|
Poslao: 18 Maj 2026 18:37
|
offline
- Frunze
- Legendarni građanin
- Pridružio: 04 Mar 2022
- Poruke: 3059
- Gde živiš: Soncovka
|
- 22Ovo se svidja korisnicima: kolle.the.kid, Trinitron1, Giskard, Tristan_Bantam, tamno.nebo, dmrdc, Kriglord, boromir, sremac983, Pavel Medved, zokizemun, ILGromovnik, zlaya011, sap, dejno, DonRumataEstorski, Otto Grunf, Tila Painen, ds69, amaterSRB, GORDI, burevestnik
Registruj se da bi pohvalio/la poruku!
Napisano: 18 Maj 2026 18:25
Tristan_Bantam ::Ja sam u Lvov-u poslednji put bio 2021, pre nego je ova nesreća počela.
Još tada se naširoko mahalo nacističkim obeležjima, tako da ako ih neko nije video, ima samo dve opcije: nije hteo da ih vidi, ili ih je prihvatio kao nešto normalno.
Eх, 2021.
2010. сам их видео својим очима. А на интернету се лако нађу подаци и од раније...
Dopuna: 18 Maj 2026 18:37
bug ::
Vokabular ukrajinskog jezika jeste sličniji poljskom - to nije moje mišljenje, to je fakt koji se lako da provjeriti. To ne znači da između ukrajinskog i ruskog ne postoji sličnost - naprotiv, sličnost je velika, ali ne tako velika kao sa poljskim...
Ево, ја који знам руски управо седим са колегиницом која зна пољски. Обоје смо на сличном нивоу руског/пољског. Обома је матерњи српски. Констатујемо да ја разумем украјински много боље него она. Провера извршена.
И да додам, украјински Тараса Шевченка није исти као Миколе из Трускавца.
|
|
|
|
|
Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
|
|
|
Poslao: 18 Maj 2026 19:20
|
offline
- Pridružio: 06 Mar 2026
- Poruke: 78
|
Frunze ::
Eх, 2021.
2010. сам их видео својим очима. А на интернету се лако нађу подаци и од раније...
Ne sumnjam uopšte. Odavno oni koketiraju sa time, nažalost. No, izgleda da neki mogu sve da opravdaju sebi bez problema...
bug ::
Vokabular ukrajinskog jezika jeste sličniji poljskom - to nije moje mišljenje, to je fakt koji se lako da provjeriti. To ne znači da između ukrajinskog i ruskog ne postoji sličnost - naprotiv, sličnost je velika, ali ne tako velika kao sa poljskim...
Ne, nije. Molim te deder daj da proverimo taj fakt - baš bi da vidim to tvoje istraživanje
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 18 Maj 2026 19:47
|
offline
- Sirius

- SuperModerator
- Sad radim sve ono što pre nisam stizao.
- Pridružio: 17 Maj 2006
- Poruke: 27326
- Gde živiš: I ja se pitam...
|
Ајд кад већ правите ОТ: руским владам тако да у разговору преварим Русе (то није тешко јер их има са свих страна). У жирију сам био два или три пута с Украјинцима и да нису говорили Руски ништа их не бих разумео. Искрено. При том мислим - не баш ништа, али кад побегне једна реч, нестаде и цела реченица. Не вреди поредити (ми-Македонци, ми-Словенци) јер ни једне ни друге не можете разумети, осим на тарзанском нивоу. За озбиљан разговор то није довољно.
Енде.
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 18 Maj 2026 20:36
|
offline
- Pridružio: 20 Jul 2025
- Poruke: 338
|
Vođa kijevskog režima Volodimir Zelenski optužio je Amerikance za umiješanost u ruski izvoz žitarica s Krima.
"Nažalost, dokumentirali smo pokušaje organiziranja izvoza žitarica s privremeno okupiranog teritorija Krima, kao i drugu ekonomsku eksploataciju poluotoka u koju su uključeni subjekti iz Sjedinjenih Država", požalio se Zelenski nakon izvješća šefa vanjske obavještajne službe.
