FK-3 (HQ-22)

18

FK-3 (HQ-22)

offline
  • 13892 
  • Super građanin
  • Pridružio: 15 Jun 2009
  • Poruke: 1416

Iako ruski sistemi imaju vertikalno lansiranje i dalje moras da cekaš da se rotira nisanski radar u pravom smeri.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 5373

Oluj dođe i ode, stalno je u preletu i kad se pojavi neće znati da je bilo kuršlusa, a da ne bude da je džabe krečeno vraćam njegov tekst (neće se valjda ljutiti) jer forum treba takve tekstove.

Znači...Oluj2.1 ; 17 i 18 Avg 2020.

'' Ajmo definisati bazni princip, ne mora ovde, neka bude na Toru ako je lakše. Dakle zašto postoji vetikalno lansiranje i kakvo je usmeravanje i zbog čega je odnosno šta se time dobija ?
Kako se vrši izbor pravca tj. azimuta lansiranja na Toru ?
Zašto je uopšte uveden vertikalni start na tako različitim sitemima kao što je S-300V Antej i S-300P Volhov (neka bude to ime ako neko ima protiv O.K. neka zove drugačije).
Šta se njim dobija na tako različitim sistemima sa tako različitim TTZ i TTK ?
Zašto je uopšte uveden vertikalni start na nekim sistemima i na istoku i na zapadu ?
Kada uvedete vertikalni start šta morate da imate, a što ne morate da imate za kosi start ?
Город, которого нет
- VREME REAKCIJE PVO KOMPLEKSA je vreme koje protekne od početka rada sistema za otkrivanje i akviziciju (tačka O) do trenutka lansiranja prve rakete (tačka П1).
- VREME REAKCIJE PVO SISTEMA je ono vreme koje je potrebno nišanskom radaru da primi podatke o cilju, zahvati i uzme na praćenje cilj i izvrši lansiranje rakete i odgovara vremenu za koje će cilj preći iz tačke u kojoj počinje da radi sistem nišanskog radara odnosno sistem za praćenje cilja i vođenje rakete (tačka З) pa do tačke П1 odnosno tačke na kojoj se nalazi cilj u trenutku lansiranja.

https://www.mycity-military.com/PVO-i-sistemi-VOJ/.....u-PVO.html

Vreme reakcije je pre lansiranja, da se ne brukamo.
Da bar forum ispoštujemo na koji dolazimo.
Evo iz Peresade ako se nekome ne sviđa Surikov





Ajmo redom dok sam tu još nekoliko sati.
Tor azimut ostvaruje okretanjem kupole. Bukvalno sve rakete na lansiranju ići će u njegov sketor ali, NEĆE SVE JEDNAKO PO VERTIKALI iliti neće jednako u vertikalnoj ravni.
Toru služi "obranje" u vertikalnoj ravni da bi što brže i sa što manjim gubitkom energije izašao na trajektoriju niskog presretnja krilatih raketa kao glavnog cilja negove uloge da štiti S-300V Anteja ili najosetljivije delove postrojbe KoV divizije, štab, četu veze, delove artiljerije itd.; što je poče da radi tek kasnije prvo je na Antejima radio.
Nije to loše ni za neke druge ciljeve, recimo padajuću bombu dalekodometnu koja je i ubrzavana pa je i projektil suštinski ali ide odozgo nije krstareća, dakle i nju smlai uspešno, jer korekcijom u vertikalnoj ravni on "superbrzo" zajši na vođenju na idelanoj trajektoriji do cilja.
Šta morate da imate ko nije koso lansiranje nego vertikalno odnosno šta ne morate da imate obratno.

