Balistička raketa FROG 7 (LUNA R-65) u bivsoj JNA

50

Balistička raketa FROG 7 (LUNA R-65) u bivsoj JNA

offline
  • Pridružio: 27 Avg 2011
  • Poruke: 2982
  • Gde živiš: treći kamen od sunca

cezar 35 ::@ABIH....
Citat:posto znam sa sigurnoscu da je projektil velikih razorne moci pao 94 na grad bihac a strucnjaci su rekli da je to luna
Kako bi razjasnili ovu dilemu, pre 10min. sam tell. razgovarao sa staresinom iz 2.diviziona jedinice koja je u svom satavu imala rakete Luna.
Na moje pitanje:
_Da li ste, u toku rata, gadjali Lunom Bihac, ili rejon Bihaca?
Covek odgovara:
_Moj divizion nije, a koliko znam, nije ni 1. divizion.
Svo dejstvo 1. diviziona usmereno prema rejonu Bihaca je bilo s Orkanom u dva, ili tri navrata.

Inace, ova prica sto je prica @bozo mislim da stoji.

Toliko o tome i o ratnim dejstvima.


@S2M....
Citat:Moderatori brišu neke stvari bez ikakvog razloga.
Pusti moderatore da rade svoj posao. Do sada su ga radili dobro, a verujem da ce tako biti i u buduce Wink



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Kubovac  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 12 Jul 2016
  • Poruke: 5055

Malo sam buljio u mape....
Dakle: Rakete Luna ili Volhov su lansirane iz reona Gorjevca. Prva raketa je tresnula kod Pritoke na daljini od cca 12 km, druga raketa kod Kamenice daljine cca 26 km, a treća raketa kod sela Rešetar daljine cca 32 km.....

Dakle, ako je u pitanju Luna, problematičan je samo prvi cilj kod sela Pritoka jer je na minimalnoj daljini za Lunu od 12 km. Ostali ciljevi su u okviru dometa. Što se tiče pravca, sva tri mesta su na istom pravcu iliti azimutu, odnosno gotovo u liniji..

Što se tiče Volhova, problematična je poslednja raketa sa daljinom od cca 32 km što je negde na krajnjem dometu po daljini za gađanje ciljeva na zemlji ili čak malo preko krajnjeg dometa....

Sistemom Volhov se dejstvovalo po reonu Bihaća, Cazina i Bužima, ali po podacima koje ja imam to je uglavnom bilo sa položaja severno i severo-istočno od tih gradova u reonima Bosanske Otoke, južno od Dvora i u reonu Buševića.
To naravno ne znači da jedan divizion nije mogao da se premesti u reonu Gorjevca ispali te rakete i vrati se u reone posedanja položaja sistemom Volhov, koji su uglavnom kružili oko Banja Luke....

Eto....



offline
  • RJ 
  • SuperModerator
  • Gavrilo Milentijević
  • Komandir stanice milicije Gornje Polje
  • Pridružio: 12 Feb 2005
  • Poruke: 35510
  • Gde živiš: ovalni kabinet

Da, sad me podsetiste, već sam pisao u temi i javili su se ljudi koji su sporili da je Luna uopšte dejstvovala na tom području.
Ne znam, da sam bio tamo, verovatno bih znao, ovako samo prenosim priču koju sam čuo bukvalno pre skoro 25 godina pa detalje izvlačim iz zadnjeg reda ganglija Smile
Setio sam se da je čovek rekao da je prelet rakete/raketa preko Pritoke ka gradu bio zaista upečatljiv jer je grmelo a i dimilo.
Kubovac, ovo za Volkov si u pravu - on je zaista dejstvovao na području koje si naveo a ostatci raketa pronalaženi su u više navrata.

