PARS 2K11 Krug (SA-4 Ganef)

15

PARS 2K11 Krug (SA-4 Ganef)

online
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 19097

Bazirano na sasiji koja je koriscena za jos dosta stvari, minopolagac GMZ, samohodke 2S3, 2S4 i 2S5 itd. Potice od nikada zazivele samohodke SU-100P koja je prihvacena u naoruzanje ali nije radjena u seriji.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Kubovac  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 12 Jul 2016
  • Poruke: 5054

Evo da pokušam, uz slike, objasniti načine i postupke otkrivanja, zahvata, uspostavljanja automatskog praćenja cilja, odabira metode vođenja rakete, kod sistema 2K11 Krug.

Već sam pisao da se cilj može tražiti i otkriti autonomnim pretraživanjem Stanice za navođenje raketa SNR 1S32M2 ili preko eksternog radara 1S12 "Mečka".
Ovde ću prikazati obe mogućnosti, ali će opcija preko eksternog radara biti primarna.

Dakle, vazdušni prostor se pretražuje OAR-om 1S12 "Mečka". Podaci se telekodnom vezom šalju na SNR 1S32M2 i prikazuju na Kružnom pokazivaču PPI, koji prikazuje daljinu, azimut i visinu cilja.
Kada se cilj uoči na pokazivaču PPI Stanice za navođenje raketa SNR 1S32M2, prikazuje se odgovarajućom "pačkom" odnosno odrazom.
PPI pokazivač može biti podešen u 2 opsega po daljini.
Do 110 km, ako se pretraživanje vrši sa SNR 1S32M2, odnosno u opsegu daljina 20 km oko cilja, ako se pretraživanje vrši preko eksternog radara 1S32M2 i pod uslovom da je cilj ušao u zonu detekcije SNR 1S32M2, koja iznosi oko 100 km za cilj prosečne odrazne površine, odnosno oko 70-80 km za cilj manje odrazne površine.

Slika 1: Otkrivanje cilja



Na slici sam prikazao pretraživanje po opsegu daljina do 110 km (maksimalan domet osmatranja SNR 1S32M2). Vidimo da je cilj uočen na 97 km i na azimutu 230 stepeni. Po visini, cilj se nalazi ispod centra snopa Stanice za navođenje raketa.
Potrebno je nastaviti pratiti cilj, ali i odgovarajućim točkićem izvršiti pomeranje Stanice za navođenje raketa po visini, tako da se centar snopa radara poravna sa ciljem i da se tako izvrši zahvat cilja i priprema za automatsko praćenje.

Slika 2: Zahvat cilja



Kada je cilj zahvaćen i kada je uspešno uspostavljeno automatsko praćenje, moramo odrediti koji režim automatskog praćenja ćemo koristiti. Ukoliko se cilj još uvek nalazi van dometa raketa po daljini, izabraćemo režim "Programiranog praćenja cilja PNS", kada RNR 1S32M2 ne zrači u prostor, već se njegova antena praćenja cilja AVS-I usmerava prema podacima sa OAR-a "Mečka", dok računar preračunava putanju cilja i tačku susreta sa ciljem. Ovaj režim se primenjuje kada se cilj nalazi VAN krajnjeg dometa raketa po daljini. Ukoliko se ipak pojavi razlika između trenutne putanje cilja na osnovu podataka OAR-a 1S32M2 i preračunate putanje cilja računara radara za navođenje SNR 1S32M2 i to za više od 7 km po daljini, radar SNR 1S32M2 se uključuje na kratko da bi osvetlio cilj i omogućio računaru da sa svežijim podacima preračuna ponovo putanju kretanja cilja.

Kada cilj uđe unutar krajnjeg dometa raketa po daljini, uključuje se režim "Povremenog zračenja PI".

U režimu "Povremenog zračenja PI", RNR 1S32M2 samo povremeno zrači u prostor, da bi se podaci o cilju, njegovim parametrima i putanji kretanja inovirali i da bi računar mogao računati putanju kretanja i tačku susreta rakete sa ciljem. Ostatak vremena, radar ne zrači u prostor. Kada računar odredi da je potrebno ponovo inovirati podatke, povremenim uključivanjem zračenja u trajanju od 1-2 sekunde radar SNR 1S32M2 osvetli cilj i izvrši eventualne potrebne korekcije podataka. Onda se zračenje ponovo isključuje, a cilj se prati po proračunatim parametrima računara.

Slika 3: Automatsko praćenje cilja



Kada je automatsko praćenje uspostavljeno i kada se cilj nalazi u zoni lansiranja rakete, određuje se metoda vođenja rakete.
Ukoliko cilj leti na visinama od 300 m - 16 km i brzinom do 330 m/s, određuje se metoda vođenja "sa 3 tačke".
Ukoliko cilj leti na visinama od 300 m - 24.5 km i brzinom do 800 m/s, određuje se metoda vođenja "sa polupreticanjem".