Dakle morate da imate strahovito jak UVP, jedino vas on može tako "superbrzo" dovesti na željenu trajektoriju gde posle rada motora može da odrađuje aerodinamika a u slučaju Anteja i dalje UVP.
Kod Anteja i Alalmaza su TTZ granični ciljevi odredili takava izbor, prvom je bilo bitno da može da presreće balističke projektile, nije on toliko za avione mada stratosferskog HALE drona smlati brže nego Alamaaz, a za to treba brutalna i brzina rakete i jako brz i zlazak na trajektoriju presretanja. Toliko je bio problem sa samom trajektorijom da je Imbir uveden da bi je dao dovoljno kvalitetnu. U toj koncepciji nije moglo da se čeka na okretanje lansera, normalan vruć start sa kratkim UVP ili bez njega i odlazak na vođenje, nije bilo vremena, a što je još gore cilj je duboko u stratosferi pa je em morala da bude dvostepena em jak UVP itd.
Alamaza je ka tom lansiranju odgurao sasvim drugi granični cilj ili granični TTZ, da obara krstareće projektile. Jbg. tu ide otkrivanje na koliko znam rekordnih 68 km mada može da bude i mnog manje sve do ispod 40, i onda mora brzo u vertikalnoj ravni ida "mota" na dole da bi prešao u gorku. Opet vremenski tesnac, cajtnonot, a da bi cilj bio otkriven morali su ono čudovište da naprave, Krokodila.
Dakle dva različita granična slučaja ciljeva ali kao primarni zahtevi i onda su i jedan i drugi posegli za ovakvim startom, nisu za istovetnim UVP i broju stupnjeva i dužini rada motora, ali z a lansiranje su posegli za sličnim rešenjima.
Potpuno isti problem su i mali na Aegis sistemima USN sa raketma za PVO, PLUS što je kutijasti lanser omogućavao uvođenje do izvesne merre stabilizacije radi rada na bar osrednje teškom moru
Sistemima koji su pre svega protivavionski a posebno koji su za srednje i velike visine sve to nije bilo p otrebno.
Istina je da na neki način uvođenje ovakovg lansiranja daje mogućnost momentalnog sverakursnog delovanja. To je generalno tačno ali je u praksi u stvarnosti dobrim delom privid da je toliko univerzalno.
Naime svaki nišanac ima sovj primarni "stojeći" sektor, on zaista brzo "mrdne" malo levo desno često ali NJEGOVE, OSOBNE, LIČNE, raketae na njegovim lanserima to preko žice ili kratkodometnom radio vezom skoro pa odmah isprate pre nego što on uzme "čvrst" trasu da ih lansira. Usled toga one su u suštini grupisane po nišancima. I na Aegisu svaki nišanac i ma "svoj deo" boksa, istina može se poluautomatski ili pojedinačno svakoj odrediti drugi sektor uzletanja, ali to je za drugi plotun i znači da prozori već treba dobro da dihtuju. Jednako može se formalno sa jednog diviziona ako je uopšte dovoljno blizu tako "pozajmiti" raketa uz to da veza radi i da to ima smisla ali to je jedan od poslednjih među poslednjim opcijama. Istina unapred pogodnim postavljanjem diviziona to je moguće, ali onda ima svoja ograničenja celokupan položaj puka. Kod Alamazovih to se i viđa kod Anteja ja ne znam da je ikada.
Prodor na srednjim i velikim visinam je opet aktuelan. Stanje PVO na tim visinama je uglavnom po svetu u malim zemljama pogotovu loše a izgradnja zaštite na njima skupa i spora.
No kako bilo onim sistemima kojima su avioni primaran cilj ili borbeni dronovi, ovi granični slučaji nisu od vleikog značaja i na tim sistemima se može i dalje raditi sa kosim lansiranjem i okretnim lanserima, za srednje i velike visine za avione i "trome" projektile koji sa njih dolaze to nije eliminatorna mana.

