Oduvek ste hteli da znate, a niste imali koga da pitate

905

Oduvek ste hteli da znate, a niste imali koga da pitate

offline
  • Pridružio: 06 Nov 2010
  • Poruke: 11628
  • Gde živiš: Vranje

Vojo ja sam kao vezista bio na više od pedeset gadjanja, ali nikad se nije desilo da dodje do kidanja kabla i gubitka upravljivosti. A uvek smo gadjali raketama koje su bile pri kraju sa rokom čuvanja...

Rekao bih da je u pitanju i pregled raketa. Imali smo više nego pedatnog vodnika koji je radio na održavanju i pregledu raketa. I on i komandir trenažera su obuku završili u Rusiji, možda zato.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • voja64  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 10 Okt 2012
  • Poruke: 26254

Kod nas je to radio ako ne grešim tvoj klasić artiljerac koi je dužio takođe i trenažer Vukosavljević Dragoljub.
Iz tehničke službe je taj posao radio mlađi kolega od mene jednu klasu sa smera raketno naoružanje iz Zagrebačke TSVŠ KoV. i oni su imali klase sa našima su se poklapale..
Vuk je radio pre Zrenjanina u Zadru a gde je prošao obuku na trenažeru nebih znao.Znam da je on radio na obuci operatera od prvih POLO na BRDM pa do ovih modernijih na BOV i na kraju je kod nas u bataljonu taj posao radio sa operaterima na BVPu...
Kasnije sam ja od njega zadužio trenažer kada se on razboleo i dugovao sam ga nekoliko godina..
Dok je obuku operatera nastavio kolega iz Tehničke službe dok se nisu vremenom obučili ugovorci...



offline
  • Pridružio: 23 Avg 2014
  • Poruke: 183

MarKhan ::Па како се онда возило или хеликоптер решава жице?
Helikopter nikada nije imao problema sa "žicom" jednostavno kada slete (ili na poligonu ili na aerodrom - helidrom) mehaničar letač skida "gaće" sa lansera.
Zapravo pošto uglavnom sleću sa po nekom maljutkom na lanseru, sleću na poziciju za naoružavanje/razoružavanje helikoptera, gde se ista vrši po propisima uz primenu bezbednostnih mera (dešavalo se da na postavljanju kod provere maljutka sleti sa lansera).

offline
  • duxhm  Male
  • Legendarni građanin
  • vojnik
  • Pridružio: 12 Maj 2010
  • Poruke: 2926

@cetka
Hoces da kazes da helikopter do sletanja vuce mikrokabal za sobom? Nisam razumeo, kako to raketa sleti sa lansera? Ne zabravi pa sklizne?

offline
  • _boci_ 
  • Novi MyCity građanin
  • Pridružio: 02 Sep 2015
  • Poruke: 3

Interesuje me da li negde postoji baza podataka o ukradenim vrednostima od stranje Crvene armije nakon oslobodjenja, u ovom slucaju sablje, koju je moj pradeda dobio nakon vojne akademije?Znam da su sanse male,ali nada umire poslednja. Smile

offline
  • Pridružio: 06 Nov 2010
  • Poruke: 11628
  • Gde živiš: Vranje

A u kojoj je vojsci bio deda? Jer, može da se radi i o ratnom plenu... a on ne podleže vraćanju

offline
  • pein 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 09 Jan 2012
  • Poruke: 39718

Šta od vođeni i nevođeni bombi koristi RV&PVO VS a takođe šta od vođeni i nevođeni raketa poseduje RV&PVO VS???

offline
  • _boci_ 
  • Novi MyCity građanin
  • Pridružio: 02 Sep 2015
  • Poruke: 3

Koliko znam, na pocetku rata je pao u zarobljenistvo, prvo je bio zatvoren negde u Srbiji da bi kasnije bio prebacen u Nemacku, gde je i docekao kraj rata, ali nije mogao da se vrati jer je proglasen za narodnog neprijatelja.

offline
  • Pridružio: 06 Feb 2010
  • Poruke: 2387

Зар немци нису покупи све сабље приликом окупације ?

offline
  • Sad radim sve ono što pre nisam stizao.
  • Pridružio: 17 Maj 2006
  • Poruke: 27363
  • Gde živiš: I ja se pitam...

_boci_ ::Koliko znam, na pocetku rata je pao u zarobljenistvo, prvo je bio zatvoren negde u Srbiji da bi kasnije bio prebacen u Nemacku, gde je i docekao kraj rata, ali nije mogao da se vrati jer je proglasen za narodnog neprijatelja.

Ратни плен као хладно оружје. Е, кад су после Немци изгубили , онда се круг окренуо па су од њих пленили. Коме је шта после запало, мало је дужа прича (Бугарима и нама, између осталог, и чувени СТГ 44). Ко је био ближи пленидби тај је боље прошао. Американци су пленили мозгове, као и Руси. То им се највише исплатило. Боље него сабље...Wink

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 872 korisnika na forumu :: 98 registrovanih, 8 sakrivenih i 766 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 16981 - dana 24 Jun 2026 07:46

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 33 bren, 6.5lapua, airsuba, alternator, AMX72, Andrija357, Asteker, Bgorando, BlekMen, Bosnjo, BOXRR, CCCP, darkojbn, Demi87, DENIRO, desmeki, Despot1, djboj, DonRumataEstorski, Dorcolac, Dragon Order, dule10savic, dulleo, dusanobr, Džekson, ekser222, expanse, Ezbuck, Flanker-G, goran.vvv, Great White, Grebostrek, Istman, Ivan Campo, ivan1973, Jager715510, jarovitt, Jeremiah, Johny Sack, JOntra, K a s p e r, kikisp, kljift, Kole1975, komenski, Lance Guest, LeGrandCharles, LostInSpaceandTime, luka35, M1los, MarijaC84, Marko Marković, Md84, Medojed, mercedesamg, MILO-VAN, MilosKop, miso2709, Mićko, Moldovan, Nemanja.M, nenad81, Ns1975, nuke92, Oklopnjak, orfanel, Petar25, pobeda, Resnica, RJ, rovac, S94, saki80, Shinobi, skvara, sovanova95, Srky Boy, srđan, Stefan M, stefan95, stegonosa, SympathyForTheDevil, Tastatura ratnik, Tihi86, tomo2, Tvrtko I, vaci, Vatreni Zmaj, VJ, vjetar, Vlad000, Vlada78, vladaa012, vpetrovic, vrgudinac, vuk77, vuksa72, Zorge