USA vs RUSSIAN RV PVO u zadnjih 30 god

48

USA vs RUSSIAN RV PVO u zadnjih 30 god

offline
  • Pridružio: 13 Nov 2006
  • Poruke: 3793
  • Gde živiš: Novi Sad

Ti uporedjujes nekoliko Su-30 nove generacije sa avionom i radarom od pre 20+ godina. Nece da moze. Uporedi Su-27 i F-15C koji su isto godiste i videces svetlosnu razliku u kvaliteti radara i elektronike. Su-27 je imao prednost u bliskoj borbi zbog boljih manevarskih sposobnosti i fuzije IRST sistema sa R-73 ali u BVR tesko da bi mu parirao.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 23 Dec 2006
  • Poruke: 12560

Besotted ::Ti uporedjujes nekoliko Su-30 nove generacije sa avionom i radarom od pre 20+ godina. Nece da moze. Uporedi Su-27 i F-15C koji su isto godiste i videces svetlosnu razliku u kvaliteti radara i elektronike. Su-27 je imao prednost u bliskoj borbi zbog boljih manevarskih sposobnosti i fuzije IRST sistema sa R-73 ali u BVR tesko da bi mu parirao.

Tako nekako stim sto zaboravljas da ovde je sukob jednog RV protiv drugog RV.

Zato je itekako bitan data link koji su Rusi imali na MiG-31, imali su i Ameri ali na F-106 ali ne i na F-15 u tom periodu. MiG-31 je takodje imao mogucnost koju danas toliko hvale kod Gripena a to povezivanje cetiri MiG-31 i razmena podataka.

Inace F-15C i Su-27 su imali problem sto se tice radara. Nisu imali TWS mogucnost. Pa po ispaljivanju raketa meta naglim skretanjem je lako mogla da onemoguci navodjenje. Kod MiG-31 tako nesto ne prolazi Wink

Ne treba zanemariti ni 25-cu. Ko zna kakave modernije verzije su Sovjeti imali tokom tog perioda. Po meni idealan za one way trip ka AWACS-ima i tankerima, da ne bi slali skupe high tech MiG-31.



offline
  • Pridružio: 23 Okt 2010
  • Poruke: 1274

Besotted ::Ti uporedjujes nekoliko Su-30 nove generacije sa avionom i radarom od pre 20+ godina. Nece da moze. Uporedi Su-27 i F-15C koji su isto godiste i videces svetlosnu razliku u kvaliteti radara i elektronike. Su-27 je imao prednost u bliskoj borbi zbog boljih manevarskih sposobnosti i fuzije IRST sistema sa R-73 ali u BVR tesko da bi mu parirao.
Pa mozemo tacno da utvrdimo koje radare su koristile obe strane u Cope India 2004!
Mislim da su generacijski na istom nivou!
Namerno sam naglasio "obicni SU-30", a ne recimo SU-30MKI. . .

offline
  • Pridružio: 13 Nov 2006
  • Poruke: 3793
  • Gde živiš: Novi Sad

Uporedjujes avione koji su generacijski veoma razliciti. Ti isti F-15C su u sluzbi vec 20+ godina dok je Su-30 tek u indijskom RV-u a Rusi ga samo nemaju. Znaci gledaj samo aktuelne avione i ono sta poseduju a ne sta su narucili ili sta se kuva u CATIA programu.
Rusi imaju obicne Su-27. MiG-29-ka i sl. Ameri imaju veoma moderne F-15, F-16C/Ds i F/A-18C/D/E/F u ogromnom broju.
Kvalitativno i kvantitativno imaju bolje RV.
Naravno da bi direktan sukob njih dve bilo suludo jer ne vodi nicemu. Niti bi USA osvojila Rusiju bez uzvratnog N rata niti bi zaradili jedan cent. Njima samo odgovara potpuno demoralizovan, osakacen i potpuno uskopljen "protivnik".
Tu su najjaci kada treba da se lemaju. Avioni su im iskljucivo ofanzivnog karaktera kao i sam ideologija i doktrina ratovanja dok su se rusi kao i mi uglavno skoncentrisali na odbranu otadzbine.

offline
  • Pridružio: 23 Dec 2006
  • Poruke: 12560

sivisoko ::Besotted ::Ti uporedjujes nekoliko Su-30 nove generacije sa avionom i radarom od pre 20+ godina. Nece da moze. Uporedi Su-27 i F-15C koji su isto godiste i videces svetlosnu razliku u kvaliteti radara i elektronike. Su-27 je imao prednost u bliskoj borbi zbog boljih manevarskih sposobnosti i fuzije IRST sistema sa R-73 ali u BVR tesko da bi mu parirao.
Pa mozemo tacno da utvrdimo koje radare su koristile obe strane u Cope India 2004!
Mislim da su generacijski na istom nivou!
Namerno sam naglasio "obicni SU-30", a ne recimo SU-30MKI. . .


