Energija i energenti kao strateško oruđe odvraćanja

131

Energija i energenti kao strateško oruđe odvraćanja

offline
  • Pridružio: 02 Feb 2010
  • Poruke: 3637

Sim.a ::Priča o tim alternativnim izvorim se često svodi da prodaješ struju jeftinije nego to je praviš a da razliku nadoknađuju svi građani kroz cenu struje ili kroz poreze za državne subvencije. Lično mi se cela priča čini kao velika glupost koju su birokrate i banke podržale da bi smirili Zelene a na svemu dosta zaradile. Kad pogledamo kakva se kod nas vodi igra oko toga i da su nam već računi za el. energiju uvećani po tom planu a da smo daleko od EU jasno je koliko je sati. Država se kao brine za ekologiju a sa druge strane jalovišta cure godinama, deponije rastu, ekološka taksa se ne vraća na ono što se može preraditi itd. Da je deo novca kojim plaćamo skupu proizvodnju struje koju prerpodajemo jeftinije otišao na istraživanja kako se rešiti ili povećati sigurnost nuklearki bilo bi možda bolje. Ali onda bi svako imao svoje reaktore i ne bi bili tako bitni ni nafta ni gas a ni ugalj. Uvek se setim one scene sa kraja filma Povratak u budućnost kad profesor u Dolorijan ubaci nekoliko kora od banane i odleti Smile Samo što rekoše u onoj seriji Tesli: A šta mi onda da prodajemo, antene?

Вала баш...колико су наши новца "бацили"(да не кажем нешто друго Cool) могли су бар још две хидроелектране саградити и били би мирни,а овако....
------------------------------------------------------------------------------------------------
Русија-Индија: стратешко партнерство
Индијске компаније ће ући у нафтне и гасне пројекте Русије на Арктику. Овакав договор је постигнут у току званичне посете преседника Русије Владимира Путина Индији. Два руска енергетска гиганта – „Роснефт“ и „Газпром“ заједно с индијским колегама већ раде на пројектима за освајање арктичког копна под водом, као и на ширењу испорука компримованог природног гаса. Осим тога, „Роснефт“ се договорио о томе да ће Индији испоручивати 10 милиона тона нафте годишње.

опширније: http://serbian.ruvr.ru/2014_12_12/Rusija-Indija-strateshko-partnerstvo-7638/

Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Sim.a 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 29 Avg 2009
  • Poruke: 2982
  • Gde živiš: Zemlja čuda

A tek to...
Nisam siguran da li sam dobro razumeo ali otprilike ide ovako: država daje dozvole za male hidro elektrane privatnim licima i preduzećima koja proizvode struju a mi je još po tom zelenom planu dotiramo. Proizvodnju mislim. Koja je smetnja da država to radi pa da ništa ne dotira već koristi snagu vode ja ne znam. Ako ništa drugo ispunili bi te kvote a bar bi novac ostao u budžetu tj. EPSu. Možda je to glupo što pitam a možda se "ne isplati" nekom ne znam ali nekad su najjednostavnija rešenja najbolja. Rekli su da mi više reverzibilnu hidroelektranu ne možemo da napravimo. Tim rečima, u smislu to je sad za ovu zemlju kao slanje čoveka na Mesec.
Možda ja političare i analitičare ne razumeh ali tako je zvučalo.

offline
  • Pridružio: 29 Sep 2006
  • Poruke: 421

otkud ti ideja o reverzibilnoj hidroelektrani? Ne vidim sto bi bio problem da se napravi, kreditima se rese finansije, sama izgradnja je vec standardna vise manje, ali mislim da ima boljih resenja od reverzibilne.