Pri tome da ne zaboravimo omiljeni Močin prvi čas predavanja, cena kroz borbenu efikasnost, a sistemi bez ovih nabildanih svojstava su daleko daleko jeftiniji. Ne vredi mikrohardver i softverisanje, to samo može da pomogne kada je bazna ideja rešenja problema dobra da skrati vreme. najsporiji i najteži problemi su duboko u komorama, gorivima, lanserima, gasogeneraotrima, dinamci leta sa sve momentima inercije, koeficijentima radi ostvarenja upravljanja.... sagorevanju, eksplozivima i ubojnim elementima i kako to sve orijentisati, emiterima radara itd. itd. a u tim granama hard kor raketne tehnike prodori se prave na nekoliko decenija ili čak i pola veka.
Podržavam ideju nabavke FK-3 uz komentar da se ne može izbeći da on mora da ima potporu na granično male visine sa nekim sistemom manjeg dometa, ali to j enormalno, Favorita i Trijumfa štiti Pancir, na Tajkoima osim Standarda imate i dve rakete za te probleme, istina Alamzi su najuniverzalniji zato što nose arsenal različitih raketa ali to nije najsrećnije rešenje ni po žilavosti ni po cena efikasnost kriterijumu, efikasnost da ali cena baš i nije, no Rusima se može, ali skor pa samo njima.
Ali ako nekome padne napamet da razmišlja o HQ-9, e onda će te svašta od mene čuti. Oh divan je on, ali definitivno niije za Srbiju, za Kinu je odličan, i za malo koga drugog. ''



offline
  • GrM 
  • Građanin
  • Pridružio: 11 Jul 2013
  • Poruke: 71

Navodno ovaj snimak prikazuje transport elemenata HQ-22, tj dodatnih raketa za vec raspredjene jedinice Narodno Oslobodilacke Vojske Kine u Fujian provinciji na obali Tajvanskog moreuza.

online
  • Pridružio: 21 Maj 2012
  • Poruke: 2286

Ovo su rakete za HQ-16.
Vidi se po velicini, okviru u kom se nalaze kao i cinjenici da su po tri rakete u okviru.

offline
  • Pridružio: 24 Nov 2010
  • Poruke: 1029

JackBeam ::Na osnovu izjave Vucica i fotografije iz Kine, jedna Baterija.


Ја сад збуњен ...
Батерија гађа 6 циљева (12 ракета) или је то по нишанцу тј. 18 циљева на батерију?

Кад смо код "најданових кругова" узех и ја шестар у руке из досаде...
Па нама не да нису довољне 3 батерије него ни 4 већ 5 да покријемо целу територију а ако хоћемо да покријемо и већи део косова са релативно безбедне дистанце треба нам најмање 6 батерија.... са ракетама од 100км наравно!

offline
  • Pridružio: 15 Maj 2019
  • Poruke: 1487

Novi tekst u T6 o FK3

offline
  • Pridružio: 26 Jun 2019
  • Poruke: 3154

Ta T6 analiza nema bas veze sa realnoscu i uporedjuju se babe i zabe. Nacini vodjenja S-300/400 i FK-3 se znatno razlikuju.
FK-3 je KUB povecanog dometa, koji u slucaju ometanja prelazi na radio-komandno vodjenje. Istina, visekanalni, ali KUB. Veliki domet za sirotinju. Obzirom da ce uvek biti ometanja, to znaci da ce u slucaju rata efikasan domet biti ispod 50km.
Da bi Srbija efikasno organizovala PVO u slucaju rata sa savremeno opremljenim protivnikom, pravo resenje je veci broj sistema Pancir-SM (ili Pancir-SM-SV), dometa 40km. Opcija kod zapadnih proizvodjaca je nova VL MICA-NG, dometa 40km. Sukob u NK pokazao je buducnost PVO-a, a bice sve teze i teze protiv svakojakih vrsta dronova-samoubica.

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 5373

Svi sistemi su sektorski, rotirao se ili ne nišanski radar i lanser, opet oni sa rotacijom ponovo zauzimaju sektor. Samo je vrijeme zauzimanja novog sektora u pitanju.

