Da li je upotrebljen LRAD (zvučni top) na ulicama Beograda

68

Da li je upotrebljen LRAD (zvučni top) na ulicama Beograda

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 22281

Par napomena povodom AI:

Izbegavajte koriscenje AI za bilo kakvu analizu. Jer isti nije u stanju da uradi pravu analizu, sve sto moze je da pokupi misljenja sa raznih sajtova i na osnovu vecinskog misljenja koje je njemu dostupno da ih formira u tekst.

Dalje, forum je napravljen da ljudi razmenjuju svoja misljenja, ne za AI papazjanije.

Trece, svako ko se makar malo bavio time moze da natera AI da napise da je mleko crno, a ne belo, jer su svi pravljeni da povladjuju korisniku. Nekada je cak dovoljno formulirati isto pitanje na razlicite nacine i da dobijes razlicite odgovore.

Veoma neblagonaklono se gleda na upotrebu AI da bi se poturile kvazinaucne analize.

Ovo pogotovo vazi kada se diskutuje o ozbiljnim temama, u sta potencijalna upotreba zvucnog oruzja 15.3.2025. definitivno spada.



offline
  • Pridružio: 02 Avg 2008
  • Poruke: 8222

AI (barem ovog tipa jezičkih velikih modela, čitaj: GPT, Claude i sl.) samo nasumično generiše reči i predviđa verovatnoću da će se sledeća pojaviti na nivou nekih verovatnoća baziranih na treningu na podacima.
Smatrati AI nekim vrhunskim arbitrom je neozbiljno. Da je koristan jeste ali i tu postoji sijaset modela, ako koristite free verzije komercijalnih modela tu je tek razmišljanje ograničeno. Ne plaćam džabe svakog meseca dobre pare za pretplate i API ključeve. Samo ugasiše Fable dušmani :Z

Pri čemu je AI za neke stvari zaista odličan (pre svega tehničke, tipa programiranja i sl.), zbog uskog i jasno formiranog seta uslova i verovatnoća, a za neke druge stvari je eto onako, kao da pitaš nekog ispred prodavnice koji je o tome pročitao u novinama ili video na TV-u pa zavisi koji je kanal gledao.

Što manje podataka o nečemu model ima on više "halucinira" jer ne postoji mogućnost da ne generiše izlaz "razmišljanja" i kaže prosto "ne znam" već je ta sledeća reč/izraz koju generiše sa verovatnoćom koja dozvoljava sve opcije "od Silvane do Nirvane".

Što se tiče samog dešavanja, ne znam šta je bilo ali na LRAD ne liči. Pričao još onda. Te fizičke manifestacije koje se opisuju, ponašanje ljudi itd. ne liče na LRAD. Gledao gomilu snimaka po Youtube upotrebe istog još onda. Deo upotrebe LRAD sistema kao oružja se svodi na dve grane, snaga u decibelima i izbor tonova. Namerno se biraju neprijatni i piskavi tonovi. Inače je samo prebudženi megafon jer je za to zapravo originalno i napravljen.

A razlog izbora frekvencije i visokih tonova je odavno poznat i nameran po više osnova, postoje i civilni sistemi koji namenski ciljaju probleme sa tinejdžerima koji vole da drpaju robu itd.
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

Ne kažem da znam šta se desilo niti da nije nešto drugo upotrebljeno ali na LRAD konkretno ne liči, osim ako neko slučajno ili namerno ošinuo neki šum ("ajd da vidim da li radi" ili "ajd da ih zezam") pa izazvao reakciju, što u slučaju pobuđenog stanja kod mase ljudi može da izazove haos (poznate su i fizičke posledice i simpotomi kod takvih događaja koje su znale da pokrenu i pojedinačne osobe ili specifičan splet okolnosti), ali nije napad zvučnim oružjem. Da li je nešto drugo u pitanju, to ne znam. Samo kažem na šta ne liči.



offline
  • Shtex  Male
  • Elitni građanin
  • Pridružio: 23 Sep 2018
  • Poruke: 2278

Ja sam konkretno zatražio objašnjenje nekih termina koji su upotrebljeni u tekstu sa naučne strane, ne analizu samog događaja. Al kao što rekoh ne uzimam ga zdravo za gotovo već više kao neku naprednu pretragu.

