DeAgostini "Veliki jedrenjaci "kolekcija

161

DeAgostini "Veliki jedrenjaci "kolekcija

offline
  • Pridružio: 09 Mar 2013
  • Poruke: 0

U najnovijem broju smo dobili predlog kako da napravimo "bravice" u vec postojecim vratima, a uz pomoc eksera. Najprostije pitanje koje se namece i problem koji se javlja je sto ce krajevi eksera viriti sa druge strane vrata. Koje je resenje?

offline
  • IT manager
  • Pridružio: 13 Mar 2013
  • Poruke: 1
  • Gde živiš: Beograd

Napisano: 06 Nov 2013 9:35

OK evo mala škola elektronike za Kapetan Badžu i ostale koji nisu vični tome:

LED= Light Emitting Diode = dioda koja emituje svetlost ( bela, žuta, zelena, plava, crvena, infracrvena...)
Otpornik = element u električnom kolu koji unosi otpor proticanju struje, i time reguliše protok struje kroz neko kolo.

Napon za napajanje LED može da varira od 1,8 pa i do 3,5V u zavisnosti od tipa i namene. Bilo da se napajaju iz baterija ili ispravljača, kroz LED se ograničava struja umetanjem otpornika kao na slikama, a vrednost otpornika zavisi od napona napajanja i broja LED u rednom kolu.
Evo pojašnjenja:
Izgled LED




Izgled otpornika:

Način povezivanja LED i otpornika u tvom kolu:











Primeri povezivanja LED na 9voltnu bateriju





Način spajanja otpornika sa led- fizički raspored i izgled Resistor-Led elementa

I na kraju tabela vrednosti otpornika u zavisnosti od željene struje kroz LED- veća struja- jači sjaj i obrnuto.




E sada najvažnije: kako to povezati na brodu i kako napajati spolja?
1. sa donje strane svake od paluba- - ispod palube sa topovima, zatim ispod palube pramčanog kaštela, na plafonu kapetanove sobe i kormilarnice itd. sredinom provući celom dužinom crvenu i crnu žicu - biraj najtanje licnaste žičice koje možeš da nađeš. Te žice možeš fiksirati superlepkom za stropove ili vrućom plastikom - onim pištoljima sa stikovima plastike koja se topi i lepi. Prethodno markiraš flomasterom mesta gde želiš fenjere i na tim mestima oprezno malo skineš izolacije sa obe žice. Napravi ogoljene delove malko razmaknute-. 5mm do 1cm kako ne bi tu napravio kratak spoj. na ogoljena mesta možeš zalemiti (lemilica i tinol žica ti ne ginu) direktno krajnje izvode Resistor Led kombinacije ( visi se na slici). Krajeve svih uzdužnih vodova spojiš - crveno sa crvenim - crno sa crnim - i to sa svih paluba i nivoa - nege u jednoj tački gde ti je najzgodnije da se kasnije ne vide žice, i od tog spoja vodiš negde na dno broda jedan par - crveno crne žice koja će da preko nekog konektora da izlazi napolje iz broda . dalje kako ćeš da maskiraš i dovedeš napajanje... prepuuštam tvojoj mašti.

Za napajanje možeš koristiti baterije 4x1,5V ili još bolje neki ispravljač 5-12V po želji. Čak su jako dobri neki stari Punjači za mobilne telefone sa naponom od najmanje 5V, - oni obezbeđuju dovoljan napon i struju. Moraš odrediti koji je pozitivan a koji negativan kraj žica u ispravljaču i samo spojiti na svoje kolo.
I na kraju lemljenje: to ti je trajno spajanje dva provodnika rastopljenim tinolom (legura kalaja olova i srebra) radi ostvarivanja dobrog kontakta:








Dopuna: 06 Nov 2013 9:37

Miroslav77 ::U najnovijem broju smo dobili predlog kako da napravimo "bravice" u vec postojecim vratima, a uz pomoc eksera. Najprostije pitanje koje se namece i problem koji se javlja je sto ce krajevi eksera viriti sa druge strane vrata. Koje je resenje?

