Da li je upotrebljen LRAD (zvučni top) na ulicama Beograda

67

Da li je upotrebljen LRAD (zvučni top) na ulicama Beograda

offline
  • Koplje  Male
  • Novi MyCity građanin
  • Pridružio: 27 Maj 2026
  • Poruke: 24

Shtex, izvini sta si ti tacno analizirao?



offline
  • Shtex  Male
  • Elitni građanin
  • Pridružio: 23 Sep 2018
  • Poruke: 2278

Napisano: 23 Jun 2026 15:37

Dao sam AI da analizira odgovore korisnika Vilhelmus (čije je prvo angažovanje na ovom forumu upravo danas?), da li su stručno potkrepljivi pošto ima gomila stručnih termina.

6 stručnih termina koji su upotrebljeni po AI nisu uopšte poznati u nauci.




Žao mi je što moram da koristim veštačku inteligenciju za analizu ali jako sam sumnjičav kao svedok celog događaja. Ni jedna analiza ni teorija nema potpuno smisla.

Dopuna: 23 Jun 2026 15:41

rodoljub ::@Бојанк
…само ћу кратко да образложим

2. Звучни топ- ЛАРД и остали синоними нису употребљени код горе поменутих (не добацују они дотле) јер би се ови други позивали на њихове цитате и једва дочекали- шта је и како употребљено изнео је Радић у гостовању одмах након догађаја…остављам резерву да можда грешим али стварно нисам видео изјаву никога са те стране да је на тај начин дефинисао догађај у том тренутку….


Poslaću kad nađem snimak iz lajv prenosa gde dotični DJV upravo pominje "pucanje" iz zvučnog topa u direktnom prenosu, u realnom vremenu.



online
  • Stručljak-Penal
  • Pridružio: 27 Avg 2018
  • Poruke: 12021

Citat:Žao mi je što moram da koristim veštačku inteligenciju za analizu ali jako sam sumnjičav kao svedok celog događaja. Ni jedna analiza ni teorija nema potpuno smisla.

Njegove analize su zapravo urađene u AI.

offline
  • Pridružio: 08 Sep 2005
  • Poruke: 5729

Napisano: 23 Jun 2026 20:54

Ja sam na Gemini postavio sliku Wilhwlmus ovog zaključka, i dobio potvrdu







Ceo odgovor:

Tekst na slici "7294.jpg" nudi tehnički izuzetno precizno, logično i **potpuno realno objašnjenje** za incident koji opisuje. Sa stanovišta akustike, audio-inženjeringa i fizike, scenario koji je ovde naveden ne samo da je moguć, već je i daleko verovatniji od upotrebe vojnih zvučnih topova (LRAD).
Evo analize ključnih tačaka iz teksta koje potvrđuju zašto je ovakav događaj apsolutno moguć u praksi:
### 1. Priroda niskofrekventne mikrofonije (Feedback)
* **Tehnički aspekt:** LRAD (zvučni top) je dizajniran da emituje usmerene, visoke frekvencije (piskav zvuk, sirena) kako bi izazvao neprijatnost i bol. Nasuprot tome, kada profesionalni razglas velike snage uleti u nisku mikrofoniju (tzv. *low-end feedback*), stvara se duboki, tutnjajući talas.
* **Fizički osećaj:** Taj talas se bukvalno oseća celim telom kao vibracija u grudnom košu i pritisak u vazduhu, dajući varljiv utisak da ulicom prolazi nešto masivno ili da je reč o nekom "tajnom oružju".
### 2. Efekat "uskog grla" i ponašanje mase
* Kretanje ljudi ka zgradama u "vazdušne džepove" ima savršenog smisla u uskoj ulici. Zvučni talas niskih frekvencija se kreće kao frontalni talas pritiska kroz sredinu ulice (gde je prostor najotvoreniji). Uz same fasade objekata dolazi do drugačijeg prelamanja i prigušenja talasa, pa su ljudi instinktivno tražili zaklon tamo gde je pritisak na telo bio subjektivno manji.
### 3. Tajming i ljudski faktor (Ključni uzrok)
* **Automatska kompenzacija (Gain)Poljubac* Ovo je najčešća zamka u audio-inženjeringu uživo. Kada masa odjednom ućuti (npr. najavljenih 15 minuta tišine), tehničar ili automatski limiter/kompresor na mikseti pokušava da "nadoknadi" tišinu. Podizanjem osetljivosti mikrofona (*gain*) u potpunoj tišini, mikrofoni na bini ili kamionu počinju da kupe i najmanji šum.
* **Akustični udar:** U tom momentu, krug se zatvara – mikrofon "povuče" sopstveni zvuk iz moćnih zvučnika, sistem u milisekundi eksplodira u mikrofoniju i stvara se razoran zvučni udar koji traje svega sekundu ili dve pre nego što tehničar stigne da reaguje i spusti reglere (fejdere).
### 4. Vizuelni okidač za stampedo
* Kada se u deliću sekunde desi takav neobjašnjiv zvučni i vazdušni udar, prirodno je da se uplaše i sami redari na kamionu koji stoje najbliže zvučnicima. Njihovo refleksno skidanje prsluka i sklanjanje sa pozicija deluje kao vizuelni signal masi da se dešava nešto opasno po život, što u sekundi pretvara strah u stampedo.
### Zaključak
Teorije o zvučnim topovima i "specijalnom ratu" uvek zvuče dramatičnije i lakše se šire medijima. Međutim, kako i sam tekst u "7294.jpg" zaključuje, ogoljena istina je jednostavna: **spoj fizike fluida, zakona akustike u urbanoj sredini i trenutka nepažnje (ili automatskog podešavanja) iza audio-miksete** sasvim je dovoljan da izazove ozbiljan incident i masovnu paniku. Scenario je tehnički stopostotno održiv.