Ali Ameri na Cope India 2004 nisu poslali F-15 sa AESA radarom. Poceli su da ih uvode u upotrebu 2000godine.

Dopuna: 03 Nov 2010 21:59

Doduse mali broj F-15 je dobio APG-63(V)2 valjda 18 aviona i to pre svega zbog testova.

U to vreme najbolji radar u ruskim Suhojima je bio N015 koji je ugradjen u Suhoje Su-35. Radar je po sposobnosti na nivou APG-63(V)1 ili APG-70. Ostatak ruske flote Suhoja Su-27 imao je tehnoloski zastareo N001VE radar.

offline
  • Pridružio: 23 Okt 2010
  • Poruke: 1274

Mislim da se ne razumemo?!
To sto se indijski SU-27UB zove SU-30 (izvozna oznaka), apsolutno ne znaci da je napredniji od ruske varijante!
Indijski SU-30K (ne SU-30MKI) ima isti bazni radar kao i ruski SU-27UB, a to bi bio N001VE ili N010 Zhuk-27!
Naravno da F-15C u Cope India 2004 nije imao Aesa radar vec standardni APG-63 i kada tako sagledamo stvar, ta dva modela aviona i njihovi radari su apsolutno kompatibilni, kako po performansama tako i generacijski!
Evo i jednog citata:
The advent of the Flanker saw the introduction of the N001 radar, intended to match the US APG-63. While the radar did not meet expectations, it is the baseline of the Su-30K radar flown by the Indians in the Cope India 2004 exercise in which late model APG-63 equipped F-15Cs were defeated in simulated BVR combat.
Na osnovu svega gore navedenog, ne mogu da nadjem tu svetlosnu razliku u kvalitetu radara i elektronike. . .izvini Smile

offline
  • Pridružio: 12 Feb 2007
  • Poruke: 8633

Opet o pojedinačnim sistemima. Pa niko ko napada ili se brani ne šalje avione u vazduh po principu "aj ti pilotu poleti pa ako nešto nađeš na radaru aviona svoga probaj da to i oboriš".

Gde je navođenje sa zemlje ili iz vazduha, razmena podataka itd. Sama geografija terena i vremenski uslovi mogu da doprinesu jednoj ili drugoj strani da ostvari pobedu ako se stvari pažljivo isplaniraju i utreniraju.

Broj faktora koji moraju da se uzmu u obzir prilikom odabira aviona i PVO sistema za odbranu neke zemlje je ogroman. Faktor avion i neki PVO sistem su samo deo tog kolača.

Kao što @mean_machine reče ako se rade procene na osnovu dešavanja u Iraku i Srbiji onda se ili izvlače pogrešni podaci ili se zaboravlja zastarelost/osakaćenost sistema u te dve zemlje u odnosu na one koje je svojevremeno koristio SSSR.

offline
  • Pridružio: 03 Sep 2009
  • Poruke: 1752
  • Gde živiš: Zemun

Besotted ::Cak i entry level laptop danasnjice ima neopisivo vise procesorske snage nego li ijedan sistem na F-22 jer je radjen sredinom '90-ih kada smo bili na Cyrix, Intel PI, i AMD se tek pomaljao sa prvom serijom procesora.
Tacno u potpunosti, samo si malo lupio za AMD ali dobro - to ti ne mogu tek tako oprostiti Mr. Green . Ako si mislio prve serije cisto njihovih, opet nije tacno jer je Athlon izasao 99'.

