Guizhou (GAIEC) JL-9 (JJ-7B)

2

Guizhou (GAIEC) JL-9 (JJ-7B)

offline
  • djox  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 23 Nov 2010
  • Poruke: 96652





Citat:На сайте DefenceBlog представлены фотографии усовершенствованной версии сверхзвуковых учебно-тренировочных самолетов JL-9 разработки Guizhou Aviation Industry Import/Export Company (GAIEC) для ВВС и ВМС НОАК. Самолеты выпускаются на авиазаводе в Гуанчжоу (провинция Гуандун).
Усовершенствованная версия JL-9 имеет новые воздухозаборники типа DSI (Diverterless supersonic inlet), как на истребителях JF-17 и J-10. Впервые самолеты JL-9 с такими воздухозаборниками были опубликованы в китайском Интернете в 2011 году.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • član biblioteke
  • Pridružio: 18 Jul 2007
  • Poruke: 28514
  • Gde živiš: iznad smoga Beograda

Taman i da ”pokriju” lopatice kompresora.



offline
  • flysky  Male
  • Zaslužni građanin
  • Nikola
  • Pridružio: 26 Dec 2012
  • Poruke: 513
  • Gde živiš: Srbija

Iskreno mi je drago što je otvorena tema vezano za JL-9 . Godinama pratim razvoj kineske avioindustrije koja grabi koracima od 7. milja. Kako je već napisano JL-9G 2015. ulazi u serijsku proizvodnju.
Link ka ruskom sajtu koji tretira JL-9G - ORLAN Arrow http://topwar.ru/36754-v-kitae-byl-pokazan-novyy-u.....orlan.html

Mislim da sam jedini u kantini napisao da bi uh upravo JL-9G ORLAN rado video shodno trenutnom stanju u našem vazduhoplovstvu isti rado video na nebu Srbije. Takođe stojim iza stava da JL-9G ORLAN nikako nije tehnološki povratak u prošlost već naprotiv u budućnost. Mada smo videli L-15 u prajmeru kao prethodnici serijske proizvodnje Kina sigurno nebi ulazila u serijsku proizvodnju istog da kvalitetom, letnim funkcijama i avionici neodgovara svojoj nameni a to je napredno školovanje pilota za prelazak na J-15 i to do brzina okvirno 1,6 maha. Iskreno ne znam koja se zemlja iz sveta prozvodnje vazduhoplova posle podzvučnog K-8 Karakorum i ozbiljnim izvozom istog sada i sa JL-9G i još u plusu dvomotornim L-15. Ponoviću rečenice koje sam rekao i u kantini : JL-9G je savršen primer odličnog aerodizajna i aerodinamičkih rešenja, dokaz da se od starog MIG-21 modernim aeroinženjeringom može doći da sasvim novog rešenja. Savršen primer kako moderna , osmišljena tehnologija nadograđuje prošlost u budućnost !
Kinezi sigurno nisu godinama tapkali u mestu a da nisu napravili nikakav ozbiljan pomak u razvoju svojih motora serije WS rađenih po ruskom uzoru. Nebih kao bolnu tačku isticao pouzdanost istih već vek, trajnost upotrebe . Verujem da će Kina za par godina i ovaj problem prevazaći. Sumnjam da bi i krenuli u masovnu proizvodnju vrhunsog višenamenskog aviona J-10-B i u najavi stealth J-31 da budućnost nevide baziranu primarno na svojoj pogonskoj grupi(ama) .
Kada pogledamo fotografije JL-9G iz 2013 možemo govoriti o odličnim aerodinamičkim rešenjima od arhitekture krila (pretkirlca, zakrilca, potom naglašeni strejkovi , veća površina krila , vidno izmenjen veliki verrtikalac do znatno većih repnih površina ). Sve to govori o dobroj stabilnosti, agilnosti i manevarbilnosti aviona. U takvoj konfiguraciji ventral fin je višak. Da je bilo potrebe za održivom stabilnosti u plusu sigurno bi zadržao iste kao na modelu iz 2009. Preglednost iz oba kokpita je izuzetna. Verujem da u odnosu na 2009 a naročito već davnu 2001 i glaskokpit sada u modernijoj izvedbi kao i avionika . Nemora da znači ali verujem da će kinezi kao i na letno dokazanom L-15 kasnije u daljoj nadogradnji pribeći već odavno ovladanim FBW, HOTAS i FADEC. Odličan nadzvučni avion sa DSI usisnicima (diverteless side inlet) ne samo za naprednu obuku već i za sa savim solidna borbena dejstva. Rakete vazduh-vazduh PL-5 i PL-9 vidim kao izvesne. Mada je deklarisana nosivost podvesnog naoružanja 2000 Kg Kina ima u arsenalu čitavu gamu i lakih i težih vođenih bombi i raketa od TV do laserskih . Fotografije sa aerosolana China 2012 mnogo govore . Bez obzira što AVIC nudi licencnu proizvodnju aviona L-15 van granica Kine u težnji za osvajanjem novih tržišta, verujem i da JL-9G ORLAN ima i više nego solidnu osnovu (cena/kvalitet) za izvoz.
Maketa JL-9G viđena na aerosalonu China 2012 :

