MiG-29 Fulcrum

907

MiG-29 Fulcrum

offline
  • Pridružio: 07 Jul 2009
  • Poruke: 1064
  • Gde živiš: gde stignem

Zbog veceg broja 29-ki na slici, stavljam je ovde... da se zna ko je "tatko" Smile



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 25 Dec 2007
  • Poruke: 1160

mareCar ::Jethro ::Pa .... da malo pojasnim ideju, prilažem dve slike, neko se ipak potrudio da to uradi na računaru i VELIKO MU HVALA !!!
DAKLE ...

A gde ode ono sta je bilo na tom mestu? Ne mislis valjda da je taj deo aviona supalj?
Ja mislio ajde, sad ce postaviti neku sliku gde je prostor izmedju motora iskoriscen, ali ovo je vrh!
To uopste nije moguce to sta zamisljas, a F-15 Silent Eagle za smestenje raketa ne koristi nista novo, nego CFT tankove koje ima vec dugo i koje se postavljaju sa strane, i koji su prepravljeni tako da umesto goriva unutra staje mehanizam i oruzije - kod Miga to nije moguce, pogledaj slike Miga pa ces videti zasto..

Pa da li je nešto moguće ili ne neka kažu oni koji proizvode MiGčinu, a moje je da objasnim ideju, bez želje da „zapenušano“ upadam u polemike.
Normalno je da bi avion trebao da se prepravi, kao uostalom do neke mere i F-15. Idealno bi bilo da se uradi na SMT varijanti jer ona ima hrbat koji služi za smeštaj goriva, pa bi se najmanje osetilo na gubitku doleta umetanje spremnika za rakete. Koliko koje verzije imaju goriva a koliko se povećava količina goriva sa modernizacijama i novim verzijama, da navedem neke primere.
Za MiG-29M, članak iz Novog Glasnika koji sam ja lično prepisao i postovao: „Nos trupa je napravljen od aluminijum-litiju legure, a spajanje delova izvršeno zavarivanjem. Na taj način smanjena je masa. Nov prilaz u izradi strukture i eliminacija gornjih uvodnika obezbedili su povećanje unutrašnje količine goriva za 1.500 litara. Time je dolet u režimu krstarenja povećan sa 1430km na 2000km.“
ZA SMT, aeromagazin 6, članak o MiG-29SMT: „Osnovni dolet letelice je znatno povećan, zahvaljujući pre svega povećanoj zapremini unutrašnjih rezervoara ugradnjom dvaju dodatnih rezervoara u hrbatu trupa, iza pilotske kabine. Na taj način unutrašnja količina goriva iznosi 4775 kg i omogućuje dolet od 2200 km.” (povećanje je sa 3300kg na 4775kg). Dakle, makar teorijski, dolet je povećan u novim varijantama, najviše kod SMT varijante, a on nama (SRBIJI) nije toliko bitan jer smo mala zemlja pa ne verujem da bi ovakav spremnik za rakete što se tiče doleta nama bio problem. Takođe bi nam MiGčina najviše bila potrebna u ulozi V-V, a ovo se odnosi baš na to i poboljšava (naravno hipotetički, jer ovo je ipak samo ideja) mogućnosti u dejstvima V-V, što bi nam dobro došlo.
Šta bi bio problem? To što se nosna noga stajnog trapa uvlači unazad, pa bi smanjila ionako nedovoljan prostor za spremnik. Najverovatnije bi to bio najveći problem a mislim da bi se rešio samo uvlačenjem noge unapred (što je na avionu koji ima avioniku teže za razliku od našeg Orla koji nema avioniku pa bi ovo bilo mnogo lakše) ali mislim da se i to može rešiti na zadovoljavajući način. Time bi centralni deo trupa (od uvodnika unatrag) bio slobodan za prepravku i ubacivanje spremnika za rakete.
Rakete? Pa koliko mi je poznato i Ameri su nešto prepravljali svoje rakete V-V da bi mogle da se koriste iz spremnika, čak navodno postoji i projekat rakete V-V koji bi specijalno bila pravljena za ispaljivanje iz spremnika (na forumu, topik o F-35). To isto Ruje rade na PAK-FA sa novom generacijom raketa, pa bi za neku godinu (već oko 2015) i to bilo rešeno i imali bi raketu V-V koja bi bila pravljena za ispaljivenje iz podtrupnog spremnika (a većeg dometa i boljih svih osobina nego ove sadašnje). Mislim stoga da ne bi trebalo da bude problem da se 4 takve rakete ubace u spremnik takvog MiG-29Silent. Takođe mislim da bi na SMT-u moglo da se ubaci svih 4 R-73/77 u spremnik već sada, uz verovatno neka minimalna prilagođenja raketa.
Na kraju, Rusi generalno nemaju avion koji bi bio pandan američkom F-35 ili kineskom budućem SAC J-31/F-60. Stoga bi im mogućnost da ponude nešto što će koliko toliko da nadomesti taj nedostatak dobro došla, pa je na njima da odluče čime če to ubediti moguće kupce da su ozbiljni igrači sa kojima treba dugoročno sarađivati.



