Oduvek ste hteli da znate, a niste imali koga da pitate

600

Oduvek ste hteli da znate, a niste imali koga da pitate

offline
  • Pridružio: 12 Feb 2007
  • Poruke: 8633

Malo mi je nejasno ovo oko gama zračenja što pominjete jer je alfa zračenje minimalnog prodora i štiti te i deblja odeća, od gama zračenja te štiti tek debeo sloj olova.

Naravno bitna je i razdaljina od izvora radijacije.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 27 Avg 2011
  • Poruke: 2981
  • Gde živiš: treći kamen od sunca

Ако се не варам, научници за ово кажу да је најнасилнији догађај у универзуму-експлозија гама зрака..
http://en.wikipedia.org/wiki/Gamma-ray_burst

offline
  • vrabac 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 30 Dec 2010
  • Poruke: 4963

Комшија, одговор ти је у природи честица које носе та зрачења.
Алфа је гигант има 4 тешке честице (хадрона) 2 протона и 2 неутрона. Она удари у све што налети, нема шансе да промаши, али зато и прави највећу штету.

Бета је у принципу електрон, лака честица (лептон) дакле много много лакша и мања честица.

Гама је фотонска честица, нема масу мировања, практично честица која је таласне природе, дакле може просто да пролеће кроз значајан део кристалних рештики материјала, она је блиска ИКС зрацима односно честицам ИКС зрака који служе за познати рентген апарат, пролазе дубоко...
Међутим јако брзо губе снагу у било којој препреци а и гледајући као честицу носе убедљиво најмање снаге али зато иду као лавина.

Има додуше и случајева да се соло протон или неутрон јаве као носиоци, много гадни ликови нарочито изведбе са неутронским зрачењем које су биле популарне за неке тактичке бојеве главе у прошлом веку...

offline
  • Pridružio: 26 Avg 2010
  • Poruke: 131
  • Gde živiš: Hypnos Control Room, Tokyo Metropolitan Government Building

^ Pobrkao malo alfa i gama zrake. Alfa zraci su ti koji brzo gube snagu i ne čine veliku štetu dok gama zračenje jedino olovo i voda može da zaustavi ili oslabi dovoljno da ne bude opasno za život. Gama nije fotonska čestica, gama zračenje čine fotoni (iliti EM talasi) čija je frekvencija u gama spektru.

Wisdomseeker ti je postavio crteže koji vjerno dočaravaju šta se u stvari dešava.

offline
  • vrabac 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 30 Dec 2010
  • Poruke: 4963

Гама као и обичан фотон видљиве светлости нема масу мировања АЛИ ИМА МЕРЉИВ притисак на рецимо тло и потпуно је иста честица као и било која друга широм спектра само што оно у видљивој светлости зовемо фотони а све су исте само се разликује њихов енергетски потенцијал услед различите фреквенције осциловања.
Ако би човек био једна ћелија разлика између удара Гама честице и Алфа честице би била као разлика иземеђу тога да те удари врло брзо ЗРНО ПЕСКА (Гама) и врло брзе 4 ФУТБАЛСКЕ ЛОПТЕ (алфа честица) истовремено.
Алфа честица је практично комплетно мало језгро атома само без електорна односно омотача и има много већу енергију него малена гама.
Услед своје структуре алфа је огромна и не може да продире дубоко јер одмах удари у атоме препреке и развали и атоме и себе и преда одмах огормну енергију. Због тога је и малодометна, али не дај боже да заврши у живом ткиву.
Иста градација величина, брзина, снага. продорност само у супротном смеру иде од највеће Алфе преко слободних неутрона или протона затим слободних електорна све до гаме а на крају су неутирини који су толико малени да просвирају парактично планету Земљу а да не ударе ни ушта.
Гама је толико малене енергије и светлосних особина (нема масу мировања), да се може фокусирати у узак сноп и њиме контролиснао гађати канцер односно малигно ткиво уређајем на онкологији који се зове гама-бомба.
Чак и он после превелике употребе на кожи почне да прави радиационе опекотине.
Сноп неутрона је тако снажан и уништавјаући да нико не сме да га примени за ту сврху а камоли алфа честице које су још практично 4 пута веће.