Ali izgleda ispade da je i sam tekst koji sam uneo isto napisan u AI

offline
  • Pridružio: 02 Avg 2008
  • Poruke: 8222

Ma jasno je, ništa sporno. Ovo je samo generalni osvrt jer ima previše forsiranja AI već dugo vremena. Srećom, ovaj forum odoleva.

offline
  • Pridružio: 22 Okt 2008
  • Poruke: 635

@Shtex & Sima

Ovo je moja priča ne mora da znači da sam u pravu ali kratak redosled dogadjaja - zašto mislim to što mislim...sa dogadjaja stižem kući i vrtim malo tv pred spavanje , vraćam da vidim šta je bilo od priča na TV-u...izveštava prvi N1, uključenje s' lica mesta (kod one trafike reporterka) da je bilo nekog komešanja -niko ne zna šta je , ljudi se sklonili u stranu , mislili da ide hitna pomoć ili neko vozilo - ne zna se šta je itd itd....motam dalje , ponovo ista reporterka izveštava standardno-izveštaj, ponovo pominje dogadjaj ali ništa specijalno-ništa konkretno nikakav zv. top itd ....nakon nekog kraćeg vremena gostuje Radić u studiju i kreće priča o zv. topu- ne mogu da odredim vreme ali nije mnogo prošlo-pola sata-45min maks.
Idemo dalje , prevrtim N1 , na Novu bacio oko i na kraju kratko na ove ''doktore'' ....i gde ja mislim da je ovo posle Radića i da je sprdanje na njegov račun tj njegovu izjavu, jer ja to što sam prevrteo Djuka nije bio tad sa njima, pratili su protest i ne mogu sad da izvučem iz glave ko je bio u studiju ....prevrteo dalje, i dalje sede kenjaju itd i nema nikakve muzike-žurke itd....ovaj deo nisam ni snimio, video sam ga tek kao isečak-mim na Instagramu...Sigurno je on od te večeri nije sporno , ali mislim da je nešto kasnije bio ....
Eto zato mi je ostao Radić uglavi kao neko ko je prvi javno izašao sa ovom tvrdnjom....
I Simo , nemam ja potrebe nikoga da branim - veruj mi da ni 90+% ljudi u policiji do tog momenta nije čulo za uredjaj a kamoli da zna da ga imamo u posedu....a ne ludi Djuka koji čita iz telefona dok naručuje pesmu....
Ponavljam - uvek ostavljam mesta da sam pogrešio ili nešto prezupčio-ništa sporno...neću više da vas gnjavim ovom temom...Pozdrav i svako dobro.

online
  • Pridružio: 27 Nov 2013
  • Poruke: 3078

Informer te noći ismejava zvučni top koji se već pominje u medijima, pratio sam uživo.
Prvo javno pominjanje termina ,,zvučni top" upotrebljen je svega dva sata nakon incidenta na protestu na mreži X Srbin info. Iste večeri, Aleksandar Radić je na N1 takođe izneo tvrdnje o upotrebi ovog sredstva.
Pre samog događaja termin se pojavljuje u zapisniku sa sastanka ,,studenata" koji je održan 22. januara.

offline
  • Koplje  Male
  • Novi MyCity građanin
  • Pridružio: 27 Maj 2026
  • Poruke: 24

Shtex ::Napisano: 23 Jun 2026 15:37

Dao sam AI da analizira odgovore korisnika Vilhelmus (čije je prvo angažovanje na ovom forumu upravo danas?), da li su stručno potkrepljivi pošto ima gomila stručnih termina.

6 stručnih termina koji su upotrebljeni po AI nisu uopšte poznati u nauci.


Ono su jezicke konstrukcije, koje AI izmislja da bi engleski tehnicki sleng priblizio srpskom.
Doticni clan citira detaje iz opisa duboke mikrofonije, koji nemaju veze sa onim sto se culo.
Duboka mikrofonija, onako kako mu je AI napisao, a on ovde preneo, u slucaju iz 15.03.2025. nema niskofrekventnu periodicnost, te stoga ovakvo objasnjenje nema smisla.

Jedino ako si ti mogao da posvedocis da je nesto brujalo ili duboko zujalo, a pri tom je pomesano sa hukom.

offline
  • Sim.a 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 29 Avg 2009
  • Poruke: 3418
  • Gde živiš: Zemlja čuda

"I Simo , nemam ja potrebe nikoga da branim - veruj mi da ni 90+% ljudi u policiji do tog momenta nije čulo za uredjaj a kamoli da zna da ga imamo u posedu....a ne ludi Djuka koji čita iz telefona dok naručuje pesmu...."

