MiG-29 Fulcrum

869

MiG-29 Fulcrum

offline
  • Pridružio: 22 Dec 2006
  • Poruke: 398
  • Gde živiš: Zemun


MiG-29 ("9-14")


MiG-29 ("9-14")


MiG-29 ("9-14")



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 30 Maj 2010
  • Poruke: 156

mareCar ::Znaci da je tu radar i da ne stojis ispred ili oko njega kad je upaljen jer ti dize opasnost raka. Isti ralog zasto na mikrotalasnoj imaju vrata sa metalnom mrezom i zasto ne treba stajati ispred nje, isti razlog zasto kod rengena nosis suknju i "pancir" od olova.

Koliko ja znam to cudo zraci i kad je pasivno tojest nije ukluceno, sto se tice upaljenog radara...bar u bivshom SSSR u bila je stroga zabrana da se radar aktivira dok je avion na stajanci jer je tad zracenje "kilometarsko" uzduzh i popreko



offline
  • Pridružio: 17 Mar 2012
  • Poruke: 153

Da nema neko ovu fotografiju makar malo vecu i kvalitetniju od



Nastala je 1989. ako ne gresim, prilikom posete nekih politicara 127-oj lae.

offline
  • zixo  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 27 Sep 2006
  • Poruke: 23450
  • Gde živiš: Beograd

Развија се АЕСА радар за МиГ-29 на бази радара Жук-А који је уграђен у демонстратор МиГ-35.

http://www.arms-expo.ru/049051124050056056048048.html

offline
  • Pridružio: 26 Mar 2009
  • Poruke: 4994
  • Gde živiš: Šid

@ flight_leader ja imam ovu..
slicna je Wink


offline
  • Pridružio: 17 Mar 2012
  • Poruke: 153

^^^^^

To je odlicna fotka, verovatno je nastala kad i ona sto sam je ja postavio, samo mi je ona nekako posebna jer tehnicari (i piloti ako se ne varam) su postrojeni pa je bas onako...mocna!

Evo jos jedne 18103 koji je tu u prvom planu


offline
  • Pridružio: 17 Maj 2008
  • Poruke: 12069
  • Gde živiš: Srbija

Po meni, najbolja slika nasih 29.ki

offline
  • djox  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 23 Nov 2010
  • Poruke: 96683

Sad su i poljaci dosli na red da se fotkaju iz Skyvana Very Happy

Doobra Smajli



offline
  • Pridružio: 17 Mar 2012
  • Poruke: 153

[quote="Vlada78"]Po meni, najbolja slika nasih 29.ki

Nema svih zato sto neki dezuraju Smile

Evo ovde se na kratko vide (0:05), verujem da je od tada i fotografija Wink

youtube.com/watch?v=KfNuGWLUxa4

offline
  • Pridružio: 25 Dec 2007
  • Poruke: 1160

Napisano: 23 Sep 2012 2:07

Mr Milan Bajović, Novi glasnik maj-april 1994, broj 2 za tu godinu, strana 67-68.
Zanimljiv članak o MiG-29, ja sam prekucao deo za verziju MiG-29M koja mislim da je i danas aktuelna što se tiče opisa konstrukcije aviona, avionika naravno da je modernizovana ali mislim da je i taj deo svejedno zanimljiv.

