Raketna krstarica klase Kirov

11

Raketna krstarica klase Kirov

offline
  • Pridružio: 22 Nov 2011
  • Poruke: 527

Ukoliko za modernizaciju odnosno vaskrsenje Kirov-klase bude para biće to odlično za RuNavy.
Prednosti:
- Nuklearni pogon odnosno autonomija dejstva.
- Veličina broda odnosno ogroman kapacitet za smeštanje najnovijih senzora (radara i dr.) i vrsta naoružanja, kao što su komponente S-400 sistema, SS-N-26 i SS-N-27 i dr.
- Svaka Kirov-CGN može biti vođa i koordinator velikih grupacija brodova, podmornica i vazdušnih komponenti.

Američke Ticonderoca krstarice i Arleigh Burke razarači jesu odlično naoružani brodovi, imaju Aegis, Tomahawk, Standard i Harpoon. Borbena vrednost tih američkih brodova je veoma visoka, stalno se modernizuju i elektronika im je stalno up-to-date. Kirov krstarice su ogromne i potencijalne, ali bez modernizacije polako ulaze u red iza američkih. Modernizacija je neophodna da bi se postigao sklad sistema kao kod američkih brodova. Primer pametnog usklađivanja senzora i naoružanja kod Rusa je nova fregata tipa Pr. 22350 Gorškov. Ta fregata ima, ajde nazovimo ga, borbeni koeficijent kao jedan američki Arleigh Burke razarač. Modernoizovani Kirov bi bio daleko najmoćnije borbeno plovilo sveta, Yamamoto današnjice!



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 07 Dec 2011
  • Poruke: 738

jedno naoko trezveno razmišljanje:
http://russiamil.wordpress.com/2011/10/07/will-the-kirov-cruisers-be-restored/

No nevezano za to, ako rusi imaju potrebu kontrolirati samo svoja priobalna područja, recimo do kojih 1000-2000 km od obala, i ne projecirati moć na otvoreni ocean ili čak na neka udaljena kopna - novac za modernizaciju kirova bi bolje bio ulupan u fregate i (mornaričku) avijaciju.

Ako rusi pak imaju potrebu kontrolirati otvorena mora, daleko od dosega svoje avijacije, novac za modernizaciju kirova opet bi bio bolje ulupan u nosač aviona. Sad dalje pričam o situaciji u dalekom oceanu:

Jedan na jedan modernizirani kirov moze biti ne znam kako jak i sposoban, bolji od nekog drugog pojedinacnog broda. Ali gledano u kontekstu potreba, isplativosti i efikasnosti cijele flote, bolje je imati npr npr 2 nosaca i 10ak brodova pratnje nego 1 nosac, 10ak brodova pratnje i 4 modernizirana kirova.

Sve to dakako ovisi o cijeni modernizacije i kasnije cijeni operiranja brodovima. ako ce za modernizaciju jednog kirova trebati milijarda dolara, to su vec 4 milijarde za sva cetiri. Za taj iznos se da napraviti cijeli novi nosac u klasi kuznjecova i nakrcati ga s barem tucet migova, dakle za nesto vece dodatne pare, s jos aviona, bi se moglo dobiti plovilo nemjerljivo sposobnije od 4 kirova.

Ako bi modernizacija kirova dosla recimo 1,5 milijarde po brodu, mogao bi se nosac posve opremiti i nakrcati avionima i jos bi se ustedjela milijarda. Ako bi modernizacija kirova dosla recimo samo 0,5 milijarde dolara po brodu, za ukupno 2 milijarde, tu bi se, ajde, moglo raspravljati o mogucoj isplativosti, ali opet valja imati na umu da ce ti brodovi imati 25-30 godina kraci zivotni vijek od nekog novoproizvedenog broda i da ce tijekom eksploatacije imati 80ak posto vece troskove (kako su u ranim 90ima zakljucili i amerikanci te su se stoga rijesili starijih nuklearnih krstarica i presli na tico/burke kombinaciju).