offline
  • Pridružio: 20 Maj 2017
  • Poruke: 2474

Normalna daljina gađanja Lune nije ispod 33 km ali i nije iznad 55 km. Svejedno CEP joj je vrlo veliki i sa savršeno odrađenom pripremom. Problem CEP na tim velikim daljinama je aktuelan i danas i to ni manje ni više nego za cevnu artiljeriju III generacije, a kamoli raketnu Lunine generacije.
Ja sam ovde jednom kratko pisao da kada imamo bilten i iole kvalitetno merimo balistiku da pogrešno mislimo da imamo sve i da će sve biti savršeno. Neće, jer balistiku možemo teorijski pa čak i u praksi (uz plaćanje cene) svesti na skoro potpuno tačnu (kod cevaša baš skoro, kod raketa pa malo manje neki put i malo gore) tačnost položaja stvarno možemo da svedemo na teorijsku čak i klasičnim metodama (uz plaćanje po brzini) a kamoli GPS-om ali meteo stanje je problem ni teorijski rešiv.
Može ali da merite istovremeno na VP i na C što može samo na poligonu (i to je pitanje) a za rakete i da prizemna merenja budu posebna bar do kraj aktivne faze što je opet teorijski moguće a praktično bljin.
Formalno gledano teorijski moguće je danas izračunavati let čak i u delu o rotaciji i krivini Zemlje mada mislim da postoji samo jedan dostupan rad na tu temu i to ukrajinski za cevaše al ajde da dakle zanemarimo greške tablica gađanja pogotovu u tom delu krivine i rotacije.
I čak i da je sve tako atmosfera ne prašta.
A da ne pričamo o konstrukciji rakete i lansera Lune.
Interesantno je da bi jedna takva naprava u današnje vreme bila ipak nešto bollja, nešto bolja jer bi savremena oprema nešto bolje odradila atmosferu, dobar softver odradio let nešto bolje nego preko tablica i značajno brže i u krajnjoj meri za prvu raketu bi možda neki BPL visio nad ciljem.
Ali vraga nevođena raketa je nevođena a pogotovu takva kakava je Luna koja baš inije neko veliko dostignuće radi otklanjanja rasipanja nevođenih raketa sažetih u nekih 3-4 problema i bez atmosfere, opet bi CEP bio veliki posebno na najvećim dometima i BPL bi otklonio samo ono odstupanje koje je veće od CEP-a i praktično i atmosferski deo ako je sve zajedno dovelo van CEP-a, unutar CEP-a *stativa* (eto u artiljeriji je stativa od DVE raklje Smile . Nisam heo da komplikujem sa +-4Vp i Vd neka bude po CEP-u tj. -+1 Vp, Vd tj. 50%.
I ta stativa bukvalno definiše vratnice dometa da izvinete zajebancije sa nevođenim raketama po dometu upravo negde dokle je ekipa Orkana maksimalno i pokušavala a to vam je tu negde 50 km zapravo i manje zavisi od rakete i lansera na primer pogledamo Uragana, bazni MLRS. To je to, preko toga vođenje.
I ovo što cevaši sa BB-FB dostižu 40 km lepo i tu njihovi dinamički stabilisani projektili itekako imaju ovaj isti problem o kome pričamo a oni sa raketnim dodatkom i 50 km još i više. Možda ne kao Luna ali im +- 4Vd preleti hiljadraku samo tako.

offline
  • Pridružio: 04 Sep 2012
  • Poruke: 8376
  • Gde živiš: pecina stroga

Napisano: 26 Mar 2019 0:26

Kubovac ::Ma ja mislim da se to u praksi tokom ratova iz prve polovine 90-tih radilo prostom topografskom orijentacijom po karti. Nađeš pravac severa na karti i orijentišeš svoj položaj u odnosu na kartu. Onda na karti pronađeš "cilj" i busolom odrediš poziciju. Onda izađeš cca 100 metara napred gledajući da držiš pravac po busoli. Onda se okreneš i "naciljaš" prema lanseru, dok vozač što reče pukovnik "isparkirava i uparkirava vozilo" i možda čak i jedan poslužilac stoji gore na lanseru i "odokativno" "nišani" prema tebi. I to je to. Imaš azimut.
Daljinu odrediš elevacijom lansirne rampe i to je to.
Čisto sumnjam da je tokom rata rađena visoka matematika, a pogotovo da su puštani meteorološki baloni i vršena kalkulacije Zemljine rotacije i čuda....
To sve treba, ali sumnjam da je rađeno.
Ne zamerite, ali ovo su moja zapažanja, imajući u vidu rezultate gađanja tokom 90-tih....


