Streljačko naoružanje Crvene armije vs streljačko naoružanje Vermahta

4

Streljačko naoružanje Crvene armije vs streljačko naoružanje Vermahta

offline
  • Pridružio: 09 Mar 2013
  • Poruke: 1246

ALBION101 ::
Sovjeti su imali citavu paletu mitraljeza koji su bili odlicnog kvaliteta ali i prilicno teski. MG34 i MG43 su mogli da se koriste i bez postolja i po tome su bili ispred bilo cega u sovjetskom ili saveznickom arsenalu.


Dugo sam se druzio sa Ruskim SG 43 Gorunovom za kojeg citam tek nedavno u knjigi o WW2 oruzju da je vjerovatno najbolji mitraljez iz tog razdoblja,i vjerujem da je,zapanjujuce precizna nisanska sprava,kromirana cijev jos u to vrijeme, to su vec dali naslutiti.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • WS2 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 01 Okt 2012
  • Poruke: 4076

Citat:Em ih je vise korisceno od strane Nemaca nego ViSeva, em je bio prostiji za proizvodnju, em imas 5 metaka vise (doduse ovo nije nikada bilo preterano vazno).

pet metaka vise -pogotovo u pistolja je neverovatno vazno, uopste nije svejedno!



online
  • Pridružio: 21 Maj 2008
  • Poruke: 14803

Само да ставимо ствари у перспективу - на источном фронту је највише губитака задавала артиљерија - по неким проценама и 2/3 свих губитака. Онда долази стрељачко оружје па авијација.
Од квалитета стрељачког наоружања је био битнији квалитет артиљерије - али и количине муниције која је произвођена и достављана на фронт. Ово последње (логистика) је врло битно, и често пресудно.

offline
  • voja64  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 10 Okt 2012
  • Poruke: 25481

Siberija je u pravu za najmanje dve stvari i to :
Oko naziva MG42 je pravi naziv jer taj duh od mašingevehra sa oznakom 43 jednostavno nepostoji.
Takođe se slažem i oko nule viška kod STG44..
Ja sam taj link upravo ubacio kao i onaj drugi za one koi manje poznaju iz ličnog iskustva većinu pobrojanog naoružanja.
Dok za sve koi su se poput mene sa nekima od njih i profesionalno služili to je tek podsetnik iz druge ili treće ruke.
Aj da se ja osvrnem samo na detalj PM/Mitraljez MG34 i MG42 sa Nemačke strane.
Sa oba sam se od škole pa do trupe sretao i to sa onim iz 34 malo manje a sa našom prekucanom replikom poznatom i kao M53 sam se družio više od 10 godina..
Mana bi se slobodno mogla ubrojati skupa i komplikovana proizvodnja kod oba ali pogotovo kod starijeg u toku ratnih dejstava a ni mlađi nije manje komplikovan sem detalja pod dva da mu se manje komplikovano menja cev nakon zagrevanja.Najveća mana im je bila cena proizvodnje i količina kvalitetnog materijala.
Da niej ovog potonjeg svašta se na frontu poput onog na danu D moglo desiti a i na drugim frontovima gde je svojim većim prisustvom mogao da napravi i veće krvoproliće ali i da osiromaši treći rajh u municiji.
Elem se na MG34 sporo i vrlo nepraktično menja cev kada je na nožicama a ništa manje komplikovano nije ni na postolju stim da se tada izvrće samo prednji deo sa cevkom i onom čuvenom okruglom oblogom po kojoj je prepoznatljiv a postolje sa rukohvatom i hranjenjem municije ostaje statično.
Dok se na mlađem bratu MG42 sve odvija znatno elegantnije sa otvaranjem vratanaca na desnoj strani i izvlačenjem cevke sa sve pojačnikom trzaja i uvođenjem nove nazad ali se mora paziti da se pojačnik onako zagrejan pravilno montira..
Uz preciznost i ogromnu gustinu vatre MG42 zvali su i TESTERA zbog kadence od 11-13 metaka u sekundi..Ostali mitraljezi su po meni bili solidni ali su za koplje iza i zato je još u svom osnivanju JNA izabrala baš njega da replikuje pod svojom oznakom a i naravno jer su i mašine za tu proizvodnju uz jednu količinu gotovih delova stigli kao reparacija iz Nemačke.
Pa je na većem broju NAŠIH M53 bilo orlića kojekude.
Imao sam sreću ili nesreću da sve faze u njegovom korištenju lično na svojim leđima proigram.
Od Nišandžije na obuci pa preko pomoćnika PMa do nosioca municije sam prošao.
Bio sam i pomoćnik na mitraljezu sa postoljem M52 kako je označeno naše-a Nemačko postolje pod manjim kodnim brojem od izvornog označavanja samog naoružanja..
O ostalim detaljima o njima sam na temi do sada poprilično izneo pa da se ne dupliram.
Sa Zbrojovkama ja nisam previše oduševljen .
Sa većinom se ostalih diskusija slažem bar oko Mauzerke i Mosinke.
Od Automata sam dugovao Špagina a sa MP40 sam se u dva navrata sretao u obuci rezervnog sastava i obuke TO polovinom 80ih i nebih se sa njim previše hvalio.
Možda mu je starost i pohabanost uzela danak ili bar ovim sa kojima sam se ja sretao.
U svakom slučaju Špagin sa okvirom je za njega bio car a sa dobošem skoro redovno je zaglavljivao i to mu nije na čast..
Sudajeva nismo imali pa o nemu nebih da se izjašnjavam.
Od pištolja sam skoro sa svim pobrojanima imao i takmičarske rezultate i tu je HP tatamata,, Tetka za njim pa P38 a Luger je po meni samo za šmekerisanje ali ne i za strelište.Nagana sam takođe imao prilike da oprobam na strelištu i on ima svoju unutrašnju draž uz opšte poznati hendikep-mali broj metaka..
Od poluautomata sem onih u muzeima nisam imao prilike da se sretnem na vatrenoj liniji i sve iz druge ruke za mene je OFF.