Praćenje cilja vrši se osnovnom, glavnom antenom radara za navođenje raketa SNR 1S32M2, antenom AVS-I.

Vrši se lansiranje rakete, a komanda se prenosi telekodnom vezom sa Stanice za navođenje raketa SNR 1S32M2 na odabrani SLO sa raketama. S obzirom da SLO nema klizače poput nekih drugih sistema ( na primer Kub) raketa se čvrsto drži na lansirnom usmeraču dok busteri u raketi ne izađu na pun radni režim. To obično traje oko 2 sekunde. Nakon toga raketa poleće prema cilju.
Nakon 4 sekunde ubrzavanja, raketa dostiže brzinu od oko 1,8 Macha, busteri se odbacuju, a startuje se raketni (marševski) motor. Uključuje se i odašiljač na raketi koji počinje emitovanje signala na zemlji radi zahvata radarom za navođenje raketa SNR 1S32M2.

Nakon što antena širokog snopa AVS-II zahvati raketu (počne primati signale odašiljača), počinje njeno praćenje antenom uskog snopa AVS-II (antene AVS-II su 2, obe su prijemne, jedna za zahvat rakete u širokom snopu, druga za praćenje rakete u uskom snopu). Komande korekcija raketi i aktiviranja radio blizinskog upaljača, šalju se sa predajnom antenom SPK. Ovo je ovako kod metode vođenja " sa polupreticanjem.

Ukoliko je metoda vođenja " sa 3 tačke", onda se raketa zahvata antenom širokog snopa AVS-II, a njeno dalje praćenje preuzima glavna antena AVS-I umesto antene uskog snopa AVS-II. Slanje komandi radio korekcija i aktiviranja radio blizinskog upaljača vrši i sada predajna antena SPK.

S obzirom da sam ubacio i proširio temu i na lansiranje i navođenje raketa, da se podsetimo izgleda Stanice za navođenje raketa 1S32M2 "Pat Hand", njenih antena i funkcija koje vrše.

Slika 4: Stanica za navođenje raketa 1S32M2 "Pat Hand"



offline
  • vukm 
  • Zaslužni građanin
  • Pridružio: 24 Dec 2010
  • Poruke: 607

Da li je ovo imalo negde primenu

offline
  • voja64  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 10 Okt 2012
  • Poruke: 25465

Da ipak isčitas bar koju stranu od do sad napisani ovakav biser ne bi pitao...

offline
  • Kubovac  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 12 Jul 2016
  • Poruke: 5054

@vukm

Stvarno nema mnogo stranica, a već na samom početku teme se govori o tome.
Upotreba PVO sistema 2K11 Krug je zavijena velom misterije. Zvanično, sistem nije borbeno upotrebljen, ali postoje indicije da su tokom sukoba oko Libana 1982-1983 godine, Sovjeti dopremili u Siriju izvestan broj baterija Krug i da su oni rukovali tim sistemima. Postoje i neke indicije o obaranju nekoliko izraelskih aviona, između ostalog i jednog američkog F-14.
Ipak, samo indicije.

Sistem je malo izvožen i bio je, kao što rekoh, tajnovit.
Izvožen je samo u neke zemlje Varšavskog pakta, poput Istočne Nemačke, Poljske, Čehoslovačke, Bugarske i Mađarske.
Takođe, imale su ga i neke vojske novih država nastalih od SSSR-a.

Koliko je poznato, uglavnom je povučen iz aktivne upotrebe, uz verovatno držanje u rezervi. Recimo moguće u Bugarskoj ili u Poljskoj gde je sistem čak i modernizovan u periodu od 2000 - 2005. godine. Radilo se o modernizacija 6 nišanskih radara, što je dovoljno za 6 baterija i 2 puna formacijska diviziona.

Prema onome što sam ja uspeo pronaći, poslednji aktivni korisnik, Jermenija, sistem je prosledila vojsci tzv. Nagorno-Karabaha. Na internetu se može pronaći snimak iz 2013. godine, gde se prikazuje borbena gotovost jedinica PVO vojske tzv. Nagorno-Karabaha i tu se vide sistemi Kub i Krug.

offline
  • voja64  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 10 Okt 2012
  • Poruke: 25465

Станция наведения ракет 1С32 зенитно-ракетного комплекса 2К11 "Круг".

https://vk.com/bronetehnika1

offline
  • Pridružio: 07 Maj 2020
  • Poruke: 836

Jermenski višecevni lanser raketa „iz pakla“ ili kako je završio jermenski raketni sistem PVO 2K11 Krug?