offline
  • Pridružio: 19 Jan 2012
  • Poruke: 1994

Najmanje sam mislio na DOBIJANJE STRUJE iz alternativnih izvora.Kada govorimo o korišćenju solarne energije pre svega mislim na zagrevanje.To uopšte nije komplikovano,jeftino je,i koristiš krov za montažu panela.Znači nema nikakvih "parkova".Dalje,mislim na korišćenje biomase koju trenutno zaoravamo ili palimo na njivama.
-Ako na sve to,a pre svega,primenimo mere energetske efikasnosti koje sam spomenuo(ugradnju generatora vodonika u mot.voz.,termičku izolaciju objekata,ograničenje snage kućnih aparata na 900W što nam predstoji i sl.) uštede mogu biti OGROMNE !
-Na kraju svih krajeva,ostaju nam i velike rezerve starog dobrog uglja.Uz modernije filtere u TE i saniranje starih kopova pošumljavanjem, ni ekološke posledice ne moraju uopšte biti velike.Odreći se domaćeg uglja olako radi uvoznog gasa koji je predmet borbe velikih sila bilo bi lakomisleno.Naš ugalj,naši radnici . . . NAŠA struja.Kod gasa je sve "kupovno".Osim PROCENTA ,naravno.
-Što se tiče ekoloških problema njih treba sagledati u svetlu činjenice da npr. Grinpis u borbi protiv nuklearki ima podršku(finansijsku) velikih naftnih kompanija.Ne možeš koristiti resurse Planete bez IKAKVIH posledica,cena mora da se plati.
Treba pitati Ukrajince,Sirijce(a sutra i Turke) da li i dalje misle da je gas ekološki najbezbedniji !!!

offline
  • Pridružio: 29 Sep 2006
  • Poruke: 421

Pa definitivno je da je trenutno gas najjeftiniji, i da omogucava prelaz na sve ono sto si ti taksativno naveo. Po pitanju energetske nezavisnosti nije samo nabavka energenata vec i racionalizacija i usteda. Lepo si naveo najvaznije stvari, samo bolja izolacija objekata ce smanjiti potrosnju energije na zagrevanje i hladjenje. I to treba da bude strategija energetske nezavisnosti a ne samo prica o JT i gasu.

offline
  • Pridružio: 02 Feb 2010
  • Poruke: 3637

zoran-ruma ::Pa definitivno je da je trenutno gas najjeftiniji, i da omogucava prelaz na sve ono sto si ti taksativno naveo. Po pitanju energetske nezavisnosti nije samo nabavka energenata vec i racionalizacija i usteda. Lepo si naveo najvaznije stvari, samo bolja izolacija objekata ce smanjiti potrosnju energije na zagrevanje i hladjenje. I to treba da bude strategija energetske nezavisnosti a ne samo prica o JT i gasu.

Наравно да треба да се ради на енергетској ефикасности,ако Руси размишљају о томе,који бар "енергије" сваке врсте имају на "бацање",шта ми онда да кажемо?
И наравно да би нам ЈТ значио много,ако не и пресудно,без обзира на све мањкавости споразума са Гаспромом!У коначници би ипак били на добитку,како тако...

offline
  • Pridružio: 05 Nov 2012
  • Poruke: 622

jedan najocigledniji primer kako se u srbiji nikako ne stedi je toplovod koji bi vodu iz obrenovca poslao do novog beograda,sagradili most,iskopali rupe,postavili cevi i tu stali i u stvari da nasa zemlja smanji zavisnost od uvoznih energenata i pusti grejanje za ceo novi beograd ,a mozda i zemun oni su sve to pustili niz vodu.
mogu zamisliti kolika bi bila usteda samo za grejanje jer te dve opstine(da se ne uvrede zemunci)imaju skoro 10% stanovnistva srbije.
sinoc sam gledao tadica na prvom,on je rekao da je juzni tok prvobitno trebao da ide preko turske,a da su kasnije rusi promenili pravac,ne znam da li je to istina mozda samo zeli da se vadi

offline
  • Pridružio: 29 Sep 2006
  • Poruke: 421

Bila je opcija i preko Turske i preko Rumunije, mi smo uspeli da izboksujemo da ne ide preko Rumunije recimo. Treba napomenuti da bi i trasa bila dosta skuplja zbog nepovoljnog terena, daleko je jeftinije voditi bilo kakvu trasu dolinama reka nego preko Karpata recimo. I kada bi ovde stali bilo bi super za nas Smile ali onda je NIS bez tendera prodat Gaspromu, i da stavimo u stranu sto nije bilo tendera vec da istaknemo da je ugovor napisan tako da se nije znalo sta obuhvata NIS u trenutku prodaje. Prevedeno sve je dato Rusima sto je imalo dodirne tacke sa NISom, rafinerije, busotine, odmaralista, benz. pumpe, koncesije po Angloli, sva buduca nalazista i rezultati proslih istrazivanja, sva pokretna i nepokretna imovina, naftovodi aman sve pa i monopolisticki polozaj. E ovo nije bilo dobro, tako da ovaj drugi deo price skroz kvari onaj prvi deo price. Uz to sto smo dali sve sto smo imali i sve sto smo mogli imati, od buducih nalazista do rudne rente, jer promena ne vazi za NIS, a i na kraju krajeva Gasprome je taj koji odredjuje cenu derivata + takse koje namece drzava, bez nase mogucnosti da uticemo na osnovnu cenu, a sav profit iako smo mi akcionari se usmerava od strane Gasproma, ista situacija je i sa Gaspromom i Srbijagasom, iako kupujemo ruski gas firma imamo 2 posrednika ne racunajuci Srbijagas, i oba posrednika su u vlasnistvu Rusa. Monopol sa velikim M.