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 19188

Napisano: 04 Nov 2014 18:54

Razlog zasto su u JNA DP-ovi su ostali, a ZB povuceni je to da ih je (DP-ova) 1949. bilo skoro 6 puta vise.

Dopuna: 04 Nov 2014 18:59

WS2 ::...
pet metaka vise -pogotovo u pistolja je neverovatno vazno, uopste nije svejedno!


Jeste sa licnog stanovista, ali nikada ni jedna bitka bilo kog nivoa nije odlucena zato sto je neko imao pistolj sa 7-8 metaka, a njihovi protivnici sa 12-13-14-15.

Plus Rusi su nosili sve i svasta ukljucujuci i zapljenjene kratke cevi (P-38 je bio popularan medju tenkistima jer se lako koristio iz puskarnice), kao i Nemci. Ne secam se gde, ali jedan od silnih heroja SSSR (nizeg cina) je imao S&W ruski model, sacuvan u muzeju, sve sa ostecenjem od metka kada je doticnom spasao zivot.

offline
  • bibliotekar u penziji
  • Pridružio: 19 Jul 2013
  • Poruke: 3512
  • Gde živiš: ZR

Судајеви се понегде стидљиво појаве, а како чујем осим оригиналних, од извесног времена и кинески клон (зна се и којим путевима).
ППС 42 и 43, запостављени одлични аутомати. Прављени далеко скромније ( у сваком погледу) од стена, али много квалитетнија и поузданија справа. Судајев га је пројектовао у Лењинграду, под блокадом, а правили га радници на стотинак грама хлеба дневно! Ни материјалом нису могли да се разбацују, па је штампање, варење и остале пречице штедљиво за медаљу. Није ми при руци совјетска књижица о наоружању, па ударам по сећању. У односу на ППШ41, требало је утрошити много мање радних сати, а вала и материјала.
https://www.youtube.com/watch?v=-XLYjCTmEHs

https://www.youtube.com/watch?v=oXOB482CipY

offline
  • Pridružio: 12 Jan 2011
  • Poruke: 3674

Ima na trzistu gomila poljskih PPS43 koji su pravljeni posle rata, a tajna pouzdanosti PPS43 je na donjoj slici. PPSh levo a PPS desno

offline
  • WS2 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 01 Okt 2012
  • Poruke: 4076

