Vazduhoplovne snage zemalja iz okruženja Srbije

363

Vazduhoplovne snage zemalja iz okruženja Srbije

offline
  • Gama  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 14 Jun 2004
  • Poruke: 4389

Ne znam zašto ste se uhvatili za datuma. Svako bira kad će da uzme koji datum da slavi.

Za začetak slovenačke vojne vazduhoplovne tradicije uzet je 12. januar i to je to. Možda su tako procenili da je adekvatno prema njihovom tumačenju. Edvard Rusjan je deo slovenačke vazduhoplovne istorije (jer je Slovenac), srpske (leteo je u Beogradu) ali i jugoslovenske istorije (jedan od pionira na prostoru bivše jugoslovenske države).

Srbi se diče da imaju najstariji časopis u Evropi: Letopis Matice srpske, osnovan 1824. u Novom Sadu. To je tada bila Austrijska carevina. Da li treba da kažemo da to nije deo srpske kulture i srpske istorije jer tad na tom prostoru nije postojala Srbija? Ne, to i tek kako jeste naše bez obzira što je počeo da se štampa na teritoriji druge države.
Dimitrije Konjović, poreklom Srbin, u Prvom svetskom ratu se borio na strani Austro-Ugarske je deo srpske vazduhoplovne istorije i tradicije ali i jugoslovenske evropske i svetske. Prvi čovek koji je potopio podmornicu iz aviona, ali i Srbin koji je daleko dogurao u stranoj vojsci. Jednostavno, on je deo nas i kada se pominje negde moraće da se napomene, ko je, odakle je, šta je uradio, itd…

Što se tiče to da je uzet borbeni zadatak kao datum vazduhoplovstva (u ovom slučaju slovenačkog) umesto dan formalnog osnivanja situacija je sledeća:
Dan Vojske Srbije 23. april (početak Drugog srpskog ustanka). Zašto baš tad? A gde je 15. februar? Prvi srpski ustanak? Ili Kosovska bitka? Ili Cerska bitka ili nešto treće? Razlog je banalan. 15. februar je bio Dan VS, ali je i Dan državnosti i Dan ustavnosti. Tri jubileja za 15. februar. Umesto toga, za Dan VS odabran je 23. april. Ovde nije kraj. Dan policije je 3/15. jun kao dan kojim se obeležava događaj kod Čukur-česme (iz 1862) kada je žandarmerija odigrala važnu ulogu u borbi protiv Osmanlija iako je ova formacija osnovana pre tog događaja.

Slovenci imaju legitimno pravo da proslavljaju 12. januar kao Dan RV Slovenije. Međutim, današnje RV Slovenije ne postoji 100 godina i to je fakat.

Ako se i gleda Država Slovenaca, Hrvata i Srba (međunarodno nepriznata tada) opet ne može da se kaže da je to samo Slovenija. Trebalo bi videti tačno kada su sve jedinice vazduhoplovstva stavljene pod jednu komandu.

Sa @jazbar-om sam već vodio polemiku oko tih termina – od kad postoji ime Slovenija i Slovenac tako da nema potrebe da dalje raspravljam o tome.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 16 Jun 2010
  • Poruke: 3152
  • Gde živiš: bela crkva banat

јазбаре, нико не каже да се словенци (ни било ко други) одриче своје историје. јесам ли ја негде рекао да словенци нису били пилоти? нису учествовали у ратним операцијама првог светског рата (небитна страна)? нисам. било је словенаца пилота, механичара и свега осталог, али у рв аустро-угарске (можда и неким другим рв, небитно). после распада исте формирана је држава схс. 29. октобра 1918. ако ме сећање служи. ни помена о самосталној словенији. ако немаш државу, не можеш да имаш ни своје рв. можеш да будеш припадник неког другог, у овом случају заједничког рв државе схс и касније краљевства схс. рв на територији словеније постоји одавно, али није било СЛОВЕНАЧКО већ заједничко. самостално словеначко рв постоји од јуна '91. кад је неки пилот пребего с газелом у то словеније (не знам име, да не тражим).



offline
  • jazbar 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 28 Dec 2009
  • Poruke: 16059
  • Gde živiš: Lublana

Gama ::Za začetak slovenačke vojne vazduhoplovne tradicije uzet je 12. januar i to je to. Možda su tako procenili da je adekvatno prema njihovom tumačenju. Edvard Rusjan je deo slovenačke vazduhoplovne istorije (jer je Slovenac), srpske (leteo je u Beogradu) ali i jugoslovenske istorije (jedan od pionira na prostoru bivše jugoslovenske države).
Kako može da bude Rusjan deo Jugoslovenske istorije kad tada (1909) još nije postojala, niti ne postoji danas na tom teritoriju? To je kao da si rekao da je Štefan Nemanja deo turske istorije!?

offline
  • Gama  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 14 Jun 2004
  • Poruke: 4389

Mislio na istoriju jugoslovenskih naroda.

Iz kasnijeg poimanja: integralno jugoslovenstvo.
Hvatali su se svi za prošlost samo da prikažu kako su bili progresivci na ovim prostorima. Za Dositeja, Vuka, Gaja itd... svi su ih svojatali kao ljude koji su išli jedan korak ka jugoslovenstvu i u njihovim radovima nalazili neke delove da to dokažu. Npr. i za Teslu: Srbin ponosan na domovinu Hrvatsku, a odmah neko dopiše: Opa, Jugoslavija. Itd.

Danas kada se pominje razvoj vazduhoplovstva na ovim prostorima mora da se pomene Rusjan. Zašto? Pa najbliže današnjim državama (SRB, CRO, SLO) je on koji je pokušao da poleti na ovim prostorima.

