|
Poslao: 26 Jun 2026 23:40
|
offline
- Walkers
- Novi MyCity građanin
- Pridružio: 05 Okt 2025
- Poruke: 3
|
Nemoj izjednacavati "najjaci efekat" sa upotrebom. Emitovanje bilo kakvog zvuka sa ovog uredjaja pa makar to bila glasovna poruka ili miroljubive pesme Baje Malog Knjindze je upotreba. Nije potrebno da bude najjaci efekat prilikom koga pucaju bubne opne, bitna je njegova upotreba i cilj te upotrebe. Ukoliko je zaista emitovan zvuk aviona ili kamiona ili cega god sa ciljem da se zastrase i rasteraju mirni gradjani prilikom odavanja poste ubujenima, onda je to upotreba sa ciljem suzbijanja ljudskih prava. Dakle ne moraju da pucaju bubne opne i da boli, bitno je da se poruka primi. U Srbiji upotreba ovog uredjaja za konutolu mase nije regulisana i samim tim upotreba ovakvog uredjaja u tu svrhu bila bi nelegalna.
Sobzirom da je sa ovim uredjajem mogce emitovati zvuk u uskom snopu, ukoliko bi bio emitovan sa visine i pod uglom, bilo bi moguce da se zvuk cuje na pocetku ulice ali i ne na kraju jer i nije usmeren u tom pravcu. Pomeranjem zvuka duzinom ulice postigao bi se efekat kretanja. Ovakav nacin emitovanja sa vise mesta moze da dovede do konfuzije i nerazumevanja zasto se zvuk cuje na jednom, a ne na drugom mestu i ako bi bilo ocekivano da se cuje.
@drimer
LRAD je akusticni uredjaj namenjen za slanje glasovnih zvucnih poruka na daljinu. Za razliku od zvucnika koji imam membranu koja vibrira stvarajuci zvuk u svim pravcima, LRAD salje zvuk u uskom snopu. Zvuk je izuzetno cist i moze se poslati na veliku daljinu za razliku od zvucnika i to sa mnogo manjom snagom. Razvijen je sa ciljem emitovanja poruka na velikim daljima i na njemu se moze emitovati bilo kakav zvuk ukljucujuci glas, muziku pa i visoke tonove koji ostecuju bubne opne i prevazilaze prag bola kod coveka. Proizvodjac nije namenio uredjaj za ovakvu upotrebu i ovakva upotreba je u vecini zemalja zabranjena.
Zvucni top, zvucno oruzje je kolokvijalni naziv za zloupotrebu ovog uredjaja. Takav naziv nije nastao u Srbiji vec je kao takav dosao. Prema zakonu u Srbiji zvucno oruzje ne postoji. Nadam se da ne gresim ali mislim da je nabavljeno za vreme mandata bivseg ministra koji je sada funkcioner u stranoj drzavi. Tada su pokusali da donesu novi zakon o policiji i legalizuju ovo sredstvo ali taj zakon nije prosao kao ni zakon o kamerama sa programom koji moze da prati ljude.
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 27 Jun 2026 00:54
|
offline
- Pridružio: 30 Dec 2012
- Poruke: 384
|
Walkers ::Nemoj izjednacavati "najjaci efekat" sa upotrebom. Emitovanje bilo kakvog zvuka sa ovog uredjaja pa makar to bila glasovna poruka ili miroljubive pesme Baje Malog Knjindze je upotreba. Nije potrebno da bude najjaci efekat prilikom koga pucaju bubne opne, bitna je njegova upotreba i cilj te upotrebe. Ukoliko je zaista emitovan zvuk aviona ili kamiona ili cega god sa ciljem da se zastrase i rasteraju mirni gradjani prilikom odavanja poste ubujenima, onda je to upotreba sa ciljem suzbijanja ljudskih prava. Dakle ne moraju da pucaju bubne opne i da boli, bitno je da se poruka primi. U Srbiji upotreba ovog uredjaja za konutolu mase nije regulisana i samim tim upotreba ovakvog uredjaja u tu svrhu bila bi nelegalna.
Ajde da probam da se malo plasticnije objasnim posto cinjenjicno objasnjenje izgleda ne deluje.
Svako sredstvo se kupuje, obucavaju se ljudi za upotrebu, odrzava se sredstvo, upotrebljava se da bi to isto sredstvo imalo najveci efekat. Da li ti stvarni mislis da se nekom ko radi u organima javnog reda i mira moze dati "oruzje" npr pistolj ili "top" a da ne moras da ga naucis kako, kad i zasto se koristi?
Vec treci put se pominje Baja Mali Knindza...iz nekog meni nejasnog razloga. Valjda u tvojim mislima ima smisla.
Te je avion, pa kamion pa nesto trece pa svemirski brod govori samo u prilog tome da ti ne znas i samo nagadjas koji je zvucni signal bio i da li je uopste bio. Mozda je bila i petarda pa su se svi prestrasili i dobili "po glavi" ili po "prosirenim venama". (citati btw)
O kakvim ljudskim pravima govoris? Cak i da jeste koriscen nekakvi "zvucni top" to sredstvo nigde nije zabranjeno. Pa bar mozes pogledati gde se i kad to sredstvo koristilo do sad! U SAD, u Evropskoj uniji, javno bez ikakvih konotacija sa ljudskim pravima jer je sredstvo klasifikovano kao NLW (Non-Lethal Weapons). Za klasu nize od na primer gumenih metaka koji pripadaju klasi KIP (Kinetic Impact Projectiles) koji su ubojitiji od NLW.
Sta je legalno ili nelegalno iz tvog amaterskog ugla posmatranja stvari je krajnje nezahvalno komentarisati.
