Poslao: 27 Mar 2009 03:36
|
offline
- Mare_m76
- Počasni građanin
- Pridružio: 20 Sep 2008
- Poruke: 774
|
koji je razlog da su kasetne mine,konkretno one bacane kod nas, bile ili drecavo zute, ili drecavo narandzaste, kao da su namerno farbane da se lako uoce posle pada ? kako one zaprecne,tako i trenutne.
|
|
|
Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
|
|
Poslao: 27 Mar 2009 08:47
|
offline
- aramis s
- SuperModerator
- Pridružio: 18 Jul 2007
- Poruke: 28651
- Gde živiš: iznad smoga Beograda
|
Upravo tako, ljudska radoznalost je nemerljiva, bez obzira na upozoravajuću prirodu boja.
|
|
|
|
Poslao: 11 Apr 2009 20:04
|
offline
- Gavrilo Milentijević
- Komandir stanice milicije Gornje Polje
- Pridružio: 12 Feb 2005
- Poruke: 35907
- Gde živiš: ovalni kabinet
|
Kasetna avio-bomba CBU-24/A
Kasetna avio-bomba CBU-24/A namenjena je za nošenje 550-640 kom rasprskavajućih bombica tipa BLU-26/B i BLU-63/B "GUAVA".
Po svojoj konstrukciji ima oblik avio-bombe, te se tako i odbacuje sa aviona, a namenjena je za dejstvo po nezaštićenoj živoj sili.
Kaseta se kompletira tempirnim upaljačem tipa N-809 E-2 koji ima vreme tempiranja od 5-90 sek.
Namena upaljača je da nakon tempiranog vremena aktivira barutno punjenje koje otvara kasetu na dva dela, posle čega bombice padaju svaka za sebe i pri udaru o pregradu dejstvuju.
Ove kasete nose lovci-bombarderi, a broj kaseta zavisi od tipa aviona.
Osnovu kasete sačinjavaju dve polutke izrađene od legura aluminijuma, ojačane rebrima sa unutrašnje strane.
Bombardovanje sa kasetnim avio-bombama tipa CBU-24/A moguće je izvoditi sa jednom i više kaseta, kako iz obrušavanja tako i iz horizontalnog leta.
Optimalna visina otkačinjanja kasete sa aviona je 1500-750m, a visina otvaranja kasete oko 600 m od zemlje. Ovi uslovi obezbeđuju maksimalan broj eksplozija.
Iz jedne kasete bombice se rasturaju u obliku elipse čije su dimenzije prečnika velike ose 400-500 m, a prečnika male ose 200-250 m.
Ako se bombarduje pri istim visinskim uslovima sa dve kasete, koje se prazne pojedinačno jedna pa druga, elipsa površine celokupnog udara se udvostučuje.
Avion F-4 može da ponese 15 kaseta sa oko 9000 bombica BLU-26/B Guava.
Identična ovoj bombi, postoji i verzija KAB CBU-24/B opremljena sa 665 rasprskavajućih bombica tipa BLU-63/B.
Kasetna rasprskavajuća bombica BLU-26/B GUAVA
Bombice tipa GUAVA imaju loptasti oblik (oblik sličan južnom voću NAR). Namenjene su za uništavanje nezaštićene žive sile, kao i za uništavanje neoklopljene vojne opreme i tehnike - aviona, kamiona, radio i radarskih stanica, komandnih položaja itd....
Košuljica, odnosno telo bombice okruglog je oblika prečnika 6,1 cm , ukupne mase 0,45 kg, izrađeno od legure antimona i ispunjeno sa 300 livenih čeličnih kuglica prečnika 6,5 mm.
U unutrašnjosti tela nalazi se eksplozivna smeša ciklotoluol mase 88 g, čiji je zadatak da rasprsne telo bombice i da da što veću kinetičku energiju kuglicama.
Eksploziju bombice izaziva upaljač udarnog tipa sa trenutnim ili usporenim dejstvom (usporenje od 20 min do 6 h), kao i upaljač vibracionog dejstva.