Kada se bolje pogleda videćemo ukupno 8 podvesnih tačaka i odlično rešenje sa manjim bočnim nosačima-pajlonima na sredini zmaja aviona.
Preglednost iz oba kokpita je izuzetna :


Kada bi poređali fotografije aviona JL-9 tokom godina razvoja ne samo uklannjanjem ventral fina videli bi veliki iskorak . Fotografije iz 2013 mnogo govore naročito tretirajući aerodinimačnost :









JL-9G u početnoj fazi sletanja :


Osiim napredne obuke pilota (dvoseda varijanta obezbeđuje pilotima mnogo veći broj sati u vazduhu, štedi se a nikako negubi na kvalitetu obuke . Naprotiv! I u podzvučnim i nadzvučnim vodama, JL-9G ORLAN i te kako može vršiti uloge presretanja ali i obuke gađanja ciljeva na zemlji nevođenim i vođenim sredstvima. Neki od moguših primena korišćenja vođenog naoružanja :

Laserski ,vazduh zemlja navođene TL-12 i TL-2 :




Idejno rešen lanser za 3. rakete od kojih su sve u funkciji zemlja vazduh laserski navođene malog gabarita - zbirne težine . Mudrim rasporedom naoružanja na podvesnim tačkama, gde bi centralni pajlon bio u funkciji nošenja dodatnog tip-tanka a podvesni i u ulozi v-v kao i v-z , pri čemu nosači na kraju krila ostaju u primarnoj nameni nošenja raketa v-v :

offline
  • Pridružio: 16 Okt 2008
  • Poruke: 2265

Ovo sto danas vidimo je ultimativna nadogradnja zmaja aviona MiG-21 i dalje se nece ici jer dostigli su maksimum.
JL-9 je aerodinamicki sve ono sto je MiG-21 trebao da bude. Jednostavno - ispravljeno je sve sta su mogli da isprave, a neka dalja ulaganja u strukturu ne bi bila isplativa.
Taj donji fin nije visak, vec je uklanjanje istog bio zahtev kineske mornarice - uklonjen je iz razloga sletanja na nosac aviona. Zbog toga su morale da se rade izmene na zmaju.
FBW verovatno nikada nece dobiti. Razlog: cena razvoja i integracije.

