Ruske vazduhoplovne snage

64

Ruske vazduhoplovne snage

offline
  • Pridružio: 17 Maj 2007
  • Poruke: 13939

180+ najmlađih F-15E će dobiti AESA i verovatno MLU.

Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Toni  Male
  • SuperModerator
  • Pridružio: 18 Jun 2008
  • Poruke: 30121

Sto se tice F-16 pogledaj prvo stariji link pa noviji http://www.mycity-military.com/Avijacija-i-PVO/Gen.....ml#1097261
Vidis da F-35 "malo" kasni pa vade dusu iz svojih umirucih F-16 Smile To ako Lokid testiranja pokazu da se moze izvuci jos iz najboljih.

Evo ovde :

TOP GUN ::Lokid ce testirati jedan F-16 Block 50 u periodu od 3 godine kako bi utvrdio koliko ta platforma jos moze da ima resursa. USAF planira moguce produzenje resursa na 300+ F-16 i do 50% sto bi onda bilo ukupno 12 000 sati. Prvo treba utvrditi koliko resursa je preostalo postojecim ~1130 F-16 koji su u sluzbi. Pored strukturalnog unapredjenja u planu je i modernizacija(o tome je pisano na prethodnoj strani).

Arrow http://www.flightglobal.com/articles/2010/12/08/35.....-usaf.html

TOP GUN ::Rytheon i Northrop kao dva konkurenta zele da pokrenu kampanju zamene radara na postojecim F-16 sa AESA radarima.

Northrop nudi Scaleable Agile Beam Radar (SABR), koji je derivat APG-80 sa F-16 Block 60 i APG-81 sa F-35.

Rytheon nudi Raytheon Advanced Combat Radar (RACR), koji deli 90 % komponenti sa APG-79 koji ce biti ugradjivan u F-18 SH.

Arrow http://www.flightglobal.com/articles/2010/12/02/35.....-aesa.html

I ovo nije samo za USAF nego za sve...


TOP GUN ::

Prvo se podsetiti Arrow http://www.mycity-military.com/Avijacija-i-PVO/Gen.....ml#1007332

USAF requests information on F-16 AESA upgrade

Citat:The Aeronautical Systems Center (ASC) published a six-page request for information in late June, asking suppliers for information about options for upgrading between 300 and 600 later-model F-16s from 2017.

The air force excluded foreign suppliers because of security concerns, in a move which is likely to limit its options to the Northrop Grumman scaleable agile beam radar and Raytheon advanced combat radar (RACR).


Citat:The actual number is likely be driven by two factors, he said. First, the air force has to determine how many F-16s will survive beyond 2017. Earlier this year, the service commissioned Lockheed to launch a lifecycle fatigue test on an F-16.

Initial results will not be available for two more years, and only then will the USAF understand how many airframes are capable of enduring, and for how long.

The other issue that will drive the numbers of AESA retrofit orders is budget-related.

"There are still big questions about funding," Hvizd said. "I can't speculate, but we're all a little nervous."



Arrow http://www.flightglobal.com/articles/2011/07/07/35.....grade.html

Takodje Rytheon reklamira svoj AESA za F-16 kod Grka i Koreanaca.

offline
  • Pridružio: 23 Dec 2006
  • Poruke: 12559

Khm zbog kresanja 350milijardi dolara u narednih 10godina cisto sumljam da ce problem finasiranja biti resen cak i da mogu izvuci jos 50% iz najmladjih F-16.

offline
  • Pridružio: 09 Jun 2011
  • Poruke: 412
  • Gde živiš: blizu aerodroma

Leonardo ::
Bez obzira što je Rusija najveća zemlja njihova populacija jednaka je zbiru populacije Francuske i Nemacke, pri čemu je njihov zajednički GDP nekoliko puta veći. Sva vazduhoplovstva se smanjuju. To će dočekati NAVY i ARMY pre ili kasnije. Britanija neće imati više od 120 EF-2000 na raspolaganju u bilo kom trenutku.