U grupi kasetnih bombica tipa GUAVA spadaju sledeće potkalibarne rasprskavajuće bombice: BLU-26/B i BLU-63/B.
Izgled bombica BLU-26/B
|
|
|
|
|
Poslao: 15 Apr 2009 17:53
|
offline
- Gavrilo Milentijević
- Komandir stanice milicije Gornje Polje
- Pridružio: 12 Feb 2005
- Poruke: 35907
- Gde živiš: ovalni kabinet
|
Taktički Municijski Dispenzer SUU-65/B
SUU-65/B je taktički municijski dispenzer koji sadrži ugrađen vremensko-mehanički upaljač sa elektronskom jedinicom, a može da bude i sa senzorom daljinskog dejstva. Razvijen je u SAD.
Na zadnjem delu dispenzera postavljena su peraja-stabilizatori pod odrđenim uglom u odnosu na uzdužnu osu tela dispenzera, tako da posle odbacivanja sa aviona dispenzer rotira i tako se razbacuje submunicija. Dispenzer je maslinaste boje sa žutom trakom širine 76 mm na prednjem kraju dispenzera.
Na dispenzeru su ispisani identifikacioni broj, upozorenja, serijski broj, proizvođač, kao i sadržaj na određenim mestima i uputstvo za armiranje.
Dispenzer se sastoji iz tri osnovna dela:
-prednje aerodinamičke kape,
-tela
-repnog stabilizatora.
Prednja aerodinamička kapa se sastoji iz tri dela:
dvodelne obloge, upaljača i senzora udara ili FZU-39/B blizinskog senzora.
Ugrađen je vremensko-mehanički upaljač sa elektronskom jedinicom.
Upaljač može biti opremljen sa senzorom blizine, FZU-39/B (koji se zakači na vrh pomoću tri zavrtnja), da omogući blizinsko dejstvo. Izbor se vrši pomoću prekidača za izbor daljine u rasponu od 100-1000 m iznad nivoa tla.
Telo dispenzera čini cilindar sa prednjom i zadnjom pločom. Dvodelna zadnja ploča ima ispuste na koje se spaja stabilizator. Na cilindru postoji i aluminijumsko pojačanje sa dva čelična umetka gde se postavljaju uške za podvešavanje.
Ono je za telo zakačeno zavrtnjevima sa unutrašnje strane. Na telo su prčvršćene žice za armiranje upaljača i izvlačenje stabilizatora.
Stabilizator se sastoji od tela napravljenog od aluminijuma i četiri stabilizatora. Oni se drže u zatvorenom položaju trakom za otpuštanje, a otvaraju se pomoću četiri opruge prilikom izvlačenja žice za osiguranje (posle odbacivanja bombe sa aviona).
|
|
|
|
Poslao: 20 Apr 2009 23:09
|
offline
- Gavrilo Milentijević
- Komandir stanice milicije Gornje Polje
- Pridružio: 12 Feb 2005
- Poruke: 35907
- Gde živiš: ovalni kabinet
|
ПРОТИВТЕНКОВСКА МИНА ЗА РАЗБАЦИВАЊЕ BLU-91/B
Противтенковска мина BLU-91/B намењена је за уништавање (избацивање из строја) возила гусеничара и точкашапротивника.
Губитке возилима противника наноси пробијањем дна возила кумулативним млазом и прскањем истопљеном количином дела оклопа који се јавља као последица пробијања дна кумулативним млазом и гелерима који настају након активирања пројектила борбеног комплета тенка( према тексту Оперативног упуства Армије САД ФМ-20-32).
Мина је усвојенa у наоружање 1975.године.
Улази у састав система за даљинско минирање VOLCANO.
У касету М87 смешта се 5 мина BLU-91/B и 1 противпешадијска мина BLU-92/B.
Средство којим се мина поставља на потребну површину је миниполагач (4 контејнера и управљачки блок) на камиону, гусеничном транспортеру М548 или хеликоптеру UH-60 “Black Hawk”.