Relativno malo se zna o jermenskoj industriji oružja od njenog nastanka sredinom 1990-ih. Uprkos otkrivanju nekoliko obećavajućih projekata u decenijama od tada, većina njegovih dizajna je bila predodređena da nikada ne napusti tablu za crtanje ili napreduje dalje od statusa prototipa zbog nedostatka finansiranja i interesovanja jermenske vojske. Bez obzira na to, brojni dizajni koji su na kraju ugledali svetlost dana služe kao podsetnik da takva industrija u izvesnoj meri opstaje.

Jedan od takvih dizajna je višecevni raketni bacač na gusenicama (MRL) koji bi zbog svog drskog izgleda mogao doći pravo iz filma “Pobesneli Maks”. Veruje se da je ovaj impozantan sistem dizajniran da bukvalno očisti područja od svega što bi moglo da ometa napredovanje prijateljskih kopnenih snaga, za šta se njegovih 27 raketnih cevi može koristiti sa velikim efektom. U ovoj ulozi, oslanja se na veliki broj raketa i njihovu tešku bojevu glavu da pokriju čitava područja, umesto da koristi preciznost ili bilo koju vrstu naprednog navođenja.

Nažalost, vrlo malo se zna o istoriji razvoja sistema, municiji koju koristi i količinama koje je na kraju proizvela odbrambena industrija Jermenije. Međutim, verovatno je da su i sistem za lansiranje i tip rakete koji koristi relativno osnovni u svom dizajnu. Same rakete su verovatno prečnika oko 200 mm, opremljene konvencionalnom bojevom glavom i sposobne da se efikasno koriste u dometu od nekoliko kilometara. Naravno, veći domet je moguć, ali bi mnogo doprinelo daljem smanjenju preciznosti raketa. Iako neko može biti brzoplet u poređenju ovog sistema i ruskog MRL bacača plamena TOS-1(A), MRL su u potpuno drugoj klasi. Najvažnije je da TOS-1 ispaljuje termobarične rakete, dok su one iz jermenskog sistema verovatno opremljene konvencionalnom bojevom glavom i relativno su “uradi sam” u sopstvenoj izvedbi. I Jermenija i Azerbejdžan su koristile TOS-1(A) tokom rata u Nagorno-Karabahu sa velikim efektom, pri čemu je potvrđeno da je Jermenija izgubila jedan primer, dok se navodi da je Azerbejdžan izgubio još nekoliko (od kojih se nijedan ne može potvrditi vizuelnom identifikacijom.

Međutim, uspešan završetak ovog projekta kopnenog sistema zahtevao je više od samog dizajna i proizvodnje raketa. Jedan od izazova je bio pronaći dovoljno veliko vozilo-nosač na koje bi se (bezbedno) ugradilo 27 raketnih cevi. Čini se da su jermenski inženjeri pronašli svoje rešenje u šasiji GM-123, od kojih je jedan broj bio dostupan za konverziju nakon povlačenja većine trupnih raketnih sistema zemlja-vazduh 2K11 Krug (NATO oznaka: SA-4 Ganef).
Uklanjanjem ogromnih projektila 3M8 sa lansirnih oruđa sistema PVO 2K11 Krug, postalo je dostupno dosta prostora za ugradnju lansera raketa. Čini se da je mehanizam za podizanje Kruga zadržan. Naravno, prvobitno dizajniran za lansiranje projektila skoro vertikalno u vazduh, svakako je bio dovoljan da se koristi i kao MRL sistem.

Zanimljivo je da je nekoliko sistema PVO 2K11 Krug služilo dovoljno dugo da učestvuju u ratu u Nagorno-Karabahu 2020. Međutim, kao što je i raketni sistem PVO 2K12 Kub takođe bio zvanično u aktivnoj službi u to vreme, 2K11 Krug je u suštini igrao ulogu objekta za vežbanje gađanja azerbejdžanskih letelica tokom rata. Iako je Jermenija još uvek održavala najmanje dve lokacije ovih zastarelih sistema, nije učinjen nijedan pokušaj da se bilo koji od sistema stavi u upotrebu tokom rata, što nije sprečilo Azerbejdžan da pogodi jedan lanser 2K11 Krug i jedan radar za navođenje raketa 1S32 'Pat Hand'.

Sa otprilike polovinom svog inventara teškog naoružanja izgubljenog tokom rata u Nagorno-Karbahu, jermenska vojska će verovatno pozvati svoju autohtonu vojnu industriju da ponovo uspostavi bar neke od svojih prethodnih sposobnosti, kao i uvođenje nekih preko potrebnih novih sposobnosti kao što su jedreći kamikaze dronovi. Međutim, pošto je izgubljena kontrola nad većim delom Nagorno-Karabaha, izgubljen je i sam razlog za funkcionisanje velike stalne vojske.
Ipak, uočavanje novog tipa lakog MRL dizajna u junu 2021. pokazuje da se novi projekti sigurno preduzimaju. Novi laki MRL projekat i drugi koji će uslediti verovatno će imati veći uticaj od njihovog prethodnika koji je ovde pokriven, ali nasleđe ovih sistema će se nastaviti kao jedan od prvih ozbiljnih pokušaja dizajniranja autohtonog MRL-a.

