Tenk M-84

594

Tenk M-84

offline
  • Pridružio: 12 Nov 2005
  • Poruke: 865

Isti slučaj sa ženama je i u industriji eksploziva i municije. Kad je Čajavec radio neke poslove sa eksplozivima sve žene koje su bile u tom periodu su to morale prijaviti i nisu smjele ulaziti u prostorije gdje se je radilo sa eksplozivima.
Sva odjeća pamučna, 100% pamuk, posebna obuća, stolovi sa uzemljenjem, pod ispod njih je spojen preko šine za uzemljenje sa provodnom gumom koja ima uzemljenje, na stolu provodna guma koja ima uzemljenje, svi imaju narukvice koja su spojene na šinu sa uzemljenjem, pod gdje se radi mora biti stalno vlažan, stalno ide gospođa sa onim džogerom i vlaži pod, poslovođa ide često kroz proizvodnu halu i pršće vodu iz kante, vlaga u vazduhu strogo kontrolisana, šina sa uzemljenjem radnog prostora posebno uzemljena, a mjesto gdje se uzemljenje spaja sa zemljom treba često "zaljevati". Nama šminkanja, lakiranja noktiju, hemije na kosi, itd. Oni koji rade, a nisu vezani za radni sto, moraju često dodirivati kuglu "za pražnjenje", itd. Svi su imali "providne"džepove, tako da se je vidjelo šta je u džepu, nema upaljača, nema pušenja, nema satova na rukama, nema nakita na tijelu, itd, itd.

Dio ovih mjera smo primjenjivali i nakon otkaza čitave serije elektronskog intervalometra EI-32-50. Ovaj avio uređaj mora imati pouzdanost 100%, jer služi za lansiranje raketa i odpuštanje bombarderskih bravana na avionima domaće proizvodnje (Soko Mostar).
Kad sam već počeo da pišem, svaki od 32 izlaza ovoga intervalometra je bio ispitan na bombardersku bravu B3-500 proizvodnje Čajavec. Ova brava je izdržala preko milion aktiviranja bez i jednog otkaza. Uređaj je morao da radi na smanjenom i povišenom naponu i da izdrži dupli napon napajanja 56 volti. Morao je da radi dva sata na -70 stepeni Celzijusa (kablovi koji su bili spojeni na uređaj se nisu smjeli dirati na ovom ispitivanju, jer su pucali kao staklo) i dva sata na +105 stepeni sa 100% vlagom (to smo zvali kuvanje), da izdrži 11G ubrzanje i da radi na 7G, da izdrži podpritisak od 0,1 atmosfera (znalo se je desiti da neki uređaj bukvalno eksplodira na ispitivanju), da izdrži udarac od 25G, na minustemperaturi ispitivan pod smanjenim naponom, a na plus temperaturi sa povišenim naponom, da izdrži jake vibracije u frekventnom opsegu od 25 Hz do 20 kHz (tu su se javljale rezonantne tačke, pa smo radili drugačiji raspored komponenti na štampanoj ploči) a i drugačiju konstrukciju uređaja i drugačije varenje, jer je sama kutija uređaja pucala na ispitivanju, da izdrži kratki spoj na svim izlazima i da sam isključi kratko spojeni izlaz. Itd, itd

Uređaj je morao biti lakši od 2000 grama, te smo morali zamijeniti Iskrine UPM otpornike sa otpornicima proizvodnje EI Niš koji su bilo puno lakši. Međutim, oni nisu imali dovoljnu debele izvode, te su pucali na ispitivanju na vibracijama i ubrzanjima. Onda smo opet mjenjali tip otpornika, Pa smo onda ljepili otpornike za štampanu ploču, ali smo sa ljepilom povećali težinu uređaja.

Pa onda ispitivanja na elektro magnetne smetnje. Koliko taj uređaj smeta drugim uređajima oko sebe i koliko njemu smetaju elektro magnetne smetnje iz uređaja oko njega.

Pa proračun pouzdanosti uređaja, pa ispitivanje na uticaj pljesni i gljivica, kao i ispitivanje na kovitlajuću prašinu, a čestice prašine moraju biti veličine.....

