bullpap-naborov

5

bullpap-naborov

offline
  • Pridružio: 12 Jan 2014
  • Poruke: 517

Napisano: 28 Mar 2014 19:06

To je tacno - ako gledas na trziste SAD - gde mladi imaju pare da se "modiraju". Taj star wars bullpup bi bio u vecoj potraznji nego "starinski" kalas od strane tih mladjih "kupaca" - jer im izgleda "cool". K'o sto se moglo videti - onaj ludi klinac iz Newtown, CT je imao "cool-looking" AR-15 ... M-4 semi-auto look-alike.

Dopuna: 28 Mar 2014 19:07

za vojsku bi i dalje zadzao "starog" Kalasa!! ....sa malo "sminke"! Very Happy



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 13 Feb 2009
  • Poruke: 338
  • Gde živiš: Nis

Nije stvar samo u americkom trzistu vec u globalnim trendovima.
Nesto je moderno i mozda malo prakticnije.
Treba vojnicima dati mogucnost izbora, kako kod oruzja tako i kod opreme.
Kao sto postoji modularni ranac, puska sa promenljivim kalibrom,rusi u patikama, zasto ne i ovo i to kao standardni proizvod.
Zadrzavanjem pouzdanog sistema u drugom pakovanju dobili bi mnogo, spoj "modernog i tradicionalnog" jer to krasi nase oruzane snage.



offline
  • član biblioteke
  • Pridružio: 18 Jul 2007
  • Poruke: 29323
  • Gde živiš: iznad smoga Beograda

Ruski pristup konverzijama ”Obvesa”.

offline
  • Pridružio: 06 Mar 2012
  • Poruke: 5
  • Gde živiš: Doboj R.Srpska

Neznam sta bi vam rekao ja sam pobornik "bul pap" ali ovo sto su pokusali da urade u zastavi je smjesno i totalno amaterski. Bebee Dol Bebee Dol Bebee Dol GUZ - Glavom U Zid GUZ - Glavom U Zid GUZ - Glavom U Zid Ovo ko da je neko pravio u nekoj prirucnoj radionici i ja mislim da bi i tamo bolje ispalo .

offline
  • Recce 
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 18 Apr 2011
  • Poruke: 6367

Napisano: 29 Mar 2014 18:28

Polako se krecemo ka OFF-u jer je tema (kako sam ja shvatio) komplet za prebacivanje standardne AP M-70 u bullpup verziju. Licno, dopada mi se ideja bullpup konstrukcije ali ne shvatam odakle tolika povika za Zastavu da ucini bas to? I sam neretko budem prilicno ostar prema njihovim (ne) iskoricscenim kapacitetima ali mislim da u ovo ne bi trebalo da ulaze bez osiguranog posla. Pa ni vec isporucene M-21 nisu isplacene u potpunosti a sada se zanosimo da puske koje niko ne koristi (u rezervi) konvertujemo u bullpup Shocked
vasiljevic ::Ajd opvako da pomognem: nemački HK G-36 nije napravljen na bazi ničije narudžbine, on je tek kasnije izabran kao zvanična puška nemačke armije kao rešenje sa police. Da tad on nije bio razvijen u kući, na bazi zahteva nemačke armije da se ne plaća razvoj, ne bi danas ni postojala G-36 niti bi bila u nemačom naoružanju. Treba malo razmisliti i o ovome.
Ova analogija ima nekoliko manjkavosti:
- u vreme kada je HuK razvio G-36 preko 50 zemalja u svetu je HuK G-3 imalo kao sluzbenu pusku a u 4 zemlje je licencno proizvodjena. Da ne pominjemo predhodno razvijenu (i usvojenu) G-33 pa izvoznu G-41. Automat MP-5 je postao svetski hit u vreme kada je Zastava pocela sa isporukom AP M-70 za JNA... Pritom, projekat HK-36 iz 1973. (koncepcijski jako blizak sa G-36) je bio narucen i placen od strane Bundeswehra. Ili familija oruzja G-11 ciji je kompletan razvoj i ispitivanje platila vlada SAD iako nije usvojen u naoruzanje. A rec je o visemilionskom dolarskom iznosu. Ili identicna situacija sa projektom OICW i HuK sacmarom... Nasi kragujevcani nisu imali ni priblizne uslove i ekonomske mogucnosti. To je situacija kao da Zastava vozila poredite sa korporacijom Folksvagen. Confused Uostalom, ne videh da je HuK igde ponudio bilo kakav dopunski set za modernizaciju posojecih modela, ukljucujuci i G-36. Slicno je i sa SIG ili Colt proizvodima. Aftermarket delove prave drugi.
Razvoj i modernizacija oruzja su vec druga prica. Izlazimo iz okvira teme ali cisto da pomenem, kada smo se vec dotakli HuK: G-36 jako tesko nalazi kupce i to su (uglavnom) manje formacije tipa Metropoliten policije u Londonu. Mnogo bolju prodju ima model HuK-416. Treba li dodatno pojasnjenje? Pomenuti model koristi Stoner platformu a HuK je u medjuvremenu deo proizvodnje preselio u SAD. Pritom, kao deo nemackog vojno-industrijskog kompleksa uziva aktivnu podrsku sopstvene vlade i ima dovoljno novca da lobira uticajne ljude. Zastava zavisi od pomoci drzave i blizine izbora (obicno su politicari tada "sire ruke").
Ako vec zelimo da realno poredimo Zastavu sa nekim pogledajte sta rade i gde su Arsenal iz Bugarske, FEG iz Madjarske ili Rumuni... Ostalo su lepe zelje

