Srednjovekovni oklop

11

Srednjovekovni oklop

offline
  • Pridružio: 09 Okt 2014
  • Poruke: 2844

Да ли је неко мало боље упознат са оклопом из 16 и 17 века који су Турци звали "Круг"? Руси су га звали "огледало".
Интересантно је да га Турци зову "Круг". Очигледно је да користе нашу реч.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Stručljak-Penal
  • Pridružio: 27 Avg 2018
  • Poruke: 10916

Citat: Да ли је неко мало боље упознат са оклопом из 16 и 17 века који су Турци звали "Круг"? Руси су га звали "огледало".

Šta te zanima konkretno?



offline
  • Pridružio: 09 Okt 2014
  • Poruke: 2844

Када почиње да се користи у Отоманском царству? Где се ковао? Колико је био ефикасан? Места где се спајају делови оклопа делује рањиво? Да ли је разлог за такав концепт оклопа немогућност да се искује грудни оклоп из једног дела као што су то радиле радионице у Италији и Немачкој?
Са обзиром да га Турци зову "Круг" да ли је могуће да се такав оклоп ковао код нас и да га је носила наша властела у петнаестом веку?

offline
  • Stručljak-Penal
  • Pridružio: 27 Avg 2018
  • Poruke: 10916

Citat:Када почиње да се користи у Отоманском царству?

Ovakav tip oklopa je jeako star, od bronanog doba. No u ovoj formi je karakterističan za Aziju generalno. I rekao bih da je kod Osmanlija postao popularn u vreme pre Osmanskog carstva. A da razvoj dovodi do ove forme sa slike. Nisam siguran gde je kovan po Turskoj.

Citat: Колико је био ефикасан? Места где се спајају делови оклопа делује рањиво?

To nije samostalni oklop. Nego se navlači preko drugog oklopa kao ojačanje. Tako da je zapravo žilav.

Citat: Да ли је разлог за такав концепт оклопа немогућност да се искује грудни оклоп из једног дела као што су то радиле радионице у Италији и Немачкој?

Moguće, ali ima tu i do običaja ratovanja, opremanja vojski i slično.Pretnji po nosioca. U Evropi ima puno otvaračaza konzerve.

Citat:Са обзиром да га Турци зову "Круг" да ли је могуће да се такав оклоп ковао код нас и да га је носила наша властела у петнаестом веку?

Nemaci ga isto zovu krug, ali valjda se tako kaže činija ili ćasa. Nije pronađen ni jedan za koji može da se kaže da je srpski iz XV veka, koliko ja znam. No vrlo verovatno je bio poznat. Romeji imaju sličan tip oklopa, a na neki mogu da se vide na freskama u Manasiji.

offline
  • Pridružio: 15 Nov 2020
  • Poruke: 210

Dodao bih samo da su nadjeni primjerci koji su pravljeni u crkvi Aja Irena (Hagia Irena, Crkva Svetog Mira), koji su turci pretvorili u vojni zavod, arsenal, nakon pada Carigrada. Sada je to vojni muzej.

A.R. Chafee je u pravu, tip oklopa je dosta star i ova forma dolazi sa istoka. Te ploce pokrivaju najosjetljivije djelove tjela i daju vecu zastitu. Inace, obicaji ratovanja, vojska, cjena itd., sve to utice na oklop koje razne drzave koriste.

Rusi bi svoju verziju uglacali i od toga dolazi njihovo ime, zrcalo t.j. ogledalo.







offline
  • Pridružio: 09 Okt 2014
  • Poruke: 2844

Знам да је стар и знам да се сличан оклоп може видети на фрескама светих ратника у Манасији. Што се тиче фреске постоји могућност да су живописци користили старије предлошке и да се ради о старијим ромејским оклопима. Мада постоји могућност и да су се слични оклопи користили и у то време и да су живописци комбиновали предлошке.

Што се тиче имена. Па логичније јесте да је од наше речи круг. Јер центар оклопа и јесте круг. А знамо да су добар део отоманске војске у том периоду чинили Срби. Веза дефинитвно постоји.

Знам и да се носио у комбинацији са другим врстама заштите. Али то је чини ми се могло бити само преко верижног и платненог оклопа. А то може да пробуши копље али и мач из тог периода. Копље, хелебарда и њени деривати. Могу и стреле.
Али ако је био једноставнији и јефтинији за израду у односу на западни пуни оклоп онда је то био доста ефикасан оклоп

Ја сам иначе живописац по занимању. Такође сликам и реализам. Желим да насликам неке слике са историјском тематиком па истражујем оклопе. Ја то радим доста студиозно. 😃

У сваком случају, хвала другари. 😀

offline
  • Stručljak-Penal
  • Pridružio: 27 Avg 2018
  • Poruke: 10916

Citat:Знам да је стар и знам да се сличан оклоп може видети на фрескама светих ратника у Манасији. Што се тиче фреске постоји могућност да су живописци користили старије предлошке и да се ради о старијим ромејским оклопима. Мада постоји могућност и да су се слични оклопи користили и у то време и да су живописци комбиновали предлошке.