Pa onda, svaka komponenta mora da ima atest, svali metalni dio mora da ima atest o sastavu i o površinskoj zaštiti, te o termičkoj obradi, svaki ofarban dio mora da ima atest za farbu, a proizviđač farbe mora da ima sve vojne ateste, pa debljina farbe i način sušenja farbe. Pokojni vojni kontrolor je znao nenajavljen doći u proizvodnu halu da vidi da li se svi pridržavaju propisane tehnologije.
Svi mjerni uređaji i tehnološki uređaji su morali biti atestirani u odgovarajućoj mjernoj laboratoriji, u Banja Luci u ML15 u Čajevcu i u ML16 u Kosmosu, a svi uređaji iz mjernih laboratorija moraju imati godišnji atest od TOC-a u Beogradu.
I onda vidiš da dogotrajni spoj dijelova od aluminijuma i prokrona stvara kontaktnu koroziju, a prokron kao ne hrđa, ...

Itd, itd

E sad da čujem one koji kažu da je lako napraviti neki uređaj.

Pozdrav

Vlado



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 10 Mar 2011
  • Poruke: 459

Ја сам од оних људи, да не кажем инжињера, који никад не тврде да је нешто једноставно. Свак ко је направио и наизглед најједноставнији уређај, зна о чему причам, и јасно ми је да сте навели неке примјере да бисте аргументовали ту тезу, са којом се у потпуности слажем.
Али, кад сте већ навели тај примјер да компоненте цркавају од женских руку, занимају ме детаљи. А све што сте описали је заправо заштита од статичког електрицитета и примјењује се без обзира да ли је неко мушко или женско.



offline
  • stug 
  • Elitni građanin
  • Pridružio: 05 Feb 2018
  • Poruke: 2317

Koliko sam ja razumio, ako se smijem tako izraziti (iz poštovanja), kolegu @ekser222, onda se prije radi o nekoj vrsti galvanike (kiselost kože). Danas se međutim, dosta stvari automatizira a nose se i rukavice tako da nije čudo da "moderni inžinjeri" dosta stvari ne zapažaju.

offline
  • Levi  Male
  • Zaslužni građanin
  • Pridružio: 12 Nov 2011
  • Poruke: 584

Pre neku godinu prethodna Firma gde sam radio, radila adaptaciju laboratorije na IHTM institutu u sklopu priprema za ugradnju ciste sobe jednog lepog dana ako im odobre sredstva.
Elem, secam se da su mi zaposleni u institutu pominjali Taj problem zenskih ruku. Imaju pogone za izradu mikrocipova, neke matore americke masine nabavljene pocetkom 80ih.
Secam se da su mi pricali jedan bas glup slucaj, neko nosio cipove u torbi zajedno sa bananom. Cipovi bili upakovani lepo u neke kutijice ali torba se spljeskala sa sve bananom I neka kutijica se otvorila I banana umuljala unutra I valjda ta kiselost banane napravila belaj pravi da su sve komotno mogli samo baciti.

Sad se setih, rekose mi da je IHTM pravio komponente za meteosenzor za M-84.

Danas IHTM uglavnom radi na odrzavanju pumpi kompresora I raznih senzora na EPSovim termoelektranama I nesto sitno za strano trziste.

offline
  • stug 
  • Elitni građanin
  • Pridružio: 05 Feb 2018
  • Poruke: 2317

Naša posla. Nosi (nezaštićen)i čip i bananu u istoj torbi... I sa zaštitom da je bio 🙄

offline
  • Pridružio: 14 Dec 2009
  • Poruke: 103

aleksmajstor ::Apropo žena u određenim godinama i rada sa el. komponentama, teško da će se danas nešto naći u dostupnoj literaturi.
Rodna ravnopravnost...

