Suhoj SU-30

383

Suhoj SU-30

offline
  • djox  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 23 Nov 2010
  • Poruke: 96687

jos dve...



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24370

Citat:In late 2014, Russia will deliver 4 Su-30MK2 multirole fighters to the Vietnam People's Air Force (VPAF). These aircrafts belong to the contract signed in mid 2013. The first two will arrive in November, while the other two will be delivered in December. The Su-30MK2 is a product of Komsomolsk-na-Amure Aircraft Production Association (KnAAZ).

The contract was signed in August 2013 to purchase 12 Su-30MK2 aircrafts for 600 million USD. The remaining 8 aircrafts will be delivered in 2015.

On an unrelated news (sort of), the National Air Force of Angola will receive 12 Su-30KN aircrafts (out of 18 aircrafts), after they're overhauled and modernized in Belarus. These aircrafts were used by the India Air Force and returned to Irkutsk following the procurement of the Su-30MKI. The remaining six aircrafts are being offered to a not-so-new customer (for Irkutsk), this customer has mainly used the Su-27SK/Su-30MK2 from KnAAZ and Su-27UBK from IAPO.

The contract has not been signed due to high pricing. But hopefully the deal will pass so the "customer" can broaden the relation with IAPO - where RuAF Su-30SM and IAF Su-30MKI are being produced.



offline
  • djox  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 23 Nov 2010
  • Poruke: 96687

Indonezanski Su-27/30 prebaceni da nadgledaju sporne vode u Juznom kineskom moru.



Arrow http://jejaktapak.wordpress.com/2014/06/01/indones.....a-selatan/

offline
  • djox  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 23 Nov 2010
  • Poruke: 96687

Tambov
31/05/2014

offline
  • djox  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 23 Nov 2010
  • Poruke: 96687

Citat:The military units of Zabaykalsky Krai will take delivery of about 10 Su-30SM fighters

A new batch of multi-role Su-30 SM fighters is being delivered to the military units of Eastern Military District (EMD) located in Zabaykalky Krai, Lenta.ru reports with reference to the press-service of EMD.

The source added that about 10 new Su-30SM fighters should be delivered to the EMD in 2014.
The jets will be operated by the 412th airbase of the Russian air forces (Domna airfield); these Su-30SMs will replace the outdated MiG-29 fighters manufactured in 1980s. At present the personnel of the airbase located 27 km south-west of Chita are carrying out acceptance of the new jets together with representatives of aircraft industry enterprises; the new jets are performing first flights.

The 412th airbase of Russian air forces stationed at Domna airfield is known for extensive use of aerography: most of its fighters are decorated with different unofficial emblems and symbols. This tradition was established during Soviet era by 120th fighter regiment, which was taking part in the war in Afghanistan during 1979-1989 period; the regiment operated MiG -23 fighters.

Su-30SM is the “4+”-generation fighter created on the basis of famous T-10 platform (the most popular member of T-10 Family is Su-27 jet). Su-30SM fighter was derived from exported Su-30MKI jet. The fighter meets the requirements of Russian air forces in terms of radar, radio communications systems, friend-or-foe identification system, ejection seats and a number of other systems.

Su-30SM is manufactured by Irkut Corporation under two contracts for delivery of 30 Su-30SM jets each. Irkut and Russian Ministry of Defense signed the contracts in March and December 2012. Irkutsk Aviation Plant delivered two Su-30SM jets to Russian air forces in November 2012 and 14 more ones – in 2013.

offline
  • zixo  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 27 Sep 2006
  • Poruke: 23450
  • Gde živiš: Beograd

TNIAU's Flanker loaded with OFAB-100 bombs.
TNIAU's Flankers dropped their bombs during 2014 Joint Exercise.



offline
  • djox  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 23 Nov 2010
  • Poruke: 96687