Je li moguce izvesti takvu modernizaciju za pola milijarde dolara? Ja jako sumnjam. Pricamo naravno o postenoj modernizaciji, gdje se mora naci suhi dok potrebne velicine, gdje se brod mora razrezati, zamijeniti nuklearni reaktor s novijom generacijom, gdje se mora povaditi sve zivo iz njega, napraviti preradu unutrasnjih prostora (ne palube, naravno) u najmanju ruku u rangu prerade gorskova u vikramaditju, nakrcati ga desecima najnovijih senzora i stotinama najnovijih raketa. To nece kostati samo pola milijare dolara, toliko to ne bi doslo ni u kini, a kamoli u rusiji, sa skupljim radom.

Nakrcati brod stotinama raketa također ima više smisla ako sam brod ima sposobnost djelovanja u krugu tisucu km unutar nekoliko sati, kao sto to ima nosac. nakrcati krstarice s toliko raketa ima osjetno manje smisla jer nikad nece parirati tom nosacu, makar ih je 3 ili 4 u formaciji. One ce biti super zasticene kao brod, naravno, tesko ce se njih same potopiti, no aktivno djelovanje po drugima ce patiti, imat ce manje fleksibilnosti od nosaca, itd...

ono sto cak ima vise smisla od koristenja takvih kirova po otvorenom moru je koristenje kirova uz obalu. (to naravno ne znaci stotinjak km od obale nego mozda i po tisucu ili malo vise km od obala). Dakle zapravo nastavak doktrine sovjetskog saveza. Ali opet, ako vec imamo zastitu aviona nad glavom i ako pokrivamo siroko priobalo podrucje, bolje mi se cini imati veci broj manjih i modernijih plovila.

Tko je tocno potencijalni suparnik takve flote kirova ili nosaca? SAD nije? Ajde, recimo da nije, tko je ostao? Kina? Koja je i danas mornaricki sposobnija od ruske pacificke flote, a jaz ce samo sve vise rasti s godinama. Udaljena Indija? Koja ce u roku par godina imati 2 prilicno sposobna nosaca? Atlantik ili mediteran? U kojima rusija nikad nece moci operirati po moru protiv zapadnih interesa, a ako ce operirati protiv interesa slabijih trecih zemalja onda im bome kirovi tek jako malo trebaju - bolje im je tu imati mistrale i/ili nosace aviona za projekciju sile nad tim zemljama.

O ponosu i strahopostovanju ipak necu. To je presentimentalna kategorija koja moze biti faktor u ocima prosjecnog ribara, kad vidi metalnu grdosiju na obzorju, ali to je kategorija koju admirali koji planiraju obranu u pravom sukobu znaju neutralizirati.

Ima doduse jos jedna mogucnost: da ruska mornarica niti ne planira (iz raznoraznih razloga) uvesti sljedeci nosac u sluzbu prije 2030, a mozda i 2035. godine, dok istovremeno nije sigurna ni u brzinu isporuke i kvalitetu novih velikih razaraca koji bi poceli stizati u flotu iza 2015. U toj i takvoj situaciji cak i vidim smisla u modernizaciji odredjenog broja kirova, cisto da se popuni rupa, jer mozda admirali ne vjeruju da ce recimo 2025. imati vise od 6 novih razaraca. Tu bi onda recimo par, odnosno dva najnovija kirova mozda i imalo smisla modernizirati. Ali ici krpati primjerke poput Usakova ili Lazareva ne cini mi se isplativo. a i mozda nema smisla ulupavati novac u potpuni redizajn unutrasnjosti, mozda ce to vise biti temeljito ciscenje sustava te zamjena senzora i oruzja novim primjercima uz sto manju preradu same konstrukcije broda...

