Italijanska armija u Drugom svetskom ratu

4

Italijanska armija u Drugom svetskom ratu

offline
  • Pridružio: 10 Jul 2017
  • Poruke: 247

Napisano: 26 Mar 2019 14:30

Savoia-Marchetti SM 79
"Грбавц" је најбољи средњи бомбардер Италије у ДСР и по мишљењу многих стручњака није надмашен као торпедни бомбардер са базама на копну за читаво вријеме своје оперативне службе. Иако на изглед незграпан, заправо је био без грешке у аеродинамичком смислу, с одговарајућим одбрамбеним наоружањем и добрим погоном. Прва производна верзија за војну употребу је SM 79-1, с искључивом намјеном као средњи бомбардер. За погон су му служила три звјездаста мотора Алфа Ромео 126, сваки снаге од 780 KS, а товар бомби 1250 kg могао је пренијети на даљину од 1899 km. Прво борбено искуство стекао је током Шпанског грађанског рата, гдје се показао као веома добар бомбардер. Италијанске ваздушне снаге су се занимале за могућност кориштења торпеда лансираних из ваздуха на бродове и били су водећи на пољу развоја таквог оружја. У љето 1939. године израђен је први средњи торпедни бомбардер под ознаком SM 79-II . Носио је два торпеда и показо се као веома ефикасно оружије у ДСР.

Dopuna: 26 Mar 2019 14:38

Oluj2.1 ::Mislim da je CR 42 već bio brojniji al ne garantujem a sva kritika i dalje stoji, potpuno ista.

CR 42 је био побољшана верзија CR 32, са звијездастим мотором од 840 KS и даље наоружан са два митраљеза 12,7 mm. Примљен у наоружањ почетком 1940. године, а производња ове верзије ловца трaјала је до 1942. године.

Dopuna: 27 Mar 2019 8:55

Нешто да напишем о најнапреднијем италијанском ловцу..
Fiat G55 Centauro
Авион G55 вуче поријекло од модела G50 који је био први једнокрилац у италијанским ваздухопловним снагама. G50 је био металне конструкције, наоружан са два митраљеза и летио 483 km на сат својим звјездастим мотором од 840 KS. Ратно искуство је показало да је овај модел инфериоран на бојишту те се приступило његовом усавршавању и тако долазимо до модела G55. Ловац G55 полетио је априла 1942. године али је производња била спора те су први авиони испоручени у јединице августа исте године. Италија је капитулирала 9. септембра 1943. године, а поменути авион је наставио да служи у новонастралом ваздуплоховству Италијанске Социјалне Републике. Производио се на сјеверу Италије и израђено је свега 105 авиона овог типа. Перфоманси овог ловца су значајно побољшани уградњом мотора Daimler-Benz DB 605 италијанске производње у нови фино обликовани труп, додат је заштитни оклоп и побољшано наоружање уградњом њемачких топова. Постизао је брзину до 620 km/h на 7000 m висине, крстарио је брзином од 560 km. Долет му је био 1200 km са горивом ношеним у авиону, док је са додатним резервоарима постизао долет од 1650 km. Поред летачких способности знатно му је била повећана и ватрена моћ уградњом топова МG 151/20 од 20 mm, обично је био наоружан са три топа овог типа од којих су два била смјештена у крила док је један био уграђен у осовину елисе, на горњи дио носа уграђивани су митраљези Бреда од 12,7 mm. Постојал је и торпедна варијанта овог авиона. Комбинација њемачког погона и наоружања с италијанским смислом за аеродинамику дала је прворазредни ловачки авион.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 10 Jul 2017
  • Poruke: 247

Усмено предање у нашим крајевима (Стара Херцеговина) памти Италијане углавном као лоше војнике-кукавице, зна се да су се лоше показали у биткама на "отвореном", тако су доживјели неколико пораза у околини Фоче. Исти су правили снажна фортификациска упоришта на стратешки битним котама са којих су контролисали простор, упоришта су бранили са митраљезима Бреда, минобацачима и минским пољима. Иначе прича се да им је то и била доктрина ратовања, када су "укопани" били су више него опасан противник, наиме Бредама би потиснули нападача са косе па би исте у увалама и потоцима засули прецизном минобацачком ватром. За транспорт су користили муле, војници су били наоружани кратким карабинима и "шареним" бомбама. Пљачкали су села, а у овим походима циљали су кокошке, телад, ждребад и мачке. Нису вршили масовна убиства сељана, али су били склони вршењу насиља над дјевојкама и женама. За Србе су били прихватљивија окупациона сила, а у вријеме глади су знали да дијеле макароне. Најбитније сузбијали су усташе, тј. нису правили покоље те су оставили слику "благог" окупатора. Проводили су политичке акције, тачније њихови школовани официри су правили петиције да се погранични срезови изузму из НДХ и припоје НЦГ, дјелили су оружије муслиманима и храну четницима.