Такође, саставни је део ваздухопловног система за минирање “Gator”. У КАБ CBU-89/B смештено је 72 BLU-91/B мине + 22 противпешадијске BLU-92/B, а у КАБ CBU-78/B смештено је 45 BLU-91/B мине + 15 противпешадијских BLU-92/B.
Бомбе се могу вешати на авионима А-10, F-4, F-15E, F-16, F-111, B52, A-6, A-7, F-18, AV-8B.
Количина КАБ које ће се вешати зависи од типа авиона.Тако на пример на F-4 се може поставити до 22 бомбе. Шест КАБ CBU-89/B минира простор димензија 650х200м. Даљина испоручивања може достићи 2400 метара.
Мине BLU-91/B , приликом примене у авионском систему минирања “Gator”, смештене су у лагано метално кућиште које обезбеђује равномерно распоређивање мина на површини након отварања КАБ у лету.
Време бојеве способности мине ограничено је на 4 часа, 48 часова или 15 дана, након чега долази до самоликвидације мине. Рок бојеве способности намешта оператор пре почетка минирања када су мине још у носачу.
До експлозије мине долази под утицајем магнетног поља возила на упаљач.
Време успорења је постављено тако да се експлозија деси када возило буде средином свога тела изнад мине. Све мине су опремљене елементима који недозвољавају деактивирање и померање мине (премештање,дирање, окретање, подизање). Упаљач је неконтактни електромагнетни и саставни је део конструкције мине. Мина се неможе дезармирати.
КАБ CBU-78/B
КАБ CBU-89/B
BLU-91/B и BLU-92/B
|
|
|
|
Poslao: 07 Maj 2009 16:32
|
offline
- treefas
- Građanin
- Pridružio: 06 Maj 2009
- Poruke: 36
|
pozdrav !
fascinantno ti je znanje i uvid u MES -a raznih namena .ja sam po struci pirotehnicar i znam kako je tesko doci do nekih podataka ,trenutno sam u penziji .RVI bas zbog posla s kojim sam se bavio .sva saznanja na terenu 91- 97 sticao sam na terenu demontirajuci s velikim rizikom mine koje sam otkrivao na terenu a ne posedujuci mogucnost uvida u njihovu strukturu.pokusavao sam na netu da dodjem do sajtova posvecenim toj terminologiji ali nisam bas vest s tom tehnikom ako mozes da me uputis na neki bio bih ti zahvalan
treefas@gmail.com
pozdrav leteci (de) miner
|
|
|
|
Poslao: 10 Maj 2009 20:45
|
offline
- Gavrilo Milentijević
- Komandir stanice milicije Gornje Polje
- Pridružio: 12 Feb 2005
- Poruke: 35907
- Gde živiš: ovalni kabinet
|
KASETNE AVIO BOMBE TAL-1 i TAL-2
Kasetne avio-bombe TAL-1 i TAL-2 razvijene su 1981 godine u firmi Rafael, Haifa u Izraelu.
Kao standardno oružje izraelskog vazduhoplovstva namenjene su za dejstvo po živoj sili i lakoj borbenoj tehnici.
Posle odbacivanja sa aviona aktivira se vremenski upaljač koji otvara kasetu bombe na bezbednom rastojanju od aviona-nosača.
Po otvaranju kasete vazdušne struje armiraju bombice i one se aktiviraju u trenutku udara u cilj.
Ubitačno dejstvo svake bombice je do 8m.
Bomba je opremljena sa 279 bombica, svaka mase 500 gr.
Svaka bombica ima 160gr heksogena sa 1800 fragmenata.
TAL-1 je namenjena za vatrenu podršku kopnenih jedinica.
Podvešava se na standardne podkrilne nonosače ili na skupne nosače.
Kao standardno oružje izraelskog vazduhoplovstva, naročito u jurišnim dejstvima, koristi se kasetna avio-bomba TAL-2.
Namenjena je za dejstvo po žvoj sili i lakoj borbenoj tehnici. Po spoljnjem izgledu slična je bombi TAL-1.
