Italijanska armija u Drugom svetskom ratu

2

Italijanska armija u Drugom svetskom ratu

offline
  • liman 
  • Počasni građanin
  • Pridružio: 27 Okt 2018
  • Poruke: 963

Slab moral jeste bio veliki problem italijanske vojske ali ne i ključni. Po meni je slaba opramljenost bila najgora stvar. Divizije su im bile opremljene na nivou ww1 a od njih se očikvalo da zaustave protivničke tenkove. Mehanizaciju su slabo imali, čak ni protiv tenkovskih topova nisu imali u svim divizijama. Iz tog razloga su englezi kroz njih prolazili kao kroz sir i naneli im katastrofalan poraz već na početku rata. Praktično je 7. oklopna divizja UK počistila oko 150.000 italijana. Među njima su bili i crnokošuljaši koji su imali dobar moral ali kad vidite nemoć u odnosu na protivnika onda su i najjači moral slama.

Kasnije se malo poboljšala situacija jer su im Nemci pomagali ali realno bilo je kasno da se poprave stvari koje su trebale da se odrade pre rata. Da su i Italijani znali da se bore može se videti ako se prouče borbe njihovih tenkovskih i motorizovanih divizija koje je Romel vrlo rado koristio i poveravao im važne zadatke. Takođe treba istaći i podabranske jedinice koje su se borile odlično. Ali te jedinice su imale prednost kod opremanja i većina ih je bila dobro opremljena.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Stručljak-Penal
  • Pridružio: 27 Avg 2018
  • Poruke: 10919

Italijanska armija je pored morala,loše opremljenosti,zastarelih taktika i slabih oficira imala i druge muke, nasleđene iz strukture italijnskog društva.
Italija je geografski jako raznolika, sa velikim razlikama među oblastima, sa ostatcima sećanja na nezavisne države. Sicilija je faktički bila pod okupacijom crnokošuljaša i u strahu od Ćeserea Morija, Muslonijivego Gvodenog prefekta. Razlika između severa i jugaje bila (i danas je manje više tako) velika. Vojskom dominiraju pijemntski oficiri, koji teškomgu da razumeju svoje južnjake vojnike.



offline
  • 13892 
  • Super građanin
  • Pridružio: 15 Jun 2009
  • Poruke: 1423

liman ::Divizije su im bile opremljene na nivou ww1 a od njih se očikvalo da zaustave protivničke tenkove.

To se delimično odnosi i na avijaciju gde su najveći deo lovačke avijacije činili dvokrilci bez radija sa otvorenom kabinom koji su više ličili na avione iz Prvog a ne Drugog svetskog rata.

offline
  • Stručljak-Penal
  • Pridružio: 27 Avg 2018
  • Poruke: 10919

Napisano: 16 Mar 2019 10:00

Zapravo nisu jedini,gotov sva ratna vazduhoplovstva su započela rat sa većom ili manjom flotom dvokrilaca na prvoj liniji. Italijani su jako sporo evoluirali. Uglavnom kao posledica Musolinijeve ideje o osam miliona bajoneta, da se obnovi Rimsko carstvo.

Dopuna: 16 Mar 2019 19:37

Još jedna zanimljivost o disproporciji regrutacije italijanske armije, elitne jedinice, karakterisične za Italiju, alpini i bersaljeri, pa onda i marinci i padobranci se mahom regrutujumeđu stanovnicima severne Italije, takođe sedišta elitnih jedinica su na severu.Ovo ima doduše čisto strateški značaj, sa te strane Italija je bila ugoržena od Francuske i Jugoslavije.

offline
  • član biblioteke
  • Pridružio: 18 Jul 2007
  • Poruke: 28518
  • Gde živiš: iznad smoga Beograda

offline
  • Pridružio: 20 Maj 2017
  • Poruke: 2474

Napisano: 17 Mar 2019 0:21



Dopuna: 17 Mar 2019 0:23



Dopuna: 17 Mar 2019 2:05

Interesantno je da je plamenobacačka verzija imala nekoliko žestokih upotreba uglavnom u prvoj polovini 41.
Takođe ma kako bedno suštinski bilo usled opšte slke bojišta u istoj godini odnosno usled karaktera bojišta i borbi od Sonenblumea pa čak do kraja II bitke za Tobruk (Kruzejder ili bitke u Marmariki su deo toga) dešavalo im se ponekad da uspešno deluju kao neka vrsta BVP bez pešadije. Naravno pri iole organizovanom i jačem Britanskom otporu su bile nizašta.

