...onda se namece zakljucak da jugoslovenske oznake nisu ni bile na njima, kao sto je i sssr dobio veliki deo americkih aviona potpuno oznacen i obojen po US propisima. Pogresih prethodno pominjuci USAAF koji u to vreme nije postojao, tacno bi bilo USAAC. Takodje ne treba ondasnje jugoslovensko vazduhoplovstvo nazivati kraljevskim. Pravi naziv je bio Vazduhoplovstvo Vojske Kraljevine Jug. Da ne gnjavim previse, jer vazduhoplovstvo nije bilo vlasnistvo kralja. Sad samo ime odredjuje jos jednu manu i to katastrofalnu, odoh u off ali valjda necu previse. Organizacija- vazduhoplovstvo nije bilo samostalan i koncentrisan vid oruzanih snaga. Ogroman aparat u kojem su vazduhoplovni pukovi imali teritorijalan karakter a njegove podredjene jedinice koje su se zvale grupe imale su u svom sastavu eskadrile. Kopija francuske organzacije neprimerena nasoj odbrambenoj moci, teritoriji, situaciji sa brojem aviona. Oficiri, sto veci nivo to veca nesposobnost, na glavnim tackama đeneralstabni đenerali cija karijera prolazila sa malo ili nimalo boravka u operativnoj jedinici. Zamislite samo odluku da se prvih i jedinih 12 ik-3 po prijemu iz fabrike rasporedi tako da 6 aviona dobije jedna a 6 druga eskadrila. Kako onda da se pilotski sastav obuci i izvezba ukoliko mu drugih 6 eskadrilskh aviona pripada drugom tipu. Nije moguce razviti taktiku borbe par-odelenje po elementima borbe bez stalnog vizuelnog kontakta. Ne znam ni da li smo uopste i znali za neku napredniju taktiku koja ne lici na obicno srljanje. Nemci su razvili jako jednostavan sistem efikasne borbe, odeljenje od dva razdvojena para vrsi napad , uvek su udaljeni dovoljno da se ne vide ali znaju gde su, zasto je to bitno- radi identifikacije cilja jer na tri kilometra udaljenosti avion je tacka a ne znamo cija, e nemci su znali jer sve sto vidi ispred sebe prosto je neprijatelj na kojeg se izvrsava napad , pripremljen, sa dostignutom visinom, brzinom i uglom. Cim prvi par prodje kroz cilj , udaljava se dok u zonu cilja ulece drugi pripremljen par. Eto vidite sad jesu li manevarske osobine ik3 bile od koristi kad su napadnuti od mesersmita koji ne spusta ispod 400 kmh osim kad stecenu energiju koristi za povecanje kose separacije sa prirastom visine. Oprosticete na udaljavanju od teme.
ltcolonel :: Mostar je imao značajnu prednost a to su rudnici boksita. Nemci su nudili da u Mostaru naprave dve fabrike aviona (jedna je sigurno bila za mesere a druga verovatno za junkerse nisam siguran) i da iz njih liferuju avione u razmeri 75% za njih i 25% za nas.
Једно питање:
из рудника боксита у Мостару, руда је транспортована железницом до мора, па онда бродом до лука на северу Јадрана које су имале железницу нормалног колосека.
Није ишла директно ка Броду, јер је железница уског колосека имала мали користан капацитет, а приде су успони били велики.
У самом Мостару, руда није прерађивана у алуминијум, мислим да нису ни имали довољно струје за електролизу.
Зашто је онда планирано да се авио индустрија пребаци у Мостар?
Да ли су имали неке веће планове за развој?
Bambi je kao kustos muzeja, vrstan maketar i poznavalac istorije vazduhoplovstva neko ko moze da adekvatno prica o ovoj temi.
Zao mi je samo sto ovo moze da vidi samo nekolicina entuzijasta, a ne one "patriote" koje bi trebale.
Zgrada koja se pominje nalazi se u ulici Klare Cetkin, tacno iza moje zgrade.
Sramota je sto su je iznajmljivali prvo za nekakvu igraonicu,pa zatim za restoran-kafanu...
To je, ipak, deo nase istorije, istorije naseg vazduhoplovstva...
Ali da se razumemo, ne smatram da je Tito "krivac" za dislociranje.
To je jednostavno bila nuznost, kako i Potpukovnik kaze i argumentovano objasnjava.
Радован Радовановић, Небојша Ђокић, ФАБРИКА ИКАРУС И ПОЧЕЦИ СРПСКЕ ВАЗДУХОПЛОВНЕ ИНДУСТРИЈЕ, Записи 4, Пожаревац 2015, 179 - 191; IKARUS THE FIRST SERBIAN AIRPLANE, CAR AND ENGINE INDUSTRY KOVAČEVIĆ AND CO AND THE BEGINNINGS OF SERBIAN AVIATION INDUSTRY.
Nebojša Đokić, Branko Nadoveza, Vazduhoplovna industrija Kraljevine SHS.- The aviation industry of the Kingdom of Serbs, Croats and Slovenes 1919 - 1930.