Ruski radari

42

Ruski radari

offline
  • d.ing Metalurgije
  • Pridružio: 21 Jan 2010
  • Poruke: 3769
  • Gde živiš: Makedonija





Небо /У



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • d.ing Metalurgije
  • Pridružio: 21 Jan 2010
  • Poruke: 3769
  • Gde živiš: Makedonija

И ЛЕГЕНДА аеса БЕЛАка ОД 2009



Информация под грифом «Совершенно секретно». Проект российского истребителя пятого поколения одна из главных загадок этого года. Все, что о нем известно - он существует и в ближайшее время должен подняться в воздух. Однако корреспондентам нашей программы удалось приоткрыть завесу тайны.



offline
  • d.ing Metalurgije
  • Pridružio: 21 Jan 2010
  • Poruke: 3769
  • Gde živiš: Makedonija



The “Radio-Photonic Radar.” Which would be in possession of a sensor with far greater range and resolution high enough to develop a three dimensional image of an airborne target—than anything currently in operation around the world. Potential of Radio-Photonic Radar system could allow the Russians to track on a stealth aircraft successfully

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 5703

Kako se “čita” ovaj dijagram i tablični podaci ?

offline
  • Pridružio: 24 Sep 2013
  • Poruke: 5257

RLS Dunav-3U PRO sistema A-35M, objekt Čehov-7.











































Preuzeto sa bloga gde je i ostatak slika:

[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

offline
  • Kubovac  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 12 Jul 2016
  • Poruke: 6875

Sovjetski radari za praćenje satelita i za rano upozoravanje Dnestr/Dnestr-M; Dnepr/Dnepr-M

Sovjetski radari za praćenje satelita i za rano upozoravanje tipa Dnestr/Dnestr-M i Dnepr/Dnepr-M, pripadaju 1. generaciji Sovjetskih radara za praćenje satelita i rano upozoravanje. Šest radara ovih tipova je bilo sagrađeno na perifernim krajevima SSSR-a tokom 60-tih godina, da omoguće rano upozoravanje da napade balističkim raketama iz različitih pravaca. Ovo su bili glavni Sovjetski radari ranog upozoravanja u toku celog Hladnog rata.
Iako je bilo planirano da se povuku do početka 90-tih i da iz zamene Daryal radari, samo 2 Daryal radara su sagrađena i radari su nastavili svoje trajanje. Nakon raspada SSSR-a, 2 radara su ostala u Ukrajini, 1 u Latviji, 1 u Kazahstanu i 3 u Rusiji.
Danas su u funkciji 3 radara tipa Dnepr (svi preostali radari su sada standarda Dnepr) u Rusiji i 1 u Kazahstanu i sva 4 rade u sklopu Ruskih vazdušno-kosmičkih snaga.
Radari su uvedeni u operativni rad 1963. godine.
Namena: - praćenje satelita (primarno) i rano upozoravanje (sekundarno) - Dnestr i Dnestr-M
- rano upozoravanje (primarno) i praćenje satelita (sekundarno) - Dnepr i Dnepr-M
Radni frekventni opseg: 154-162 MHz
Domet osmatranja: od 1900- 3000 km, ovisno o odraznoj površini cilja
Dimenzije radara: - 244x20x12 metara x 2 (2 antene) - Dnestr i Dnestr-M
- 244x14x12 metara x 2 (2 antene) - Dnepr i Dnepr-M
Uglovi pokrivanja: - Dnestr i Dnestr-M: 10-90° elevacija i 30x4=120° azimut
- Dnepr i Dnepr-M: 5-35° elevacija i 30x4=120° azimut

Radarska stanica se sastojala od 2 sektorske horn antenske rešetke, sa 2 reda radijatora.
Na krajevima antenskih rešetki, nalaze se prijemni i predajni blokovi i aparatura. Svojim emitovanim signalima pokriva uglove po elevaciji od 10-90° za radare Dnestr/Dnestr-M odnosno 5-35° za Dnepr/Dnepr-M i po azimutu 30° po jednom predajniku, a s obzirom da u svakoj od 2 sektorske horn antenske rešetke ima 2 predajnika, sa ukupno 4 predajnika pokriva do 120 stepeni.
Između 2 antenske rešetke, nalazi se Komadno mesto radarske stanice, a u pozadini se nalaze objekti za održavanje radarske stanice.

Radari bi konačno trebalo da se povuku oko 2020. godine uvođenjem u operativni rad dovoljnog broja radara ranog upozoravanja tipa Voronjež.


