Oružane snage islamske republike Iran

94

Oružane snage islamske republike Iran

offline
  • Pridružio: 23 Dec 2006
  • Poruke: 12561

Napisano: 15 Jul 2012 16:53

scimitar19 ::Jedno pitanje koliko ovi radarski sistemi sto ruske verzije sto iranske mogu detektovati stealth letjelice, ako su iranci uspjesno detektovali RQ-170 onda ne bi ni bio problem ostale detektovati po toj logici???

Uslovi u ratu ne mogu da se porede sa uslovima koji su bili pri obaranju RQ-170.

Dopuna: 15 Jul 2012 17:01

djole81 ::Ne samo, motor, izgleda, kao da je avion u kompletu "refurbished" Smile

Nadam, se da će odgovorni u Iranu shvatiti da ima je razvioj avijacije, značajan, kao i PVO i podmornice u uslvima embarga. Vreme je da se vrate ne projekt Shafaq/ Simorgh , kako god da se zove i da mu daju najviši prioritet ...


Za Shafaq nemaju dovoljno dobar domaci motor.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 05 Feb 2009
  • Poruke: 578

To što nemaju ne znači da ne mogu da ga stvore, ako preusmere resurse i ulože kapacitet u metalurške procese, ispitivanje materijala i sve drugo što je potrebno. Za to je potrebno više godina, ali Iran bi to izveo. Problem je što vlasti, nisu dugo tome posvetile nikakvu pažnju. Tek od skora , počeli su da aktivnije rade na turbinama. A mogli bi i preko treće zemlja da uvezi AI 222 ili kako se zove ukrainski motor za JAK 130 i L 15.



offline
  • Pridružio: 23 Dec 2006
  • Poruke: 12561

Sobzirom koliko se Kinezi cimaju oko motora pa im ne ide, čisto sumljam da bi Iran bio uspešniji.

offline
  • nelsa  Male
  • Super građanin
  • Pridružio: 21 Sep 2011
  • Poruke: 1118

Napisano: 15 Jul 2012 21:20

Nažalost napredak na proizvodnji mlaznog pogona teće veoma sporo i sada su na nivou da mogu praviti trenažne avione i borbene brzine 1.6 mach i to je i razlog zašto nevidimo napredak na tom polju,takva situacija je bila svojevremeno i sa UAV/UCAV,AScM,BM,... razvoj projektila je pratio napredak na raketnim i mlaznim pogonima.

Dopuna: 15 Jul 2012 21:43

Slika 10 prikazuje ALIM pasivni radar,na zvaničnom sajtu podaci govore o 250 km dometu,slika 5 i 6 je prva verzija Matla-ol-Fajr koji ima 12 antena,druga verzija je sa 32 antene,slika 2 prikazuje radar koji označavaju sa INR(Iranian national radar) ima ih 3 verzije INR 1,2 i 3 a vjeruje se da je sličan Kineskom YLC-6 i vjerovatno je i razvijen iz njega.


INR 3



The Iranian Army has successfully completed three days of air defence exercises, where military units downed several mock pilotless aircraft, state-run Press TV reported.

Brigadier General Shahrokh Shahram, deputy commander of the army’s Khatam al-Anbiya Air Defence Base, said air defence units in northwestern Iran effectively engaged the mock enemy’s stealth, pilotless aircraft, “after detecting them electronically”.

Iran holds air defence drillsAccording to RIA Novosti, the exercise came in response to “the enemy’s psychological warfare and is meant to neutralise the regional media’s propaganda campaign against Iran”, the army said.

Last week, the Islamic Revolution Guards Corps (IRGC) conducted a three-day missile exercise codenamed “Great Prophet 7″. It tested Iran’s newest surface-to-surface missile systems in the central province of Semnan.

An assortment of long, medium and short-range missiles targeted “aggressor airbases” in the Semnan desert, said Brigadier General Amir-Ali Hajizadeh, commander of the IRGC Aerospace Division.

Defence Minister Ahmad Vahidi has announced progress in the development and manufacture of an indigenous version of the advanced Russian S-300 air defence missile system.

An $800-million contract to supply Iran with the missile system was signed with Russian in 2007. Russia was to deliver five S-300PMU-1 battalions to Tehran, said RIA Novosti.