Ja bih predložio da se ekseri uopšte ne zakucavaju , jer ionako je njihova glava prevelika u odnosu na proporcije i dimenziju vrata i šarkica. Šarkice ionako imaju rupicu koja ako se popuni bilo sa čime- sadolinom, lepkom, kitom i zatim crnim alkoholnim flomasterom samo malo zacrni pa onda lakira- izgledaće mnogo bolje i verodostojnije nego ova prenabudžena glava eksera na malim šarkicama i vratima.
Postoji i druga varijanta za one koji imaju na raspolaganju mini modelarsku bušilicu - eletričnu ili ručnu - a to je da kada se zalepe šarkice i dobro stegne lepak, bušilicom i svrdlom prečnika 0,8mm probuše rupice skroz groz vrata, zatim se uzmu one fine obrađene okrugle drvene čačkalice, i onaj tanki konusni vrh se provuče kroz tu malu rupicu, , dobro natisne da konus lepo sedne i zaglavi a zatim elektroničarskim sečicama ili skalpeom odseče višak tik ili vrlo blizu šarkice . Skalpelom nije nemoguće i sa unutrašnje strane skinuti ono malo vrlo tankog vrha čačkalice. Kada se to oboji crnim flomasterom i lakira- dobija se vrlo lep efekat

offline
  • gille  Male
  • Novi MyCity građanin
  • Pridružio: 18 Nov 2004
  • Poruke: 1
  • Gde živiš: Sremski Karlovci

Dobili smo sarke za vrata.
Mene interesuje da li je postojalo pravilo za postavljanje vrata tokom gradnje broda?
Gledao sam dosta maketa na netu i video svasta: simetricna, asimetricna resenja, otvaranja ka boku i ka sredini broda.
Postoji li neka shema postavljanja vrata ili opet po svom nahodjenju? (u smislu otvaranja; levo-desno; spolja-unutra)

@Galileo
Veoma interesantno i lepo uradjeno.
Miroslav77 ::U najnovijem broju smo dobili predlog kako da napravimo "bravice" u vec postojecim vratima, a uz pomoc eksera. Najprostije pitanje koje se namece i problem koji se javlja je sto ce krajevi eksera viriti sa druge strane vrata. Koje je resenje?
Uzmes malu burgiju (0.5-0.75mm) i napravis rupicu na vratima gde ce ti stajati rucica. Ekser odseces na potrebnu duzinu i super lepkom ga postavis na odgovarajuce mesto.

offline
  • Pridružio: 11 Okt 2013
  • Poruke: 0

Solaicu, hvala ti spasio si me Smile , ... vec sam razmisljao kako da sve pojedinacno fotografisem i da pisem pored sta je sta i kako se i zasto postavlja
ajde molim te ako te ne mrzi posto vidim da imas tih lepih slika mozda jos samo da mu objasnis razliku izmedju redne i paralelne veze a i pomoci ce onima koji tek pocinju

kap. Badzo ... mozda ti malo deluje komplikovano kada gledas ove slike jer ih ima puno , a ti si izgleda stvarno totalni duduk u toj oblasti, ... valjda imas bar mobilni telefon, ispravljac je ono sto natiskas u zid da bi se telefon punio strujom, ... uglavnom kada odes i kupis diode, otpornike itd . bice ti mnogo jasnije i videces da uopste nije komplikovano kao sto izgleda

P.S. Smile
ispravljac je ono malo crno sto natiskas u deo zida koji lici na svinjsku njusku da bi od visoke monofazne (faza i nula ) naizmenicne struje koja moz da ubije ... pravio nisku jednosmernu (plus i minus) struju koja nemoze da ubije Smile

ali sva ta pravila ne vaze za ovog sa slike , njega struja izgleda ne moze da ubije

offline
  • IT manager
  • Pridružio: 13 Mar 2013
  • Poruke: 1
  • Gde živiš: Beograd

Dopuna kursa elektronike Smile

LED možeš vezivati rednoili paralelno, s tim da paralelno može biti samo LED ili otpornik-LED veza. Pojasniću slikama i objasniti razlike.