offline
  • Sim.a 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 29 Avg 2009
  • Poruke: 2982
  • Gde živiš: Zemlja čuda

@zoran-ruma
Nisam ja nju pomenu već ti ljudi u prilogu. Kao što rekoh, u smislu Mi to danas nismo sposobni, kadri iz bilo kojih razloga da izvedemo kao ono što smo nekad mogli. Ja samo prenosim. Nije rečeno ne isplati se, nemamo gde već baš ovako i onda nam je lakše dati privatnicima koji naravno nemaju kapacitet za velika pa prave mala dela-elektrane koje onda dotiramo.
Vezano za elektrane i gas. Kod pregovora o JT je bila pomenuta izgradnja takve kod nas. Međutim negde je bilo da se sama Rusija više ne trudi da ih gradi na svojoj teritoriji jer je lakše izvesti gas a da se nastavlja razvoj atomskih.

offline
  • Pridružio: 29 Sep 2006
  • Poruke: 421

Mislim da nisu u pitanju finansije, istina da mi nemamo pare vec da moramo da jurimo kredite, vec isplativost.
Uzmimo na primer autoput od tacke A do tacke B. Na osnovu prosecnog godisnjeg dnevnog saobracaja PGDS (uvek sam mislio da je smesan naziv za ovo, i kada sam polagao Projektovanje saobracajnica a i danas) i nekog buduceg razvoja odredjuje se putni profil. Recimo da je PGDS takav da nam treba magistralni profil a ne profil autoputa, i da zbog politike moramo da imamo pun profil autoputa, da bi neki funkcioner imao lep prilaz svojoj vikendici, nije tesko zamisliti Smile i neka taj posao kosta milion evra po kilometru. Posto nemamo te pare mozemo da trazimo izvodjaca koji ce naplacivati putarinu sledecih 20 godina, i taj izvodjac lepo iznajmi nekog savetnika koji kaze '' Ma jok bre, PGDS je smesno mali za autoput, bacas pare'' i to nam kazu i poslovne banke, i njima se ne bacaju pare, onda nama ostaje kao drzavi da idemo i uzimamo kredite po belom svetu gde ce ziranti biti drzava a ne taj posao. Recimo da je ovde i primer korupcije.

Isto vazi i za buduce elektrane, na kraju krajeva struja se prodaje, za pare, ne baca se u bunar, i ako postoji projekat koji je ekonomski isplativ i koji ce omoguciti ulagacu da povrati svoj novac uz profit, onda nece biti problem sto nemamo pare Smile

Isti je slucaj i sa projektom komsija sa gasnim terminalom, ako je isplativ i omogucava da se vrati ulozeno radice se, ako nije onda ce biti lepa prica za potrebe izbora.

Slicno je i sa ovim minijaturnim Smile hidroelektrama, ako postoji ekonomska isplativost onda nema ni potrebe za subvencijama, a posto ih ima onda nije ekonomski opravdano Smile a nije ekomoski opravdano iz vise razloga, od kojih je korupcija jedan, i zato cemo placati subvencije i dalje.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1114 korisnika na forumu :: 44 registrovanih, 7 sakrivenih i 1063 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: Apok, atmel, babaroga, BORUTUS, darionis, darkojbn, Djokislav, DonRumataEstorski, elenemste, FileFinder, FOX, gomago, hologram, Insan, kalens021, Karla, kihot, Koridor 11, Kubovac, kunktator, ladro, Lubica, Marko Marković, MiG-29M2, milutin134, Mixelotti, Neutral-M, Nikolaa11, nuke92, Panter, panzerwaffe, pein, procesor, Rogan33, ruma, sasa87, Smiljke, Srle993, stalja, Steeeefan, TheBeastOfMG, theNedjeljko, YU-UKI, Zimbabwe