Da li je neko uradio reorganizaciju i misiju SDPR, i zasto se ona uopste zove Yugoimport, kad smo mi sada Srbija? AVL su ukinuta po formaciji, a njegova namena i uloga, postojecim Pravilnikom, dezavuisana i u funkciji je politike, bez kontrolisane funkcije Vojske. Primljena je masa, nekompententnih, nedovoljno kvalifikovanih i ucenjenih penzionisanih VL. Doveden je pravnik (stranacki -sns) na celu, kao sto je i njegov rodjeni brat - direltor Krusika. Uz pomoc njih se kao rade projekti, koji traju godinama, bez kompententnih TTZ, ukljucivanja TN i programa ispitivanja. Uzmimo evo ALAS. Koliko dugo traje, kako se peru pare preko UAE, ko to vodi (nekompententan pukovnik penzioner DD koga je doveo Baca), kako su uradili TD, kakve nebuloze pricaju (na 25 km pogadja mobilni telefon hvale se novinarima a onda se ucute?) sa tendencijom ojacanog motora MUNGOSA da to, putem zice i metodom komandni NLOS, urade na 65 km (80 km)??? Kakve su improvizacije napravili 9.Maja, pri lansiranju i prezentaciji glupanderima na monitorima? Ko je to dozvolio iz Vojske? Zasto nije bilo kompentetnog konferensijea? Toboze na12 km, elevaciji 60step, visini 300m, pogadja pokretnu metu 1x1m sa brzinom rakete od max 180 m/s. Let u real-time traje za 12 km najmanje, grubo 66 sek, a oni su ustvari, simulacijom na 12 km zavrsili to isto manipulacijom na monitorima za 26 sek (lansirana u 51 :38 sek a pogodak u 52: 04 sek). Zahvat je bio u 52:28 sek a automatika GSN 52:36 sek, izrazava se Miloradovic. Koga oni zajebavaju, Vucica, Stefanovica i Dacica. Mogu njih, da im lepe slike i uspesne simulacije gadjana rakete ALAS, ali ne mogu nas. Na monitoru se, za svaki slucaj vidi obelezen cilj, koji se krece kao pokretna meta i za svaki slucaj ucrtane su i 2 staze duyine oko 30m, da operater kao bolje vidi. Bas ce tako da se kriju krijumcari droge na obali, nekom zatonu mora u UAE. A cena projekta je oko 200 miliona EU i traje vec 26 godina pod pokroviteljstvom MO. Ko je verifikovao ova ispitivanja, jel smo mi toliko naivni? Glupost je da je to raketni snajper. A kada ce biti uveden u naoruzanje VS? Gde ce ovi, nazovi odgovorni, ljudi tada biti???
Kakve veze ima SDPR sa razvojem ALAS-a ? I zasto je bitno koliko kosta razvoj kad ga ne placa nasa drzava ? Kakvo verifikovanje ispitivanja koje radi privatna firma i uopste ga ne radi za nasu vojsku. Mi smo valjda samo potencijalni kupac ?
Naravno sve pricam na osnovu dostupnih informacija i ne kazem da sam u pravu zato i postalvjam ova pitanja, jer sumjam da sam ja potpuno pogresno shvatio neke bitne stvari u vezi ovog projekta.
Lansiranje je bilo na oko 0:59, a pogadjanje na 2:25. Let je trajao vise od 80 sec. Jesmo li mi to gledali isti let samkubm4?
Na temi je vec objasnjeno od strane kolege koji radi na projektu, da je meta namerno napravljena sto vidljivijom da bi se u potpunosti eleminisala greska opertora. Bitno je da se utvrdi da li raketa pravi neku svoju gresku.
Razvoj ALAS-a je zapoceo pre mozda 10-tak godina, a intezivno pre mozda 5 godina, a ne pre 26 godina. Ne znam odakle ispade ta cifra od 26?