Redna veza:

Ovde više dioda, preporučljivo iste boje se vezuje na red kao na slici i sve zajedno koriste JEDAN otpornik za ograničenje struje. Vrednost otpornika se računa u odnosu na napon baterije/ispravljača i broja LED dioda. Na primer ako vežeš 3 LED sa naponima 2,1V na svakoj , ukupan napon na na sve 3 LED je 6,3V. Ako je baterija / ispravljač recimo 9V onda je razlika napona 9V-6,3V= 2,7V. Struja kroz LED je tipično od 5-30mA - u zavisnosti od željenog sjaja. Za naš brod recimo da je preporučljivo 10-15mA. Ako je razlika napona na otporniku 2,7V a struja kroz sve - 10mA ond jedan otpornik od 270Oma na red sa LED vrši posao. Ako želiš malo veću struju i sjaj onda recimo otpornik od 220Oma.. Ako je baterija / Ispravljač od 12V onda se vrednost otpornika računa kao R= U/I gde je U razlika napona iz baterije i ukupnog napona na LED diodama. a I je željena struja
Prim. R= 2,7V / 0,01A = 270Ohms, R=5,7V/0,01A = 570Ohms, - odnosno prvi približni standardni otpornik - 560Ohms.

Prednost redne veze je - manji broj utrošenih otpornika, i utrošene žice u kolu a nedostatak je što eventualnim izgaranjem jedne LED ( retko se dešava, ali može da se desi) prestaju sa radom sve LED.

Paralelna veza:


Shema sa desne strane je paralelna veza dve ( ili više LED). Ovde se JEDAN otpornik koristi za napajanje svih LED koje su vezane paralelno- sve anode zajedno i sve katoda zajedno. Prednost je - što ako otkaže jedna LED ostale nastavljaju sa radom. Veliki nedostatak je: Struja kroz otpornik je umnožak struje jedne LED puta ukupan broj LED a to znači relativno velika struja kroz otpornik koji mora da bude veće snage i da se greje dosta. Još veći nedostatak je što različite LED mogu da imaju različite napone- pa da stoga vuku više ili manje struje a to znači da na jednom modelu neke LED mogu da svetle dosta jače od drugih. To se rešenje izbegava ( što se vidi iz preporuke napisane crvenim slovima).

Najbolje moguće rešenje je praviti male "LED lampice" kao što sam to već u prethodnom postu objasnio:




Tako formirane "lampice se vezuju paralelno ali u ovom slučaju SVAKA LED ima sopstvenu regulaciju struje kroz sopstveni otpornik, neće se desiti da zato što jedna LED povuče više struje u paralelnoj vezi ostale svetle slabije, ako jedna "lampica" otkaže, sve ostale nastavljaju da svetle. Jedini nedostatak je - malo više truda i rada i utrošenih otpornika ( koji su jako jeftini), ali prednosti su brojne. Slika povezivanja je:








I na kraju , da ne budem mnogo dosadan, moguće rešenje za napajanje standardni kupovni ispravljač, 5V ili 9V ili 12V, min 500mA DC struje, jedna utičnica ženska montirana na pogodnom mestu (postolje broda ili čak i sam brod negde na dnu- koritu broda ili neko bolje, Solomonsko rešenje da se sakrije elektrika koja u stvari može da naruži izgled modela ako se kvalitetno ne sakrije.








Iskreno rečeno, nisam siguran da li bih preporučio stavljanje osvetljenja u model ili ne. Generalno gledajući, uz drvene modele koji su verne replike ne ide elektrika, šljašteći sjaj i osvetljenje. MIslim da to umanjuje ozbiljnost modela i snižava njegovu vrednost.

Moj konzervativni duh se protivi tome jer svetleći svetleći modeli me podsećaju na jeftine italijanske plastične gondole osvetljene desetinama raznobojnih lampica kojih se sećam iz detinjstva a koje su u to vreme bile popularne i kupovale se na Ponte Rosa pijaci u Trstu.

Sa druge strane ako se veoma dobro uradi to osveljenje diodama, ako se diodama smanji struja pa ne šljašte mnogo, ako se maskiraju tako da se sam izvor svetla gotovo i ne vidi ili je smešten u nekakvim lampionima, ako se kablovi ne vide, onda to može da doprinese boljem izražaju i vidljivosti unutrašnjih detalja modela i da sam model učini veoma atraktivnim.