U pitanju je jedna od varijacija na temu romejskog lamelarnog oklopa. I kod Romeja generalno takvi oklopi izumiru oko XIV i XV veka. A opet i ako se pronađu tragovi oklopa, nije baš lako zaključiti kakav je oblik imao. Jednostavno takve je konstrukcije, metal na paltnu ili koži. Zato ima i čudaka koji misle da su takv ioklopi plod fantastike. Što definitivno nije tačno. Na kraju krajeva u Evropi se koristi slično konstruisan oklop, samo što je metal unutra.

Citat:Што се тиче имена. Па логичније јесте да је од наше речи круг. Јер центар оклопа и јесте круг. А знамо да су добар део отоманске војске у том периоду чинили Срби. Веза дефинитвно постоји.


Samo sam prokomenatarisao da ga i Nemci tako zovu, iz nekih njihovih razloga.

Citat:Знам и да се носио у комбинацији са другим врстама заштите. Али то је чини ми се могло бити само преко верижног и платненог оклопа. А то може да пробуши копље али и мач из тог периода. Копље, хелебарда и њени деривати. Могу и стреле.

To platneni oklop, ja bih pre rekao da je u pitanju brigandina ili kaput sa hiljadu eksera. Radžput na prvoj slici nosi tako nešto. Jedan jako ozbiljan oklop. Vrlo otporan. Nosi se preko bilo kog oklopa u upotrebi. Osmanlije koriste, verižnjače, brigandine, lamelarne oklope. Poenta je slojevitosti i veličine mete. Na trećoj slici, hvla Ognjenu za iste se vide kolicki su verižni delovi. Nije to ni malo lako pogoditi. Pošto su slojevi oklopa, pobiće jedan, ali će mnogo teže probiti drugi sloj, a opet oklop će ostati funkcionalan.

Nisam nikada obukao ovaj oklop, pa ne mogu da kažem više. No moje iskustvo mi kaže da nije prijatan za nošenje. Zapadni oklopi iz epohe su vertikalo kruti, pa ne pritiskaju ramena, ovde mi se čini da se sve sruči na ista. Što je jako bolno i neprijatno.

Citat:Али ако је био једноставнији и јефтинији за израду у односу на западни пуни оклоп онда је то био доста ефикасан оклоп


Na poslednjoj slici se lepo vidi da pokriva trbušnu duplju i grudni koš. Sa još oklopa ispod, to je odlično.

offline
  • amstel  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 13 Maj 2012
  • Poruke: 2524
  • Gde živiš: Hiljadu milja od topolivnice

A.R.Chafee.Jr. ::
Citat:Са обзиром да га Турци зову "Круг" да ли је могуће да се такав оклоп ковао код нас и да га је носила наша властела у петнаестом веку?

Nemaci ga isto zovu krug, ali valjda se tako kaže činija ili ćasa. Nije pronađen ni jedan za koji može da se kaže da je srpski iz XV veka, koliko ja znam. No vrlo verovatno je bio poznat. Romeji imaju sličan tip oklopa, a na neki mogu da se vide na freskama u Manasiji.


Wasserkrug или бокал по нашки.Der Krug,die Krüge.Отуда код нас -кригла.
У осмом веку се помиње круг (kruog) на старонемачком.
Цилиндрична посуда,суд,мерица,врч,крчаг..
Клугеов речник (Kluge,Etymologisches Wörterbuch der deutschen Sprache)

А Турци кажу küp(Ћуп на нашем), тestiler(глинена стомна или крчаг).

А ево и приказа,како се делови опреме кажу на немачком

offline
  • Pridružio: 09 Okt 2014
  • Poruke: 2844

Wasserkrug- водени круг. 😃
А кригла би била о-кругла. Што и јесте, округла посуда.
Имамо ми око, окрет, оквир...

offline
  • Pridružio: 11 Jun 2009
  • Poruke: 366
  • Gde živiš: na planeti majmuna

Можда су наши стари звали посуду "кругла" а немци преузели као "круг" да би је ми опет од Немаца звали "кригла".
Извињавам се за оф.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 912 korisnika na forumu :: 45 registrovanih, 8 sakrivenih i 859 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 357magnum, Alexandar-1973, amaterSRB, antonije64, bankulen, Ben Roj, Brana01, BSD, cavatina, CikaKURE, darionis, deLacy, djboj, dzoni19, FOX, Frunze, Kaplar2, Karla, Krvava Devetka, kybonacci, laurusri, Lieutenant, Lubica, madza, MB120mm, Mi lao shu, mikrimaus, milos.cbr, MilosKop, milutin134, misa2, mocnijogurt, nebojsag, nemkea71, opt1, pein, powSrb, repac, RJ, Romibrat, Singidunumac, Sirius, Trpe Grozni, vobo, zbazin