No kad već ima ozbiljnih sagovornika vratio bih se na avijaciju. Zanimljivo je to veme naročito od izbijanja Španskog građanskog rata nadalje. Startovalo se tehnički gledano malte ne na kraju I sv.r. a završilo sa oblicima koji su poneli veći deo II sv.r.
Postoji neka uopštena i uobičajeno prihvačena definicja da je moderan lovac u 30-tim bio onaj koji je bio jednokrilac, srednjo ili niskokrilac, samonoseće konstrukcije, jednomotoran sa zatvorenom kabinom i uvlačećim stajnm trapom. Po naoružanju koncenzusa definicije nema ali su bliske kompromisu dve verzije defnisane kao minimalne 4 mitrlajeza od kojih dva teška ili jedan top i dva laka mitraljeza.
Ako to prihvatimo onda je na početku tog rata praktično samo I-16 bio moderan lovac ali će zapravo starno moderan iz njega izaći Me-109. Maki 200 i G-50 ne ispunjavaju navedeni uslov modernosti.
Italijani su se strašno prevarili sa uspesima (pomalo i naduvanim) CR-32 i napravil strahovitu grešku idući dalje sa tom koncepcijom CR-42. Istna i drugi su lutali, Japanci sa neuvlačećim stajnim trapom (i Foker recimo) Poljaci i Srbi sa neuvlačećim trapom i nesamonosećom konstrukcijom i gornjokrilcima čak su i Sovjeti pogrešili i sa Čajkom i sa Išjakom mada je kod njih savremenost kasnila iz nekoliko složenih razloga. Nekako su Britanci najbolje prošli iako su Gantleti, Fjurijii a svakako Gladiatori išli, brzo su stornirani iako ovaj poslednji ipak u nuždi korišćen, Defianta i njegovu mornaričku braću ne bih ni spominjao; ipak su se na vreme prešaltovali na Harikena, prebolevali njegovu anemičnost (to je zadesilo i sovjete sa Lagg i MiG a amere sa Erkobrom pa i Vajldketom) pa dovoljno brzo mada tesno na Spita. Amerika je pomalo ličila na sovjete, mornarica je dugo zadržala dvokrilce Bafaloi nisu ušlu u moderan nivo Kertisi su bili anemični jedva su se do Vajldketa dovukli. Francuzi isto otprilike ko ameri i sovjeti i što je došlo moderno uglavnom nije bilo vrhunsko a još ni kvantitativno isterano. Japanci su isterali do viskog nivoa sa Zeroom tek sa ostalima nadalje prave promašaje ali to je druga priča jer je Zero bio slepa grana i na kraju samo su Nemci isterali vrhunski u prvim godinama velikih bitaka i nastavili da dobro teraju po ivici skoro do kraja. Međutim dok su sojeti uzvratili adekvatno razvojem Jakova 3 i 9 a posebno La-5,7 a Ameri najžešće sa Mastangom i Korserom pa i dosta dobrim radnim konjem Helketom (Tanderbolt i Lajtning su bile slepe grane i samo su masom i okolnostima bili uspešni) a Britanci fennomenallnim razvojem Spita i pomoćnom linijom Tajfun Temepst, Italijani su propali skroz naskroz razvijajući i dugo koristeći Fiata G-50 i Makija 200 a odustajući predugo od evolucije Re-2000 i kasneći sa Folgoreom, vrlo slično promašenim japanskim Hajabusom ili Šokijem pa i Hijenom. I jedni i drugi će tek na samom kraju samo pokazati šta je moglo da bude da su krenuli na vreme pa čak i u tom poređenju Italijani su mnogo gori jer su Japosi imali i svetlu tačku sa sa Hajateom a italijanske svetle tačke nisu stigle ni da se vide skoro potpuno su zakasnile.
Suma sumarum od svih iole velikih avionskih država Italijani su se pokazali najgore po pitanju lovaca.

offline
  • Stručljak-Penal
  • Pridružio: 27 Avg 2018
  • Poruke: 10919

Ja sam se više usmerio ka meni vrlo dragim bersaljarima ili ti momcima sa mrtvom kokoškom. Verovatno jednom od najtužnijih primera ismejvanja Italijana.

No pored nedostatka kvalitetnog lovaca,osim verovatno odličnog,ali okasnelog Macchi C.202 Folgore (slično podcenjen kao i bersaljeri), Italijani nisu imali ni kvalitetnog jurišnika osim uveliko zastarle Brede Ba.65.
O srednjim i teškim bombarderima znam jako malo.

No preuzeću na sebe da napišem tekstić o bersaljerima u Drugom svetskom ratu, organizacija, ratni put,oprema.

offline
  • Pridružio: 16 Maj 2009
  • Poruke: 158

Citat:Ja sam se više usmerio ka meni vrlo dragim bersaljarima ili ti momcima sa mrtvom kokoškom. Verovatno jednom od najtužnijih primera ismejvanja Italijana.

Prosto ne mogu da odolim (također Orović, ovaj put iz Ratni dnevnik, Beograd, 1972, 96):

Тада сам наслутио оно у што сам се доцније
у борбама лично уверио, да је тачна она стара хрватска пословица: „Шта
је то: перје има, птица није; бежи, зец није; пушку носи, војник није? —
берсаљер“.


Smile

offline
  • Stručljak-Penal
  • Pridružio: 27 Avg 2018
  • Poruke: 10919

Zbog specifičnog izgleda (mrtva kokoška) bersaljeri su najprepoznatljviji deo italijanske armije. Inače slično su gvorilii Britanci, mada su u Afrci često imali drugačija iskustva sa bersaljerijskim pukovima.

offline
  • voja64  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 10 Okt 2012
  • Poruke: 25481

Kakva su i kolika Minhauzenska junaštva činili Barseljeri na istočnom frontu u prilogu sa Vk.com
Зубы героя, или пулеметчик из дивизии «Тикай»
https://peremogi.livejournal.com/17675677.html

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1200 korisnika na forumu :: 36 registrovanih, 6 sakrivenih i 1158 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 8u47, AC-DC, ajo baba, aleksandarbl, babaroga, bojanM84, Bubimir, dejoglina, Denaya, Dimitrise93, djboj, doktor123, Dorcolac, dragoljub11987, Duh sa sekirom, frenki1986, Istman, Karla, kikisp, Krvava Devetka, kunktator, Lieutenant, Marko Marković, Mi lao shu, Mr. Majevica, nemkea71, novator, opt1, pein, procesor, slonic_tonic, Srle993, suton, Trpe Grozni, wizzardone, zillbg