JL-9 je avion namenjen sirotinji, baziran na dobro poznatim (da ne kazem: zastarelim) tehnologijama. To je 100% kineski proizvod, devojka za sve, koja ce za malo para dati mnogo muzike.
Kinezima je bio potreban kako bi imali siguricu u slucaju da razvoj L-15 ne dovedu do kraja, obzirom na zahtevnu aerodinamiku (baziran na Jak-130) i uvozne motore (AI-222-25F, Ukrajina).

offline
  • Pridružio: 07 Dec 2011
  • Poruke: 738

Takvi avioni su jedina opcija za nekakav koncept vrlo jeftinog borbenog aviona za siromasnije zemlje, jer razvijanje takvog posve novog aviona, od nule, jednostavno nije isplativo, moguce cak ni Kini. Jednostavno nema dovoljno zemalja koje bi trebale dovoljan broj aviona da se ikome isplati riskirati posve novi jeftini avion namijenjen iskljucivo izvozu.

Problem s JL9 i slicnima je, dakako, sto nece imati pristup europskom i slicnom trzistu - gdje god Zapadne kompanije drze glavnu rijec u politici. Ako Koreanci ne mogu nagovoriti Lockheed da ponude borbenu verziju T50 po Europi onda tu zaista nema kruha za nikoga drugoga. Za siromašne zemlje je tu izbor jedino second hand avioni ili ključ u bravu i ukidaj borbenu avijaciju.

offline
  • Pridružio: 16 Okt 2008
  • Poruke: 2265

Second hand avioni nisu bas pravi izbor za sirotinju, jer je njihovo odrzavanje skupo (MiG-29, F-16, M2000). Pogotovo ako je sirotinji potreban kvantitet (recimo, vise od 20 aviona), jer onda varijabilni troskovi idu u nebo (gorivo, delovi).
Upravo je JL-9 idealan za tu namenu - jeftin u nabavci, jeftin u eksploataciji.

offline
  • Pridružio: 02 Jun 2011
  • Poruke: 196
  • Gde živiš: Mirna Backa

Eridan ::Takvi avioni su jedina opcija za nekakav koncept vrlo jeftinog borbenog aviona za siromasnije zemlje, jer razvijanje takvog posve novog aviona, od nule, jednostavno nije isplativo, moguce cak ni Kini. Jednostavno nema dovoljno zemalja koje bi trebale dovoljan broj aviona da se ikome isplati riskirati posve novi jeftini avion namijenjen iskljucivo izvozu.

Problem s JL9 i slicnima je, dakako, sto nece imati pristup europskom i slicnom trzistu - gdje god Zapadne kompanije drze glavnu rijec u politici. Ako Koreanci ne mogu nagovoriti Lockheed da ponude borbenu verziju T50 po Europi onda tu zaista nema kruha za nikoga drugoga. Za siromašne zemlje je tu izbor jedino second hand avioni ili ključ u bravu i ukidaj borbenu avijaciju.


Sumnjam da kinezi idu u Lockheed po blagoslov...

offline
  • Pridružio: 07 Dec 2011
  • Poruke: 738

Idealan je jl-9, to stoji. Ali za one kojima je to politicka opcija. Europskim zemljama to nije opcija. U najboljem slucaju ce se raspisati natjecaj, kinezi ce zaista to ponuditi, i onda ce raditi pritisak kao u slucaju fd-2000 u Turskoj i nece se opredijeliti za najisplativije rjesenje.

I onda jednoj Rumunjskoj, Bugarskoj, Srbiji, Hrvatskoj, Portugalu i kome sve ne preostaju jedino zapadni second hand avioni.

Da ne pricamo kako je opet politicki puno lakse progurati vlastitoj drzavi nabavu jeftinih rabljenih aviona jer nitko nece dizati buku sto ce kroz desetak godina eksploatacija biti jednako skupa ako ne i skuplja kao s modernim avioima - bitno je sto ce se prvotna investicija moci progurati kroz parlament i kroz javnost kao povoljnija od drugih rjesenja.

offline
  • član biblioteke
  • Pridružio: 18 Jul 2007
  • Poruke: 28514
  • Gde živiš: iznad smoga Beograda

flysky ::
JL-9G u početnoj fazi sletanja :



Ovo je poletanje.

offline
  • flysky  Male
  • Zaslužni građanin
  • Nikola
  • Pridružio: 26 Dec 2012
  • Poruke: 513
  • Gde živiš: Srbija