Uz svo duzno postovanje, objasni nam zasto mislis tako? Nije luna M70A pa ajde da senlucimo kad svi senluce? Meni to sve izgleda malo ofrlje i nategnuto. Bar za orkan znam da se i te kako mjerilo i racunalo i da su se pogadjali ciljevi koji su gadjani. Ne vidim zasto bi se drukcije radilo za Lunu? Imas li neke dokaze za to ili se radi o tvojim pretpostavkama?

Dopuna: 26 Mar 2019 0:40

Drug pukovnik ::Oluj2.1 ::





Hvala Oluj, sad je jasnije, malo sam se napatio kad niste bili nešto rječiti Smile
Nego, ako sam dobro pohvatao, znači žirokompas služi za podešavanje vatrene jedinice na nepripremljenom položaju. Kad se haubica fino parkira dalje uglomjer radi ono što treba.
Ali šta ćemo sa ovim čudovištem, da li tu ima mogućnosti podešavanja kuta lansiranja po azimutu pomicanjem same rampe? Korekcija po azimutu se radi zbog bočnog balističkog vjetra i zbog rotacije Zemlje, i ajd to nekako, to je nekih 10 tisućitih (ispod stupnja) pa možda rampa to može odraditi da sve ne ode u debalans. Ali bočni prizemni vjetar ponekad traži korekcije i od 150 tisućitih !? Takvih kuteva na lanseru nisam vidio na slikama.

To bi moglo značiti da se onda treba isparkirati, uparkirati, ponovo odmjeriti...to sve obaviti u razumno kratko vrijeme možda i nije izvedivo. Odnosno da neokolišam, ja Lunu vidim kao lanser koji se mora pozicionirati striktno po azimutu, “uparkirati” ga tako, a onda elevacijom tražiti daljinu. To zvuči skroz bezveze pa sam vjerovatno u krivu, ali isto tako ne vidim mogućnost da se ta rampa sa mrcinom na sebi pomiče po azimutu išta više od stupnja.


Uz sve duzno postovanje, nema veze sa mozgom. Ni jedno artiljetrijsko orudje se ne dovodi u osnovni pravac uparkiravanjem po azimutu. Naprotiv. Vozilo se uparkira u grubi osnovni pravac, odredjen najcesce (osamdestih godina proslog vijeka, ne znam kako je danas) prostom rucnom busolom u rukama komandira odjeljenja, a na osnovu komande od strane komandira baterije. Nakon toga, radi se nisanjenje na art busolu, i zauzimanje tacnog osnovnog pravca. Prosto i jednostavno i brzo. Ne radi se tu o odstupanju u stotinama hiljaditih, vec o odstupanju od par (maksimum desetinu ) hiljaditih. A Luna, kao orudje operativne podrske, mora da ima mogucnist nisanjenja (otklona) po pravcu (azimutu) od bar par stotina hiljaditih. i taj otklon rjesava lanser

offline
  • Pridružio: 04 Sep 2012
  • Poruke: 8376
  • Gde živiš: pecina stroga

Napisano: 26 Mar 2019 0:48

Oluj2.1 ::+- 7 stepeni
well, pa billo bi problema za takve ekstreme sa nepripremljenog položaja ali ako je oprema ispravna tražilo bi samo malo više vremena i to delom paralelnog jer sa istog mesta žiro može odraditi busolu a busola dosta brzo zadovoljavaući OP na lanser, ako ima malo više vremena bolje teodolit ali tu je sad pitanje kakav je kvalitet koordinata, jer je tada to bilo zasnovano na topovescu aako je on problem onda igranka postaje gora odnosno odlazimo u neku topogroafsko-geodetsku smicalicu kako znamo.