Po ovom pitanju, važi stara Latinska poslovica - "De gustibus et coloribus non disputandum est" odnosno- o ukusima i bojama ne treba raspravljati.

offline
  • Zeljko
  • Pridružio: 27 Okt 2013
  • Poruke: 3
  • Gde živiš: Kragujevac

Kapetan Badza ::Napisano: 05 Nov 2013 15:10

Dopuna: 05 Nov 2013 15:13

sto se tice ovih otvora BEZ poklopaca, deagostini ih salje, ali pri izradi onog presjeka, od 100 do 120 broja, iako ih NE salje pri izradi modela. znaci dolazi se do toga da presjek ovog broda ne odgovara cijelom modelu koji sada radimo, a ISTA FiRMA nam salje i jedno i drugo. onda sam slao mejl deagostiniju, s pitanjem da li ce kod nas izlaziti i tih zadnjih 20 brojeva,(s nadom da cu te otvore bez poklopca dobiti tada, i staviti ih na cijeli model, makar kupio 4 i vise primjeraka istog broja),i rekli su mi pogodite sta? ''nemamo tu informaciju'' Smile .......pozdrav.


Poprecni presek je u dosta vecoj razmeri. Mislim da je 1/20 (ispravite me ako gresim), tako da ti to svakako nije resenje. Ja cu licno da stavljam otvore sa poklopcima, a onaj poprecni presek uopste ne planiram da radim.

offline
  • Pridružio: 29 Maj 2013
  • Poruke: 0

Napisano: 06 Nov 2013 18:48

zoci hvala,inace sam htio da pitam u kojoj je razmjeri presjek,zbog velicine tih otvora, ali si me pretekao.
solajicu hvala puno, detaljno objasnjenje, nema sta, podsjetio si me na gimnazijske dane i te nekad dosadne casove fizike, koji me sad itekako zanimaju:)
evo postavicu dvije slike koje sam sam nacrtao nekako na kompjuteru. napisacu sta koja boja znaci, a solajicu ti mi reci da li sam dobro razumio sta si pisao..

braon linije oznacavaju donju povrsinu neke palube, na koju kacim elektriku kako bih osvijetlio dodnju palubu jel. crna duga linija je crna zica ili katoda, a crvena linija naravno crvena zica ili anoda. njih cu, na tacno odredjenim mjestima gdje zelim staviti diode, ogoliti klijestima, razmaknuti do centimetar i povezati diode, tako sto cu, crnu zicu, katodu, odnosno minus zicu, spojiti sa crnom,( na mjesto gdje je ogoljena,i to lemilicom), a anodu, plus, crvenu zicu koja izlazi iz diode, lemilicom spojiti za crvenu. plavi kvadratici predstavljaju otpornike, na mjestima kako sam ja razumio tebe da treba da se postave, a zuti krugovi predstavljaju diode koje svijetle(ili ne svijetle?Smile ). evo slike, znaci govorim o metodi za koju si rekao da smatras da je najbolja:




a evo i jos jedan nacin, za koji se takodje nadam da sam ga razumio,a koji me privlaci zato sto mislim da bi se zice mogle vrlo uspjesno zamaskirati, gredama i dodatnim platicama, ako je ovo uopste ispravno sto sam nacrtao....boje imaju isto znacenje kao i gore....





Dopuna: 06 Nov 2013 18:54

ako sam prethodno navedeno dobro razumio, ono sto mi je jos ostalo blago nerazjasnjeno je napajanje. Prvo,kad je baterija 9V u pitanju, ona ima ona dva kraja, plus i minus, koliko se sjecam, to su one malo vece baterije. onda bih ove zice sto izlaze spojio tako da crvenu prespojim na plus a crnu na minus od baterije? i cime bih to spajao, takodje lemilicom,ili samo zavezao? ili nesto trece?

Drugo,kad je ispravljac u pitanju, tu takodje zelim malo detaljnije objasnjenje,ostalo mi je malo nejasno..uzgred, ja sam mislio da se to zove punjac, samo punjac, i nista drugo osim punjac:)

e hvala ti galilej na ovo duduk, fino si me castio, nema sta, dabogda ti bora drljaca sjekirom maketu razvalio!Smile Razz

offline
  • Pridružio: 11 Okt 2013
  • Poruke: 0

Smile ... izvini Badzo ... ali morao sam bilo je jace od mene ... a i slatko sam se nasmejao Smile
nema veze, ... sve se svodi na to da si uglavnom ukapirao o cemu se radi i nemoj mnogo da lomis glavu sa brojkama i vrednostima otpornika koje ces da stavis, ... kada odes u prodavnicu objasni onom bubuljicavom klincu (koji tu radi) sta ti je i za sta potrebno i on ce ti sve lepo dati i preporuciti sta je najbolje, ...


offline
  • IT manager
  • Pridružio: 13 Mar 2013
  • Poruke: 1
  • Gde živiš: Beograd

Kapetane, odlično si razumeo i obe sheme su ti dobro nacrtane. Naravno, slažem se sa tobom da je druga shema odnosno način povezivanja možda i bolji jer se lako mogu žice zamaskirati duž palubnih greda, međutim obe skice su ispravne i dobro nacrtane, pa ostaje da odlučiš za varijantu koja ti je lakša za izvođenje.