Vezano za JL-9G ORLAN moram sebe da korigujem kao što je rekao i kolega @aramis , apsolutno se radi o fazi poletanja. Na pratećoj slici sa istog linka u sledećoj fazi nosna noga već je maltena uvučena u nos aviona :



Apsolutno se slažem i sa narodnom poslovicom : Koliko para, toliko i muzike . U slučaju JL-9G se za relativno malo para dobija žargonski rečeno izobilje muzike. Mogu i da se složim okvirno sa činjenicom da je JL-9G namenjen kako je kolega @aerodrom rekao sirotinji (zemljama slabe platežne moći) ali nikako na dobro poznatim - "zastarelim tehnologijima" , pogotovo ako govorimo po mom mišljenju primenjenjoj-naprednoj aerodinimaci a nikako ultimativnoj.
Kada se pogleda hronološki razvoj od 2003 do zadnje viđenih slika 2013 JL-9G bukvalno od nosa do repnih površina nema dodirnih tačaka sa svojim korenima - MIG-21 (tačnije J-7). Videli smo svojevremeno studije MIG-21-ce sa kanardima, udvojenom pogonskom grupom ...; Od MIG-21-93 do Bison da li se igde i naziru aerodinimalke sličnosti u tragovima koje vidmo na JL-9G ?
Svesno pišem primenjenja aerodinimika gledajući iz više aspekata ( od potpuno nove arhitekture krila veće površine, ne samo sa naglašenom deltom već i naglašenim strejkovima do potpuno novog prilaza pretkrilcima , zakrilcima , znatno većim obarajućim repnim površinama do velikog vertikalca i novog prilagođenog kormila pravca ) ; DSI (diverteless side inlet) usisnici su posebna priča . Ovde govorimo o minimum 10 godina razvoja i i usavršavanja.
Usvojena i dokazana moderna a nikako zastarela aerodinimička rešenja na JF-17, J-10 ... samo su ubrazal finaliziju potpuno novog JL-9G koji nema ni u nameni ni aerodizajnu dodirnih tačaka sa MIG-21 (J-7). Govorimo o modernom, naprednom supersoničnom trenažeru 21 veka sa više nego solidnim glaskopitom i odličnom preglednošću iz oba .
Sve i da je kineska pogonska grupa "duplo manjeg životnog veka" od neke u startu odabrane ruske pogonske grupe i dalje odnosom cena/kvalitet opravdava hipotetički gledajući nabavku istih.
Jedino se u domenu italijanskog radara nemože govoriti da se u celosti neradi 0 100% kineskom avionu (što nikako neznači da u budućnosti neće osvanuti moderniji).
Da se neradi o puzdanom i dobro letno proverenom avionu sigurno Kina nebi ulazila u serijsku proizvodnju istog bez obzira da li je pored L-15 rađen za nebo Kine ili sključivo izvoz.
A šta je Srbija nego siromašna zemlja? Gde to apriori piše da se neće (otom -potom ) ići u još dublju modernizaciju ? Evropskim zemljama je gledajući istinu u oči što se tiče srpskog vazduhoplopstva cilj (daleko bilo gašenje - potpuni nestanak) ili uvaljivanje otpada poput prestarelih F-16-ca koje bi tek ubrzale postupak gašenja .
Da li rumunski aviostručnjaci "turistički" ili zato što ih u osnovi interesuje moderno kinessko vazduhoplovstvo i AVIC obilaze pogone JF-17 u Pakistanu (mislim da negrešim obišli su i par kineskih instituta i laboratorija ) ? U osnovi svega je inters, siguran plasman i dobit =profit.
Izvinjavam se što je van teme. Kako su to naprasno EU i Nato ostavili hrvatsko vazduhoplovstvo i bez obećanih starih F-4 Fantom već ista modernizuje MIG-21-ce u Ukrajini koja to nikada nije radila? Što se tiče MIG-21-ca gotovo sam siguran da Izrael danas bolje poznaje strukturu i mogućnosti nadogradnje - modernizacije istog od same Rusije . Koliko god deluje relativno vremenski blisko i MIG-21-93 i BISON su davnoprošlo vreme.
Sa aspekta moderne avionike sigurno je ozbiljna zamerka ali rekao bih ne i mana kod JL-9G nepostojanje FBW, HOTAS i FADEC . U osnovi se radi o izuzetno agilnom, manevarbilnom supersoničnom avionu brzine ~ 1,6 maha , sa svim atributima moderne aerodinimike o kojoj sam pisao.