Проблем је са гама честицама што се оне често јављају као нуспојаве у распадању радиокативних елемената који су и основни носиоци нуклеарного загађења било услед бомбе било услед кинеског синдрома или нечег мањег.
У основи фисије и фузије као појавних облика јаке нуклеарне силе су у ствари такозване мезонске интеракције (Ка, Пи и осталих...), код слабе нуклеарне силе са којом ми углавном имамо посла када је реч о нукеларним падавинама такође се ради о мезонским интеракцијама само друге групе мезона (Цет, Дублве...).
Како било, полседица тих интеракција ће често бити управо гама зраци.
АЛИ ТО НИСУ ОНИ ИЗ ГАМА ЛАВИНЕ који потичу из К и ПИ мезонских догађаја, то су они који долазе из слабе нуклеране силе која управља распадањем нестабилних атома односно Цет и Дублве мезонских догађаја.
Дакле ако живо ткиво буде прекривено финим прахом таквих нестабилних атома односно нукеларним падавинама онда ће сваки могући атом у том праху на кожи да лансира мање или више она БРЗА ЗРНА ПЕСКА а како је то ВРЛО ВЕЛИКИ БРОЈ АТОМА У ТОМ ПРАХУ то више неће бити безопасно НАПРОТИВ биће смртоносно као пескарење.
Што је још горе тај прах ће у ствари, у мањој мери, лансирати и неутроне и електороне па понекад и алфе и у ку...
Зато када прах падне по рецимо возилу ЗАИСТА ЋЕ ГАМА БИТИ ОПАСНИЈА, јер ће један део прошишати кроз каросерију док ће теже честице тући површину метала каросерије. Има метала којису били у дужем времену изложени таквом дејству алфа, неутрона и бета и брате мили полако га разара као нека врста корозије и наравно чини надаље радиокативним. гама мешутим као кур.а прошиша кроз танак оклоп и удари у живо ткиво.

Ако неко није разумео појаснићу.

offline
  • alchemy
  • Pridružio: 06 Jul 2009
  • Poruke: 4876
  • Gde živiš: Novi Sad

Сад се разумемо. Само мала допуна, алфа честица је у ствари језгро хелијума He (2+ наелектрисање) и има изузетно велику јонизујућу моћ јер тежи да "узме" електроне од атома са којима дође у интеракцију о од њих прави јоне

offline
  • vrabac 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 30 Dec 2010
  • Poruke: 4963

Ahhh ozbiljna greška, neutorni kao neutralno naelektrisani prodiru duboko kao i Game a bete i i alfe udaraju uglavnom u površinu. Srećom neutrona uglavnm nema u normalnoj radIAKTIVNOSTI osim u specijalizovanim glavama.

Medicinska razlika:
ZA ISTU ENERGIJU KOJU JE ČOVEK PRIMIO :
AKO JE PRIMLJEN 1 GREJ U GaMAMA I BETAMA TO JE 1 SIVERT
AKO JE PIRMLJEN 1 GREJ U ALFAMA I NEUTRONIMA MOŽE DA DOSEGNE DO 20 SIVERTA.

offline
  • Zastitar planete Zemlje i majke Prirode
  • Pridružio: 24 Jul 2012
  • Poruke: 3870

Sad tek svratio da pogledam... Kako smo ucili iz fizicke hemije, bilo pre deset godina al secam se jos po nesto apfa i beta zraci su male prodornorni ali su istog ucinka ako dopru do tela kao i gama. Tada su nam navodili ovaj primer da alfa zracenje moze biti zaustavljeno listom papira, beta najobicnijim zidom a gama ni debeli sloj olova tesko da ce da spreci. Gama je zato najopasnija bas zbog te velike prodornosti.

http://en.wikipedia.org/wiki/Fallout_shelter

offline
  • Pridružio: 19 Feb 2006
  • Poruke: 11156
  • Gde živiš: Banja Luka

@....

