TV serijal Krunisanje Stefana Prvovencanog: Prva nemanjicka kraljevina

29

TV serijal Krunisanje Stefana Prvovencanog: Prva nemanjicka kraljevina

offline
  • Pridružio: 11 Dec 2016
  • Poruke: 2614
  • Gde živiš: Beograd

Koliko znam to sto su nasi koristili je vise bio vizantijski fazon, brojanje trenutne godine od ''postanka sveta'', za sta se uzimala 5509. godina pre nove ere. Anno Domini je u zapadnoj Evropi popularizovana tokom vladavine Karolinga. A posto je Bosna ipak imala vise zapadnog uticaja (deo stanovnistva je bilo katolicko a i misionari su neprekidno vrsljali po Bosni) nego Srbija, verovatno je u tome odgovor.

A i moguce je da je koristio takvo datiranje jer je pisao Dubrovcanima, koji su i sami bili ''zapad''.
Ne znam koji kalendar su nasi vladari koristili u pismima Dubrovniku?



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • djboj  Male
  • Super građanin
  • Pridružio: 06 Jul 2010
  • Poruke: 1278

Серијал обилује грешкама, није да цедим комарца али коме је то интересантно зна да није говор једини модеран у овом серијалу. Ето нпр изабрали су и модерне расе коња за снимање. Нека ме исправи неко ко се боље разуме али мислим да је онај велики бели коњ(појављује се у пар сцена) немачки препонски расе Холштајн, док је шарени мислим неки од америчких раса и сл. Остале нисам нешто загледивао али први баш упада у очи својом величином - то је једна огромна коњина, други се издваја својим шаренилом Very Happy као да су морали баш те, као да није било других мање упадљивих раса. Замислите да у филм о Ал Капонеу убаце Порше 911 па се после оправдају речима "шта смета ауто ко и сваки груги, ко ће то да примети!?" Очигледно је да нису могли да употребе ни ондашњи говор а ни ондашње расе али су могли све то суптилније да одраде и сниме.
И у томе и јесте суштина, узели су да обрађују један од (ако не и нај) омиљенијих делова српске историје. Део који је ем омиљен ем је и за многе најпознатији. Много тога што је везано за период под Немањићима је веома познато широким народним масама, упознати су са тим кроз: задужбине, усмено и писано предање, традицију, песме, обичаје и др. Малтене сваки други топоним носи Савино име... а они су приступили свему као да им је циљна група - просечни гледалац "фарме" и "парова". На тај начин као да су уболи прстом у око сваког ко не пристаје на површност и дилентатизам.



offline
  • Gama  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 14 Jun 2004
  • Poruke: 4389

Markoni29 ::
Интересантно. Наводи 1189 год. Нисам истраживао па не знам. Али за неке повеље знам да су наши владари наводили годину од постања.
Напр. раваничка повеља у лето 6689.


Kada je datiranje povelja u srpskim srednjovekovnim zemljama za ovo je neprevaziđena zbirka tekstova Stanoja Stanojevića, Studije o srpskoj diplomatici. To nam je bio priručnik za deo iz diplomatike u srpskim srednjovekovnim zemljama u okviru predmeta "Pomoćne istorijske nauke".
Evo ga deo o datiranju povelja i o tome kako se datira (primeri):



Da napomenem, za radoznale...

Sadržaj povelje se deli na tri dela:

Protokol – uvodni deo,
Korpus ili tekst – sredina,
Eshatokol – završni deo.

1. Delovi protokla:

Invokacija – pozivanje Boga,

Intitulacija – ime i titula osobe koja izdaje povelju,

Inskripcija (negde se zove i adres) – Pozdravljanje osobe kojoj se povelja izdaje,

Salutacija (pozdrav) – pozdravljanje i dobre želje za onog ko izdaje i onaj koji prima povelju;

2. Delovi korpusa ili teksta:

Arenga (negde Proemium) – uvodni deo, u kome je navedeno zašto je izdata povelja (u pitanju je moralno opravdanje – najčešće biblijski citat, pobožne reči, itd).