Kakav topovezac? O cemu pricas? Cijela Jugoslavija bila je premjerena u drzavnom geodetskom premjeru, i svaka iole znacajnija cuka imala je svoje koordinate definisane u najvisem redu velicine tacnosti prvog reda. JNA karte su imale sve te podatke. sve sto je bilo potrebno je da artiljerijskom busolom odredis ugao na te tacke i da ti racunaci urade triangulaciju i rese koordinate osnovnog orudja. Nemoj da mistifikujemo stvari. Posao je otprilike trajao deset minuta. Poljska artiljerija postoji jedno 120 godina, i za obucenog komandira baterije orjentacija busole i odredjivanje osnovnog pravca je poduhvat slican narucivanju i ispijanju ladnog piva. Bar je tako bilo osamdesetih, kad sam ja razdvajao lafete i nisanio na busolu. Deset godina kasnije moglo je samo da bude brze i efikasnije.

Dopuna: 26 Mar 2019 1:08

RJ ::Pokušaću da maksimalno ispoštujem pravilnik foruma.
Ja sam imao informaciju i to iz prve ruke od čoveka koji je bio na Bihaćkom ratištu na srpskoj strani.


Interesantno. A sta je "covjek koji je bio na Bihackom ratistu" bio po struci, cinu, cime je on potkrepio ovu lovacku pricu, je li naveo neke podatke, zna li se sta mu je bio izvor informacija.

Bez uvrede, sta sam se ja naslusao prica sa Bihackog ratista 1994 u Kninu, koza mi se jezi i danas kad se sjetim.

Pustimo price sa Bihackog (i bilo kog drugog ratista) i drzimo se cinjenica, provjerenih licnih svjedocenja i struke. Sve ostalo je patkometrija i naknadna pamet.

offline
  • Pridružio: 20 Maj 2017
  • Poruke: 2474

Tačaka prvog reda bilo je svega nešto preko stotinu.
Ne rade računači nikakvu triangulaciju nego topografi i ne zanam ni za jedan slučaj borbene triangulacije to je mirnodopski sport pa čak ni onda nije primenjivana jer je spora i pipava i traži teodolite a pravljenje art. mreže to baš nešto i ne voli, nego polarni metod sa laserom i busolom sa popravkama, ponekad presecanje nazad sa tri tačke teodolitom, meni lično nonsens zato sam i napravio program za presecanje nazad za busolu a ne teodolit.
A pravio sam te mreže istina one artiljerijske i naravno koristio sam male sive knjižice tj. spiskove poznatih koordinata državne mreže ali nisu one uopšte sve prvog reda daleko od toga ima više redova, a knjiižice baš nešto nisu u upotrebi kod nižih jeidnica nikad bile.
A posao ti je trajao 10 minuta jer su se tvoji topogafi dan pre toga ili ranije akali da bi ti imao pred svojom panoramom ako si je koristio a sada ozbiljno sumnjam, busolu sa popravkom ili je svojom veštinom da odredi poziciju precizno i poznavanjem rada taj neko prisilno doveo busolu u direkcioni ugao prema jednoj tački i našao takozvanu *kratkodometnu* popravku busole.
Jednog od lošijihi topovezaca ja sam uspevao da dovedem u red i upotrebljavam isitina ponekad samo.
Ne znaš ti šta je triangulacija, barem ne ona iz TG pravila.

