Jermenija vs Azerbejdzan sukobi oko Nagorno-Karabaha

843

Jermenija vs Azerbejdzan sukobi oko Nagorno-Karabaha

offline
  • T-72 
  • Super građanin
  • Pridružio: 30 Avg 2014
  • Poruke: 1129

Не знам баш да су толико поражени као што турска пропаганда хоће да представи, само кад се мало размисли ако су толико моћни били зашто су се зауставили и још допустили стране трупе да дођу на њихову територију са које ће отићи никада, па ми смо се свим силама борили да стране трупе не дођу на нашу територију. Да не говорим да нема Азера који ће доћи да живе у оним насељима која су повратили.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 05 Maj 2013
  • Poruke: 742

Nijeni HV zauzela istočnu Slavoniju nakon zauzimanja Knina, već je ista do '98. mirno reintegrisana u sastav Hrvatske. Strane trupe su ipak ušle, jedino ako Kosovo ne smatraš teritorijom Srbije. NK je Azerbejdžan, sad samo ostaje dogovor oko stepena jermenske autonomije u tom regionu ali kolika god da bude, ne podrazumijeva nikakve jermenske vojne snage.



offline
  • T-72 
  • Super građanin
  • Pridružio: 30 Avg 2014
  • Poruke: 1129

Нисам баш сигуран да је то Азербејџан колико год се Азери тешили као ми кад смо победили нато, ипак су ту руске а не трупе УН, у крајњем случају им ни не треба јерменска војска да троше ресурсе бзв. јер не постоји више опасност. Али једно је сигурно да азерског становништва неће ту бити као ни до сада, то је једноставно неповратан процес.

offline
  • Pridružio: 31 Dec 2011
  • Poruke: 5386













S obzirom da ova dva naroda iz sasvim razumljivih razloga nikada neće živjeti u zajednici bez obzira što se idealisti pozivaju na nekakva međunarodna prava i teritorijalna ustrojstva, gledajući kako je tamo neki skrojio nove granice (jebem ga u olovku i šestar) od sada će profitirati cestogradnja i tuneldžije jer ovo ne može biti nakaradnije.

online
  • ikan 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 03 Feb 2013
  • Poruke: 2761

Sa neke analize u FB grupi... ne znam koliko je tačno, ali nas pominju
Citat:Још 3-3,5 милиона потрошено је за куповину бесмислених застарелих југословенских противавионских топова калибра 20 мм М-55. Озбиљна куповина тестера. Користећи ова средства и додајући им прилично ограничен буџет, било је могуће „ставити на точкове“ десетине вучених 122-милиметарских топова Д-30, повећавајући мобилност трупа. Сличан пакет модернизације постоји у великом броју земаља, на пример у Србији.
Gugletov prevod.

offline
  • Pridružio: 17 Mar 2020
  • Poruke: 569

trajkoni018 ::Bice interesantno videti da li ce Rusi makar izboksovati da im pripadne ovaj magistralni put ispod samog grada Susa, koji vodi od Lacina ka Stepanakertu.
Ne mogu da verujem da su hebeni debili tako lako izgubili ovako bitan polozaj. Iz ove slike se najbolje vidi kako im je sada Stepanakert kao na dlanu i bukvalno odatle nadgledaju veci deo krnjeg Arcaha (nije da ih ne bi nadgledali i samo upotrebom BPL).


Rusi su već uzeli taj put,
Azerima on ništa ne znači,jer je Šuša odsečena od sveta.
Moraće da grade novi put od Hadruta.
To što je Stepanakert u dolini ne znači da može biti zauzet za dva sata ili dva dana .
Mogao je da bude samo granatiran i ništa više.
Na kraju bi morao da usledi pešadijski napad,kada artiljerija i bpl gube upotrebnu vrednost.
Plus,predeo od Šuše prema Stepanekertu je takođe većim delom izložen udarima artiljerije.
Bez prikupljanja snaga koje su zaostale u pozadini napasti Stepanakert je ludost.

offline
  • T-72 
  • Super građanin
  • Pridružio: 30 Avg 2014
  • Poruke: 1129

Један можда занимљив податак у вези економске снаге Азербејџана која се у огромној мери ослања на нафтни сектор, кад се погледају доказане резерве по земљама највише наравно има Венецуела чак 302 милијарде барела док Азербејџан има тек 7 а у производњи гаса је још ниже на листи, није ни чудо што су отворили онај рачун за добровољне прилоге за војску, сасвим могуће да им је и оне беспилотне дала Турска на лер

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_proven_oil_reserves

offline
  • bug 
  • Građanin
  • Pridružio: 05 Okt 2020
  • Poruke: 221

T-72 ::као ми кад смо победили нато

Razbili smo NATO, ono aj zdrao...

offline
  • Pridružio: 28 Avg 2017
  • Poruke: 1585

Српске Крајине и Нагорно-Карабаха. Да ли је поређење реално?

