offline
- Vl veliki
- Počasni građanin
- Pridružio: 28 Okt 2007
- Poruke: 832
|
Слика је са форума Политикиног Забавника – "Београд кога више нема"
Нажалост, велики број фотографија које су постављене на овом форуму је изгубљен, па тако и ова, али остао је текст дискусије која је вођена јуна 2011. у вези ове фотографије. Текст ћу пренети овде за сваки случај да не би и он једног дана био изгубљен...
Б.Гајић ::
Када је реч о фамозној Шкодиној танкети, приметио сам тек сада још један моменат који ми је на све претходне недоумице додао и још једну: крошње дрвећа су поприлично богате лишћем за рани април. Све друге немачке фотографије из тог периода указују да је вегетација била прилично сиромашна у то доба године, а овде - бујне крошње. Притом, и ова два војника су релативно лагано обучена за априлску кампању... Е, сад, камуфлажа танкете личи на југословенску, стубови трамвајских жица такође личе на старе београдске, ограда и мала кућица поред олупине имају тај старобеоградски "шмек", дакле, атмосфера слике је "та", београдска, или можда земунска, што каже Реља, али ме сад потпуно збунише крошње.
Нисам уверен да би Немци оставили олупину (поготово корисну јер може да се оспособи) на улици толико дуго да дочека лето, а и отпад около тако типично указује да је све још "фришко" након нереда, што значи да је трофеј сликан "тазе", али, слободно размишљам, можда је могуће да ово и није у Југославији уопште…?
padobranac ::
Досадисмо више свима са Шкодом, али да исправим одмах себе од малочас:
мало сам проверавао чешке изворе - модел са Фамозне слике је направљен само у 8 примерака ексклузивно за К.Југославију, и није се налазио у употреби било које друге земље. Чеси тврде да је у борбама код Тополе уништено само 4 комада, а да 4 нису уопште стигла да напусте Земун, и да су касније као заплењена возила кориштена у немачкој служби. Ево и слике која то доказује:
Овде се виде 3 комада, сада у немачким бојама и ознакама. Снимак настао по заплени возила, дакле одмах у априлу 1941. Судећи према окружењу односно изгледу и украсима ове прве зграде, (не могу да јасно прочитам шта пише на прочењу локала), ово је Земун. Можда ће неко успети да и лоцира које су ово зграде, сигуран сам да је то одмах уз некадашњу касарну…
Али, обратите пажњу, крошња дрвета је потпуно гола.
Што значи - мистерија "наше" Шкоде се тек увећава.
Уличар ::
Ове танкете су биле стациониране у Коњичкој школи пошто су припадале коњици. Ја станујем једно педесетак метара од касарне и ове зграде ми делују непознате, јесте да се около градило свашта али не бих рекао да је ово у околини касарне. Ако је сликано у Земуну можда ми могло бити негде у околини пијаце, можда преко пута зграде општине, причам напамет, само на основу неког општег утиска. Проверићу на терену да ли се нешто уклапа…
Б.Гајић ::
Крагујевац или Топола
?? :: Moram reći da mi ovo nimalo ne liči na Zemun, ni po stilu gradnje ni po stanju ulica. Da sam na tvojm mestu, ja bih ovu lokaciju tražio po užoj Srbiji.
Разговарао сам јуче са Бојаном Димитријевићем, војним историчарем који управо спрема књигу о тенковима и оклопним возилима 2. светског рата у Југославији, и он ми је након што је пажљиво прегледао ову фотографију рекао да је могуће да је снимљена у Крагујевцу где је било немачко сабиралиште за оштећену и заплењену технику у априлском рату. Архитектура ове прве зграде има одлике домаћег "провинцијалног " стила - прозори и украси испод њих. Димитријевић каже да је ова слика апсолутно до сада била непозната и да је по први пут видео ове танкете са немачким ознакама, што значи да смо набасали на раритет у правом смислу те речи (бар за нас што волимо тенкиће). Колега Баукампф који је архитекта по професији такође сматра да је ова зграда из неке вароши у Србији, а покушавамо да установимо шта пише на прочељу локала, то би нам можда олакшало лоцирање.
Дакле, Крагујевац, највероватније. Помислио сам и на фамозну Тополу, у главној улици има таквих зграда, као и нешто модерне попут ове суседне, јер сам сматрао да су Немци успели да на лицу места оспособе 2 од укупно 4 Шкоде Т32 са којима су се сукобили у овом градићу, и да су их одмах ту и сликали. У прилог овој теорији ми је указивао детаљ са задње стране ове прве танкете где се види да је испод немачког "фелдграу" премаза изведеног у пољским условима остао део оригиналне камуфлаже. Ипак, за викенд сам послом пролазио кроз Тополу и није ми било тешко да на 10 минута станем и "чекирам" главну улицу: једна зграда слична овој "сведеној" модерни постоји али се до ње уместо ове "провинцијалке" налази неки новоизграђени објекат, што значи да ако је ово и била локација у Тополи то више не може никако да се утврди...
Али, у сваком случају, једну интригантну и мистериозну војно-историјско-техничку тему смо овако добрано начели. Ето, мени се то на овом форуму баш и допада...
http://politikin-zabavnik.co.rs/pz/node/977?page=1326
|