|
Poslao: 02 Mar 2025 14:06
|
offline
- Pridružio: 22 Dec 2024
- Poruke: 311
|
Denaya ::
Treći je vezan za PO sredstva. Iako je opte mišljenje da su vozila u koloni laka meta za njih, moje mišljenje je suprotno. Često jedno vozilo zaklanja drugo i smeta pri nišanjenju. Pogotovo ona pogodjenja koja su statična i još pored toga dime. U rastresitom poredku, mnoga vozila bi upravo zbog toga bila vidljiva a time i ranjiva.
Četvrti je kad oklop naleti na oklop. Primer je skorašnji tenkovski boj kod Elizavetovke. Rusi tenk je uništio prvi Ukrajinski ali nije drugi. Jer je upravo prvi tenk u velikoj meri stitio drugi i smetao Ruskom da izvede precizan pogodak po tom drugom tenku. Ruska ostala vozila su upravo zbog njihovog prvog tenka uspela da se povuku i izbegnu borbeni dodir sa Ukrajinskim tenkovima i započela dejstvovanje po prostoru na kojem se mogu naći Ukrajinski borci sa PO sredstvima.
Drugi primer je iz Ukro letnje ofanzive. Gde je jedan Ruski tenk (komandir nadaleko poznati Aljoša), nagrdio ukrajinski oklop. Koji je baš napredovo u rastresitom poredku. Dodatno posle prvog uništenog vozila, zavladala panika i još više se raspršili i izašli iz borbenog poredka i bukvalno se nameštali Aljoši na nišan. Ako se dobro sećam i ako se ne varam, Aljoša se kretao samo napred nazad, bez izlaska iz zakolona lesopolosa. Da su se Ukrajinci povlačili u koloni, Aljoša bi morao da izadje iz zaklona lesopolosa da bi mogao nanišaniti sledeće vozilo koje se kreće u koloni.
To je tako bez sumnje kada je kolona u marševskom poretku, tj. kada se samo premešta od tačke A do tačke B. Ali kada dođe do borbenog kontakta, ako ostane grupisana u koloni, onda nema mogućnost da uzvrati vatru ili je bar ta mogućnost veoma umanjena.
Razume se, možda kolona i nema zadatak da ulazi u borbu i povlači se čim naiđe na kontakt, ali se onda postavlja pitanje kakav je to pokret koji grupu izlaže direktnoj vatri, bez zaštite, uključujući i zaštitu koju bi mogla da pruži sama sebi.
|
|
|
|
|
Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
|
|
|
Poslao: 02 Mar 2025 14:14
|
offline
- Pridružio: 17 Feb 2016
- Poruke: 1537
|
Naravno da se ne može porediti pojedinačno ko je kolko dao ali može ugrubo i definitivno prednjače poljska, češka, i prilično bizarno makedonija
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 02 Mar 2025 14:41
|
offline
- Pridružio: 22 Jan 2012
- Poruke: 2332
|
- 13Ovo se svidja korisnicima: Prašinar, ladro, rovac, Panter, Haris, kolle.the.kid, Miki01, tecataki, ds69, sap, zlaya011, darkangel, ILGromovnik
Registruj se da bi pohvalio/la poruku!
@Haris
Brkaju se neke stvari. Kako će se i kad kolona razviti u borbeni poredak odredjuje više faktora. Ja sam opisivao situacije prilikom prelaska famoznih "Sivih zona". Gde se većina napada i osujećivala, bilo to Ruskih ili Ukrajinskih. Te zone su ponegde duboke i po više kilometara ali manje od kilometar retko, veoma retko.
Na snimcima se primećuju dva načina delovanja. Vozila prelaze sivu zonu u koloni i tek na nekih 100-300m pre stupanja u borbeni dodir, se rasporedjuju u rastresiti poredak, gde odredjena vozila dejstvuju po unapred odredjenim ciljevima. Iskracaju desant i neretko se povlaće u pozadinu istim putem kojim su došli. Veoma malo snimaka ima da vozila ostaju u borbenom dodiru i svojim orudjima pružaju neposrednu podršku pešadincima.
Drugi je prilazak mestu iskrcavanja u koloni, gde više vozila na istom mestu iskrcava desant i povlači se u pozadinu što je više moguće istim putem kojim je došla. Meni je ovo znak da se napad odvijao preko prostorije za koju se pouzdano ne zna koliko i gde su posejane PT mine.
Veoma, ali veoma retko sam gledao snimke gde oklopna vozila pružaju neposrednu podršku, kako napadaču, tako i braniocu iz neposredne blizine. Ako postoji takva podrška oklopa ona je u većini slučajeva, kad oklop dolazi da izvuće sopstvene snage ili sa branjenog područja ili snage u povlačenju zbog neuspešnog napada. Oklop je najčešće vatrenu podršku davao iz daljine, odnosno iz krajnjih zona tih "sivih zona" sa razdaljine od kilometra pa i više. Daleko od minskih polja. Bilo u napadu bilo u odbrani. Sad nagradno pitanje, zašto je to tako?