A Stefana Nemanju ne mogu da svrstam kao deo turske istorije iz banalnog razloga: Osman udara temelje Osmanskom carstvu oko 1299. godine u Anadoliji. Da svrstamo Nemanju kao deo Seldžuka, ni to ne može - nisu dobacili do ovde. Po sadašnjim milogorskim istoričarima možda ga ubacimo u crnogorsku istoriju jer je Nemanja "na pušku" osvajao Crnu Goru Smile - ko zna o čemu govorim, razumeće.

offline
  • Pridružio: 20 Sep 2018
  • Poruke: 19

Да ли је Република Српска била самостална држава од 15.12.1995. до 1.1.2006. Није, па је опет имала своју војску и ратно ваздухопловство. Исто важи и за Федерацију БиХ.

Да ли су Баварска или Саксонија биле самосталне државе од 1878. до 1919. Нису, па су опет имале своје војске.

Јазбаре, скачеш сам себи у уста. Ако Словенци могу да славе догађаје из периода пре настанка самосталне словеначке државе, тако је и Русјанов подвиг био део југословенског наслеђа, тим пре што је везан за два конститутивна народа бивше Југославије, и зато се налазио на поштанским маркама, књигама о историји ваздухопловства, поставци Музеја југословенског ваздухопловства итд. итд.

Узгред, постојала је хабзбуршка управна јединица Србија од 1686. до 1691, а хабзбуршка Краљевина Србија 1718. до 1739.

Е да, то да ли је Држава СХС била међународно призната је небитно. Конститутивни елементи државе су дефинисана територија, перманентно становништво и суверена власт.

Људи су изабрали празник како су хтели и то је то.

offline
  • Bili smo vojnici
  • Pridružio: 19 Maj 2009
  • Poruke: 4983
  • Gde živiš: Beograd - Srbija; Novi Grad - Republika Srpska

I šta smo izglasali?

Mene baš briga šta su Slovenci odlučili da će da slave. Neka im je sretan dan.

Samo je činjenica, da se na prostoru bivše SFRJ, danas vrši revizija istorije od tzv. istoričara, preko pravnika, pravosuđa, pa sve do političara. Cilj je jasan, ali ni to nije bitno više.

Sretno nam svima, novo leto.

offline
  • Pridružio: 29 Jun 2009
  • Poruke: 3523

Нису ти добра поређења Gama.
Што се тиче датума, па није само узет дан и месец, већ и година и тачно се зна због чега. Тако да то нема везе с везом што славе...мада лично мислим да намерно фурају то 100 година да као покажу како су јел те били првих 70 година окупирани...
За часопис какве везе има која је био држава то је био српски часопис...

offline
  • 13892 
  • Super građanin
  • Pridružio: 15 Jun 2009
  • Poruke: 1416

Ono što je interesantno je da su nasi susedi koji su bili u sastavu Austougarske kao godinu osnivanja svog vazduhoplovstva izabrali 1918 a ne datum datum osnivanja Austougarskog vazduhoplovstva. Wink

offline
  • Pridružio: 16 Jun 2010
  • Poruke: 3152
  • Gde živiš: bela crkva banat

управо тако

offline
  • Gama  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 14 Jun 2004
  • Poruke: 4389

nemezisx ::Нису ти добра поређења Gama.
Што се тиче датума, па није само узет дан и месец, већ и година и тачно се зна због чега. Тако да то нема везе с везом што славе...мада лично мислим да намерно фурају то 100 година да као покажу како су јел те били првих 70 година окупирани...
За часопис какве везе има која је био држава то је био српски часопис...


Argumenti zašto je loše poređenje?

Ja ako dobro vidim sa plakata koji je Danko postavio stoji sledeće:



Ako dobro čitam: 12. januar se slavi kao sećanja na let 1919. godine. Prema tome, to je deo njihove tradicije. Koliko je meni poznato, Slovenija (država) ne tvrdi da je njihovo RV osnovano 1919. već 1991.
To što se ovde na forumu piše, poseban je slučaj.

Časopis Letopis Matice srpske je samo primer kako se istorija, kultura i tradicija trebaju uvažavati bez obzira da li je na tom prostoru gde je štampan postojala srpska država ili nije. Isto i u slučaju Slovenaca. To je deo njihove istorije.

Zato se danas, kada se rade kapitalna dela u oblasti istoriografije uvek govori o istoriji naroda (srpskog, hrvatskog, slovenačkog, bugarskog itd.) jer se time izlazi iz okvira granica država koje nisu uvek bile iste (ako bi bilo Istorija Srbije, Istorija Hrvatske, Istorija Bugarske) i obrađuje cela prošlost jednog naroda gde god se on nalazio. Kada je trebalo da se piše kapitalno delo Istorija srpskog naroda (u 10 knjiga) raspravljalo se da li da se zove Istorija Srbije ili Istorija srpskog naroda. Drugi naziv je pobedio i zato u tom delu imamo sve o srpskom narodu: Srbija, Crna Gora, Bosna, Mletačka, Habzburška, zatim politička, kulturna, ekonomska, verska istorija itd.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1366 korisnika na forumu :: 29 registrovanih, 2 sakrivenih i 1335 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: babaroga, bojank, bojcistv, ccoogg123, darkangel, DonRumataEstorski, dragoljub11987, Excalibur13, galijot, hyla, ikan, jackreacher011011, janbo, Kruger, Kubovac, Leonov, Mcdado, Mercury, Milometer, Milos ZA, mnn2, nenad81, NoOneEver Dreams, novator, sasa87, Srle993, Trpe Grozni, Vlada1389, VP6919