Slika 1: MRLS



Slika 2: SLO sistema 2K11 Krug u okolini Stepanekerta (rashodovan)



Slika 3: MRLS - novi pravci razvoja



Izvor: https://www.oryxspioenkop.com/2021/11/the-mrl-from.....tress.html

offline
  • Pridružio: 07 Maj 2020
  • Poruke: 836

Maketa samohodnog lansirnog oruđa 2P24 iz sastava raketnog sistema PVO 2К11"Krug "(Trumpeter 1/35), sa 2 rakete 3M8, by Aleksandr Filatov.

Komentar: ponekad se pitam da li je ovo neko slikao ili je stvarno maketa! Ziveli Ziveli
















offline
  • Pridružio: 07 Maj 2020
  • Poruke: 836

Inače samohodno lansirno oruđe RS PVO 2K11 Krug zaista deluje impresivno sa 2 rakete koje su onakve "debeljuce" same po sebi "atraktivne".
Međutim, veoma se retko viđa SLO bez raketa. I kada ga vidite, ako niste baš "u temi", lako možete da se zbunite šta to u stvari gledate.
Naime, lanser sistema Krug nema klizače ili šine poput recimo lansera sistema Kub, po kome rakete "klize" neposredno pred poletanje.
Kod Kruga, raketa se u marševskom položaju oslanja na tri tačke, kao i kod Kuba, ali tu otprilike svaka sličnost prestaje.

Naime, treća tačka je napred (na delu rakete gde se nalazi radio-blizinski upaljač) i izvedena je kao nekakva "ograda" sa parom "klješta" koje drže raketu stabilno u horizontalnom položaju tokom marševanja.
Tokom borbenog rada, ta "ograda" sa klještima se spušta na platformu guseničnog vozila.

Druga tačka se nalazi otprilike na sredini rakete, ispod krila.

Prva tačka se sastoji od po dva, nazovimo ih "prihvatnika" za svaku od raketa, koji se nalaze na samom dnu rakete.

Kada se raketa lansira i kada se izda komanda "PUSK" (lansiranje) iz radara za praćenje ciljeva i navođenje raketa, prvo se sa rakete izbacuje poklopac usisnika vazduha i tada pirotehnički prekidač otvara ventil za komprimovani vazduh. Komprimovani vazduh je potreban za sekvencu lansiranja i tokom leta, za upravljanje upravljačkim krilcima. To "pušta ili pogura" elektrolit iz plastičnih kućišta u ćeliju baterije. Posle delića sekunde baterija je sposobna da obezbedi punu snagu. Kada je napajanje u raketi izašlo na radni napon, startuje se startni motor na čvrsto gorivo.

Pošto lanser, kao što sam napisao, nema lansirnu šinu-klizač za projektil, čvrsto ga drži, sve dok startni motor na čvrsto gorivo ne dostigne puni potisak. Kada se to desi, projektil se lansira i bukvalno "poleće" sa lansirnog oruđa.. Ova sekvenca je završena u roku od ~2 sekunde.

I evo izgled SLO sistema Krug, ali bez raketa. Na prvi pogled, neko bi rekao da se radi o kakvoj "dizalici" za pretovar ili slično....
Naravno, ovde je radi boljeg prikaza, ovaj usmerač podignut po elevaciji. Inače se i on spušta na platformu.



offline
  • Pridružio: 07 Maj 2020
  • Poruke: 836

Kataklizmično, ali istinito...
Prizor pored uništene zgrade bivše vojne ustanove u selu Vesjoloje, predgrađu Donjecka, glavnog grada samoproglašene Narodne Republike Donjeck (PDR) na istoku Ukrajine (18. januar 2022.)

A ispred....primerak rakete 3M8M1, raketnog sistema PVO 2K11 Krug....

Postavljao sam i ranije sliku ovog primerka rakete na ovoj lokaciji, ali ova slika je novijeg datuma, iz drugog ugla uslikana i malo bliže....


Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1032 korisnika na forumu :: 36 registrovanih, 9 sakrivenih i 987 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 357magnum, airsuba, amaterSRB, bojank, Chainsaw, comi_pfc, Dorcolac, draganca, Fabius, GandorCC, Georgius, Hexe, HogarStrashni, Krvava Devetka, Kvazar, ladro, Luka Blažević, marsovac 2, MB120mm, milenko crazy north, Milometer, Milos82, mocnijogurt, nemkea71, novator, Panter, Parker, pein, raptorsi, Shinobi, Smd, Srle993, stegonosa, vathra, VP6919, Yugol33