To sto Rusa ima svega 142 miliona i opada je jedan od glavnih problema Rusije. U vojnopolitickom pogledu ona je sama, gotovo bez saveznika tako da bi ona morala zbog sopstvene sigurnosti da se poredi sa Amerikom ili bar sa EU u celini. Znam da je nemoguce da sa 10 puta manjim budzetom i duplo manje stanovnika da imas isti broj ekvivalentnih aviona, sto zbog novca sto zbog drugih resursa, a to je upravo sustina onog sto piskaram ovde. Sta vredi Rusiji sto ima 4 puta vise aviona od Engleske, kad ce nju napasti ceo NATO pakt, naravno onda kad bude PRO toliko razvijena da moze da obezbedi da se izbegne ''nepodnosljiva steta'' nuklearnog kontraudara.
Leonardo ::
Rusi su najavili smanjenje broja borbenih aviona na oko 800. Postoji program modernizacije postojećih aviona, a koji će služiti do 2025. To su Su-24/25/27 i MiG-29/31. Uglavno se radi o cifri od oko 100+ svakog tipa aviona. Su-34/35, T-50 i MiG-29K/35 se uvode u službu paralelno sa procesom modernizacije. Iz godine u godinu povećavaće se broj novih aviona naspravm starih/modernizovanih.


Zbog prethodno navedenog Rusija je trebala naruciti bar 200 Su-35 i to da bude gotovo do 2013. Delimicno to kazem iz razloga sto sam zaljubljen u taj avion. Ne verujem da su finansije problem, jer bi to kostalo 10 milijardi, a na odbranu rublje su te godine sprzili 200 milijardi dolara. Verovatno je problem bio tehnoloski, da li u radaru, motoru, integraciji sistema, ili pak mozda Rusi znaju ono sto ja (a ni ti) ne znamo, tu mislim na borbenu inferiornost Su-35 u odnosu na Reptora, ono sto je Zelin nedavno pricao.
Leonardo ::
Da li ti treba pojasniti razvoj i filozofiju iz koje su proizašli MiG-29 i Su-27. Ima kvalitetnih dokumentaraca koji su više nego dovoljni. Danas MiG-35 i Su-35S kao višenamenski avioni jesu konkurenti, ali nekada je postojala jasna podela uloga.

Gledao sam neke od tih dokumentaraca, znam da je MiG-29 trebao da izgleda kao F-15, samo umanjen, ali je posle Suhojevog predloga projekat izmenjen, tako da je ispao umanjeni Su-27. MiG-35 i Su-35 su naslednici ovih aviona, respektivno, i kao takvi zadrzali su manje vise ulogu starije brace.

offline
  • Pridružio: 23 Dec 2006
  • Poruke: 12559

Mislim da je glavni krivac za usporeni razvoj Su-35 drugi suhojev projekat PAK-FA.

offline
  • Pridružio: 09 Jun 2011
  • Poruke: 412
  • Gde živiš: blizu aerodroma

mean_machine ::Simonov ::
Samo da je srece, ruska avioindustrija bi pre svega radila za sopstveno vazduhoplovstvo. Za 20 godina narucila je svega 48 lovackih avion(Su-35) i za njih ce im trebati 6 godina da ih proizvedu.


Suhoj je za tih dvadeset godina prodao stotine Su-27/30. Dakle znaju kako da masovno stancuju avione, i to avione koji su dvomotorci velikih dimenzija. Sada Rusija pare ima i sada ce biti znatno vise posla za domace trziste. Mozemo govoriti o renesansi ruskog RV barem sto se tice lovacke avijacije.

Simonov ::
Za to vreme ce Ameri proizvesti stotine JSF, a i ove stare ce osavremeniti, citam planiraju da opreme sve F-16ice sa novim AESA radarom..