Slika prikaz razmeštajne prostorije radarske stanice Dnepr-M:



Slika radarske stanice Dnepr-M:



Slika razmeštajne prostorije Dnepr-M:

offline
  • Kubovac  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 12 Jul 2016
  • Poruke: 6875

Ruski radar ranog upozoravanja 77YA6 "Voronezh"

Radari ranog upozoravanja tipa "Voronezh" su novi radari, namenjeni za rano upozoravanje na napade balističkim raketama iz različitih pravaca.
Radar je uveden u operativnu upotrebu tokom 2009. godine, a do danas je proizvedeno i u operativnu upotrebu uvedeno ukupno 8 kompleta. Radari postepeno zamenjuju starije radare za rano upozoravanje tipa Dnepr i Daryal, koji su već zastareli i skupi za održavanje.
Planira se da će do 2020. godine biti proizvedeno još 2-3 radarska kompleta, čime će se i poslednji primerci Dnepra i Daryala povući iz upotrebe.

Proizvode se 3 tipa radara 77YA6 "Voronezh" i svi su sa faznom rešetkom.
- Voronezh-M radi u metarskom (VHF) području, sa radnom frekvencijom od 150-200 MHz. Pokriva po azimutu od 120°, odnosno po elevaciji od 2-70°. Krajnji domet osmatranja i detekcije od 100- 4200 km. Visina osmatranja do 4000 km. Trenutno su 2 operativna, dok će treći biti ubrzo aktiviran.
- Voronezh-DM radi u decimetarskom (UHF) području. Krajni domet osmatranja i detekcije je od 6000 - 10000 km i po visini do max 8000 km i može istovremeno pratiti do 500 ciljeva. Trenutno je operativno 5 radarskih kompleta.
- Voronezh-VP, radi u metarskom (VHF) području. Proizveden je samo 1 operativni radarski komplet i on je sastavljen od 6 rešetkastih segmenata, umesto 3 rešetkasta segmenta kod druga 2 tipa radara. Još 1 komplet će biti aktiviran do 2020. godine.

Slike prikazuju izgled radarskog kompleta 77YA6 "Voronezh-M":







Slika prikazuje radarski komplet 77YA6 "Voronezh-VP" sa 6 rešetkastih segmenata:



Na Krimu je u završnoj fazi izgradnja radarskog položaja sa 2 radarska kompleta "Voronezh-SM" kao dalja modernizacija radara tipa "Voronezh-VP":

offline
  • zixo  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 27 Sep 2006
  • Poruke: 23229
  • Gde živiš: Beograd

Кубовац

Имамо већ тему о захоризонталним радарима.

[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

offline
  • Kubovac  Male
  • Stručni saradnik foruma
  • Pridružio: 12 Jul 2016
  • Poruke: 6875

@zixo

Promaklo mi, a baš sam tražio postoji li tema....tek je na drugoj strani! Wink
Mislim neka ovo ostane ovde, ovo su ipak "radari", ali sledeći put znam gde je "prava" tema! Wink

offline
  • Pridružio: 20 Maj 2017
  • Poruke: 2474

dal je reč radijator pogodna ?

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 971 korisnika na forumu :: 88 registrovanih, 8 sakrivenih i 875 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 16114 - dana 07 Apr 2026 22:02

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 015, aleksmajstor, Andrija357, Baždaranac, bigfoot, blatruc82, bojan_t, bojcistv, C-Gun, cyprus, darionis, darkojovxp, Devil city 1989, djordjemiklusev, draganche.rs, draganl, dusan2022, Dusko_Dugousko, Dzumanga, Eagle_1, esx66, france93, galerija, Georgius, grunff2, Hans Gajger, Hardenberg, hatman, Insan, ivran064, Jan, Još malo pa deda, K-1A, Khalid ibn al-Walid, KizJ, Koser, lcc, Lubenica303, Macalone, Magistar78, Manjane, markoskjk, milanpb, Milos1389, milos97, milutin134, MiroslavD, mishkooo, mm1811, Natuzzi, nebidrag, neutrino, nikolapetkovic, NklJov123, nudzejmt, Oscar, pceklic, Permaldar, Polifon, prikolica, Radoslava, radoznao, Resnica, RJ, ruma, samo_citam, sasa87, Sharpshooter, Sir Budimir, sistem22, skok, sluga, smuk, tamno.nebo, Tas011, theBorer, Tragač, TripleMMM, vathra, vazduh, VekiJ, vensla, VladaKG1980, Volkhov-M, Zimbabwe, Zmajac, Žoržo, 787