However, in September 2010, then Russian president Dmitry Medvedev signed a decree terminating the contract in line with UN Security Council resolution 1929 that bans supply to Iran of conventional weapons including missiles and missile systems, tanks, attack helicopters, warplanes and ships

offline
  • Pridružio: 18 Jul 2012
  • Poruke: 30

Ja ne verujem da je INR tazvijen iz kineskog YLC-6.
Meni sve to liči da je razvijeno iz AN/MPS-11A odnosno da je osnova za projekat bio u temelju zapravo
AN/FPS-8.
Dakle povlačim reč da je sličan sa P-35 i P-37 oni su centrimetraši ovaj je na početku D banda.
Ali i dalje ga procenjujem više kao ASRS radar nego baš rasno vojni, njegove stacionarne varijante sigurno.
Međutim ona druga fotka sa antenom sličnom prvoj po obliku je verovatnoneki drugi INR. Samo ogledalo je mnogo promenjeno a vrlo ozbiljno sumnjam da nije ista ni radna frekvencija, jer mi se čini (osim što je antena drugačija i teško je sa nje proceniti frekvenciju) da je talasovod značajno manji pa sumnjam da se radi o nešto većoj radnoj frekvenciji, al definitivno ner mora tako biti jer početak D banda možda i jedna od boljih solucija za radare za rano upozoravanje odnosno osmatračke radare.

offline
  • nelsa  Male
  • Super građanin
  • Pridružio: 21 Sep 2011
  • Poruke: 1118

To je samo pretpostvka vjerovatno zbog izgleda antene koja je slična Kinezu ali naravno to ništa nemora da znači.

Evo postaviču još par fotki razlićiti verzija IRN-a









YLC-6


Ova antena veoma liči na antenu IRN stim da je manji dimenzija radi se o TM-ASR-1 za koje imam zvanične specifikacije.



Opis sa zvaničnog sajta

TM-ASR-1 radar is an S-band magnetron pulse surveillance radar with maximum power of 800 kw. Because this radar is able to detect the targets with maximum range up to 150 km, It is used as primary warning radar.
This radar is also used to detect the flying targets and is able to measure the distance and angle (R,Ө) of the target and display the "x” and "y" coordinates of the target on the monitor.
Features

2D medium range air surveillance radar.
Detection of low “RCS” targets such as RPV, Cruise missiles,…
Deliver the target information to command & control center.
Searching at 360º and review speed of 3,6,12 RPM
Displaying the clutter map and amplifying the critical areas
Mobility, fast set-up and break-down (maximum time for setup is about 30 minutes)



Technical Specifications:
OperatingFrequency : S-Band
Peak Power : 800 w
Average Power : 800 Kw
Coverage 2 modes : Normal Mode 360o
Range = 150 Km Altitude = 14 Km
Resolution : a) Range 300m b) Azimuth 1.3o
Detection Coverage : a)R max = 150 Km Pd=80%
RPM = 6 RCS= 10 m2
b) R max = 120 Km Pd = 80%
RPM =12 RCS= 10 m2
Antenna : a) Type = Parabolic b) Gain = 30 dB
Beam Width : a) Horizontal = 4° b) Vertical = 40°
Target Processing Capacity : ≥ 100 Target
Display : 2 LCD displays (with zoom display 30/60/120/150)
Track While scan (TWS) : 20 Target
BITE : Included
ECCM : Selectable /freq. 10 point
Pulse width : 1, 0.8, 0.4 µS
Pulse Repetition : 866, 1250, 1666 Hz
Frequency Band width : 240 MHZ
Transfer data information : To command control
Local network : Included
Portable : track
Power : 60 kw 3 φ 220 v, 50 Hz
Power consumption : 30 kw 3 φ
Secondary Radar (IFF) : Included
Radio communication (VHF/UHF) : Included
Antenna Rotation : 3 RPM , 6RPM , 12 RPM
Receiver : Log & Normal (selectable)
RF Dynamic Range = 95 dB
STC gain = 40dB IF = 35 MHz
Receiver Gain (MDS) : -105 dBm
Target Processing: Capacity 100 Targets
BITE : BIT Test included
Electronic Counter Counter Measures (ECCM) : Selectable / freq. 10 point
MTBF : ≥ 1000 h
MTTR : ≤ 0.5 h
Operation Environment : In door : -10o ~ + 45o
Out door : -30o ~ + 60o
Humidity : 95%
Wind speed : 25 m/s

offline
  • Pridružio: 18 Jul 2012
  • Poruke: 30

Ako je ono na prvoj fotki razvijeno na elemetnoj osnovi AN/FPS-8 i radi na oko 1300 MHz to ima domet daleko preko 300 km, bar 350 km pa i kusur. E sad kako je modrnizovana primarna ali pre svega skeundarna obrada to je drugi problem. Npr. ruski sistemi za to pretvaraju inače zatarele P-37 u vrlo upotrebljive radare barem po broju praćenih ciljeva i broju ciljeva kojima snabdevaju korisnike. To se još mnogo bolje pokazuje na radarima Desna. dakel sa nečim takvim kupljenim, reverzno odrađenim, manje vipše kopiranim ovakav radara može verovatno da prati bar 200 ciljeva.
ALi sve je to stacionarno a američki napad stacionrne ciljeve istrebljuje.
Vidim da ipak ima kontejnerski prenosiva verzija. Uz 5 do 8 rezervnih unapred makar u osnovnim crtama priremljenih položaja toje već pola problema umanjeno.