Indijska vazduhoplovna baza Jodhpur
Vezba "Garuda-5"




https://twitter.com/nitingokhale/status/474512348338593792

offline
  • Marko Ivankovic
  • Opitni inzenjer vazduhoplova
  • Pridružio: 05 Avg 2008
  • Poruke: 309
  • Gde živiš: Po celom svetu

Citat: Marko
Citat:vidis ja bih realnu trenazicu za ljude za koje IFR nije bauk sprovodio nocu, po kisi i oblacima pa bih tako znao da ako mrski neprijatelj napadne van 9-5 radnog vremena po lepom vremenu moji ljudi mogu mozda nesto da irade bez bojazni da ce da zalutaju, promase zonu dejstva, CFITuju i slicno, no to je samo moj stav i konkretno ono sto bih ja nazvao realnom trenazom....
Bravo, to se nije nikada radilo pre tvog predloga, a sve u cilju skidanja omržene kalote. To se inače radilo i u vreme kada nije bilo super extra giga cyber tehnologije, kada se letelo pomoću štapa i kanapa, pomoću RF a sletalo pomoću radarskog praćenja sa zemlje putanje sletanja i naredbi za korekciju.
Moje iskustvo letenja noću se vezivalo i za let u grupi, i za GRB i za letenje u SMU. Zone oko aerodroma su se peglale samo u uslovima kada nije bilo realnih uslova za produženje trenaže i upisa naleta u knjižicu. Radili smo, nismo razvijali hipoteze i nije nam smetala kalota.
Trenažer za F-22 je super stvar, razrada taktičke situacije, razrada postupaka, sve znaš, kao u video igrici tamaniš mrskog neprijatelja, bez kacige i maske, bez opterećenja, u nagibu-bez nagiba, bez uticaja turbulencije mlazne struje aviona ispred…Pravi cyber sex. Voleo bih da vidim proveru istih u pravim uslovima kada se se sukobe sa nekom zemljom koja nije uništena dugogodišnjim sankcijama i kada im se u tim oblacima koje toliko pominješ navlaži oplata, pod uslovom da im piloti ne padaju u hipoksiju zbog savršenog sistema za snabdevanja kiseonikom. Vučem paralelu sa cyber sexom jer su mnogi omanuli kada su teorije prvi put probali u praksi
Tvog klasića sa fakulteta sigurno nisu regrutovali zbog IFR dozvole(mada ni to nije za bacanje) već zbog tog silnog akrobatskog naleta i zbog toga što mu je sa 16 godina letenje ”ušlo u krv”, a najviše zbog uštede koju su postigli u njegovoj obuci.
Moje objašnjenje o traženju rupa nije neozbiljno svi to rade. '99. kada su ovde gruvali oni koje sada uzdižeš u nebesa, svoje silne zamene ciljeva nekada komične ali vrlo često tragične i zrele za odgovaranje pred sudom zbog kršenje pravila ratovanja i ubijanja civila, pravdali su se lošom vidljivošću(SMU). Sa manjim izuzetcima, vreme im je zaista išlo na ruku, ali opet nisu opravdali tu raskoš savršene obuke, osim u rokanju kasarni i komandi koji su ipak nepokretna imovina vojske. Šta bi tek bilo da su imali tvoju hipotetičku situaciju
Citat:pa sta da radimo ako imamo sloj sa maglom na 300 metara AGL pa cisto do 5000 AGL gde je 4/8 sloj sve do 10000 kada opet imamo cist sloj pa tek na 35000 8/8?
Možda je i bolje što nije bilo tako, ko zna koliko bi nam bolnica, staračkih domova ili pijaca pogodili. Ovo poslednje je bilo gađano pri 0/8, valjda se čovek zbunio što mora da leti VFR
Odakle ti to da kontrola čisti prostor ispred MiG-a. Da nije možda bio vazduhoplov u opasnosti pa je dobio prvenstvo ili je možda krenuo u presretanje cilja koji je narušio vazdušni prostor? Ne vuče vojska dizgine ako zbog neke vanredne situacije koja mora da se reši, neki putnički vazduhoplovi sa nervoznim posadama smorenim višečasovnim ćaskanjem, ispijanjem kafa, štipanjem stjuardesa i masnim pričama dok auto pilot odrađuje posao,provedu u krugu čekanja 5 min duže
Gde bi ti na teritoriji Srbije obezbedio nalet od 200 sati godišnje? Može Amer da leti procedure nad onolikom teritorijom uz dopune gorivom u vazduhu, ali pitanje je koliko je u ta 2-3 sata letenja a koliko peglanja vazduha. Imao sam letove koji su u 45min sadržali navigaciju na malim visinama, GRB poligon, demonstrativni let za PVO i niski razlaz. I pola predloženog ali kvalitetnog naleta bi odradilo posao.
Svakog pilota možeš da vratiš u trenažu, ako zdravstveno odgovara kriterijumom uz pojačanu obuku.
A što se tiče marketinga u kome avion pogađa istovremeno 2 cilja sa dva sredstva, da li ti veruješ u svaku reklamu koju vidiš ili čuješ da je reč o vrhunskom proizvodu, ili te zainteresuje i šta sve taj proivod sve može ili ne može da ti pruži?