Posebna opcija je kad probiješ protivničku odbranu, pa se oklop raštrka na sve strane. To na poljima nismo imali mnogo situacija da gledamo. Toga je bilo u naseljenim mestima. Napadač sivu zonu prelazi u koloni, jedan za drugim. Ja vala dosad nisam video da napadač prelazi te sive zone u rastresitom rasporedu u širini od par stotina metara ili više. Bar ne u ovom ratu. Toga je bilo u IISR i nekim ratovima posle, Kolona/kolone ulaze u naseljeno mesto koristeći jedan, eventualno dva puta, potom se nakon ulaska u naseljeno mesto raštrka po naselju. Tako deluju i Rusi ali i Ukrajinci.
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 02 Mar 2025 14:43
|
offline
- stegonosa

- Legendarni građanin
- Pridružio: 02 Avg 2008
- Poruke: 8029
|
Mi lao shu ::za 5 godina Evropa će izgledati dosta drugačije a i Nato je završio karijeru...
Prvo možda, drugo ni blizu. Tramp hoće da brzinski pacifikuje Evropu da bi se baktao Pacifikom. Znači, NATO mu treba kao 'leba, to je osnovni način uticaja na evropske države, dok EU održava koheziju i sprečava svađe među evropskim državama i mogućnost da se neki neprijatelj lako ubaci u neki prostor koji bi bio proizveden otvorenim trvenjem između država.
SAD imaju problem sa budžetom koji ne može da se takmiči istovremeno i sa Rusijom i Kinom i obnovom vojno-ekonomske moći SAD (mnoge vojne luke i brodogradilišta im se raspadaju, mnogi aerodromi im funkcionalno ne odgovaraju potrebama, zapravo u nekim segmentima više liče na SSSR sa kraja priče itd).
Dakle, čitava igranka je da Evropa plaća za sopstvenu bezbednost a u okviru čeličnog NATO zagrljaja SAD. NATO legitimizuje imperijalne ambicije SAD a Tramp nije lud da ga se odrekne, samo izbacuje maksimalističke zahteve da bi dobio šta želi, ono što otvoreno priča, da Evropa iskešira pare.
On verovatno sebe vidi kao nekog novog Niksona u smislu kako je ovaj ranije prihvatio Tajvan kao kineski interes da bi obuzdao SSSR, tako Tramp priznaje interes Rusije u Ukrajini da bi obuzdao Kinu. I to je sve. A mali će, kao i uvek, da nagrabuse. Vunena vremena.
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 02 Mar 2025 14:59
|
offline
- Pridružio: 07 Apr 2022
- Poruke: 128
|
Pitanje o tome da li je ova pomoc na kredit ili ne je direktno vezano sa svim sto se desava trenutno.
Ako je sva pomoc EU i US Ukrajini dato na kredit sa ocekivanjem isplate kroz koriscenje prirodnih bogatstava kada Ukrajina pobedi onda je veoma jasan nenormalana reakcija koju vidjamo sa obve strane okeana.
Nenormalne reakcije nam govore da su Ukrajinci pred vojnim porazom. Da ce sva ta prirodna bogatstva postati nedostupni EU i US jer ce preci pod direktnu kontrolu Moskve. U toj situaciji ne samo da nece nista zaraditi kao sto su planirali nego ce izgubiti i ovo sto su ulozili.
Tramp ima svoju metodu resavanja problema za US preko dogovora sa Rusijom i podelu po interesnim sferama. EU nema nikakve opcije osim da udje vojno da zastiti svoje interese.
Dakle, da li je pomoc sa one web stranice uslovljena isplatom od strane Ukrajine kasnije ili ne?
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 02 Mar 2025 15:24
|
offline
- Pridružio: 13 Maj 2022
- Poruke: 980
|
To je kao ona anegdota sa Jalte kad su Čerčil i Ruzvelt predložili da se papa pridruži razgovorima, a Staljin pitao koliko on ima divizija. Evropa = Papa, samo sad nisu divizije nego broj bojevih glava i mogućnost isporuke. Tako da, možda će Evropa da naplati što je dala, ali da ostavi na čuvanje u SAD. Sadašnji infantilni evropski lideri prosto ne razlikuju strane sveta. Kad kupe kompas sa aliekspresa, znaće.
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 02 Mar 2025 15:26
|
offline
- Milan A. Nikolic
- Legendarni građanin
- Pridružio: 27 Nov 2013
- Poruke: 3069
|
- 14Ovo se svidja korisnicima: draganl, Prašinar, Cian, kolle.the.kid, babaroga, djordje92sm, Litostroton, FileFinder, zlaya011, nemkea71, Milos1389, ILGromovnik, 4channer, BraneS
Registruj se da bi pohvalio/la poruku!