Citat:Jeste sa licnog stanovista, ali nikada ni jedna bitka bilo kog nivoa nije odlucena zato sto je neko imao pistolj sa 7-8 metaka, a njihovi protivnici sa 12-13-14-15.

nije to nikakvo licno stanoviste, kada se upotrebi prosta matematika i logika da je pistolj sa 10 superiorniji od onog sa 5 , onaj sa 13 iznad onog sa 8, onaj sa 15 iznad onog sa 10, tj ako ima 5 metaka vise u okviru.

pistolj ne dobija bitku ili rat, ali nepotrebno je generalisanje ,
rec je o "pistolj vs pistolj", a ne o artileriju ili avijaciju, a kolko znam tema je strelacko oruzje, vs streljacko oruzje, a pistolji su bili pomenuti pa, tako to.. Wink

offline
  • vrabac 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 30 Dec 2010
  • Poruke: 4963

Neki pištolji su uspeli da ubiju i feldmaršale, Manštajna na primer ...

offline
  • Recce 
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 18 Apr 2011
  • Poruke: 6236

Browning HP-35 je u Crvenoj Armiji bio izuzetno redak (pred kraj rata, isporucen je manji broj modela sa podesivim nisanom u okviru saveznicke pomoci iz kanadske fabrike John Inglis). Stagod ko mislio, taj pistolj se pokazao kao daleko bolji od Walthera P-38. Uopste nije rec o broju metaka u okviru. Browning je pouzdanije oruzje sa boljom ergonomijom i okidanjem. Moje iskustvo sa njim je da bez problema funkcionise i kada se u okviru izmesaju 9x19 i 9x17 municija. Laksi je i manjih dimenzija, uporedive preciznosti i nize cene u proizvodnji. Lakse se odrzava i mada ce mnogi ljubitelji oruzja reci da je P-38 bezbedniji (zbog kocnice/dekokera) nemacki pistolj je problematican zato sto moze da se sklopi bez "padajuceg bloka" u bravi sto ga cini oruzjem sa slobodnim zatvaracem i prilicno slabim (udvojenim) povratnim oprugama. Ovo je u vise navrata rezultiralo ozbiljnim povredama a najmanje u jednom slucaju i smrtnim ishodom (austrijska policija nakon WWII).
Za razliku od P-38, legendarni HP-35 se i dalje pravi i koristi (uz bezbroj kopija) a do pre 15-ak godina bio je najzastupljeniji pistolj u naoruzanju spec. snaga u svetu. A ni visak metaka mu ne smeta. Ipak je on preteca svih "wonder - nine" pistolja Cool

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1349 korisnika na forumu :: 63 registrovanih, 5 sakrivenih i 1281 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 357magnum, A.R.Chafee.Jr., Atomski čoban, babaroga, bladesu, Boris Bosiljčić, Boris90, botta, cenejac111, Denaya, djboj, doktor1964, Dorcolac, draganca, dragoljub11987, dule10savic, Faki-Valjevo, GandorCC, goxin, havoc995, HogarStrashni, ikan, ivicasimo, JimmyNapoli, Joco Skljoco, JOntra, jukeboxer, kalens021, Karla, kokodakalo, Krusarac, kunktator, kybonacci, mercedesamg, Mercury, mile23, milenko crazy north, milimoj, MiroslavD, mrvica78, nemkea71, nikoladim, NoOneEver Dreams, oganj123, opt1, Panter, Parker, Romibrat, ruso, sasa87, Shinobi, Sirius, Sićko, slonic_tonic, SR-3m, vathra, virked, VJ, Vladko, vukovi, wizzardone, YugoSlav, Zimbabwe