Nego, po kojoj logici fregata gorškov ima borbeni koeficijent kao jedan burke razarač? kako se računa taj borbeni koeficijent? Tu se očito radi o vrlo specifičnoj situaciji koja pogoduje gorškovu, da se dođe do takvog zaključka...



offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24370

^

Prilicno dobar i realan text .Sve to stoji .Ali Rusija je velika drzava ,velika sila i jeste trebaju joj veliki brodovi tj.plovila .Nisu se odrekli gradnje velikih podvodnih plovila pa zasto bi onda se odricali nadvodnih?

Naravno da ona ima interese na svetskim morima ne toliko kao SAD koja ima svoje pomorske i vazduhoplovne baze na svakom koraku ove planete .Ali za potrebe Tihookeanske Flote ( pariranje Amerima pa i Kinezima ) dalje u Mediteranu ( Crnomorska ) te severni Atlantik ( Severna Flota) i te kako su joj potrebni teskasi .

Prica o razaracima i fregatama je realna ali samo ako oni stoje iza i uz teskase poput Kuznjecova i Orlana .Druge im nema pa koliko to god kostalo .Rusija svakako nece upadati u zamku Hladnog rata ,preopterecivati se vojnom budzetom ( uopste nije uzrok raspada SSSR) ali za njene potrebe na moru ( oduvek bila svetska pomoska sila ,setimo se Kruzensterna ,Usakova ,Kuznjecova i mnogih drugih ) ona mora raspolagati velikim i mocno opremljenim i naoruzanim plovilima.

Teske atomske raketne krstarice Orlan su odlicna osnova za takav zadatak .Na njih se moze ugraditi kojesta sto se nove opreme ,tehnologije i naoruzanja tice .Uz Kuznjecova ( ide na kapremont i modernizaciju ) bice to srz nove ruske flote koja se bukvalno raspadala tokom 90-tih .

offline
  • Pridružio: 07 Dec 2011
  • Poruke: 738

Ja i dalje ne vidim zašto je potrebno "velika drzava/sila=velika plovila"? barem ako ne pricamo o nosacima. Da, ako zele mogucnost kontrole oceana, rusiji su prijeko potrebi nosaci aviona. Ali brodove poput kirova, zaista ne vidim potrebu za njima. Imaju li ih ameri? Imali su velika plovila, pa su ih makli iz uporabe. Najveca plovila su tu bila za potporu obalnim operacijama preko oceana. Isto tako ce i Zumwalti raditi, sluzit ce za potporu eventualnim iskrcavanjima. Ali i njih je svega par. Novije generacije jesto nesto vece od starijih, tako je to uvijek bilo, i nije cudno da nove fregate poprime gabarite razaraca, a razaraci poprime gabarite starih krstarica. Ali to su i dalje brodovi od 9-11 tisuća tona, ovisno o tome kako računamo istisninu. Uz nosač nema potrebe za grdosije od 20 i više tisuća tona.

Ne kažem da bi se rusi trebali odreći gradnje velikih plovila, upravo suprotno, trebali bi ići na još veće. preskočiti te poluproizvode i ići na nosače kao glavne stupove pomorske moći. a onda im pratnja mogu biti razne velike fregate, pa i razarači od 10 tisuća tona.

Kirov (ili bilo koji površinski brod) može u najboljem slučaju roknut koju stotinu krstarećih raketa i eventualno se izložiti riziku i približit na 50ak km te tući po obali. To je tako slabo korisno naspram jednog poštenog nosača aviona da je to smiješno.

Podmornica se nisu odrekli niti ih se trebaju odreći jer su podmornice platforme za poseban vid borbenih djelovanja, maltene nevezanih za ostatak flote. ionako moraju imati nosače balističkih raketa, a onda je još relativno malen korak iskoristiti znanje i za održavanje flote nuklearnih jurišnih podmornica koje su opet nemjerljivo korisnije od konvencionalnih podmornica.