Jedino AVIC nudi licencnu proizvodnju L-15 van granica svoje zemlje (svi znamo supersonični pandan JAK-36 MINTEN i M-346 -MASTER ). Kamo sreće da u nizu čekanja , naruđbi a primarno finansijski gledano možemo, dok geometriskom progresijom neiscure resursi G-4-ama (nažalost za Orao je prekasno) dođemo mudrom diplomatijom do licencnog L-15 i napokon sa Lastom i Kobcem dignemo vazduhoplovnu ondustriju iz pepela. Praktično gašenjem "Južnog toka" i sada ko zna kojim i kada će sporednim kanalima gas doći u Srbiju. Niko danas ništa nenudi đabe. Kada smo mi (mislim na državu) godinama zatvarali oči u Ruskom je interesu bilo da nam ponudi po povoljnim uslovima makar 6-8 starijih ali modernijih verzija MIG-29-ki (da neširim dalje) i time dugoročno osigura prisustvo na našim prostorima. Gašenjem "južnoga toka" udaljeniiji smo od ruske intresne sfere više nego ikada (moje mišljenje ) . Gledajući EU još godinama "čardak ni na nebu ni zemlji".
Ko nam napokon gradi infrastukturu zemlje? Kina.
Primarna tema je JL-9G . Držimo se suštinski NETRALNOSTI da bi nas iko ikada poštovao !
Upravo je je po mom mišljenju JL-9G , kako je rečeno devojka za sve odgovor kao i dugoročna, strateška saradnja sa kineskim AVIC sa ciljem da uposli pogone UTVE- Pančevo i ne samo nje na duge staze.
Brzo će kao prirodna posledica, uhodavanjem starih i mlađih kadrova vezano za avioniku doći i FBW i HOTAS i FADEC i OLS . Da li bi teorijski gledano modernija varijanta MIG-29 sa glaskokpitom, bez starog radara N-019 sve sa starim ali dokazanim RD-33 motorima ali jačeg radara i opcijom nošenja -lansranja od novih varijanti R-73 do R-77 bila toliko inferiorna u odnosu na zapadne konkurente i sa FBW i HOTAS i FADEC ... ? Po meni teško (primarno zavisi od obučenosti pilota).
Rezonom ćutanja, misleći šta će da nam zamere Ameri ili Rusi ,čekajući blagoslov, guranjem glave u pesak nećemo nikada ništa uraditi i sve storije o vazduhovlopstvu svešće se na puku istoriju i "da smo imali pameti i malo volje". Odgovornost je priča za sebe.
U kontekstu osnovne teme JL-9 , svesno ću jednu iza druge postaviti fotografije JL-9G i basnoslovnog T-50 Golden eagle . Primarno gledajući aerodinamiku 21 veka gde su suštinske razlike? Tačno T-50 ima jednodelni vetrobran, napredniju avioniku -glaskokpit , toliko puta sponjani FBW, HOTAS, FAVEC , pouzdanu pogonsku grupu GE-404 , izraelski EL/M-2032 pulse-Doppler radar,
Full Authority Digital Engine Control (FADEC) - Samsungova pamet ; takođe kao opciju i AN/APG-674 radar from Lockheed Martin (Suštinski je Locheed gurao ceo projekt) . Potom Honeywell H-764G embedded global positioning/inertial navigation system . I te kako je prisutna Franuska Thales tehnologija a dovoljno je reći od lepeze vođenih sredstava rakete V-V AIM-9 Sidewinder i AIM-120 AMRAAM. Po meni ubedljivo najbolji napredni mlazni trenažer na svetu brzine do 1,8 maha. Međutim samo i jedino se Amerika pitala o svakoj sferi razvoja do izvoza u Indoneniziju, Irak i Maleziju. Za JAK-36 kao i M-346 je tržište rezervisano narednih 10.godina.
Južna Amerika (Argentina), Afrika , Azija ... ( K-8, L-15, JF-17. J-10 ... je ciljna grupa gde Kina želi da plasira svoje vazduhoplove ). UZ L-15 koji takođe ulazi u serijsku proizvodnju sa oznakom JL-15 imaće namenu školovanja pilota za nosače aviona .
Upravo u ovom vakumu JL-9G se pojavio kao idealan i verujem da će nakon startnog ispitivanja tržišta i verovatnih prezentacija sa JF-17 i J-10 na aerosalonima uporno tražiti i doći do novih tržišta. Kini je vrlo dobro znana na raličite načine dostupna i Izraelska i Francuska tehnologija. Naravno prvo skoči pa kaži hop. Međutim kineski entuzijazam i neumorno osvajanje novih tehnologija krajnje racionalno mi govore da je upravo KINA ta sa kojom treba da krenemo u preporod naše avijacije i to upravo sa J-LG ORLAN ma koliko to nekome zvučalo kao nemoguća misija. Kako nazvati tek ostale "puteve" ?
Izvinjavam se što sam u temu JL-9 spontano nadovezao priču o nabavci novih aviona ali sa primarnim ciljem da apostrostrofiram vrednosti JL-9G aposolutno poštujući svačije mišljenje !