offline
  • nelsa  Male
  • Super građanin
  • Pridružio: 21 Sep 2011
  • Poruke: 1118

Interesantan klip na kojem se vidi putanja QIAM projektila snimljena montiranom kamerom na samom projektilu,po snimku se može zaključiti da je kamera montirana na dio koji se odbacuje u atmosferi,takodje se na klipu vidi i lansiranje SAJIL 2 projektila bjele boje i to je prvi snimak ovog lansiranja koji do sada nije objavljen.

offline
  • Pridružio: 29 Dec 2011
  • Poruke: 833

Nelsa,

Po tvojoj procjeni, koliko je potrebno vremena Iranu da razvije balističke rakete dometa 8000-10000 kilometara?

offline
  • nelsa  Male
  • Super građanin
  • Pridružio: 21 Sep 2011
  • Poruke: 1118

Za to je potrebno pratiti napredak u svemirskom programu i razvoju SLV,ali treba reći da su oni dali pririoritet projektilima do 3000 km i povečanju njihove preciznosti i drugi perfomansi.
SEJIL 2 je projektil kojim su sa SCUD/NO DONG tehnologije prešli na mnogo napredniji više stepeni projektil na kruto gorivo koji če u budučnosti da se razvija i ovo je po svim procjenama projektil koji su razvili Iranski stručnjaci i smatra se da ovaj projektil može biti i u IRBM verziji dometa do 5500 km i neki več smatraju da su več to i uradili dok se i za postoječi projektil procjenjuje da je večeg dometa nego je to objavljeno.
Po svemu što vidimo oni prvenstveno rade na projektilima koji pokriva region i primjer je QIAM koji je od starta bio namjenjen za USA baze u regionu i oni su više puta naglasili da su u dometu QIAM projektila (800 km) sve USA baze u regionu tako da razvoj projektila dugog dometa če sigurno pratiti razvoj SLV što je po pitanju samog projektila isti program koji nije moguče razdvojiti i činjenica da je svemirski program i sve oko njega pod kontrolom vojske dovoljno govori.
Tu se sada postavlja pitanje opravdanosti takvog projektila koji nema nikakvog smisla bez nuklearne bojeve glave i ako njihove najave o uvodjenju dva nova SLV večeg dometa i mogučnosti da nose veči teret bude ostvaren to če i značiti i biti če protumačeno kao uvodjenje ICBM projektila što opet sasvim sigurno znači i nuklearno naoružavanje tako da ja to ne očekujem.
Uvodjenje spomenuta dva nova SLV bi sigurno značila uvodjenje ICBM jer kapaciteti SLV koje posjeduju nisu još iskorišteni ni 50% a i trenutni SLV kada bi se konvertovali u projektile bi bojevu glavu mogli nositi najviše do 5000-5500 km bar se tako procjenjuje i kao što reko ICBM opet znači da su ili blizu ili već imaju nuklearnu bojevu glavu jer uvoditi takav projektil bez nuklearne glave je besmisleno i to se vjerovatno neće dogoditi u skorije vrjeme ali da tehnologiju za ICBM projektile žele imati i da rade na tome je svima jasno i to če pratiti razvoj SLV i tu možemo pratit napredak na ICBM projektilu.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 846 korisnika na forumu :: 43 registrovanih, 9 sakrivenih i 794 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 357magnum, A.R.Chafee.Jr., amaterSRB, bankulen, Bloody, Brana01, cenejac111, Dorcolac, flash12, FOX, gorican, Griffon vulture, ikan, Ivica1102, jackreacher011011, Karla, kjkszpj, Krvava Devetka, kybonacci, laurusri, Lieutenant, madza, Marko Marković, MB120mm, mercedesamg, Mi lao shu, mikrimaus, Milometer, nebojsag, nemkea71, operniki, pein, RJ, Singidunumac, Sirius, Smiljke, Srle993, stegonosa, Trpe Grozni, Tvrtko I, voja64, W123, |_MeD_|