Нишански радар је вероватно једна од варијанти из „фамилије" радара Х-200. Постоји и у варијанти на полу-приколици, а изгледа да се примењује у саставу више ракетних система.
А посада се највероватније налази у посебној кабини/возилу.
Смештен је на камиону ТА5450 8х8.
sasans23 ::Сателитски снимци положаја ракетне батерије или дивизиона.
https://imp-navigator.livejournal.com/768446.html?utm_source=3userpost
Da se nadovezem na Sasin post, najzanimljivija je treca slika koja pokazuje satelitski snimak jednog potpunog polozaja koji je prvobitno bio Dvinin odnosno HQ-2. Obratite paznju da je rasporedjeno sest lansera, sto se protivi onome sto smo culi da HQ-22 ima 3 lansera ali idemo redom.
Dakle HQ-22 je Dvinin "unuk" a ona je na baterijskom nivou imala sest lansirnih rampi (stoga i karakteristican oblik polozaja baterije), zatim sledeca generacija HQ-12 (eksportno KS-1) kao unapredjeno resenje je takodje zadrzalo sest lansirnih vozila unutar baterije (radar je trokanalan po cilju i dvokanalan po raketi, ukupno navodjenje 6 raketa istovremeno).
Takodje iz ranijih izvoznih ugovora imamo dva primera kupovine: Mijanmar je kupio jedan puk (4 baterije sa po 6 lansera svaka) sto je opet Dvinina pukovska formacija, i primer Tajlanda koji je kupio funkcionalni minimum tj. bateriju sa tri lansera.
Informacija o tri lansera po bateriji kod HQ-22 je krenula iz jednog ruskog izvestaja sa sajma 2014. kada je ovaj sistem predstavljen i ta se informacija provlaci kasnije po principu resavske skole, cak sam na jednom izvestaju sa tog sajma pronasao da je predvidjeno cetiri vozila po bateriji
Ako znamo da je ovaj sistem naslednik Dvine a i dalje koristi osnove postavljene Dvinom, jedino logicno je da se zadrzala i organizacija od sest lansera po bateriji.
Drugi argument je to ako pogledamo njegovog prethodnika HQ-12 (KS-1) koji je bio dugo vremena u razvoju a na kraju nije usao u velikom broju u Kinesku armiju. Dakle HQ-12 u bateriji ima dvanaest raketa a istovremeno moze da gadja sa sest, sto znaci u slucaju masovnog napada postoji mogucnost od dva visestruka gadjanja. Ako je HQ-22 unapredjenje i u smislu dometa, i kolicine raketa i mogucnosti radara (sestokanalan po cilju, dvokanalan po raketi dakle 12 raketa istovremeno) zasto bi se smanjenjem broja vozila sa sest na tri u bateriji (broj raketa sa 24 na 12) smanjili sebi mogucnost dva visestruka gadjanja?
Licno mislim da je ova prica o tri vozila funkcionalni minimum i da se baterija sastoji od sest lansera odnosno 24 rakete. Dakle sastav bateriji su nisanski radar, osmatracki radar, sest lansera i prateca vozila.
Da li neko zna čemu služi ono vozilo sa 4 okrugle antene na krovu? Vidi se u marševskoj konfiguraciji na na snimku koji je postavio GrM oko tridesete sekunde.
Питање је да ли нишански радари у верзији HQ-22 и у верзији ФК-3 имају једнаке карактеристике. Можда су кинески произвођачи умањили могућности на извозној варијанти, као што то ради велика већина извозника наоружања. Можда се то умањивање огледа у томе да у верзији ФК-3 нишански радар подржава мање СЛО, него у верзији HQ-22.
С друге стране, можда је остављено купцу да бира конфигурацију батерије или дивизиона. У зависности од потреба или финансијских могућности.
Можда је боље имати две батерије са по три СЛО, на два различита положаја него једну батерију са шест СЛО на једном положају. Али је то и скупље, јер захтева још један нишански радар а можда и још један осматрачки радар.