offline
  • kljift 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 11 Okt 2009
  • Poruke: 7070

Moja baba je zajedno sa ostalima iz okoline Rijeke Crnojevica bila internirana u logor Kavaja u Albaniji od strane Italijana. Odnosno logor pored grada Kavaje. Italijani u logoru su bili veoma korektni, uslovi su bili dobri, sledovanja hrane dobra za djecu je bilo I marmelade. Na to je uticala i cinjenica da u tim krajevima zarobljeni Italijani nisu bili strijeljani, a ni muceni. Jos dvije starine sam sticajem okolnosti cuo da su Italijani bili korektni prema djeci /bambinima. Jedan je cak ispricao da su potaknuti Italijanima prisli nekom Englezu iz misije u Niksicu koji Im je namazao pekmez na parcetu hljeba, a zatim ga bacio u prasinu ispred njih.
Pradjed I cukundjed su bili u taostvu u Tuzima ali intervencijom lokalnih muslimana, lokalnog katolickog svestenika I konzulata iz Tirane nisu strijeljani za odmazdu.
Cetnici na italijanskom platnom spisku su bili dosli da nam zapale kucu ali oruzanom intervencijom lokalnih seoskih cetnika potjerani su prije nego sto su to uspjeli da urade.
Na kraju Italijani su bili veoma otvoreni za svaku vrstu trgovine. Neki su se I obogatili mada be znam kako su prosli 1944. Generalno, Italijani ako nisu bili u protivpartizanskoj akciji imali su koliko toliko normalan odnos prema stanovnistvu barem na taktickom nivou. Na nekom strategijskom nivou maksimalno su gledali da posvadjaju lokalce I da ratuju njihovom krvlju.
Mome djedu su tamo na pocetku bili ponudili stipendiju da studira u Rimu, posto je upravo bio zavrsio agronomiju u Krizevcima odakle se cudom izvukao I prebacio u Crnu Goru (spasila ga je Drljevicevska CG koja je bila saveznik Pavelicu, najteze je bilo preci Mostar). No deda je odbio pa je zavrsio u Jusovaci odakle je nekim cudom pusten posle cega se prikljucio partizanima. Ne znam kako ali iz rata je prenio italijansku opservaciju po kojoj Italijani spijune u Etiopiji nisu mogli da nadju ni za zlato, u Albaniji samo za zlato, ovdje - dzabe.

'Italijana ko se boji u ljude se taj ne broji' - desetarac koji je nervirao mnoge koji su bili u borbama.

PS
Sto se tice drljevicevske CG nekim cudom je dedu sprovela van NDH ali su mu strica I strinu namjestili ustasama.

offline
  • amstel  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 13 Maj 2012
  • Poruke: 2522
  • Gde živiš: Hiljadu milja od topolivnice

kljift ::Italijani spijune u Etiopiji nisu mogli da nadju ni za zlato, u Albaniji samo za zlato, ovdje - dzabe.

'Italijana ko se boji u ljude se taj ne broji' - desetarac koji je nervirao mnoge koji su bili u borbama.



hvala na ovome.prvi put cujem.o'ma ide u arhivu Ziveli

offline
  • Pridružio: 10 Jul 2017
  • Poruke: 247

Мотивом потказивања бавио се Милорад Екмечић, који сматра да смо ту ружну навику покупили док смо робовали под Млечанима и Турцима, обје државе су помно пратиле своје поданике и подстицале исте да се међусобно подказују.

Борбени квалитет италијанских трупа је зависио од дисциплине и подручја са којих су те јединице мобилисане. Трупе са сјевера Италије су биле доста борбеније и дисциплинованије (колијевка фашизма), па самим тим и незгодније као непријатељ.

offline
  • Pridružio: 20 Maj 2017
  • Poruke: 2474

Tri završna italijanska lovaca nemački motori odlični avioni, po nekima G55 Centauro po nekima Re2005 Sagittario a možda sa najviše učešća upšte Maki 2005 Veltro možda malo slabii od prethodna dva. Međutim boj Ćentaura i Sagitaria u borbi ukupno nije dostigao 200 komada na kraju.