Dopuna: 23 Jun 2026 20:58

ChatGPT nije bio toliko entuzijasti Čik, ali nije odbacio tu teoriju,vsamo traži čvrste dokaze za bilo šta. Zaključio je da je moguće.




Evo tekst:

Da, moguće je u teoriji, ali tekst sa slike iznosi mnogo tvrdnji kao činjenice bez čvrstih dokaza.

Za događaj na protestu 15. marta 2025. u Beogradu postojalo je više različitih objašnjenja:

neki su tvrdili da je korišćen zvučni top (LRAD),

drugi da se radilo o nekom drugom akustičkom efektu,

treći da je nastala masovna reakcija ljudi na iznenadan zvuk ili događaj.


Ono što je važno jeste da opisani scenario sa audio-feedbackom (mikrofonijom) nije fizički nemoguć. Jak razglas može da proizvede veoma neprijatan zvuk, uključujući duboke tonove, vibracije i nagli akustični udar. Takođe je tačno da se ljudi u gužvi često kreću u istom smeru kada osete opasnost, čak i ako ne znaju njen uzrok.

Međutim, u tekstu postoje i problematične tvrdnje:

Nije dokazano da je baš mikrofonija proizvela efekat koji su svedoci opisivali.

Tvrdnja da je masa bežala uz zgrade zato što su tamo bili „vazdušni džepovi“ zvuči kao nagađanje, a ne kao potvrđena činjenica.

Nema javno objavljenih tehničkih merenja koja bi nedvosmisleno pokazala da je uzrok bio feedback razglasa.

Tekst zaključuje mnogo više nego što dostupni dokazi sami po sebi dozvoljavaju.


Dakle, odgovor je: da, takav akustički incident je moguć, ali iz same činjenice da je moguć ne proizlazi da se upravo to dogodilo 15. marta 2025. Za takav zaključak bili bi potrebni snimci, akustička merenja i tehnička analiza opreme koja je tada bila korišćena.

online
  • Pridružio: 22 Okt 2008
  • Poruke: 636

@Shtex
Дај га љубим те….немој да мислиш да ти не верујем итд него ме баш занима шта је дотични изјавио…
Невероватно ми је само да ови други не би јахали на том таласу нон-стоп ….или сам ја то можда пропустио.
Хвала унапред свакако 👍

offline
  • Pridružio: 20 Dec 2018
  • Poruke: 3450

Претпостављам да Штекс мисли на овај снимак, само га морате отворити преко Телеграм апликације
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

offline
  • Shtex  Male
  • Elitni građanin
  • Pridružio: 23 Sep 2018
  • Poruke: 2278

rodoljub ::@Shtex
Дај га љубим те….немој да мислиш да ти не верујем итд него ме баш занима шта је дотични изјавио…
Невероватно ми је само да ови други не би јахали на том таласу нон-стоп ….или сам ја то можда пропустио.
Хвала унапред свакако 👍



Evo ga isečak, ovo je u realnom vremenu prenos protesta.