Bez ulaženja u metod vođenja, ona najgrublja podjela i mislim da se već o tome pisalo.
Sistemi tipa S-300V sa “puno” nišanskih su sa prioritetnim ciljem obrane od masovnog naleta balističkih ciljeva.
Vertikalni start, mnogo potentna raketa, sve sa ciljem da se što prije dohvati raketa cilj u svom sektoru, i da se ima eventualno vremena kačiti još jednu. Može li mlatiti aerodinamičke ciljeve na srednjim visinama...ma može bez po pi.de, ali ne dok tuče balističke. Zato mu je tu Buk. Može li tući krilate, teško ili nikako, zato mu je tu TOR. Sve u sektoru.

Sistemi tipa serije Volhov S-300, prioritetni cilj obrana od masivnog napada krilatim. Opet su divizioni u svojim sektorima, čak se nišanski uključuje da osmatra donju zonu koja se sklapa sa slikom koju daje osmatrački. Dodan je i krokodil koji još deblja pregled donje zone posebno ako nišanski dobije zadatak autonomnog osmatranja sektora.
Sve podređeno tome, vertikalni start radi što brže reakcije po ciljevima u sektoru. Balističke ciljeve teško ili nikako može hvatati jer time gubi iz vida sve ostalo, prelazom na aerodinamičke ciljeve koje pojede opet slabi donju zonu pa mu se dodaje Pancir koji to zakrpa.

Znači S-300V dere gore i može sredinu, S-300 dere dole može i sredinu. Ali u sektoru dodjeljenom.

A ovaj kitajac je sistem opet sektorski, kojem je sredina, a to su aerodinamički ciljevi, tu su i velike dronjare, prioritet. Balističke ciljeve zaboravi, dole krilate može, ali kosi start rakete koči potencijal rakete da baš svaki cilj u sektoru dere po istom. Nije isto jer fiksnim položajem (a zauzimanjem sektora postaje fiksan) cilj raketi bude i po perimetru. Zato se kitajcu pridodaje Pancir većeg značaja nego što je to Pancir Volhovu.

Znači svi sistemi su sektorski, samo je pitanje koja i odakle je pretnja prioritetna.
Balistička je u današnjem vremenu gotovo nestala, čemu onda S-300V, napad silom krilatih koje također isčezavaju se može očekivati na nekoj otvorenoj stepi koje u Srbiji nema. I ostaju ponovno stari dobri aerodinamički ciljevi, avioni i dronjare na srednjim visinama, i zaprečavanje prolaza, a kitajac kojem je to prioritet je tu baš na svom. Nemoj te kitajce podcjeniti, računaju oni unaprijed šta će biti.

offline
  • Pridružio: 15 Jul 2014
  • Poruke: 233

Da opet ponovim, posto je zadnji put proslo nezapazeno, mozda zato sto crtez nije bio jasan, kako je moguce da ce izgledati nabavljeni sistem FK-3.

Po izjavi Vucica, da smo "mi razmišljali o tri baterije koje su sastavljene od po tri diviziona":