Glupost. Ako su za koji posao žene bolje od muškaraca, to je bilo upravo slaganje elemenata na štampane ploče. Manje se znoje, manje ruke i prsti, strpljivija narav, manje plate... Razlika je bila veća u korist žena od preko 1000%, nekad i do 100000%, ovisno o kompleksnosti produkta, pravljene naučne studije o tome. U nazadnom CCCPu bile fabrike sa po par hiljada žena koje leme ploče. Cool
Samo što je posle došla automatizacija, digitalizacija i Tajvan.
stug ::Koliko sam ja razumio, ako se smijem tako izraziti (iz poštovanja), kolegu @ekser222, onda se prije radi o nekoj vrsti galvanike (kiselost kože). Danas se međutim, dosta stvari automatizira a nose se i rukavice tako da nije čudo da "moderni inžinjeri" dosta stvari ne zapažaju.
Svi MOSFETi, pa tako i CMOS, su na određenim mestima osetljivi na vlagu i alkale (naročito na ono Na iz NaCl). Čak i "moderni inžinjeri" sa osnovama elektronike znaju za to, to je bukvalno druga rečenica u svakoj knjizi i predavanju o tim tranzistorima.

Tamo oko 1980te je možda i bilo problema u diskretnoj tehnici, znam da su neki od profesora sa nekog ETFa (sad ne znam jel' iz ZG ili LJU, davno je bilo) dilali tranzistore skroz oblepljene u selotejp kao "laboratorijska pomagala"...
Ali to nije slučaj već 40tak godina. Em su tehnologije izrade napredovale pa se radi zaštita gatea tranzistora (najčešće prekrije staklom, tačnije SiO dopiran sa fosforom), em je sve o'šlo na digitalu i IC...

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 19165

stug ::...a nose se i rukavice...

Za gomilu ozbiljnih poslova rukavice su veliki no-no.

offline
  • Pridružio: 12 Feb 2007
  • Poruke: 8633

Nema te rukavice koja može da pruži osećaj držanja ili taktilni osećaj kao gola koža.

offline
  • stug 
  • Elitni građanin
  • Pridružio: 05 Feb 2018
  • Poruke: 2317

Napisano: 29 Apr 2020 19:04

Ne znam da je ITKO dirao čip u razvoju rukama.
Ne samo da se nose rukavice nego se prolaze i zračne barijere da se skine svaka praška sa odjeće koja je napravljena da štiti proizvod, ne onoga tko ga nosi.


Slika je odavdje: https://nels24.blogspot.com/2018/06/nexwafe-announces-250-mw-disruptive.html?m=1


Dopuna: 29 Apr 2020 19:05

A "ručni rad" u toj industriji... Dobro jutro

Dopuna: 29 Apr 2020 19:12

Jednu sitnicu da razjasnimo. @ekser222 je govorio o proizvodnji. Ne o gotovom proizvodu ala intel i7 sa sve kutijom od kartona itd. A senzori su opet priča za sebe

offline
  • Levi  Male
  • Zaslužni građanin
  • Pridružio: 12 Nov 2011
  • Poruke: 584

Sva ta elektronika, cipovi procesori se izradujuju u cistim sobama iliti Clean Rooms koje su pod nadpritiskom I imaju predprostore za ulazak.

Rudi Cajevac mislim da je imao najbolje ciste sobe u SFRJ, ono danasnjeg ranga klase ISO 1 eventualno ISO 3. Verovatno ekser222 bi znao tacno da kaze koliko cestica po metru kubnom su bile projektovane da imaju sobe.

Danas u Srbiji uglavnom se rade ciste sobe klase ISO 5, barem ja sto sam imao susreta sa njima do sada.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 924 korisnika na forumu :: 32 registrovanih, 8 sakrivenih i 884 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., aleksmajstor, bojankrstc, Boris90, cavatina, dankisha, djboj, Djokislav, doktor1964, Dorcolac, Fog of War, HrcAk47, jaeger, Još malo pa deda, Kubovac, ladro, lelemud, Mika_NS, Mixelotti, ozzy, Parker, pedja.st, pein, Pohovani_00, raptorsi, SlaKoj, Srle993, theNedjeljko, trundle, VP6919, Zimbabwe, žeks62