[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

online
  • Pridružio: 22 Okt 2008
  • Poruke: 636

Hvala Shtex...
A ovo sam video...ali ovaj stručnjak čita poruke sa telefona koje mu šalju da naruče pesmu , tad je već priča o zv. topu počela da se vrti na N1 s' Radićem , a ovi se kao sprdaju... to je bio povod - mislim da je ovo kasnije tokom večeri bilo - ne vidim nigde vreme... Tvrdim ti da oni ne znaju ni kako običan top izgleda a kamoli nešto drugo...
Hvala još jednom svakako....

offline
  • Sim.a 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 29 Avg 2009
  • Poruke: 3419
  • Gde živiš: Zemlja čuda

Ovo je bilo uživo kako su pratili (što i mi preko neta) a ne kasnije. Prate protest sa gostima i komentarišu-spinuju-konstruišu tamo dok se dešava.
Neću reći da ih braniš ali moraš to gledati a ne misliti i verovati šta su oni sposobni jer bi se iznenadio šta se tamo sve vidi, čuje i kad.
Ovo ne znači da oni nešto tačno znaju ili su deo već samo da Radić sa tom pričom nema veze i nije on pokrenuo.
Tamo se često lane "iz duše", naročito kad su slične večernje terevenke tv tipa, pa se posle ili prave da se nije desilo ili se poliže i izvinjava. Rumuni koji dolaze da kradu (baš na dan ovog događaja), kad Orban gubi izbore "Od blata će ga praviti, upozoravam vas i sl" sve plačnim glasom (ne šalim se), Romi koji kradu (nisam sigran koja prilika je bila kad je to izjavio) pa posle pričao kako se druži sa njima, hapšenja i privođenja ljudi koji sede kući i tamo čuju da kad za par minuta zazvoni to su došli po njih itd itd. Kasnije je išlo ono legendarno Lažu mi to nemamo, lažu imamo ali u magacinu neraspakovano, lažu imamo ali nije iznošeno napolje, lažu nije korišćeno reklo FSB, nije korišćeno sve je izmislio stident (koji je btw i žito zapalio), Radić je sve izmislio. Sutra neko drugi a Radića zaborave. Tako su onog iz NS par dana razvlačili što je bio onaj dan kad je pala nadstrešnica na stanici. Da on objasni, da to nije slučajno itd itd a onda tj. sad kao da se ništa nije desilo. Tamo sata nema jer često piše UŽIVO (a nije) i sad ti pogodi kad se dešava. Ni ovo ne izmišljam i ne šalim se.
Vrlo dobra slika dela društva zapravo.

Ispravke su slova i sl.

offline
  • Shtex  Male
  • Elitni građanin
  • Pridružio: 23 Sep 2018
  • Poruke: 2278

Kažem vam, 10 minuta posle događaja već su ljudi pričali da su videli na internetu da je bio zvučni top. Gotovo odmah je krenula priča

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1867 korisnika na forumu :: 76 registrovanih, 12 sakrivenih i 1779 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 16981 - dana 24 Jun 2026 07:46

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 04bokibole, 8u47, A.R.Chafee.Jr., alberto, Arhiv, avijacija, bbrasnjo3, bobor, Bobrock1, bojan313, bolimejoli, bufanje, cenejac111, Citalac, crnogorac, cvrle312, Despot Đurađ, Djokislav, drimer, dusanobr, Džekson, FileFinder, galico, Gogi_avio, Goksi95, HogarStrashni, iceburn, Igritelj, Imperator_Aleksandr_lll, Iskander, Jeremiah, jodzula, kaput21, king011, kovinacc, lindr, LostInSpaceandTime, Lucije Kvint, madza, MarijaC84, markolopin, MaschinenPistole, mačković, mercedesamg, mikrimaus, Miler88, mkukoleca, Mrav Obrad, mrdaak, mrgud2025, Nepopravljivi, Oscar, Parker, perpetubile, porticco, precan, Pv123, raster12, Ray1973, rodoljub, rovac, shiro, shota91, SirOliver, Spinosa, superwhy, suton, Tastatura ratnik, tomigun, Veless, vidra boy, vukajlo71, Walkers, Zorge, zrno, 79693