Nadalje, to gde su sad procesori je potpuno irelevantno iz razloga koji je Mean pomenuo, a to je pouzdanost koja je na prvom mestu. Jes da mi je krivo sto je Raptoru Intel (i ako nisam 100% siguran u taj podatak jer ne mogu da nadjem nigde isti ali ajde da verujemo Mean-u) procesori koliko god bili zastareli u tehnoloskom smislu (zastareo je i Cray u jednom momentu, a bio je nadaleko najpoznatiji super komp na svetu, po meni) vrse posao ocito dovoljno dobro cak i danas. Cinjenica je da je Rusima put otvoren ili otvoreniji ali to ne znaci da mogu tek tako u trenutku (ne bukvalno) stici u sferama u kojima zaostaju konkurenciju. U algoritmima su neprevazidjeni i to je snaga njihovih PVO sistema, Ameri to ne postizu ni sa svim nadmocnijim kompovima i procesorima koje poseduju (za sad). Ipak mislim da PAK-FA nece biti po procesorskoj snazi daleko bolji od F-22 i ako bi po trnutku u kom se pojavio u odnosu na konkurenta to bilo logicno tako zakljuciti.

offline
  • Pridružio: 12 Feb 2007
  • Poruke: 8633

U avione se ne ugrađuju procesori koji će obrađivati grafiku za Photoshop ili neku grafički zahtevnu igricu. Nemojte da mešate stvari.

offline
  • Pridružio: 03 Sep 2009
  • Poruke: 1752
  • Gde živiš: Zemun

Na ovaj tekst sam naletao ne zna se puta, koji ste verovatno svi do sad videli ali nije na odmet;

Common Integrated Processor (CIP)

The Hughes-built Common Integrated Processor (CIP) serve as the "brains" for the F-22's totally integrated avionics system. CIPs are the central, networked computers that enable the integration of radar, electronic warfare, and identification sensor data, as well as communication, navigation, weapon, and systems status data into coherent, fused information for communication to the pilot via multi-function displays. Rather than radar, the electronic warfare system, and the electronic warfare system having individual processors, the CIP supports all signal and data processing for all sensors and mission avionics.

The CIP modules have the ability to emulate any of the electronic functions through automatic reprogramming. For example, if the CIP module that is acting as radio dies, one of the other modules will automatically reload the radio program and take over the radio function. This approach to avionics makes the equipment extremely tolerant to combat damage as well as flexible from a design upgrade point of view.

There are two CIPs in each F-22, with 66 module slots per CIP. The CIPs (which is quite literally the size of a oversized bread box) are liquid cooled avionics racks containing both signal processing and data processing modules inserted into common backplane. They have identical backplanes, and all of the F-22's processing requirements can be handled by only seven different types of processors. There are 33 signal processors and 43 data processors interconnected via a fault-tolerant network. Each processing element is manufactured and packaged as an approximately 6x7x3/8ths inch line replaceable module (LRM) for ease of flightline maintenance.

Each module is limited by design to only 75 percent of its capability, so the F-22 has 30 percent growth capability with no change to the existing equipment. Currently, 19 of 66 slots in CIP 1 and 22 of 66 slots in CIP 2 are not populated and are available for growth. There is space, power and cooling provisions in the aircraft for a third CIP, so the requirement for a 200 percent avionics growth capability in the F-22 can be easily met. There is coordinated plan for technology growth that will help keep the CIP at state-of-the-art levels. As electronics continue to get smaller and more powerful, it is conceivable that there could be 300 percent increase in avionics capability.

The exponential explosion of computer technology in recent years has allowed the F-22 team to radically alter every aspect of the program from detailed design through manufacturing, communication, and into the cockpit itself. An example of the effect of the advances in computer technology is a comparison between the computers used in the Lunar Module and those used in the F-22. The Lunar Module's computers operated at 100,000 operations per second and had 37 kilobytes of memory. Today, the F-22's Common Integrated Processor main mission computers operate at 10.5 billion instructions per second and have 300 megabytes of memory. These numbers represent 100,000 times the computing speed and 8,000 times the memory of the Apollo moon lander.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 828 korisnika na forumu :: 37 registrovanih, 8 sakrivenih i 783 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., babaroga, bobomicek, ccoogg123, Centauro, dankisha, darkangel, djboj, Djokkinen, DonRumataEstorski, DPera, goxin, HrcAk47, jackreacher011011, kihot, Koridor, Krusarac, Luka Blažević, Marko Marković, mercedesamg, milenko crazy north, Nemanja.M, nenad81, nikoladim, novator, nuke92, Panter, pein, raketaš, Rogan33, S1Mk3, SlaKoj, Srki94, stegonosa, VJ, voja64, wizzardone