Prototip JL-9G - 423 :



Rokaf - T-50 - Golden eagle ; Uporeddite aerodinimaku. Izuzetan avion ; Kabina je jednodelna (što nemora da bude imperativ. Preglednost iz kokpita znatno bolja , potom tehnološki - aerodinimački moderniji strejkovi) . Sigurno znatno veća prisutnost komozita. Ali nezaboravote prodajnu cenu T-50 koja je barem tri-četiri puta veća ako ne i više u odnosu na JL-9G Međutim sve ostale vrline moderne aerodinamike možemo videti i na JL-9G uklučijujući i DSI usisnike koje T-50 nema . Moguće je predpostaviti da će AVIC kasnije u JL-9G integrisati radar sličan gabaritima kao kod JF-17-Thunder kao i podvesnu optolektroniku . Što se tiče modernog vođenog naoružanja toga Kina ima u izobilju stalnim razvojem kombinujući zapadnu i istočnu tehnologiju sa svojim unikatnim rešenjima .



Pogledajmo sasvim solidno izveden prednji i zadnji glaskokpit na JL-9G :





Deo modernog vođenog kineskog naoružanja viđenog na air China 2012, kompaktan i primenljiv od K-8, L-15 pa i JL-9G :












Ponovo se vraćam aerodizajnu. I sam pogled na maketu JL-9G mnogo govori :

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 950 korisnika na forumu :: 55 registrovanih, 10 sakrivenih i 885 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 357magnum, 8u47, A.R.Chafee.Jr., bestguarder, darkangel, dekan.m, delboy, Denaya, DonRumataEstorski, draggan, drimer, Excalibur13, FOX, Georgius, goxin, Grah0, havoc995, ivicasimo, JOntra, Kandrbandrdzilo, Karla, krkalon, Krvava Devetka, kybonacci, Lord Nem, Magistar78, mercedesamg, Mercury, Mi lao shu, mile23, milenko crazy north, Milometer, mnn2, nemkea71, nikoladim, NoOneEver Dreams, oldtimer, operniki, ozzy, pein, Recce, royst33, S2M, Sančo, Shinobi, Sirius, Srki94, Srle993, ss10, Steeeefan, stegonosa, vukdra, wizzardone, zillbg, Zimbabwe