offline
  • Pridružio: 23 Feb 2008
  • Poruke: 116
  • Gde živiš: Munze

Jeste, kada kod 29-ke bas na tom mestu ne bi stajali rezervoari goriva, i to bas oni koji najvise uticu na centrazu, a kao slag na tortu tu dolazi kompletna kutija avionskih agregata sve sa hidro pumpama, gorivnim pumpama, turbostarterom, generatorima, itd... Prava sitnica. Za ovu ideju najpametnije je konstruisati avion od nule. Sad, pitanje oblika nije toliko problematicno, koliko cinjenica da se ne moze konvertovati vec postojeci koncept zbog gore navedenog.

offline
  • Pridružio: 25 Dec 2007
  • Poruke: 1160

golema gibanica ::Jeste, kada kod 29-ke bas na tom mestu ne bi stajali rezervoari goriva, i to bas oni koji najvise uticu na centrazu, a kao slag na tortu tu dolazi kompletna kutija avionskih agregata sve sa hidro pumpama, gorivnim pumpama, turbostarterom, generatorima, itd... Prava sitnica. Za ovu ideju najpametnije je konstruisati avion od nule. Sad, pitanje oblika nije toliko problematicno, koliko cinjenica da se ne moze konvertovati vec postojeci koncept zbog gore navedenog.Jeste, kod F-15 postoje CFT i osnovna funkcija im je da nose gorivo, ne vidim da nebitno utiču na centražu. A to gorivo se zamenjuje sa raketama, uostalom šta biva sa centražom kada se gorivo potroši?
SMT ima vidljivo povećanu grbu baš zbog goriva, a ne drugih delova aviona, kako li su proračunali centražu? I opet, kako potrošeno gorivo i „praznina“ koja ostaje posle utiče na centražu? I kako je moguće da se doda gorivo kod M ili SMT varijante u različite delove aviona (napred ili u sredinu) i da to ne utiče na centražu a kada treba da se proračuna „rupa“ u toj zapremini Ruje to ne znaju! Malo mi je to neverovatno.
A zapravo mislim da to pravljenje „rupe“ u već postojećim rezervoarima goriva olakšava posao, kao i kod F-15 uostalom.
Prilažem sliku običnog MiG-29 gde se odozdo vidi položaj dodatnog rezervoara za gorivo. Teorijski, otprilike bi toliki prostor bio potreban i za rakete i mislim da bi na osnovu toga moglo da se odredi njihov mogući položaj. Da li neko zna dimenzije ovih rezervoara za gorivo??
Uz položaj trapa, drugi ograničavajući faktor je suženje hrbata ka zadnjem kraju aviona, ali mislim da se i to kod SMT varijante prevazilazi i da je debljina dovoljna.
Dodatno prilažem i sliku Silent-a otpozadi da bi se videlo da treba i vertikalce zakositi.

offline
  • Pridružio: 23 Okt 2010
  • Poruke: 1274

Jethro druze, od te ideje nema nista.
Prvo, prostor izmedju usisnika/motora je vrlo mali da bi se tu smestio iole ozbiljniji broj raketa.
Drugo, da bi "konvertovao" rezervoarski prostor u spremiste za rakete moras dodatno da ojacas strukturu aviona i to ne samo na tom mestu, vec i na drugim mestima gde ce se dalje rasporedjivati opterecenje jer si bukvalno "rasporio stomak" miguski koji je svojom fiksnom konstrukcijom davao cvrstinu aviona u toj regiji. Pored toga u tako mali prostor trebas ubaciti mehanizaciju za otvaranje vratanaca i kompleksiji sistem za izbacivanje raketa. Na taj nacin, uz sve navedene mere ces znatno povecati tezinu i dodatno zauzeti zapreminu unutrasnjeg prostora aviona sto ce itekako degradirati performanse.
Treci problem se ogleda u tome sto ces sve agregate i sisteme koji su se do tada tu nalazili morati da prebacis na neko drugo mesto (sto je najverovatnije neizvodljivo) pa ces opet zauzeti i onako malo prostora koje je u avionu ostalo (to mogu biti samo drugi rezervoari), a to je samo jedan deo problema jer ces morati da rekonstruises sav "zicani i cevovodni" sistem.
Cetvrti problem je aerodinamicke prirode jer ti niko ne moze garantovati da nece doci do ozbiljnijih interferencija pri odredjenim brzinama kada se vratanca budu otvarala.

