године, шта данас могу да раде ти дронови тек...
Citat:The United States' Unmanned Aerial Vehicle (UAV) Global Hawk made international aviation history today when it completed the first non-stop flight across the Pacific Ocean by an autonomous aircraft, flying from Edwards Air Force Base on the west coast of the U.S. to RAAF Base Edinburgh, South Australia.
Global Hawk, renamed Southern Cross II for its deployment to Australia, ended its 22hour first trans-Pacific flight at the Royal Australian Air Force's Edinburgh Base north of Adelaide at 9pm last night. It will be based at Edinburgh for the next six weeks.
http://www.defense-aerospace.com/article-view/rele.....australia-(apr.-24).html
Ево један пост са 2ch
Там основная проблема не в создании БПЛА и движка с корпусом, а именно программное обеспечение и возможность в реал тайме его контролировать, именно с рейл тайм контролем на большие расстояния огромная проблема, это только США умеют
Woooow - pa ti obori ovo ako možeš
Inače, malo ozbiljnija konstrukcija sa još jačim motorom a uz sve to naoružana i upravljiva iz kontrolnog cenrta bila bi izuzetno opako oružje.
RJ ::
Konkretno, na zemlji upravlja neki čikica sa interesantnom spravicom - u vazduhu verovatno kako ti je Toni opisao...
Ah to je tako zastareo nacin Decembar prošle godine
Citat:Russia’s Okhotnik heavy drone performed its first ground run on the runway
"The trial model of the Okhotnik UAV made its first run on the runway of the Novosibirsk Aircraft Production Plant, gathering the speed of 200 kmph in line with the program of trials. The takeoff was not performed," the source said. "Okhotnik performed taxi, ground run, acceleration and stoppage at the end of the runway in fully automated mode."
УДАРНИ ТАНДЕМ: Ловац пете генерације Су-57 и тешки дрон „Охотник“ ће деловати у садејству
http://www.bog-rata.com/2019/01/26/udarni-tendem-o.....OdV28h0Xv0 Citat:Тешки ударни дрон „Охотник“ је намењен за операције пробоја непријатељске ПВО у садејству са ловачким авионом пете генерације Су-57. Ово је руском интернет порталу Интерфакс пренео неименовани извор из руске војне индустрије.
„Претпоставка је да „Охотник“ може да ради у вези са ловцем Су-57. Тачније, један од задатака беспилотног ударног дрона је пробој непријатељске ПВО, иза којег лете борбени авиони са којим управљају пилоти“- рекао је саговорник Интерфакса.
Наиме, у перспективи се очекује образовање тактичке групе коју ће чинити један Су-57 и 3-4 „Охотника“ који ће међусобно бити умрежени. Пилот на авиону Су-57 ће моћи даљински да управља „Охотником“, стварајући максималне услове за успешно садејство.
С-70 „Охотник“ ће према проценама достизати масу од 20 тона, што је нпр. дупло више од тактичког ловца четврте генерације МиГ-29. Летеће подзвучном брзином (до 1,000 км/ч), док ће његов максимални долет износити 3,500км. Летелица ће моћи да се попне на висину од 10,500 метара. Одатле ће високо-прецизним оружјем моћи да уништава непријатељске копнене циљеве и врши операције ваздушног извиђања.
Летелица ће бити направљена по технологији која ће му обезбедити малу радарску рефлективност-видљивост. Основна конструкторска база за израду ове летелице је шема тзв. „летећег крила“.Убојно наоружање ће да носи у унутрашњим борбеним спремницима, слично као код ловаца 5.генерације. Корпус беспилотног апарата ће бити направљен од композитних материјала. Према руским изворима летелица се налази у завршној фази тестирања. У овом моменту се довршава процес интеграције електронских компоненти и њеног коначног калибрисања.
Су-57 је руски вишенаменски борбени авион пете генерације, којег су развили ваздухопловни инжињери ОКБ Сухој. Он је намењен извршавању огромног спектра задатака који се могу поставити испред једне ваздухопловне борбене платформе, као што је остваривање апсолутне ваздушне превласти изнад територије на којој се изводе активна борбена дејства, уништавање најразличитијих копнених циљева и површинских бродова који су ојачани савременим противваздухопловним борбеним средствима, операција извиђања и надзора ваздушног простора на великим удаљеностима, уништавање командне инфраструктуре непријатеља итд..