Verzije aviona

• Od 1988. godine u proizvodnji je poboljšana verzija aviona pod oznakom MiG-29 (D1), sa povećanom količinom goriva, integrisanom raketom V-V velikog dometa sa IC ometačem.
• Za potrebe pomorskih snaga razvejen je avion MiG-29K. Na njemu su ugrađeni ojačan stajni trap, sklapajuća krila, kuka za zaustavljanje pri sletanju na nosač aviona i poboljšani optoelektronski senzori. Eliminisani su gornji uvodnici vazduha, a dobijeni prostor je iskorišćen za smeštaj dopunskih količina goriva.
• Razvijena je trenažna varijanta – dvosed.
• U namer da stvori pravi višenamenski avion, biro „Mikojan“ je daljim usavršavanjem stvorio novu, mnogo pokretljiviju i moćniju verziju – MiG-29M.
Spoljne dimenzije aviona su zadržane, ali se reprojektovana struktura znatno razlikuje od prethodnih.
Sa aviona MiG-29M uklonjeni su gornji uvodnici vazduha, koji su obezbeđivali vazduh za motore pri poletanju i sletanju, a zahtev za poletanje i sletanje sa nepripremljenih PSS realizovan je ugradnjom pokretnih rešetaka (kao kod Su-27) koje sprečavaju prodiranje stranih tela u motor.
Nos trupa je napravljen od aluminijum-litijum legure, a spajanje delova izvršeno zavarivanjem. Na taj način smanjena je masa. Nov prilaz u izradi strukture i eliminacija gornjih uvodnika obezbedili su povećanje unutrašnje količine goriva za 1.500 litara. Time je dolet u režimu krstarenja povećan sa 1430km na 2000km. Kompozitni materijali su primenjeni daleko više nego na starijim verzijama MiG-29. Od kompozita su napravljeni: vazdušna kočnica, uvodnici vazduha, obloge motora i vertikalni stabilizatori.
Radi poboljšanja aerodinamičkih karakteristika, povećana je površina horizontalnih stabilizatora, eliminisani su koreni produžeci vertikalnih stabilizatora, a vazdušna kočnica je ugrađena na donjaci trupa. Koreni produžeci krila (strejkovi) imaju sada oštre napadne ivice, što intenzivira stvaranje vrtloga i, zajedno sa krilcima većeg razmaha, znatno poboljšava upravljivost pri malim brzinama i velikim napadnim uglovima. Maksimalni koeficijent opterećenja i vreme ubrzanja ostali su gotovo isti, dok je maksimalni napadni ugao povećan sa 24 na 30 stepeni. Zbog povećane sletne mase ojačan je stajni trap, ugrađene su kočnice za apsorbovanje veće energije i dva kočiona padobrana. Neznatnim podizanjem pilotskog sedišta poboljšana je vidljivost iz kabine.
Pogonsku grupu MiG-29M čine dva modifikovana motora RD-33K, svaki potiska od 86kN. Motori imaju novi ventilator (kompresor niskog pritiska) sa povećanim protokom vazduha od 77 na 82kg/s. Upravljanje motorom je potpuno električno što doprinosi smanjenju specifične potrošnje goriva i boljoj prihvatljivosti. Poprečni presek uvodnika prilagođen je zahtevu većeg protoka vazduha.
Avion MiG-29M opremljen je sistemom električnih komandi leta (Fly-by-wire) i uređajem za automatsko upravljanje, koji obezbeđuje stabilnost i upravljivost aviona u celom opsegu brzina i visini leta. Taj sistem mu omogućava veću pokretljivost i manje radno opterećenje pilota.
Novi vešemodni impulsno-Doplerov radar ZUK projektovan je za rad pri visokim, srednjim i niskim frekvencijama. Daljina otkrivanja ciljeva na zemlji i u vazduhu ista je kao i kod MiG-29C (100km za lovački avion), ali mu novi modovi rada i „inteligentne“ protivelektronske mere zaštite daju značajnu prednost. Modovi V-V uključuju vertikalno skeniranje sa automatskim zahvatom za blisku borbu u vazduhu i praćenje za vreme skeniranja 10 ciljeva sa istovremenim napadom na četiri cilja.
Spektar modova V-Z je raznovrsniji: radarsko mapiranje terena sa stvarnom radarskom i sintetičkom slikom, blokiranje i zumiranje slike na pokazivaču mape, doplersko merenje stvarne brzine sopstvenog avionau odnosu na zemlju za ažuriranje inercijalnog navigacionog sistema, proračun putanje projektila, merenje koordinata zemaljskih ciljeva i određivanje trenutka odvajanja raketa V-Z te praćenje terena i izbegavanje prepreka pri letu na malim visinama.
MiG-29M ima novi IC senzor za poboljšanim hlađenjem i mnogo snažniji laser. Laser obezbeđuje merenje daljine do ciljeva u vazduhu za proračun uslova lansiranja V-V malog dometa i gađanja topom. Može detektovati tačke koje su laseri ozračili sa drugih pozicija (drugi avioni ili zemaljski uređaji za obeležavanje OD). Isti laserski uređaji obezbeđuju vođenje poluaktivnih laserski navođenih raketa.
Nišan na kacigi pilota je modifikovan, ali prvenstveno radi smanjenja mase. Kabina je izrađena po zapadnom standardu, ima dva donja monohroma višenamenska prikazivača i novi gornij prikazivač. Ideja upravljanja sistemom oružja sa pilotovim rukama na palici i ručici gasa (koncept HOTAS) realizovan je u potpunosti kao i na avionu F-16. Top kalibra 30mm je zadržan, ali je smanjen borbeni komplet, zbog visoke preciznosti gađanja, na 100 granata. Dodate su dve nove linije naoružanja, dakle, ukupno osam, plus jedna na centralnom delu trupa. To mu omogućuje da nosi maksimalni borbeni teret od 4500kg.
U poređenju sa MiG-29A, modernizovana varijanta ima daleko veće mogućnosti preživljavanja u borbi protiv neprijateljske PVO. Opremljena je aktivnim ometačem, prijemnikom radarskog ozračenja i izbacivačem IC i protivradarskim mamcima sa 120 patrona, koje se ispaljuju vertikalno iz grupa. Prijemnik radarskog ozračenja ugrađen je primarno radi upravljanja lansiranjem protivradarskih raketa Kh-25MP i Kh-31P (nosi četiri). Arsenal za dejstva V-V uključuje i novu raket srednjeg dometa (ekvivalentnu novoj samonavođenoj raketi srednjeg dometa zapadnog porekla AMRAAM).
MiG-29M može sada, umesto dve, da nosi četiri poluaktivno radarski navođene rakete srednjeg dometa tipa R-27 (AA-10 Alamo), od kojih dve mogu biti sa povećanim dometom (R-27RE). Rakete R-27RE ne mogu da iskoriste svoj puni domet od 170km na avionu MiG-29M zbog ograničenih mogućnosti detekcije radara, ali imaju prednost veće brzine leta pri lansiranj u prednju polusferu cilja što može značiti „život ili smrt“ u borbi.
Za dejstvo po ciljevima na zemlji koristi laserski vođene rakete Kh-29L (AS-14) ili Kh-25ML (AS-12), TV vođene rakete Kh-29T i vođene bombe KAB-500KP.
Izabranom aerodinamičkom koncepcijom, primenom novih, ali i tradicionalno pouzdanih rešenja, postignuta su visoka borbena svojstva aviona MiG-29 koja su iskazana kroz njegovu agilnost i pouzdanost, što omogućuje njegovu efikasnu primenu.

Dopuna: 23 Sep 2012 12:17

zixo ::Развија се АЕСА радар за МиГ-29 на бази радара Жук-А који је уграђен у демонстратор МиГ-35.
http://www.arms-expo.ru/049051124050056056048048.html
Teorijski, to znači da i naše devetke mogu da dobiju AESA radare.
Naravno, treba istaknuti da je teorija samo teorija.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 913 korisnika na forumu :: 10 registrovanih, 2 sakrivenih i 901 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: cikadeda, draggan, Georgius, Kenanjoz, Krvava Devetka, milenko crazy north, pacika, saputnik plavetnila, sasa76, stalja