Promulgacija – kratka formula kojom se objavljuje sadržaj povelje/isprave,

Naracija – okolnosti koje su prethodile pravnom činu izdavanja povelje. Daju zanimljive istorijske podatke. U okviru ovog dela povelje je i „peticija“ koja sadrži molbu neke treće osobe da izdavač dodeli povelju nekoj osobi;

Dispozicija – najvažniji deo povelje i isprave. Sadrži materijalni i moralni objekat koji se daje primaocu povelje.

Finalne odrednice (clausulae finales) – Deo povelje kojima se štiti učinak pravnog čina. Postoje tri:
1) manje finalne odrednice (npr. da se povelja izvrši bez obzira na druge akte, da se zabranjuje sprečavanje izvršenja povelje, itd),
2) sankcija – kazna za onog ko ne izvrši dispoziciju povelje,
3) koroboracija – deo u kome autor povelje najavljuje sredstva i način kojim pravnim činom osigurava pravni učinak, trajnost i svedočanstvo.

3. Delovi eshatokola

Potpis i znakovi – ono što stavlja izdavač povelje da se zna da je to on izdao. Ovde ne pripada pečat jer je u pitanju fizički deo (vosak), a ne deo teksta,

Datum – datum izdavanja povelje,

Aprekacija – pozivanje Božjeg blagoslova na povelju (npr. Amin; sada uvijek i u vijekove Amin; itd…).

Ovi elementi mogu da variraju od povelje do povelje (npr. da budu izostavljeni), a mogu u okviru nekog da budu i neki manji elementi (što je retkost).

offline
  • Pridružio: 17 Maj 2007
  • Poruke: 13939

Gama ::^^^
Nije mu još vreme.

Poslednji događaj u seriji trebalo bi da je smešten 1173-1174. godine, Barbarosa dolazi tek 1189. godine.

Preračunao sam se. Bebee Dol

Oće to posle kafane. Laughing

offline
  • Pridružio: 30 Apr 2008
  • Poruke: 1646

Pajtonovci se u svom Svetom gralu podsmevaju srednjem veku, ali to rade na vrlo promišljen način. Ova scena sa zecom ima više srednjovekovnog duha nego cela prva epizoda Nemanjića. Na prvi pogled deluje kao obična zajebancija, ali ova scena nije napravljena tek tako, zato što je inspirisana šaljivim knjižnim minijaturama iz 13. i 14. veka, u kojima je zec čest motiv, kao strašna neman protiv koje se bore vitezovi. Vidi se da su pre snimanja filma obavili ozbiljno istraživanje, što se od jedne komedije ne bi očekivalo, a od istorijske drame se i te kako očekuje. Zapravo, rekao bih da se Pajtonovci više podsmevaju predrasudama o srednjem veku, nego samoj epohi, jer je po svemu sudeći razumeju.



offline
  • Pridružio: 09 Okt 2014
  • Poruke: 2844

flash12 ::Koliko znam to sto su nasi koristili je vise bio vizantijski fazon, brojanje trenutne godine od ''postanka sveta'', za sta se uzimala 5509. godina pre nove ere. Anno Domini je u zapadnoj Evropi popularizovana tokom vladavine Karolinga. A posto je Bosna ipak imala vise zapadnog uticaja (deo stanovnistva je bilo katolicko a i misionari su neprekidno vrsljali po Bosni) nego Srbija, verovatno je u tome odgovor.

A i moguce je da je koristio takvo datiranje jer je pisao Dubrovcanima, koji su i sami bili ''zapad''.
Ne znam koji kalendar su nasi vladari koristili u pismima Dubrovniku?


Ево нечег интересантног. Погледај ако те интересује.

https://www.youtube.com/watch?v=nf9yKwhFoMI

offline
  • Pridružio: 22 Jan 2014
  • Poruke: 1263
  • Gde živiš: Srbija

Sirius ::djboj ::Померили су термин приказивања, биће да је у фебруару.

Da se ne zbunite - nastavak serije, odnosno druga epizoda, biće emitovana tokom februara, a ne naredne nedelje, kako smo pretpostavljali. Iz RTS-a su nam ovaj potez objasnili time da su u prazničnim danima emitovali tri prve epizode serija koje će biti prikazane u 2018. godini (uz "Nemanjiće" videli smo i "Pet" i "Komšije"), kao neku vrstu najave za njih.
http://www.novosti.rs/vesti/scena.147.html:704365-.....e-i-petlja


То се у нашем послу (да не откривам сад топлу воду) зове пилот-емитовање. У развијеним продукцијама сними се само једна емисија, евентуално две,а остатак је на чекању (као на ланцу). Пошто у свету (за разлику од нас) постоје агенције и рејтинг одељења, одмах се зна хоће ли то бити гледано, односно настављено с радом, или не. Овде , код нас, то није тако. Таман да је и најгора (сетите се ''Равне Горе'') они ће је приказати, осим ако притисак не буде превелик. А онда ће летети главе...