Fiat CR32 je negde za vreme Zoneneblumea bio još uvek sa Ro-37 u ulozi lakog jurišnika (Breda BA-65 I Breda Linće Ba 88 su i pored naizgled modernosti izumrli skoro sramotno i oni pokazuju recimo tamnu stranu italijanske vazduhoplovne gradnje) a pošto je utoj novoj ulozi brzo *trošen* u 1941. njegovo mesto zauzimao je CR42 dok su jedinice lovaca sve do kraj 41, bile na G50 Fijatima i Makijijima 2000. Interesanno je da se CR42 relativno dobro pokazao u toj poslednjoj ulozi pružanja podrške na zemlji daleko bolje od Ba 65, što je čini se kasnije postao trend na svim stranama u II sv. ratu.
http://www.airwar.ru/index.html

Sagitario


Ćentauro


Veltro

offline
  • Pridružio: 14 Okt 2012
  • Poruke: 2296

Napisano: 29 Mar 2019 16:09

kljift ::Moja baba je zajedno sa ostalima iz okoline Rijeke Crnojevica .....
Mome djedu su ....Ne znam kako ali iz rata je prenio italijansku opservaciju po kojoj Italijani spijune u Etiopiji nisu mogli da nadju ni za zlato, u Albaniji samo za zlato, ovdje - dzabe.


Kad smo već kod baba i djedova...ovo za špijune sam od mog djeda čuo u malo ekslicitnijoj verziji.
Po njegovim rečima guverner Crne Gore Alesandro Pirzio Biroli je negde izjavio kako je, gde god da je službovao, špijune i kurve morao da plaća zlatom, samo je na Cetinju i jedno i drugo dobijao za džaba.
Mozda ti je poznato da su posle rata cetinjane dugo zvali ,,talijani,, a i danas se gde gde omakne ovaj ne bas pohvalni nadimak.
Very Happy

Dopuna: 29 Mar 2019 16:13

Jezekijel ::Мотивом подказивања бавио се Милорад Екмечић, који сматра да смо ту ружну навику покупили док смо робовали под Млечанима и Турцима, обје државе су се помно пратиле своје поданике и подстицале исте да се међусобно подказују.


Izgleda se nekako u Crnoj Gori to posebno odrzalo te je par godina kasnije potkazivanje bilo glavna odlika resenja problema ibeovaca u Crnoj Gori. Srazmerno broju stanovnika ibeovaca je u CG bilo najvise. A srazmerno broju stanovnika, najvise ih je i potkazivano upravo u Crnoj Gori.
Very Happy

offline
  • Pridružio: 10 Jul 2017
  • Poruke: 247

Цетињани су остали након ДСР препозатљиви као цинкароши, постоји анегдота да је на канцеларији италијанског гувернера стајао натпис "Недељом не примамо доушнике", Италијани као велики католици избјегавали су рад недељом. Very Happy У поменутом крају постојала је и зеленашка бригада под командом Крста Поповића, била је дио МVAC тј. помоћних трупа Италијанске краљевске војске. По узору на домородачке трупе у колонијама требало је да контролишу своје сународнике, а заузврат да добију нешто повластица и лира. Замишљено је да им униформе личе на народну ношњу, а знак препознавања била је мртвачка глава са ножем у зубима на италијанској кокарди. Били су подјељени по вјерском принципу и примарне јединице су се називале Бандама, пун назив ових трупа на српском језику је Добровољачка антикомунистичка милиција .

online
  • Stručljak-Penal
  • Pridružio: 27 Avg 2018
  • Poruke: 10909

Značka MVAC je indentična značkih elitnih ardita.

offline
  • Pridružio: 10 Jul 2017
  • Poruke: 247

Мислим да сам прочитао негдје тај податак, у пракси су им дјелили заробљено оружије и униформе Краљевине Југославије. Примарно су изводили антипартизанске акције и чини ми се да су Италијани били задовољни са њима.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 982 korisnika na forumu :: 50 registrovanih, 7 sakrivenih i 925 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., anta, babaroga, Bokiboks, ccoogg123, darios, Darko001, Dimitrise93, Djokislav, Djokkinen, doktor123, Dr.Strangelove, DragoslavS, drimer, Fog of War, Fulcrum, Georgius, goxin, HogarStrashni, ikan, ILGromovnik, Ilija Cvorovic, Još malo pa deda, kalens021, Karla, Koridor, kubura91, ladro, Levi, Luka Blažević, Mercury, MiroslavD, naki011, ozzy, pein, rasok, royst33, S1Mk3, saputnik plavetnila, Sir Budimir, sombrero, Srle993, Stefan M, suton, t84dar, Tas011, theNedjeljko, tmanda323, Webb, zeo