Извор "Balkan military" Вадим Соколов Arrow https://vk.com/feed?q=%23%D0%90%D1%80%D0%BC%D0%B5%.....885_321912

Ако не размишљате превише, могло би се чинити да Крајина и Карабах имају много тога заједничког. Али да ли је заиста тако?

Груб превод са гугл преводиоца - нисам вршио никакве корекције у смислу поправке лошег превода.

Citat:На први поглед су ситуације врло сличне. И Карабах и Српска крајина настали су на територијама које су, након распада СССР-а и Југославије, остале ван „матичних република“ и где су већину чинили Јермени и Срби. Обе државе су остале самопроглашене, нико их није признао. А земље које полажу право на своју територију непрестано су изјављивале своју жељу да окончају своје постојање. Али ту се сличности завршавају.

У првом рату Јермени су убедљивом победом одбранили Карабах. Попуштајући се азербејџанској војсци у бројкама, они су, ипак, успели да изведу низ успешних операција и не само да задрже главни део Нагорно-Карабаха, већ и да заузму огромне територије самог Азербејџана. За Србе је ситуација била тежа. Крајинска милиција је уз помоћ Југословенске народне армије успела да спаси готово целу Крајину, али ЈНА и Срби нису успели да поразе хрватске трупе. У ствари, на самом крају 1991. године обје су се стране распале, а онда је потписано сарајевско примирје.

Од 1994. до 2020. Јермени су, генерално, имали довољно времена за изградњу одбране и развој оружаних снага. Истина, њихови ресурси били су ограничени, за разлику од Азербејџана, који је неколико година након сукоба стекао приходе од извоза нафте, а затим успео да војску доведе на квалитативно нови ниво, значајно повећавајући војни буџет. Срби 1992-1995 нису имали такав луксуз, упркос примирју, спори рат се наставио. Поред тога, ратовања великих размера одвијала су се у суседној Босни и Херцеговини, где су и крајишки Срби периодично учествовали у биткама, а Југославија је била под снажним санкцијама и није било говора о било каквој озбиљној подршци са њене стране. Хрватска је, упркос свом умешању у босански сукоб, уз подршку низа земаља, пре свега Немачке и Сједињених Држава, успела да реформише своју војску и набави оружје. Иако су јој могућности биле ограничене, није трговала нафтом.

Постоји још једна паралела коју „стручњаци“ повлаче у коментарима. Наводно су Југославија у Крајини и Јерменија у Карабаху сакриле велики број модерног наоружања, захваљујући којем су војске тих малих република имале све што им је било потребно. Не знам како се то заправо догодило у Карабаху, али у Крајини то дефинитивно није било тако. Ако погледате опрему крајишке војске и одговарајуће документе, онда постаје јасна једноставна ствар - Југославија је крајишким Србима оставила најстарији наоружање и то у количинама које нису биле довољне ни за опремање постојећих јединица. Односно, не може бити речи о било каквим резервама. Архивски документи врло отворено кажу да је југословенска војска имала задатак да евакуише најмоћније и најсавременије оружје, а оставља само оно што се сматрало безнадежним или слабим. Крајински Срби нису имали ниједан потпуно опремљен тенковски батаљон и само неколико артиљеријских батаљона са оружјем које је држава захтевала. По правилу је тенковски батаљон уместо 31 тенка и 10 борбених возила пешадије имао 10-20 тенкова и неколико борбених возила пешадије. Па чак ни један БМП. Уместо три батерије, артиљеријски батаљон се често састојао од само две, па чак и тада непотпуне. Одређени број бригада није имао ни две батерије, само једну, а ни о једном пуноправном батаљону није могло бити речи.

Тешко је рећи како су ствари стајале са Нагорно-Карабахом. Само службеници његове војске сада поседују такве информације, а грубим проценама на мрежи треба веровати с опрезом. Могуће је да су јерменске дивизије имале особље, али док се не објаве војне архиве, ионако нећемо знати стварно стање ствари.

Даље, количина наоружања је велика, али не мање важно је колико је добро, колико је муниције / резервних делова / горива за њега и колико су добро обучени борци. За Србе ситуација није била тако врућа, посебно у погледу резерви горива. Значајан део опреме коју је оставила југословенска војска захтевао је поправку, а горива није било довољно ни за пуњење резервоара. Као резултат, током акције „Олуја“ Срби су једноставно напустили више тенкова, јер нису имали шта да наточе горивом него што су изгубили током борби. За Јермене је, судећи према доступним видео записима и интервјуима, ситуација била много боља.