Ma gde si procitao da ce USAF ugraditi AESA u sve F-16. Cini mi se da se tako nesto pominje samo F-15E lovce, posto imaju jos solidno sati leta do ispunjenja resursa.

Nemoj zaboraviti da su Rusi poceli da proizvode Su-27 kada su za USAF stizali poslednji F-15C i F-15D.

Prakticno vise od pola F-15 je starije od ruskih Su-27. Jos kada uzmes u obzir mali nalet kod Rusa i to da Ameri svoje letelice nisu stedeli jasno je da je flota Su-27 u znatno boljem stanju.

Sto se tice flote F-16 pa tek one su odradile svoje. Njih bas nisu stedeli. Ipak je to bio radni konj USAF. Cisto sumljam da se bilo kakva ozbiljna modernizacija uopste planira za F-16.


LINK gde pise o ugradnji AESA na F-16

offline
  • lacko  Male
  • Elitni građanin
  • doktor medicine
  • Pridružio: 10 Sep 2009
  • Poruke: 1534
  • Gde živiš: nis

Zasto uporedjujes su35 i f22...kao prvo ne pripadaju istoj generaciji,kao drugo ovaj drugi vec neko vreme ne leti..inace ima tu su35 aduta i ako je inferioran kao celina...

offline
  • Pridružio: 09 Jun 2011
  • Poruke: 412
  • Gde živiš: blizu aerodroma

lacko ::Zasto uporedjujes su35 i f22...kao prvo ne pripadaju istoj generaciji,kao drugo ovaj drugi vec neko vreme ne leti..inace ima tu su35 aduta i ako je inferioran kao celina...

Uporedjujem ih zato sto Rusi trenutno nemaju bolje, a ne verujem da ce u kratkom vremenu sustici tehnoloski zaostatak. Nije dovoljno deklarisati da je avion pete generacije, on mora daispunjava izvesne uslove, prvenstveno stelt karakteristike.

Nisam u toku, zbog cega F-22 ne leti?

offline
  • Pridružio: 23 Okt 2010
  • Poruke: 1274

jazbar ::
A koji zapadni nemože satima visiti u zraku? Može to i F-16 i Tornado i EF2000, to dokazuju kampanje u Libiji u kojima traju operacije i preko 8 časova. A mogli bi i Su-30, Su-35 da imaju kvalitetu zapadnih motora. Wink

Vidim nije me niko još dematovao glede moje tvrdnje o boljoj zapadnoj avionici i oružanim sustavima. A kako i bi kad su to i neki komentatori koji mi sad replikuju sa nekim opravdanjima kako je kriva stara i spora ruska tehologija proizvodnje..., sami to direktno ili indirektno već tvrdili u njihovim postovima. Nema tu mesta rusofilstvu i mitovima samo činjenicama.


With three refuellings Su-34 is capable to overcome a distance 14000 km, that is commensurable with distance of airplanes of strategic aircraft. The onboard electronics engineering ensuring crew with a full information about parameters of flight and enclosing space, condition of onboard systems and power plant, purposes in an air on ground, on a surface of water and under water, about means of radar-tracking detection and REF of the opponent, about AD and degree of threat, created by them concerns to one from the important features of a new airplane

Ovaj podatak je toliko drastican u odnosu na ovo sto zapadni lovci rade u libiji, da je to prosto smesno!

SU-34 je oborio gomilu rekorda sto se tice doleta, duzine trajanja leta i dizanja pozamasne kolicine ubojnog tereta na velike visine.