Walkers ::
Sobzirom da je sa ovim uredjajem mogce emitovati zvuk u uskom snopu, ukoliko bi bio emitovan sa visine i pod uglom, bilo bi moguce da se zvuk cuje na pocetku ulice ali i ne na kraju jer i nije usmeren u tom pravcu. Pomeranjem zvuka duzinom ulice postigao bi se efekat kretanja. Ovakav nacin emitovanja sa vise mesta moze da dovede do konfuzije i nerazumevanja zasto se zvuk cuje na jednom, a ne na drugom mestu i ako bi bilo ocekivano da se cuje.
Da li ti je jasno da Lrad nije ni bio pod nikakvim uglom koji je omogucavao bilo kakvo koriscenje? Vrati se na snimke, na ono sto strucnjaci sami kazu. Mislio sam da je bar taj deo jasan. Em jasno vidljivo sa snimaka em jasno objasnjen na prethodnom snimku od strane tih istih strucnjaka.
Jedino ako ne mislis da je Toyota ili HMMWW na kojim je instaliran Lrad postao nekako letelica pa leti tako okolo...kako tvojim zamislima odgovara.
Walkers ::
Zvucni top, zvucno oruzje je kolokvijalni naziv za zloupotrebu ovog uredjaja. Takav naziv nije nastao u Srbiji vec je kao takav dosao. Prema zakonu u Srbiji zvucno oruzje ne postoji. Nadam se da ne gresim ali mislim da je nabavljeno za vreme mandata bivseg ministra koji je sada funkcioner u stranoj drzavi. Tada su pokusali da donesu novi zakon o policiji i legalizuju ovo sredstvo ali taj zakon nije prosao kao ni zakon o kamerama sa programom koji moze da prati ljude.
Kakva laz! Nikakav naziv "zvucni top" nije dosao niti je preuzet od nekog drugog! Sam naziv je smisljen OVDE sa jasnom namerom da unese nemir, pometnju, razdor (blago receno) kako bi se projektovala slika da je neko na nekog pucao iz topa. Psiholoski efekat. Da je neko perardu bacio ili suzavac verovatno bi naziv bio "topovski udar" ili "hemijska bomba'.
Nije cudo sto su neki "vojni analiticari" pobegli iz Srbije kad je postalo frka i kad je trebalo da se objasni....jeli prjatelju....'strucnjace" sta si ti radio....
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 27 Jun 2026 01:02
|
offline
- J - 6
- Novi MyCity građanin
- Pridružio: 04 Jun 2026
- Poruke: 0
|
Walkers ::Nesto se desilo i ne mesajuci se u politiku, na forumu treba amaterski da utvrdimo sta desilo na osnovu dostupnih informacija.
Kompanija koja proizvodi ovo sredstvo i reklamira ga kao akusticni uredjaj za komunikaciju na daljinu i koji emituje snimljene glasovne poruke na velike udaljenosti bez obzira na glasnu pozadinsku buku, sigurno nece reci da je njihov uredjaj uspesno koriscen za suzbijanje ljudskih prava. Pogotovo u danasnjem svetu kad kompanije naglasavaju da koriste zelenu tehnologiju, da se njihov proizvod moze reciklirati, da sredtvo nije testirano na zivotinjama i da nije koriscena robovska snaga u proizvodnji i sl.
Dakle svaka kompanija ce se odmah ograditi od zloupotrebe ljudskih prava sve dok se ne dokaz za suprotno.
Na dostupnim snimcima moze se cuti zvuk koji podseca na avion u niskom preletu ili na dolazece vozilo. O tome se vec pisalo na forumu. Vecina osoba kad cuje takav zvuk sklanja se, a mnogi se sklanjaju panicno cak i kad pretnja nije stvarna. Naravno ima i onih koji na strah reaguju drugacije, ukoce se ili reaguju sa zadrskom i ostale reakcije koje su u psihologiji poznate. Zato na dostupnim snimcima ne beze svi i ne ponasaju se svi isto.
Zvucni top ne mora da emituje piskav zvuk ili kako god ga opisivali koji ostecuje sluh, moze da emituje bilo sta pa i Baju Malog Knindzu. Ono sto je bitno je da li se koristi za komunikaciju ili se zloupotrebljava za suzbijanje ljudskih prava.
Sto se tice zvucnog oruzja ono kod nas zakonom nije definisano pa takvo oruzje i ne postoji. Takodje ni upotreba zvuka za kontrolu mase nije regulisana zakonom tako da bi to bila zloupotreba. Zvucni top ili zvucno oruzje je vise kolokvijalni naziv dok je pravi naziv LRAD.
LRAD is the global leader and de facto standard of Acoustic Hailing Devices (AHDs). Featuring Genasys’ Advanced Driver and Waveguide Technology, LRAD systems broadcast audible voice messages with exceptional clarity over long distances and loud background noise. Ensure every critical communication is clearly heard and understood from close range out to 5,500 meters with LRAD
Ne postoji snimak na kome se cuje zvuk bilo cega osim zvuka uspanicenih ljudi u masi u daljini, kako se uz poneki povik sklanjaju u stranu. Bilo LRAD bilo usmereni bilo kakav EM snop ne moze da dejstvuje na samo 200 metara ulice, a da covek na 210. metru ne zna nista o tome. O objektivnosti snimaka, to jest autenticnosti, ne treba ni gubiti vreme.
Sklanjane/bezanje sa strane, ne napred, odnosno pokret mase u bilo kom pravcu, se lako postize sa samo nekoliko rasporedjenih ljudi koji ce u odredjenom trenutku koordinisano poceti da trce u zeljenom pravcu. To se uci u svim sluzbama koje rade sa ljudima u velikom broju.
Rasprava je besmislena.
|
|
|
|
|
|