Још један добар додир за разумевање опште слике је развој република. Не би било претерано рећи да је Крајина 1992-1995. полако стагнира. Да, Срби су могли мало да оживе економију, обнове рад низа предузећа, па чак и да штампају своју валуту, али њихова економија у целини била је везана за Југославију. И била је под санкцијама, изолована од света. Становништво Крајине се постепено смањивало, људи су одлазили или у Југославију, или уопште у друге земље. С тим у вези, Карабах изгледа жилавији, према јерменским подацима, чак је и становништво расло, економија се постепено развијала.

И, коначно, сам ток борби за уништавање ових република показује врло велику разлику између њих. Српска Крајина борила се шест дана, а другог дана борби изгубила је главни град. После тога, одбрана је почела да се руши и резултат је био природан. Главни део Крајине је заробљен, остатак је интегрисан у Хрватску преговорима и уз посредовање УН-а. Хрвати су имали обавештајне податке из земаља НАТО-а, подршку у планирању операције од америчких и немачких специјалиста и упутили су најмање четири пута више војника од Срба, али нису имали никакву радикалну предност у оружју. Што се тиче броја и врста оружја, бокови су били приближно једнаки. Неколико месеци Хрвати су се борили у суседној Босни, постепено излазећи у позадину крајишких Срба, а затим задавали главни ударац директно на Книн, главни град Крајине. Срби нису били у стању да покрију претњу и, као резултат, били су поражени. Операција је била врло великих размјера, Хрвати су укључили више од 170.000 људи, али ништа квалитативно ново није приказано. Конвенционална операција комбинованог наоружања против очигледно слабијег непријатеља.

Јермени су бранили Карабах месец и по дана. Али какав је био однос снага, колико је јерменских трупа било на положајима и колико је Азербејџана било умешано, још увек није јасно познато. У сваком случају, азербејџанске оружане снаге имале су бројчану надмоћ, а њихова опрема је била новија и модернија. И што је најважније, масовна употреба беспилотних летелица, која им је омогућила да ударе непријатеља много брже и тачније, чак и у његовој дубокој позадини. Користећи дронове, од првих дана борби Азербејџан је постигао иницијативу коју није уступио Јерменима. Јерменске трупе, које су брзо изгубиле значајан део својих система ПВО, биле су принуђене да делују у сталној напетости и очекују напад у сваком тренутку, чак и ако су биле на знатној удаљености од линије фронта.

Сада су медији препуни имена турских генерала, који су заслужни за планирање и вођење операције. Неки аутори чак пишу о турским специјалним снагама у редовима азербејџанских јединица које нападају. Да ли је ово тачно или не, можда ћемо сазнати након неког времена. Али ако се ово заиста догодило, онда веће поштовање заслужују јерменски борци, који су се борили против очигледно моћнијег непријатеља и борили се у рату за који их нико није припремио.

Шта је резиме, питате се? Поента је у томе што нема смисла упоређивати Крајину и Карабах. Њихове „стартне позиције“ биле су превише различите, превише су различито путовали. И будимо искрени, док се значајан део процена и аналитичара о Карабаху гради на око. Нема поузданих података ни о величини војске Карабаха, ни о томе шта је и колико имала у служби. О Крајини се може говорити са великом дозом самопоуздања, прошло је пуно времена, многе околности тих догађаја постале су познате. А о Карабаху ћемо још дуго видети само претпоставке и верзије, чији степен поузданости зависи само од искрености и личних ставова њихових аутора.


Ако је текст преопширан извињавам се - нека модератори избришу.

offline
  • T-72 
  • Super građanin
  • Pridružio: 30 Avg 2014
  • Poruke: 1129

Па то исто као кад данас читаш коментаре турских и азерских званичника, и друго сви помињу неке олује, Лике, крајине, Славонију, а као што сам и рекао ономад ово је иста прича као и Република Српска, па шта јој данас фали, али то поређење многи гле чуда избегавају, ево ја да сам Јермен имао бих више сигурности данас да одем да живим у Степанакерт или неко друго јерменско насеље него пре два месеца и мислим да све више Јермена то схвата

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1085 korisnika na forumu :: 46 registrovanih, 6 sakrivenih i 1033 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., aleksandarbl, bankulen, bladesu, BRATORIII, darkangel, debeli, Dimitrije Paunovic, Dimitrise93, dragoljub11987, drimer, esx66, FileFinder, Fog of War, FOX, Georgius, goxin, ikan, Insan, ivan1973, jackreacher011011, Karla, Kibice, kokodakalo, kybonacci, Marko Marković, milenko crazy north, nebidrag, nemkea71, Nobunaga, novator, ObelixSRB, offman, ozzy, Pikac-47, procesor, rajkoplje, rasok, RJ, robertino, Rogan33, slonic_tonic, Srle993, Stoilkovic, vladulns, 125