Kada govorimo o akciji u libiji moramo da uzmemo u obzir obavezno koristenje dopunskih rezervoara, koje doprinosi znatnom povecanju otpora vazduha, sto sa svoje strane prouzrokuje jos vecu potrosnju goriva, tako da na primer Rafal nosi pored dva osnovna, jos jedan dodatni rezervoar koji sluzi samo da bi kompenzovao povecanje potrosnje izazvano nosenjem ova druga dva.
Zbog svega toga dolazi do smanjenja max krstarece brzine , povecanja RCS i smanjenja broja podtrupnih tacaka za kacenje projektila.
Ucestalost dopunjavanja goriva u vazduhu i neophodna blizina avio-cisterni oblasti borbenog dejstva , dodatno usloznjavaju situaciju i celu "flotu" cini znatno podloznijom i izlozenijom napadima protivnika.

SU-34 sa svoje strane ne mora da nosi dopunske rezervoare (cije smo mane izneli), ne mora toliko cesto da se dopunjuje, piloti imaju nevidjen konfor za duge misije , a tandem jedan pored drugog je najefikasniji za koordinaciju i napade na zemaljske ciljeve.
Kolicina ubojnih sredstava od 12 tona u varijanti kada se ne ide na max kolicinu goriva ( koristi se 8T) je nesto o cemu zapadni avioni mogu samo da sanjaju cak i kada nemaju dopunske rezervoare.
Ni jedan zapadni avion koga si naveo nema 1,5 tona titanijumske zastite, sa siroko postavljenim i oklopljenim motorima koji drasticno povecavaju zilavost pri brzom prodoru na malim visinama.
EF2000 i tornado cak nemaju ni PESA radar koji suhoj poseduje, a o njegovoj velicini i snazi da ni ne govorimo.

SU-34 se takodje odlicno pokazao i u Gruziji. U poredjenju sa njom, Libija je maciji kasalj!

Sto se tice municije, familija X-31 i drugih vazduh -zemlja/more projektila je nesto sto ceo zapad za sada ne poseduje Wink

offline
  • Pridružio: 17 Maj 2007
  • Poruke: 13939

@Simonov
Ono što Rusiju čini globalnom silom su sateliti i nuklearni potencijal uz PVO. Oni imaju starog naoružanja za novi svetski rat, ali ne i novog. Niti će ga praviti u toj količini za sopstvene potrebe. Konvencionalno oružije koje uvode služice za lokalne intervencije sa ciljem da se zaštite granice i donekle globalno. Kada govorim o granicama mislim na nekadašnje SSSR-a, naravno tu ne računam baš na sve zemlje.

Su-27 kao gardijski i MiG-29 kao frontovski lovac su imali jasnu primenu u slučaju rata globalnih razmera. Tada su raspolagali sa velikim brojem bombardera i jurišnika specijalizovanih za te zadatke. Danas kao što sam rekao njihovi naslednici su višenamenske platforme predvidjene za BVR, WVR i precizno bombardovanje. Jedini razlog zašto troše vreme i resurse na njih jeste da nemaju para ili potrebu da zamene celu flotu sa T-50. Drugim rečima tu su da popune brojno stanje i obavljaju neke zadatke po nižoj ceni, jer će i ovako uglavnom služiti svojoj zemlji u miru. To je racionalan proračun.

Naravno da modernizacija proizvodnih kapaciteta ide sporo i po nama sa strane traljavo. Pitamo se zašto ne kupuju nove Su-30 i 35S. Odgovor je jednostavan pošto oni preferiraju jednosede, a njih imaju na 'bacanje' i uz solidnu modernizaciju mogu imati iste ili bolje mogućnosti od izvoznih Su-30. Prvenstveno mislim na vazdušnu borbu. A kada govorimo o Su-35S eto ulazi u proivodnju, to je to. Kasne, ali nisu jedini u svetu kojima tako ide...

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 690 korisnika na forumu :: 22 registrovanih, 2 sakrivenih i 666 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 357magnum, 9k38, Areal84, babaroga, Bane san, bigfoot, bozomotika, croato, Dimitrije Paunovic, janbo, ljuba, loon123, nedeljkovici, opt1, pavlo, pein, Pohovani_00, RecA, trajkoni018, vandrej, VP6919, zlaya011