Aramis druze, izvini nisam bio u mogucnosti da odgovorim ranije,

Da rezimiramo ovo,

Tvoje iskustvo sa obuke odnosno trenaze je takvo kakvo je, da li je tada bilo idealno ili nije su price za druge teme, svakako je bilo mnogo adekvatnije za svoje vreme od danasnje obuke na ovim prostorima ili ovoga sto kritikujem u Rusiji.

No vreme ide, decenije prolaze i svet oko nas se konstantno menja, vi ste tada radili, niste razvijali hipoteze, nije vam smetala kalota. Ono sto je moja hipoteza sada je zasto se i danas koristi kada su i obuka i trenaza a i realni uslovi koriscenja aviona u SMU evoluirali i danas su nesto sasvim sasvim drugo, bas kao i instrumentacija koja se koristi, indikacija, simbologija, procedure, uredjaji i sl.

O simulatorima mozemo da pricamo danima ali si u dubokoj zabludi oko toga sta se sve simulira i sta mislis da su ogranicenja. Ono sto je sigurno jedan od velikih blokova simulacije je atmosfera, atmosferski uticaji i sl. Itekako su simulirani i turbulencija i vetar i windsheer, sneg, kisa, zaledjivanje, vortex od drugog aviona, ground effect i sl. kad smo vec kod seksa. Slazem se sa tobom da simulacija na fiksnoj platformi ima svoja ogranicenja i nedostatke ali ovo sto si napomenuo ne stoji.

Mog klasica su primili zato sto je bio apsolutno kompletan pilot i kompletan vazduhoplovni strucnjak sto se tehnicke strane tice, mnogo kompletniji nego bilo ko ko je izlazio kao top student sa njihove akademije i mnogo kompletniji u odnosu na veliki broj instruktora koji su na njihovoj akademiji tada radili. IFR spada u osnovnu letacku pismenost ovih dana. Primili su ga zato sto im upravo takav talenat treba, usteda je totalno sekundarna stvar u tome i zanemarljiv faktor, to je jedini razlog zasto su ga primili i dali mu prednost u odnosu na ostale sa akademije.
Istresao je razliku predmeta (6 predmeta vojne orjentacije) ko iz rukava onako usput dok je listao uput za T-38. Kada ti treba vrhunski pilot koji treba da leti na avionu od 200+ miliona dolara, kada ti je potrebno vreme, vreme u smislu njegove mladosti i raspolozivog vremena u sluzbi odnosno napredovanju i usavrsavanju, obrazovanje kandidata koje prevazilazi akademiju, cena obuke je totalno zanemarljiva stvar i meri se za dve do tri rakete koje neko ispuca na poligonu svake godine.