Nisam ni mislio da je to neka namera samo...
Oni ne pominju Radića tada, ima i ono što sam ti pomenuo da je isto rečeno kad pominje neko ime da ih je "poklopilo" ne sećam se tačno izraza koji je veseljak koristio.
Da mnogi u policiji nisu za taj uređaj ni čuli mi sa jedne strane i čudno a sa druge i nije kad se setim nekih drugih stvari koje sam čuo od jednog sad već bivšeg.
Da je Đuka baš toliki... ne bih se baš kladio. Čovek koji je noćni moler i koji je na takvim pozicijama mimo samo mesta u klupi parlamenta, koji tako napreduje u profesiji sa takvim profilima, maaa nekako...
Recimo da bih bio oprezan sa procenom.

BTW na ovoj temi još kad je to bilo sveže ima jedna moja "konstrukcija" šta se moglo desiti. Deluje kao šala ali...
Sad je ovo pitanje reaktivirano iz nekog razloga. Kojeg tačno nisam siguran ali moglo bi biti i da se po nekim hodnicima pominje kao minus vlasti pa je potrebno pripremiti domaći teren ako stigne pismo iz belogg sveta.

"Pre samog događaja termin se pojavljuje u zapisniku sa sastanka ,,studenata" koji je održan 22. januara."

I šta je tu sporno?
Bilo je poznato da ga imamo jer su informacije o tome bile javne, čak je i zakon menjan čini mi se da bi se uklopili, ako organizuješ takav skup a imaš dve daske u glavi radiš analizu mogućeg.
Ne treba se zaboraviti da ima ljudi iz policije koji su za razliku od onih pomenutih 90% ozbiljni u svom poslu pa su im verovatno na to i skrenuli pažnju. Dok je trajalo laganje kako ga nema policija osim isečaka sa neta o nabavci, raspravi o izmenama pojavila se čak dokumentacija sa uvoza. Znači da ima poštenog sveta svuda koji ne učestvuje u laganju. To nije zavera da se izazove nered već njegovo sprečavanje. Valjda, osim ako sve ne okrenemo na glavačke.

offline
  • Shtex  Male
  • Elitni građanin
  • Pridružio: 23 Sep 2018
  • Poruke: 2278

Sim.a ::"

"Pre samog događaja termin se pojavljuje u zapisniku sa sastanka ,,studenata" koji je održan 22. januara."

I šta je tu sporno?
Bilo je poznato da ga imamo jer su informacije o tome bile javne, čak je i zakon menjan čini mi se da bi se uklopili, ako organizuješ takav skup a imaš dve daske u glavi radiš analizu mogućeg.


To se stručno zove PROCENA RIZIKA što samo pokazuje nivo ozbiljnosti oraganizacije studenata .

offline
  • Stručljak-Penal
  • Pridružio: 27 Avg 2018
  • Poruke: 12017

Citat:Pre samog događaja termin se pojavljuje u zapisniku sa sastanka ,,studenata" koji je održan 22. januara.

"Zapisnik" ne postoji u toj formi koju su pokazali.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 7967 korisnika na forumu :: 90 registrovanih, 9 sakrivenih i 7868 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 16981 - dana 24 Jun 2026 07:46

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 015, 16.mabr, 357magnum, aca018, ajo baba, Andrija357, aramis s, arsa, Asteker, Avalon015, b_z_b, bankulen, Baždaranac, blue, Bo96, Bobrock1, bojanM84, Boris BM, boromir, BrcakRS, Ca6otep, coaa, CORDEIRO, Cvexi, darcaud, Dejan_vw, DENIRO, denisnapast2015, Despot Đurađ, dexteroza, djboj, djordjemiklusev, drale12, Duck of Death, Flanker-G, Foxdie, goran.vvv, goxsys, Great White, GveX, Hans Gajger, igorkozar83, Igritelj, Ivoo, Jester, jodzula, K-1A, Kajzer Soze, Kobrim, kori, kunktator, Kvazar, kybonacci, lukac, Marko1238, Martin543, mercedesamg, Metanoja, Milan A. Nikolic, nebojsag, nezavisni mislilac, nisamBot, Parker, proka89, RD84, Ripanjac, ruma, Sky diver 29, Spinosa, t.e.m.p.l.a.r., tanakadzo, Tastatura ratnik, tomo2, tubular, umpah-pah, v82, vaci, vidra boy, Vlad000, Vlada1389, Voice1, Vrač, vrgudinac, vrlenija, vukajlo71, xAlex2, XBMC, Zorge, Zvone, 79693