Dopuna: 12 Maj 2017 19:31
Ja jos nekako mogu da shvatim animozitet prema Jugoimportu, mada i on postaje sve besmisleniji svakim novim danom, ali ne mogu da shvatim tu negativnost prema EDePro-u ili prema projektu ALAS. ALAS je svetla tacka na citavome prikazu.
Mislim da EDPRO razvija mašinske delove rakete, dok je za elektroniku i vođenje zadušen razvojni deo SDPR-a. Razvoj montora Mungos jeste započet pre "100 godina", a realno gledano to je i najkompleksniji deo celog sistema. Ukoliko su ga doveli do serijske proizvodnje i ukoliko daje predviđene rezultate, uz poštovanje planirane cene, onda svakako treba odati priznanje EDPro-u.
da bi pogodili Alasom , isto kao i klasicnom artiljerijom moraju se znati tacne koordinate cilja .
Klasicna artiljerija pogadja krug 50m oko mete , Alas ima mogucnost popravke leta i direktnog pogodka.
Pomoglo bi ako ima neko da oznaci cilj da bi bilo vidljivije operateru, (od klasicnih metoda do savremenih za oznacavanje cilja ).
Sto je rekao onaj Pukovnik na pocetku "prikaza" , ko ima uvid u realnom vremenu o stanju na bojistu , ima prednost .
Jedno od vaznih pitanja sto se tice kvaliteta i potrebe sistema VS je pitanje da li autopilot ili operator infracrvenom kamerom moze da primeti ciljeve koji su pokriveni dimnom zavjesom, ako ne moze Alas je promasena investicija ( ako taj podatak spada u domen vojnih tajni, ocekujem da necemo dobiti odgovor )
Ne mora biti dimna zavjesa , može biti vodena magla , može biti hologram kojim jedan tenk osvjetljava drugog i na njemu fura neku plesačicu sa onim vijencom cvijeća preko sisa ... i pada cijeli sustav , naravno ne zbog njenih sisa.
Šalu na stranu u IC području postoje prozori prozraćnosti atmosfere i neke frekvencije IC zračenja jednostavno ne prolaze kroz debele slojeve atmosfere , te su frekvencije poznate i one su nebitne. Ono područje frekvencija gdi vidi IC kamera sa nastoji zamaskirati , nastoji se kameru oslijepiti, ali je zato tu operator koji zna po iskustvu što je maska , što je hologram , a što pravi tenk.
Zato lanser mora da čući kraj onog zida u Nikincima minutu i pol da raketa priđe dovoljno blizu da operator raspozna cilj i ako treba ručno vodi raketu. Tu je uvijek kompromis između brzine rakete i sposobnosti operatera , jer se robota koji je daleko brži lako prevari .
mgaji21 ::Jedno od vaznih pitanja sto se tice kvaliteta i potrebe sistema VS je pitanje da li autopilot ili operator infracrvenom kamerom moze da primeti ciljeve koji su pokriveni dimnom zavjesom, ako ne moze Alas je promasena investicija ( ako taj podatak spada u domen vojnih tajni, ocekujem da necemo dobiti odgovor )
Postoje ona vozila za zadimljavanje citavog fronta, ali ako tenk vidi kroz taj dim svojom IC kamerom, videce ga i ALAS sa svojom; ako tenk ne vidi, onda on i nije opasan.
ALAS ne koristi nijedan aktivan sistem za navodjenje kao sto je laser ili radar, i ne koristi radio vezu za povezivanje sa raketom. Raketa je relativno mala, leti relativno nisko i koristi mali mlazni motor, te nije je lako uociti. Najverovatnije posada tenka ce saznati da je ALAS gadja tek prilikom pogodka, pa nece moci da iskoristi sopstvenu dimnu zavesu.
Inace navodjenje je, da se podsetimo, tako sto operator napravi malu fotografiju, i raketa gadja prema njoj (trazi poklapanje na slici). U slucaju da je ukljucen neki ometac koji vrsi bljesak, operator ce jednostavno ,,fotografisati" taj ometac; a ako se on ukljuci usred gadjanja, operator ce jednostavno napraviti novu ,,fotku".