Ima tu jos gomila problema , ali ovo su neki osnovni, da kazemo nepremostivi/neprihvatljivi s`aspekta cene -performansi-ucinka.

offline
  • djox  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 23 Nov 2010
  • Poruke: 96551

Indiji isporucena 4 kom MiG-29K/KUB

Arrow http://lenta.ru/news/2012/12/29/mig29/

offline
  • zixo  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 27 Sep 2006
  • Poruke: 23450
  • Gde živiš: Beograd

Jethro

Узми код неког макетара макету МиГ-29 у размери 1/72 или 1/48 и видећеш да то што замишљаш није могуће.

offline
  • Neimar i savremeni farmer.
  • Pridružio: 24 Nov 2010
  • Poruke: 11683
  • Gde živiš: U sremu voljenome...

шта сте запели за тог Ф15СЕ, кад је то само концепт који није одобрен од стране америке, као и од многих земаља на које су пуцали из боинга.....

и као што гибаница и зиксо кажу, на мигушки то није могуће извести, без озбиљног мењања змаја авиона, а самим тим би и добили нови авион...

offline
  • Pridružio: 17 Maj 2007
  • Poruke: 13939

Ova predložena ideja za 29-ku u najmanju ruku je čudna.

Rešenje za predloženi block III Super Hornet. Mada bi i ovo bilo gubljenje vremena kod MiG-29. Ajde prvo neko da naruči 35-cu sa većim % kompozita i AESA radarom.

offline
  • Pridružio: 25 Dec 2007
  • Poruke: 1160

sivisoko ::
Cetvrti problem je aerodinamicke prirode jer ti niko ne moze garantovati da nece doci do ozbiljnijih interferencija pri odredjenim brzinama kada se vratanca budu otvarala.
Ima tu jos gomila problema , ali ovo su neki osnovni, da kazemo nepremostivi/neprihvatljivi s`aspekta cene -performansi-ucinka.

Prvo i prvo, ja dobro znam da od ovoga nema ništa, pre svega što Ruje nemaju para, onda su ostali razlozi (tehničke prirode, nabrojao si ih, i ja ti verujem) manje bitni (a sa moje tačke gledišta sve što neko hoće da finansira se u principu da rešiti). Ali forum shvatam kao mogućnost da se ovakve ideje iznesu (pa još sa slikama!!!) i o njima raspravlja, pa neka svako iznese svoje viđenje stvari.
Bez želje da ulazim u diskusiju: kako su ovi problem koje si pobrojao rešeni kod PAK-FA? Naravno, naslućujem odgovor, ali je bolje da objasniš rešenje i uporediš to sa onim na MiGSilent. Zar se to ne može uzeti kao iskustvo koje može da se primeni na Silent MiG-u? I da li je skuplje ovako prepravljati postojeći MiG ili zaista praviti novi stelt avion iz početka (Rusi ne najavljuju to za sada, ali zato konkurencija nemilosrdno napreduje)?
Najbitnije: podsetio si me sa ovim o vratancima. Oduvek sam se pitao kako u prostor između motora kod MiG-29 staje onoliki rezervoar za gorivo (imaju ga i naše MiGčine) a da ne smeta ponašanju avona u vazduhu. Kako to da takav rezervoar ne izaziva interferenciju i probleme (a očigledno da ne izaziva kada se koristi) a vratanca koja su (po meni) osetno manja mogu?

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 890 korisnika na forumu :: 18 registrovanih, 1 sakriven i 871 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 357magnum, bigfoot, bojcistv, Darko001, dekan.m, drimer, Georgius, HrcAk47, Istman, mrav pesadinac, mrvica78, Oscar, panzerwaffe, S2M, Srki94, zdrebac, zziko, šumar bk2