offline
- VLADA-M.
- Ugledni građanin
- Pridružio: 22 Dec 2006
- Poruke: 396
- Gde živiš: Zemun
|
Posle dugog odsustva najveće zemlje na svetu iz glavnih tokova vazduhoplovnih dostignuća, naročito civilnih, čuveni ruski proizvođač borbenih lovaca Su-27 ušao je u trku sa konkurentima, ovog puta sa svojim putničkim avionom koji će se kupcima isporučivati u Veneciji.
Juna 2001. godine, kompanija Suhoj je najavila početak rada na programu RRJ (ruskog regionalnog mlaznjaka). Sam Suhoj je zadužen za konstruisanje i proizvodnju aviona, dok su čuveni "boing" i Ruska vazduhoplovno-kosmička agencija dogovorili zajednički nastup na razvoju i promovisanju nove letelice. Još jedan ruski gigant, Iljušin, pridružio se projektu, i dobio zadatak sertifikacije aviona. Pet godina kasnije avion je dobio novo ime - "Suhoj Superdžet 100" i planirana je početna serija od 200 komada.
Septembra 2007. novi avion sa 95 sedišta i dva motora ispod krila je izašao iz hangara sibirske fabrike pred novinare, a ulazak u saobraćaj se očekuje do kraja ove godine. Primljeno je 98 definitivnih i opcionih porudžbina, mahom od avio-prevoznika sa područja bivšeg SSSR-a. Baš tada su ruski Suhoj i italijanska Alenia stvorili novu kompaniju, Superjet International, gde Italijani imaju vlasnički udeo 51 odsto prema 49 odsto ruskog kapitala, pa će i finalizacija i isporučivanje aviona kupcima biti obavljano u Veneciji.
Po rečima italijanskog portparola, prvenstveni cilj kompanije su tržišta SAD i zapadne Evrope. Pošto je avion u maju uspešno leteo, razumljive su njegove reči: "Superdžet je pokazao da zna da leti, pa će i zanimanje za njega rasti iz dana u dan."
Fabrika u Novosibirsku (NAPO), deo holdinga Suhoj, proizvodiće oko 40 odsto strukture aviona, uključujući nosnu sekciju, vertikalni i horizontalni rep. Fabrika u Komsomolsku na Amuru (KnAAPO), koja je takođe deo holdinga, proizvodiće krila i sklapati avione. Jedan avion će koštati 29 miliona američkih dolara.
Modeli "100-75" i "100-95" mogu da prime od 78 do 98 putnika. Obe varijante će se proizvoditi u standardnoj i verziji dugog doleta. Imaće visoki stepen kompatibilnosti delova i sklopova strukture, avionike, električnih sistema, stajnog trapa...
Model "100-75" prima do 78 putnika u jednoj klasi. Za kompanije koje traže dve klase, postoji opcija izdvajanja osam sedišta u prvoj i 62 u turističkoj klasi. prva klasa se, po običaju, nalazi u prednjem delu putničke kabine.
Normalni raspored sedišta je u dva reda od 3+2 uporedna sedišta u ekonomskoj klasi, tj. 2+2 u biznis klasi. Posebna pažnja je posvećena kasetama za prtljag, kiseoničkim maskama, stočićima, udobnosti sedišta i osvetljenju.
Putnički prostor ima dvoja glavna vrata na levoj strani trupa, kao i tri pomoćna izlaza. Ispod poda se nalazi prtljažni prostor zapremine 16 kubnih metara, koliki je u varijanti "100-75".
Varijanta "100-95" ima ukupnu dužinu 30m i predstavlja produženi "100-75", sa dva dodatna prstena u trupu ispred i iza krila.
Pilotska kabina je potpuno nalik onoj u gigantskom Erbasu "A380". Avionika podrazumeva displeje, komunikacione, navigacione i kontrolne sisteme najnovije generacije. CMC Electronics isporučuje sistem CMA-9000 za tu namenu.
Po starom receptu sa čuvenog "boinga 737", dva turboventilatorska mlazna motora su smeštena ispod krila raspona 27,8 metara. I motori su deo multinacionalnog dogovora, proizvode ih francuska Snecma i ruski Saturn, ujedinjeni u Powerjet. Oznaka motora je SaM146, a snaga je deklarisana na 62kN do 71kN. Kontrola rada motora je u potpunosti digitalna, a rezervoari goriva imaju kapacitet od 13.135 litara.
Maksimalna krstareća brzina je 0,81 maha, a plafon leta 12.500 metara. Dolet modela "100-75" je 3.279 kilometara, a u pojačanoj varijanti "100-95 LR" je čak 4.620 km.
Sajtovi i linkovi:
http://sukhoi.superjet100.com/
http://www.superjetinternational.com/
http://www.powerjet.aero/
http://www.sukhoi.org/eng/planes/projects/ssj100/
http://www.alenia-aeronautica.it/en/Products/superjet.asp
|