No to je vec umetnost sluzbe ljudskih resursa i talent menadzmenta, sto moras da priznas kod nas bi bio mokri san da se pojavi dete iz aerokluba koje recimo zavrsi MF Vaz. Smer kao top student sa 23 godine i sa svim svojim ogromnim iskustvom u letenju pozeli da se aktivira u RV, prvo bi ga napljuvali svi iz akademije a onda razni iz birokratije objasnili zasto to ne moze.
Mozemo samo da pretpostavimo ko bi bio najglasniji u tome. Naravno u najsrecnije vreme bi ostala opcija SROa i voznje Utve66 uz sve podsmehe. Ovime kritikujem sistem kod nas a nikako nas top talenat koji je prolazio kroz taj sistem. U odredjenim situacijama sam imao utisak da je nas sistem uzimao zaista vrhunski ljudski potencijal a onda od toga pravio jedno veliko nista, no to su neka moja posmatranja sa strane. Niko tu od tih ljudi koij su prosli kroz to nije ponaosob kriv i zaista mi je zao i njih i nase buducnosti bez njihovog punog potencijala...

Citat: '99. kada su ovde gruvali oni koje sada uzdižeš u nebesa, svoje silne zamene ciljeva nekada komične ali vrlo često tragične i zrele za odgovaranje pred sudom zbog kršenje pravila ratovanja i ubijanja civila, pravdali su se lošom vidljivošću(SMU).

Moras malo da izvines za ovu izjavu, ali ultra je daleko od stvarnosti da ja nekoga od “njih” “dizem u nebesa”, mani tu retoriku molim te. Ono sto ja uzdizem u nebesa a dolazi od njih, je pragmaticnost, vecita zelja za napredkom i totalno bolenje kurca za izgovore zasto nesto ne moze. Ono sto uzdizem u nebesa je apsolutna pozitivna selekcija kandidata, fer plej, koji pruzaju klincima koji se takmice da negde stignu u zivotu kao i napredak koji njihov takav sistem obezbedjuje u avijaciji i industriji na svetskom nivou. Da nije toga i dalje bi se letelo po NDB-u i i dalje bi razni tupili o tome sta su slozeni meteo uslovi i koliko je to komplikovano leteti u istim, naravno uzdajuci se u visak i libelu za navigaciju.

Koliko su oni opravdali svoju obuku ili ne na moju ogromnu zalost smo osetili na nama, to je uzasna stvar. Ono sto mene muci je zasto mi (osim par svetlih primera) nismo opravdali nasu obuku u toj situaciji, to je moj problem i to je ono sto bi zeleo strasno da se promeni (govorim o RVu)….

To da kontrola cisti prostor ispred MiGa sam osetio na svojoj kozi bar 50 puta. Zvoni telefon na aerodromu, i samo “jave” da nista ne sme da leti, prizemlji sve iako je zona aerodroma, ocekuje se prelet MiGa u reonu izmedju 11:00 i 1:00 i nista, prc e a reon do bola, vidimo posle 5 kilometara udaljen avion ode negde i tako to…

A gde bih ja na teritoriji Srbije obezbedio nalet od 200 sati, ih nemoj da brines, ne da imam ideja, nego koliko hoces. Zasigurno rutno letenje ne bi cinilo vecinu a ako pogledas u preporuke onih koji su uveli 180 sati kao minimum da bi se pilot smatrao “u trenazi” oni su takodje i napomenuli “relevantnog letackog vremena” a ne neprestanog peglanja ruta i sl. Ako vezbaju punjenje u vazduhu, budi uveren da ne provode svo vreme cekajuci da se rezervoari isprazne pa da se onda tankuju, itekako im je popunjen raspored i zadatci na letu do u minut, elem lako bih ja za to, vrlo lako…

Sto se tice marketinga, u glavnom sam orjentisan na marketing za strucnu arenu a ne za generale i novinare.