Mislim da su mnogi ovde zbunjeni zbog reci "baterija", te misle na jednu vatrenu jedinicu/ firing unit/ line battery (po Patriotskom) - podjedinicu koja se sastoji od nisanskog radara i nekoliko pripojenih lansera.
U ovom slucaju je moguce da je "baterija" naziv za celokupni sistem, jedinicu koja se sastoji od vise vatrenih jedinica/firing units/line battery koje stoje pod komandom jednog komandnog punkta sa svojim osmatrackim radarom.
Kod patriota se to zove Batallion (Komanda bez posebnog/svog osmatrackog radara, sa 4-6 line battery/diviziona/firing unit/baterija sa osmatracko-nisanskim radarom i po 6 lansera), kod S-300 se zove Polk/Puk/Regiment (najcesce Komanda sa osmatrackim radarima i sa dva diviziona/firing unit/baterije sa nisanskim radarima i po 8 lansera).
Ovde kod FK-3 naziv baterija sa divizionima zbunjuje, jer su obicno u artiljeriji baterije delovi diviziona, a ne obrnuto.
Zato mnogi misle, kad se govori o nabavci tri baterije, da se radi o nabavci velicine tri vatrene jedinice, tj. tri nisanska radara sa lanserima (i mozda osmatrackim radarom po svakoj toj jedinici).
Ali po Vucicevoj izjavi ispade da je planirana nabavka velicine 9 vatrenih jedinica, grupisanih u po tri. To znaci nabavka tri osmatracka radara i 9 nisansko-osmatrackih radara sa lanserima.
Ako se vrati na stranicu 53 na ovoj temi, ima slika iz Kine o novo-izgradjenom polozaju za HQ-22, prvi novi koji nije prepravljeni od HQ-2/S-75. Zanimljivo na tome je da ima samo 4 lansirne pozicije umesto dosadasnjih 6.
+ Slike
To mi donekle potvrdjuje Vucicevu izjavu, iz razloga da manji broj lansera u samoj Kini (gde ne moze biti u pitanju stednja) ukazuje na segmentaciju sistema u veci broj manjih jedinica umesto jedne velike, kao prethodno gde su imali oba tipa radara i sest lansera i to je to, celokupna jedinica monolit. Ovako izgleda da je cilj povecana zilavost. Istovremeno se povecava broj ciljeva koja mogu biti napadnuta sa 6 na 18, vatrene jedinice pokrivaju jedna drugu i rade zajedno umesto pojedinacno, pokrivaju vise pravaca istovremeno i mogu da pojacaju pokrivenost jednog pravca za samo par sekundi dok se okrene nisanski radar, pogotovu ako su lanseri uvek postavljeni u cetiri pravca umesto u liniju, to daje pokrivenost 360 stepeni tri puta, 18 kanala u svakom trenutku, i maksimalnu fleksibilnost, radar se okrene i gadja jedan lanser dok se drugi ne okrenu, sta traje par sekundi duze od radara. Ako je jedan radar pogodjen, njegova 4 lansera se mogu podeliti po 2 i pridodati preostalim radarima za povecanu izdrzljivost, radar sigurno podrzava najmanje 6 lansera kad je prethodnik mogao.
Neko je na ovoj temi vec opisao slican sistemski raspored kao ovde kod nekog planiranog sirotinjskog S-300, sa po 3 lansera na nisanski, 4 grupe po osmatrackom. Ovde bi bila po 4 lansera na nisanski, 3 grupe po osmatrackom.

Evo kako mislim da bi mogla da izgleda jedna baterija (znam da je na crtezu drugi sistem u pitanju, stavljam zbog rasporeda):



Ova bez cetvrte:


Ne bi me ni cudilo da rakete imaju veci domet od navedenog protiv drugacijeg cilja od lovackog aviona.

Sve u svemu mislim da je ovaj sistem koncepcijski i po karakteristikama slican patriotu.

offline
  • član biblioteke
  • Pridružio: 18 Jul 2007
  • Poruke: 28496
  • Gde živiš: iznad smoga Beograda

JackBeam ::
Ovde kod FK-3 naziv baterija sa divizionima zbunjuje, jer su obicno u artiljeriji baterije delovi diviziona, a ne obrnuto.

Naravno da zbunjuje i verovatno je lapsus, jer baterija je rang čete, a divizion rang bataljona. Iznad njih je puk. Svašta se može čuti, ali nekako je najizglednije da će biti tri diviziona sa smanjenim brojem lansera u bateriji (3x3x3). Tako bi se i najlakše pokrila teritorija.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1365 korisnika na forumu :: 35 registrovanih, 4 sakrivenih i 1326 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: amaterSRB, babaroga, Bokiboks, BSD, CikaKURE, darkangel, debeli, Dimitrise93, Dorcolac, Georgius, hologram, hooraay, Karla, kuntalo, Lukaaa, Marko Marković, Mi lao shu, milenko crazy north, milimoj, Milometer, milos.cbr, opt1, procesor, raptorsi, Skywhaler, Srle993, Sumadija34, suton, TheBeastOfMG, Toper, Trpe Grozni, vasa.93, voja64, zlaya011, Zoca