Princip njenog dejstva zasniva se na centrifugalnom rasturanju bombica. Centrifugalna sila se stvara usled brze rotacije cele kasetne avio-bombe. Ovakvo rasturanje daje ujednačeno rasprostiranje bombica nad površinom rasturanja koja ima kružni oblik maksimalne površine 30000 m2.
Površina efikasnog dejstva zavisi od tipa cilja i u poređenju sa klasičnim bombama iste mase, efikasnost ove kasetne bombe je protiv ljudstva 25 puta veća od standardne bombe iste mase, a protiv lake borbene tehnike 5 puta veća.
Vremenski upaljač kasetne avio-bombe, kojim se tempira trenutak otvaranja kasete, osiguran je žicom za armiranje koja oslobađa ovaj vremenski upaljač po otkačinjanju KAB sa aviona.
Po otvaranju kasete i ispadanju bombica, aerodinamičke sile, koje stvara struja vazduha, armiraju bombice i one se aktiviraju u trenutku udara u cilj.
Sama veličina površine rasturanja kontroliše se pomoću vremenskog upaljača, koji se tempira u skladu sa operativnim potrebama i vrstom cilja.
Bomba je opremljena sa 270 ili 315 bombica, svaka mase 400 gr sa
160 gr heksogena i 1800 fragmenata (metalnih kuglica)
Kasetna avio-bomba TAL-2 može biti po jedna podvešena na standardnim nosačima aviona ili po dve na višestrukim nosačima.
Kasetna bomba TAL-2 se isporučuje u kontejnerima za transport i uskladištenje čije su dimenzije 2,40 x 0,66 x 0,53 m, mase 56 kg, koji obezbeđuje čuvanje bez održavanja.
KAB TAL-1
i dimenzije....
|
|
|
|
Poslao: 11 Maj 2009 07:58
|
offline
- Mixelotti
- Administrator
- Zidam zgrade i fasade ......... I armiram, betoniram. Utovaram, istovaram i nikad se ne odmaram.
- Pridružio: 14 Dec 2005
- Poruke: 25893
- Gde živiš: Na istoj adresi ali promenih četiri države
|
NATO je u septembru 2007. godine dostavio Republici Srbiji podatke o lokacijama i broju bačenih kasetnih bombi, gde se navodi da je na SRJ bačeno oko 350.000 potprojektila na 1.072 lokacije.
Kasetne bombe imaju status nehumanog oružja. Upotreba kasetnih bombi je ograničena.
Ograničenje je regulisano :
1) Dopunskim protokolom uz Ženevsku konvenciju od 12. avgusta 1949. godine, član 35, stav 1. (Protokol I) o zaštiti žrtava međunarodnih oružanih snaga sukoba;
2) Protokolom o zabrani ili ograničenju upotrebe mina, mina iznenađenja ili drugih sredstava (Protokol II) uz Konvenciju o zabrani ili ograničenju upotrebe izvesnih vrsta klasičnog oružja, za koje se može smatrati da imaju prekomerne traumatske efekte.
Iako konvencijama, izričite zabrane upotrebe kasetnih bombi nema.
One se moraju upotrebljavati u skladu sa navedenim protokolima uz Ženevsku konvenciju : "Zabranjeno je upotrebljavati oružja, projektile i materijale i metode ratovanja koji prouzrokuju suvišne povrede ili nepotrebne patnje".
Knjiga :
Agresija NATO
general Spasoje Smiljanić
ps.
Imamo razliku u podatku :
Citat:Извиђачи „Норвешке народне помоћи”, користећи податке штаба НАТО-а, невладиних организација и Републичког центра за разминирање, током новембра прошле године обишли су свих 105 зона деловања НАТО авијације на којима је употребљено више од 37.000 комада касетне муниције, која је у Србији убила или ранила 191 лице.
http://www.politika.rs/rubrike/Drustvo/Srbija-nije.....bi.sr.html
|
|
|
|
|