Rat Izrael i SAD protiv Irana 2026

356

Rat Izrael i SAD protiv Irana 2026

offline
  • Pridružio: 04 Sep 2012
  • Poruke: 10568
  • Gde živiš: pecina stroga

Iran je zahtjevao od Njemacke da razjasni ulogu US vazdusne baze u Ramstajnu u ovom ratu protiv Irana.

Citat:Iran demands ‘clarity’ from Germany on US airbase Ramstein
Tehran has asked Berlin to clarify the role of the Ramstein airbase in the US-Israel war on Iran, its ambassador to Germany, Majid Nili says.

“We have asked them to clarify or explain regarding the role of Ramstein,” Nili said, adding that “the role of Ramstein is not officially clear for us”.

“Till now, we don’t have any answer,” he said.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • cifra 
  • Ugledni građanin
  • Pridružio: 30 Sep 2009
  • Poruke: 442

Prema podacima za fiskalnu 2024. i 2025. godinu, ukupna prosječna raspoloživost cijele flote USAF-a iznosi oko 67,15%. Specifični primjeri po modelima uključuju:

F-16C: oko 64%.
F-35A: oko 51,5%.
F-22 Raptor: oko 40,19%

[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]



offline
  • Pridružio: 20 Dec 2018
  • Poruke: 3432

bojcistv ::Ja se licno osjecam malodusno, a valjda je to i cilj objavljivanja takvih stvari, da nikome i nigdje ne padne na pamet da dira gazdu i njihovu veliku pudlicu (USA). . Данашња објава CENTCOM Citat:Operation Epic Fury stands as a reminder of what the United States military uniquely delivers: the ability to project power on a global scale with speed, surprise, precision, and overwhelming force when and where our nation requires it. [Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

offline
  • Pridružio: 17 Avg 2012
  • Poruke: 1615
  • Gde živiš: Šid, Srbija

Iranci kažu za onaj F35 da je pogođen u centralnom delu iranskog vazdušnog prostora. Šta ćemo sad kolege , tvrdili ste da USA i Izrael ne lete iznad Irana ?

offline
  • Pridružio: 23 Feb 2026
  • Poruke: 19

Pa ovo je pokazatelj da ne mogu da lete. Da li je casa do pola puna ili prazna....

offline
  • Pridružio: 17 Avg 2012
  • Poruke: 1615
  • Gde živiš: Šid, Srbija

Kad prestanu da objavljuju svakodnevno snimke rokanja po Iranu onda možemo zaključiti da ne mogu.
Kada im obore na desetine letelica kao Ukri što su Rusima i kada više ne budu smeli prismrditi Iranskom VAPu tada da .

offline
  • Pridružio: 19 Jan 2015
  • Poruke: 1336

5700 letova, mogu zamisliti kako je ovim ekipama tehnicara na zemlji. Za F-35 ovo je vrlo verovatno prvi ovako veliki napor, bice interesantno procitati analize i bar neki podatak u odnosu na servis, trosenje materijala i ostale logistike. Pretpostavljam dosta neznija masina iz tog aspekta, sa ne tako razradjenom logistikom u odnosu na F15/16. Mozda da se javi neka diskrepanca u odnosu na jacine i inteziteta napada. Veliki je izazov odrzavati ovako intenzivnu kampanju, posebno za Izrael. Jeste strasna masinerija, ali nije da su imuni na zamor.

offline
  • Pridružio: 03 Sep 2025
  • Poruke: 56

Boris90 ::Kad prestanu da objavljuju svakodnevno snimke rokanja po Iranu onda možemo zaključiti da ne mogu.
Kada im obore na desetine letelica kao Ukri što su Rusima i kada više ne budu smeli prismrditi Iranskom VAPu tada da .


Slažem se sa ovim. I to je po meni jedan od najvećih problema Irana ovog rata. Nedovoljno jako zrakoplovostvo (trenutno niti ne postoji) i preslab PVO za tako veliku teritoriju.

Gore je @Toni objavio koliko su bombi i projektila do sada ispalili samo Izraelci...u više od 20 dana neprekidnog bombardiranja i bačenih tisuća i tisuća bombi koje su Iranu nanijele extremno velike materijalne i ljudske štete od kojih se neće oporaviti veliki niz godina mi do sada imamo samo jedno oštećenje F-35.

Statistički gledano jedna mala i globalno gledano slaba VJ je 1999 sa daleko manjim kapacitetima od Irana i na 50 puta manjem teritoriju napravila veću štetu NATO agresorsima u avijaciji nego Iran.


Ovo govorim kao osoba koja podržava Iransko pravo na obranu od ove okupatorske fašističke koalicije. I nije mi drago što je to tako , ali treba biti realan i objektivan. Nisu baš sve statističke činjenice teorije zavjere i propaganda kauboja i izraela.

offline
  • Pridružio: 21 Maj 2008
  • Poruke: 16573

Ако имамо 5700 летова за 18 дана, то је у просеку 317 дневно.
По Википедији, Израел има:
Ф-15 - 66 комада
Ф-16 - 173 комада
Ф-35 - 48 комада.

Чак и да претпоставимо да је исправност старијих авиона 80% - знатно већа него америчка, они могу да једва изгурају 230 налета дневно укупно, не само према Ирану.
За време претходног рата су имали око 150 налета у почетку, а свега 30-ак пред крај рата.

Остаје питање имају колико летова БПЛ. Питање је колико имају већих БПЛ, које могу да лете у дубини Ирана. Нисам нашао податак на нету. Мислим да је врло могуће да је већина летова које имају са БПЛ, које су и наоружане.

Али и поред тога, просечан број од 320 летова дневно је по свему судећи драматично претеран.
Једино ако нису рачунали и неке мале БПЛ које користе (за које немамо потврду).

online
  • Pridružio: 26 Mar 2022
  • Poruke: 4709

[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

"Dva bombardera B-1B vraćaju se iz Perzijskog zaljeva."

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 554 korisnika na forumu :: 10 registrovanih, 1 sakriven i 543 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 16114 - dana 07 Apr 2026 22:02

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 4thFlavian, Bobrock1, Džekson, Jager715510, KAIS, komsija1, PlayerOne, SlaKoj, sobix, Zorge