Ako i moderniziraju pokojeg kirova (iskreno sumnjam da će ih modernizirati sva četiri, najviše dva) to će biti nekakve polumodernizacije, da se kupi još 10ak godina, dok u službu ne dođu dovoljni brojevi novih razrača. A ti razrači neće biti ništa puno veći od današnjih američkih. A ako će se ići na nove nosača, a čini se da hoće, neće više biti ni krstarica. Kirove i slave neće zamijeniti novi brodovi slične istisnine. A iskreno me ne bi čudilo ni da usprkos svim povremenim napisima o modernizaciji kirova, od toga ne bude ništa nego će se ostati ovaj jedan koji služi, u službu će polako ulaziti novi razarači, tamo negdje blizu 2030. doći će i prvi novi nosač i to će biti to.

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24370

^

Pa ako mogu to sebi priustiti i SAD,NRK pa i Indija zasto ne moze i RF ? Naravno mislim i na NA i na teske krstarice kada vec pisemo o Orlanima tj.Kirov klasi po NATO klasifikaciji .

Dakle ako su se opredelili za sada za samo jedan NA ( modernizovani Kuznjecov sa 24 MiG-24K/KUB ) onda moraju imati i jos malo `hevi metala` jel ?

`Orlani` su izvanredne platforme ( nisu oni nesto mnogo bas i plovili ni troseni na moru koliko su trulili uz dokove ) .Nabudzi ih svim i svacim ( prostora ima i te kako ) od raketa ,elektronike ,radara,artiljerije i ti imas brod koji moze da se nosi sa citavim eskadrama i flotilama .

Najbolje bi bilo takve teskase imati u mozda samo u dve flote ( Sever. i Tihook ) .

Stvarno ne vidim razlog da se takvi brodovi jednostavno bace ako su odlucili da ih dovedu u red uradice to .Sad je pitanje koliko ce sve to i potrajati .

offline
  • Pridružio: 06 Nov 2010
  • Poruke: 11646
  • Gde živiš: Vranje

Rusija jeste velika sila, ali je u veeelikom zakasnjenju po pitanju baza, a posebno na svetskim okeanima.
Osim svojih baza, nemaju mnogo mesta gde bi mogli zastati, odmoriti se, napuniti brodove i oruzje. Dok amerikenjci imaju i visak baza i teritorija koje se mogu smatrati "prijateljskim"

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24370

^

Orlani su na atomski pogon i to im je pored naoruzanja najveca prednost .Za ostale potprespstine u borbenoj grupi brodova uvek imas i one za logistiku . Wink

offline
  • Pridružio: 06 Nov 2010
  • Poruke: 11646
  • Gde živiš: Vranje

Orlani jesu, ali ostali brodovi nisu. To ti je kao u planinarenju, mozes poneti sta hoces, samo ne mozes poneti koliko hoces!

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24370

^

Samo tema je Orlani i o njima raspravljamo .Na kraju imas i americke NA koji su na atomski pogon a ostali brodovi koji ih prate nisu . Wink

Ti brodovi su klasa za sebe kao i podmornice Akule .To su sada unikati i bilo bi dobro zadrzati ih operativne jos neki period naravno nakon odradjenog remonta i modernizacije .

offline
  • Pridružio: 22 Nov 2011
  • Poruke: 527

Zamislite samo koliko mogu stati 9M96/9M96E raketa u Orlan! Ako dodaju AESA radare, onda Rock'n'Roll!

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1202 korisnika na forumu :: 39 registrovanih, 12 sakrivenih i 1151 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: amaterSRB, Andrija357, aramis s, Buzdovan, Denaya, Dimitrise93, dragoljub11987, Dukelander, FOX, Georgius, Istman, ivica976, Karla, kjkszpj, kunktator, kybonacci, ladro, M1los, Milometer, Mixelotti, nemkea71, Pakito93, panzerwaffe, pein, Petarvu, RJ, royst33, sasa76, Shinobi, Sirius, slonic_tonic, solic, Srle993, stegonosa, Tvrtko I, vathra, vukovi, zziko, |_MeD_|