– Након државног преврата 2014. године, током покушаја мирног решавања сукоба, посматрачи из мисије Организације за европску безбедност и сарадњу (ОЕБС) у Донбасу предавали су украјинској војсци тајне информације о локацији оружаних формација ЛНР и ДНР и ти положаји су одмах гађани, изјавио је бивши амбасадор Грчке у Украјини Василиос Борновас у интервјуу за „Хелас журнал“.
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 02 Mar 2025 15:30
|
offline
- Pridružio: 26 Feb 2025
- Poruke: 117
|
Zapadnjaci su bili toliko zadojeni idejom poraza i destabilizacije Rusije da izgleda nikome nije palo na pamet na početku da potpisuje taj sporazum sa mineralima i da ih uzme sebi za kolateral, što bi bilo normalno, lepo reče Tramp, vama je naš glupi predsednik (Bajden) davao milijarde i milijarde, umesto da su odmah na početku seli i rekli Ukrajincima, može finanijska i vojna pomoć za ovaj rat, a vi nama postotak svih vaših resursa, pa da radimo posao.
Nego su svi oni mislili da će se njima ta ulaganja vratiti kroz nekakvu satisfakciju ili će im se otvoriti neke druge strateške dobiti naspram Rusije, možda je bilo ludaka koji su mislili da će od samih Rusa naplatiti troškove i reparacije.
Istina je da su se svi zapravo kockali, gurali pare u onaj aparat sa voćkicama i drndali ono dugme iznova i iznova i što bi rekao onaj batica iz Dnevnjaka "Voćkice su mi život upropastile"
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 02 Mar 2025 15:41
|
offline
- mercedesamg
- Legendarni građanin
- Pridružio: 08 Avg 2019
- Poruke: 7104
|
Evo karta resursa Ukrajine, od Al Džazire su podaci.
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 02 Mar 2025 16:14
|
offline
- Pridružio: 13 Maj 2024
- Poruke: 113
|
- 12Ovo se svidja korisnicima: draganl, ladro, Prašinar, Revolucion, djordje92sm, Litostroton, Krusarac, RED4G-304, Još malo pa deda, Solunac na steroidima, zlaya011, ILGromovnik
Registruj se da bi pohvalio/la poruku!
Napisano: 02 Mar 2025 15:57
Odgledah Elona kod Joe Rogana pre neki dan pa evo nekoliko zapazanja:
1. Kaze da je mislio da je lose sto se tice zloupotreba novca u vladi SAD ali da nije mislio da je toliko lose. Kaze da je to sto se desava/desavalo mozda najveca prevara u istoriji (gigantic scam like one of the biggest maybe the biggest scam ever),
2. nekoliko puta pominje da je ova vlada revucionarna (valjda se identifikuje sa revolucionarom), da su najbitnija vlada posle one kada su SAD osnovane, i
3. na kraju pominje da i sam ne zeli da raskrinka korupciju do kraja jer se plasi za svoj zivot.
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
Ovo je po meni samo jos jedan dokaz koliko je turbulenta situacija u americkoj politici odnosno da su promene kojima svedocimo u razini rusenja berlinskog zida.
Dodao bih i njegov danasnji tvit o tome da podrzava ideju da amerika izadje iz NATO-a i UN-a. [Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
Dopuna: 02 Mar 2025 16:14
mercedesamg ::Evo karta resursa Ukrajine, od Al Džazire su podaci.
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
Cela prica oko potpisivanja nekog ugovora o rudnim bogatstvima i njegovom naprasnom zanemarivanju mi deluje kao neka igranka od pocetka. Da je to tamo zaista sve tako zlatno, progutao bi Tramp i trecu i cetvrku pridiku/uvredu Zelenog da to tamo potpise i uzme, medjutim.
Jedna ponekad jako mi bliska osoba (supruga), radi kao senior geolog u jednoj od najvecih kompanija rudarske industrije. Kaze da svi podaci koji su dostupni u vezi rudnih bogatstava u drzavama bivseg SSSR su upitni odnosno, da se oni se ne usudjuju da investiraju u tamosnja nalazista na bazi toga sto dobijaju od geoloskih zavoda tih zemalja jer su to sve nedovoljno istrazena nalazista. Uglavnom ti podaci su nepouzdani u vecini slucaja, rezerve se 'pumpaju' i oni se na to ne mogu osloniti (sto oni ne rade nego kupuju licence) osim ukolko sami tamo odu i izvrse istrazivanja sami.
Mozda je neko i novoj americkoj administraciji to dojavio ...
|
|
|
|
|
|