Dopuna: 29 Mar 2014 18:31

rus1974 ::Neznam sta bi vam rekao ja sam pobornik "bul pap" ali ovo sto su pokusali da urade u zastavi je smjesno i totalno amaterski. Bebee Dol Bebee Dol Bebee Dol GUZ - Glavom U Zid GUZ - Glavom U Zid GUZ - Glavom U Zid Ovo ko da je neko pravio u nekoj prirucnoj radionici i ja mislim da bi i tamo bolje ispalo .
@rus, ovo i jeste uradjeno upravo u takvoj radionici pre dobrih 20-ak godina (Tehnicko Remontni Zavod u Cacku). Mislim da je vec napisano da NIJE proizvod Zastave iz Kragujevca. A to sto je takav proizvod nasao put do izlozbe i to u ponudi naseg "najuspesnijeg izvoznika vojne opreme" vise govori o SDPR-u nego o radnom prototipu radoznalih majstora.

offline
  • Pridružio: 09 Jan 2006
  • Poruke: 1517
  • Gde živiš: Beograd

Poenta priča je ova: da bi negde stigli treba ti razvoj. Ako čekaš nečiju narudžbinu za nepostojeći proizvod, nećeš ga nikad ni napraviti. Amin.

E sad može opet da trolujemo o tome kako je HK veća firma, pa ovo, pa ono, pa ... Taj HK nije došao tu gde jeste sedeći ili ležeći več radeći. Ili uči od najvećih ili umri. Više ne znam kako jednostavnije da vam napišem ovo, ko shvata shvata.

offline
  • Pridružio: 12 Jan 2014
  • Poruke: 517

Slazem se (da znas da nisi jedini! Smile ) - i verovatno vecina onih koji su sposobni da se suoce sa cinjenicama. Stvar je da ljudska bica uvek traze neki izgovor za svoju situaciju .... svoj rad ...ili nerad!

offline
  • Recce 
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 18 Apr 2011
  • Poruke: 6367

Momci slazem se i ja kada govorimo o Zastava oruzju i njihovom odsustvu volje i sposobnosti da saslusaju zelje korisnika (a ne daj Boze da nesto usavrse i sami). Ali, OVDE JE REC O KOMPLETU ZA KONVERZIJU AK U BULLPUP!!! Kojih (mozda) moze da se proda 50 komada u drzavi. Pa ko shvata...

offline
  • Pridružio: 29 Dec 2011
  • Poruke: 171
  • Gde živiš: Na planeti majmuna

Da li je kod bullpup konstrukcije manji trzaj pri opaljenju,a samim tim i veca preciznost?

offline
  • Pridružio: 13 Feb 2009
  • Poruke: 338
  • Gde živiš: Nis

Recce ::Momci slazem se i ja kada govorimo o Zastava oruzju i njihovom odsustvu volje i sposobnosti da saslusaju zelje korisnika (a ne daj Boze da nesto usavrse i sami). Ali, OVDE JE REC O KOMPLETU ZA KONVERZIJU AK U BULLPUP!!! Kojih (mozda) moze da se proda 50 komada u drzavi. Pa ko shvata...

Mozda, ali par pitanja?
Da li ti strucnjaci primaju platu?
Da
Koliko novih modela izbace godisnje?
malo
Da li rade nesto?
Malo toga
Da li daju sve od sebe?
Ne
Da li mogu da rade jos nesto izmedju dve kafe?
Da
...

Ako vec nisu najaci proizvodjec svoju sansu trebaju da traze na vise polja ne samo na najprodavanijim modelima.
Stvarno je glupo da po 1000ti put pisemo iste stvari

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 6050 korisnika na forumu :: 13 registrovanih, 1 sakriven i 6036 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 16981 - dana 24 Jun 2026 07:46

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: ALEXV, ArchaBasha, Citalac, Kriglord, mat, Miškić, nemkea71, RED4G-304, saputnik plavetnila, Shilok, TheDictator, tmanda323, vaso1