Da sumiramo Smile

Alfa zraci su vrsta radioaktivnih zraka koje cine alfa cestice sastava 2 protona i 2 neutrona, a identicne su jezgru atoma helijuma. Emituju se pri alfa raspadu, tj. dezintegraciji radioakrivnih atomskih jezgara.
Osnovni emiteri alfa zraka u radioaktivnim padavinama, nakon nuklearne eksplozije, su nefisionirani ostaci nuklearnih eksploziva (urana, ili plutonijuma).
Alfa zraci su malog energetskog nivoa, a samim tim kratkog dometa, ali imaju veoma visoku jonizirajucu sposobnost. Iz ovih razloga su veoma opasni ako se emiteri alfa zraka unesu u organizam (disanjem, hranom i sl.).
Pri spoljnom ozracenju su prakticno bezopasni jer ih zadrzava odeca, pa i koza.

Beta zraci su vrsta radioaktivnih zraka koji nastaju pri radioaktivnom preobrazaju jezgara atoma....tzv. beta raspad radioaktivnih izotopa. Sastoje se od beta cestica (elektrona i pozitrona) i mogu biti pozitivno, ili negativno naelektrisane. Beta cestice jonizuju gasovite medije, izazivaju liminiscenciju, deluju na fotomaterijale.....
Domet u vazduhu i gasovima je relativno kratak (nekoliko metara), a u cvrstoj materiji nekoliko milimetara.
Redovno se nalaze u radioaktivnim padavinama nakon nuklearne eksplozije i redovno ih prati gama zracenje.

Gama zraci su u kategotiji elektromagnetnih zraka sa visokim energetskim potencijalom. Emituju ih jezgra atoma pri prirodnim, ili vestackim radioaktivnim raspadima. Gama zracenje se uvek javlja kao "zakocno", a emituje se u obliku paketa (lavina) energije (gama kvanti, tj. fotoni).
Energija gama-fotona doseze i 5 MeV.
Pri prolasku kroz prepreku (materiju), gama zraci energiju gube po eksponencijalnom zakonu.
U bioloskom tkivu svoju energiju predaju na taj nacin da sekundarnim elektronima stvaraju kineticku energiju i na taj nacin jonizuju molekule tkiva. Te promene na molekulama tkiva narusavaju bioloske procese u celijama i zavisno od primljene doze gama zraka, trazvija se radijacijska bolest.
O ovoj bolesti sam pisao u nekoj od tema....ne secam se kojoj.

Gama zraci se emituju u prvih nekoliko sekundi nakon nuklearne eksplozije, a za fisiona oruzja manja od 1kt, uz neutrone, predstavljaju osnovni unistavajuci faktor.

offline
  • gloyer  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 23 Feb 2007
  • Poruke: 3787
  • Gde živiš: Banat

Вероватно мислиш на слободне радикале. (у тачци о гама зрацима)
Да поставимо и тај линк: , неће да бидне вишак:
http://sr.wikipedia.org/sr/%D0%A1%D0%BB%D0%BE%D0%B.....0%BB%D0%B8

"Radikali (slobodni radikali) su atomi, molekuli, ili joni sa nesparenim elektronima u spoljašnjoj ljuski.[1][2][3] Slobodni radikali mogu da budu pozitivni, negativni, ili bez naelektrisanja. Nespareni elektroni daju radikalima hemijsku reaktivnost. Smatra se da slobodni radikali u telu jedan od uzroka degenerativnih bolesti, starenja i kancera."

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1085 korisnika na forumu :: 43 registrovanih, 8 sakrivenih i 1034 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., Apok, DonRumataEstorski, draganl, Duh sa sekirom, Fabius, FileFinder, Frunze, goxin, Istman, kinez88, Kubovac, kybonacci, Luka Blažević, mackenzie, mean_machine, menges, milos.cbr, mkukoleca, nemkea71, novator, Papadubi, Parker, pavlo, procesor, raptorsi, robert1979, ruma, S2M, sevenino, Sirius, skankhunt42, slonic_tonic, sombrero, Srle993, stankolich, Steeeefan, suton, vlada035, YU-UKI, zdrebac, zillbg, Zoca