offline
  • Pridružio: 04 Sep 2012
  • Poruke: 8376
  • Gde živiš: pecina stroga

Oluj2.1 ::Tačaka prvog reda bilo je svega nešto preko stotinu.
Ne rade računači nikakvu triangulaciju nego topografi i ne zanam ni za jedan slučaj borbene triangulacije to je mirnodopski sport pa čak ni onda nije primenjivana jer je spora i pipava i traži teodolite a pravljenje art. mreže to baš nešto i ne voli, nego polarni metod sa laserom i busolom sa popravkama, ponekad presecanje nazad sa tri tačke teodolitom, meni lično nonsens zato sam i napravio program za presecanje nazad za busolu a ne teodolit.
A pravio sam te mreže istina one artiljerijske i naravno koristio sam male sive knjižice tj. spiskove poznatih koordinata državne mreže ali nisu one uopšte sve prvog reda daleko od toga ima više redova, a knjiižice baš nešto nisu u upotrebi kod nižih jeidnica nikad bile.
A posao ti je trajao 10 minuta jer su se tvoji topogafi dan pre toga ili ranije akali da bi ti imao pred svojom panoramom ako si je koristio a sada ozbiljno sumnjam, busolu sa popravkom ili je svojom veštinom da odredi poziciju precizno i poznavanjem rada taj neko prisilno doveo busolu u direkcioni ugao prema jednoj tački i našao takozvanu *kratkodometnu* popravku busole.
Jednog od lošijihi topovezaca ja sam uspevao da dovedem u red i upotrebljavam isitina ponekad samo.
Ne znaš ti šta je triangulacija, barem ne ona iz TG pravila


Triangulacija je geodetski postupak odredjivanja polozaja (koordinata) glavnih tacaka pomocu trougla kojemu je poznata duzina jedne stranice i sva tri ugla. Koliko komplikovano ovo moze da bude?
Citat:Ne znaš ti šta je triangulacija, barem ne ona iz TG pravila. No comment

Da li su tacke prvog, drugog, ili treceg reda je nebitno. Gdje god sam usadio artiljerijsku busolu u bivsoj jugi,imao sam opticku vidljivost sa bar tri tacke drzavnog premjera. Red velicine greske kod tacaka prvog, drugodg ili treceg reda drzavnog premjera je zanemariv za komandira artiljerijske baterije. Pa cak i baterije Luna.

offline
  • Pridružio: 20 Maj 2017
  • Poruke: 2474

Gdje god sam usadio artiljerijsku busolu u bivsoj jugi,imao sam opticku vidljivost sa bar tri tacke drzavnog premjera.

U tom slučaju si radio presecanje nazad sa tri tačke a ne triangulaciju.

offline
  • Pridružio: 04 Sep 2012
  • Poruke: 8376
  • Gde živiš: pecina stroga

Oluj2.1 ::Gdje god sam usadio artiljerijsku busolu u bivsoj jugi,imao sam opticku vidljivost sa bar tri tacke drzavnog premjera.

U tom slučaju si radio presecanje nazad sa tri tačke a ne triangulaciju.


Nije sija nego vrat. Pored toga sto sam nekadasnji artiljerac, ja sam i gradjevinski inzenjer putar i vlasnik firme koja obracunava i naplacuje izvedene radove koristeci geodeziju. Tako da vjeruj mi dobro znam sta je triangulacija. To kako je JNA zvala postupak (proceduru snimanja uglova i racunanja koordinata za potrebe definisanja koordinata busole na polozaju baterije) ne znaci da to nije bila triangulacija, vec znaci da je vojna terminologija odlucila da se to zove presjecanje nazad sa tri tacke (mislim da moze i sa dvije). To sto ga JNA zove presjecanje nazad sa tri tacke ne znaci da geodetki proces nije triangulacija.

I da dodam, kad malo bolje razmislis, shvatices da je artiljerijska busola u sustini pojednostavljeni teodolit (mislim da ne moze da mjeri vertikalne uglove, ali nisam siguran, ne sjecam se sad, davno je bilo)

I da dodam jos jednom, ja kad sam razvlacio lafete, laser se koristio na Uskrs i Sv Petku, i iskljucivo za odredjivanje daljine kod neposrednog gadjanja. Racunaci baterijski da izvade laserski daljinomjer i da mjere do krsta na crkvi smatralo se podvalom. Prevarom. Imas krst na crkvi, i sipku na vrhu cuke 17 km dalje. Osmotri, izmjeri uglove, uzmi krtu 1:25000, i sracunaj koordinate busole. I to sve za deset minuta. Nasi momci rjesavali su takve zadatke za dva = tri minuta/ Sluzio sam na M-46.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 630 korisnika na forumu :: 5 registrovanih, 1 sakriven i 624 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: bato, cikadeda, JOntra, slonic_tonic, vathra