Izmedju ostalog seriju su emitovali u 2017 cisto radi reda da se poklopi godisnjica krunisanja, a to sada vise niko i ne spominje.

offline
  • Pridružio: 09 Okt 2014
  • Poruke: 2844

Gama
Да ли си ти имао увид у документа? Које рачунање времена се користило? Ја сам видео пар примера и у питању је рачунање од постања. Нисам имао на уму да дубље улазим у материју.

offline
  • Gama  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 14 Jun 2004
  • Poruke: 4389

Nema pravila: ima i računanje od stvaranja sveta, a ima i računanje od rođenja Isusa Hrista. Zavisilo je od onog ko izdaje, kome se upućuje (=destinatar), kancelarije koja izdaje (one su formirane pod stranim uticajem: kao što je neko rekao, jedni naginju latinskom stilu, a drugi vizantijskom), pa čak i od samog pisara (nazvan notar u kancelarijama pod latinskim uticajem, dijak u našim kancelarijama, a kada prodire vizantijski uticaj na dvoru, od Milutinovog vremena, sreće se i logotet). U srpskim zemljama preovladava računanje od stvaranja sveta, dok u Bosni postoje oblici od rođenja Hrista ali i od stvaranja sveta.

Ovde bih priložio dva prepisa povelja koji mogu da budu interesantni:

Primer br. 1:



Zašto je interesantan ovaj prvi primer? Zato što je povelja izdata u Dubrovniku, od strane bivšeg srpskog kralja Radoslava. Kao što se da primetiti: pisana je godinom od stvaranja sveta u Dubrovniku (koji je pod latinskim uticajem i koji bi trebalo da broji godine sa Anno Domini - leta Gospodnjeg).

Primer br. 2:



Drugi primer je interesantan jer navodi indikt, i precizan datum što nam omogućava da veoma precizno odredimo kada je izrađena povelja. Mislim da je @Vazduhoplovac rekao da su trebali da napišu datum sa indiktom. U tom slučaju, datum bi zauzimao bar pola ekrana Smile.

Primetićete krstove na početku u prvoj rečenici, na početku teksta povelje. U pitanju je skraćeni oblik invokacije (pozivanje Boga) kako notar/dijak/pisar ne bi rastezao rečenicu od 1m.

U prilogu dostavljam i korišćenje slova kao brojevi u staroslovenskom jeziku. U pitanju je knjiga Petar Đorđić, Istorija srpske ćirilice. Knjiga se koristila kao priručnik za ćirilsku paleografiju na fakultetu. Preporučujem je ako se neko interesuje za ovu oblast. Skoro polovina knjige sadrži fotografije (faksimile) povelja i drugih ćirilskih rukopisa (npr. Hilandarska povelja, itd). Knjiga ima 530, a na scribd-u je dostupna PDF verzija sa 228 strana.

offline
  • Pridružio: 26 Avg 2010
  • Poruke: 131
  • Gde živiš: Hypnos Control Room, Tokyo Metropolitan Government Building

youtube.com/watch?v=VqbagKqtbAQ

Koliko djeluje uvjerljivije od ove serije.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 798 korisnika na forumu :: 40 registrovanih, 7 sakrivenih i 751 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., Apok, atmel, babaroga, Bokiboks, bokisha253, BraneS, cavatina, cenejac111, draganca, elenemste, Georgius, HrcAk47, ivan1973, jackreacher011011, Karla, kybonacci, Magistar78, Marko Marković, Mi lao shu, milenko crazy north, Milometer, mnn2, MrNo, opt1, ozzy, Rogan33, royst33, Shinobi, Srki94, StepskiVuk, Sumadija34, Tas011, Toper, voja64, W123, wizzardone, wolverined4, yrraf, zillbg