Kad smo vec kod marketina, imam pitanje za sve ovde posto nisam uspeo da naletim na takve slike Suhoj familije poslednjih generacija 30 i 35. Jel ima neko slike odnosno video sa poligona sa dejstvima malo pametnijeg i ozbiljnijeg naoruzanja osim NRZ i glupih bombi? Opet ne mislim na sliku u letu gde se vidi kako avion nosi laserksi navodjenu bombu, interesuje me video odbacivanja i zracenja cilja, pracenja projektila u letu sa eventualno parametrima na displeju i sl.

Svako dobro i pozz

Ziveli

offline
  • djox  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 23 Nov 2010
  • Poruke: 96687

Nastavak sa vezbe "Garuda-5"




Citat:IAF's Su30MKI , MIG27, MIG21 with FAF Rafale over Jodhpur skies during the ongoing exercice GARUDA V

http://pib.nic.in/newsite/photo.aspx?photoid=53769

offline
  • fin 
  • Počasni građanin
  • Pridružio: 06 Nov 2012
  • Poruke: 725

Citat:Lepo, navučeš kalotu, odradiš instrumentalnu marš-rutu, možda IFR zonu sa desnim polustandardnim i standardnim zaokretima, odradiš vađenje iz nepravilnih položaja i instrumentalni prilaz za sletanje. Pilot uvežban i proveren u vazduhu, u trenaži i to sve zahvaljujući toj smešnoj kaloti na avionu 4+ generacije.
Ima to danas tačno tako kako si opisao skoro svugde u svetu, samo se rešava na razini kacige/naočara i ne više sa "zastorima" (ili kako god ste već to nazivali..) na kabini. Evo jedan primer kako izgleda: Smile


Odrađuju i u USAF-u na T-38 "checkride" ako ispadnu iz trenaže sa ovakvim visor-ima na kacigi, a ima sad i standardno prekriveno staklo koje se montira i na američke i francuske kacige.
Ako neko možda bolje zna - ima sad i neko tvz. "plavo" staklo za vojne kacige za IFR obuku koje zatamnjuje dnevnu svetlost ali kad uključiš osvetljenje instrumenata vidiš samo to i skoro ništa vani - mislim da tako nešto koriste francuzi za obuku na alpha-jetu.
Sve to skupa ustvari nije ništa posebno, radi se ionako samo uglavnom o jednom kratkom letu Wink
..no ipak se slažem da je "zastor" na jednom su-30 malo "overkill", to se odradi na trenažerima pre tog stepena obuke. No, ..možda ima i neki drugi razlog kao recimo dislokacija posada supersoničnih lovaca kroz ogromne udaljenosti negde na drugom kraju Sibira u uglavnom neuređene baze bez ikakvog "supporta" i ustvari nema na raspolaganju simulatora i manjih l-39 ili yak-130 pa ako neko ispadne dugo iz trenaže oko njega je samo hiljade kilometara šume i su-27/30 dvosed na tarmac-u - a do "ozdravljenja" leži u nekoj kolibi i pije antibiotike Smile

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1340 korisnika na forumu :: 65 registrovanih, 7 sakrivenih i 1268 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 357magnum, A.R.Chafee.Jr., Apok, Atomski čoban, babaroga, bladesu, Boris Bosiljčić, botta, Bubimir, cenejac111, DejanSt, Denaya, djboj, Doca, doktor1964, Dorcolac, dragoljub11987, dule10savic, Faki-Valjevo, GandorCC, Georgius, havoc995, HogarStrashni, ikan, ivicasimo, Joco Skljoco, kalens021, Karla, kokodakalo, Krusarac, Krvava Devetka, kunktator, kybonacci, mačković, mercedesamg, Mercury, mile23, milenko crazy north, milimoj, Miloskec, MiroslavD, mrvica78, nebkv, nemkea71, nikoladim, NoOneEver Dreams, oganj123, opt1, panzerwaffe, Parker, Rogonos, Romibrat, ruso, sasa87, Shinobi, Sićko, SR-3m, vathra, virked, VJ, vukovi, wizzardone, Wrangler, YugoSlav, Zimbabwe