Što se tiče baterije 9V, u skoro svakoj radnji koja prodaje materijal za elektroniiku - diode otprnike itd. mogu da se nađu konektori za 9V baterije i oni izgledaju ovako







Ispravljač... punjač.... pa ovako... maltene na svakoj pijaci na tezgama možeš da nađeš takozvane univerzalne ispravljače... - izgledaju kao na slikama koje sam postavio, i imaju jednostruki konektor kao na slici ali mogu i da imaju kombinovani konektor za više vrsta priključaka. Takvi ispravljači imaju samo transformator , 4 diode koje usmeravaju napon , otpornik, možda neku LED i kabl sa konektorom. Mogu da budu za fiksni napon - 5, 6 9, 12, 15V itd ili mogu čak da imaju klizni preklopnik pa biraš napon. Obično su male struje- od 200mA pa do 1000mA.

Punjači - izgledaju skoro identično spolja ali - koriste se uglavnom uz telefone, najčešće su stabilisani fiksni naponi od 5V i struje obično do 1000MA i malo su složeniji i bolje napravljeni unutra sa nekom elektronikom.

MOžeš i jedno i drugo da koristiš. Jedino što je potrebno da znaš jeste koji je napon ispravljača , odnosno - punjača da bi u odnosu na to mogao da odabereš prave otpornike.

Ako koristiš ispravljač - ili punjač onda treba smisliti gde na dnu broda i kako napraviti ili montirati priključak da bi napon iz punjača/ ispravljača uveo u unutrašnjost broda i spojio sa crveno- crnom žicom koju si nacrtao. Tu je možda i najveći trik. Na prethodnom postu pored ispravljača vidi se mala crna utičnica sa maticom. Ona može da se kupi u dimenziji koja odgovara konektoru ispravljača i može da se montira negde na trupu broda. Naravno crvena i crna žica se zaleme na ušice tog konektora pre montaže i onda se jednostavno montira na predviđen otvor i kasnije- utakne konektor ispravljača.

Ovo rešenje mi je malo ružno za drveni model. Ja bih lično to uradio drugačije. uradio bih postolje broda malo izdignute baze, ili bih sa donje strane baze postolja ukopao kanal za žice koje vode do konektora koji je na samom postolju broda. Na svakom od vertikalnih nosača bih duž kontaktne ivice sa trupom broda zalepio i zakucao usku metalnu traku za koje su zalemljene žice do konektora na postolju. Na samom trupu broda bih diskretno zalepio i zakucao slične trakice - bakarne ili druge koje bih postavio na takvo mesto da kad se brod spusti na postolje - imaju dobar i siguran kontakt sa trakama na postolju. Te trakice limene na trupu bih takođe bih zalemljenim žicama povezao sa instalacijm osvetljenja.

Kad se digne brod iz postolja - ili samo malo pomeri napred ili nazad, trup gubi strujni kontakt sa postoljem i gasiš diode. Kada postaviš tačno na mesto, diode dobiju napon i svetle. Pri tome nema ružnog plastičnog konektora na brodu i skoro da se ništa ne vidi.

offline
  • Pridružio: 11 Okt 2013
  • Poruke: 0

evo slika palube za Pru-a ... nisam bas vican sa ovom fotoaparatom i tek sam danas posle ove fotke ovarbao nosece stubove
a i vidi se lepo dioda sa otpornikom i kablovima na koji nacin sam je postavio za Badzu

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 797 korisnika na forumu :: 24 registrovanih, 4 sakrivenih i 769 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: _Sale, A.R.Chafee.Jr., Ben Roj, djboj, Frunze, hooraay, Ilija Cvorovic, jackreacher011011, kokan0905, Kubovac, libellule_dk, mercedesamg, mrav pesadinac, nikoladim, nuke92, Panonsky, pein, raptorsi, rodoljub, stegonosa, vathra, VJ, wolverined4, |_MeD_|