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 18 Maj 2026 20:39
|
offline
- Pridružio: 05 Okt 2020
- Poruke: 414
|
Tristan_Bantam ::Molim te deder daj da proverimo taj fakt - baš bi da vidim to tvoje istraživanje
Evo samo jedan zvaničan primjer: [Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
Nezvanično, zapitaj se kako se kaže jutro, crveno, bicikl, da, hvala, mjeseci, ... na ta tri jezika...
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 18 Maj 2026 21:05
|
offline
- Trinitron1
- Legendarni građanin
- Pridružio: 28 Avg 2017
- Poruke: 3091
- Gde živiš: Beograd
|
- 14Ovo se svidja korisnicima: Giskard, zokizemun, Bobrock1, ILGromovnik, Dusko_Dugousko, Tristan_Bantam, kolle.the.kid, ladro, mocnijogurt, debeli, Lucije Kvint, Pavel Medved, Otto Grunf, burevestnik
Registruj se da bi pohvalio/la poruku!
Биографија прве од аутора горе поменутог текста
Citat:Аниса (АЈ) Мерфи је докторанткиња која студира историјску синтаксу на Универзитету Јужне Каролине. Њено истраживање првенствено истражује интерфејс синтаксе и семантике и начин на који су ови односи организовани и схваћени кроз морфо-синтаксичке конструкције. Док се њен мастер рад првенствено бавио класичним грчким језиком и атипичним обрасцима распоређивања падежа, њен докторски рад је фокусиран на развој перифрастичке пасивне конструкције у енглеском језику и како овај систем интерагује са перифрастичким системима германског и индоевропског језика. АЈ сарађује са професорима др Стенлијем Дубинским и др Куртом Гоблиршом. АЈ је предавала Увод у језик, Увод у језичку науку, Историју енглеског језика и часове енглеског језика за прву годину на Универзитету Јужне Каролине.
Извор [Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
Не видим да је поменута Аниса (Докторант историјске синтаксе - редослед речи у реченици, Универзитет Јужне Каролине) компетентна за Руски, Украјински и Пољски језик.
Њен текс је чиста пропагандна бесмислица [Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 18 Maj 2026 22:28
|
online
- Pridružio: 09 Jan 2012
- Poruke: 39554
|
Снимци приказују непријатељске тунеле против дронова, који, према украјинској страни, већ покривају приближно 1.170 км пута.
Проблем са таквим тунелима је њихова слабост против оптичких FPV дронова, који могу да детектују пропусте у мрежи без губитка сигнала чак и на малим висинама. То није случај са радио-контролисаним дроновима, који ризикују да изгубе и комуникацију и квалитет слике без непопуларних ваздушних репетитора.
Међутим, такви тунели би тренутно могли да послуже као привремени спас за логистику руских оружаних снага, која је почела да трпи од удара америчких камиказа дронова „Хорнет“ на аутопутеве у областима Доњецка и Маријупоља.
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 18 Maj 2026 22:52
|
offline
- Pridružio: 27 Feb 2022
- Poruke: 424
- Gde živiš: U stanu
|
Ne mora da znači da je tačno, ali je interesantno ovo vidjenje zašto Rusi ne napreduju:
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 18 Maj 2026 22:54
|
offline
- Pridružio: 20 Jul 2025
- Poruke: 338
|
Euroclear, europski depozitorij vrijednosnih papira, odbio je provesti presudu Arbitražnog suda u Moskvi o povratu 18,2 bilijuna rubalja od Središnje banke Rusije. Tvrtka je izjavila da će imovina Ruske središnje banke ostati zamrznuta u skladu sa sankcijama EU-a te da ne priznaje nadležnost ruskog suda u Bruxellesu. Euroclear je također najavio namjeru žalbe na presudu.
Euroclear, depozitar, izjavio je da će imovina Banke Rusije ostati zamrznuta na njegovim računima, unatoč presudi Arbitražnog suda u Moskvi. Tvrtka je naglasila da zahtjev ruskog regulatora nije priznat prema pravu EU.
„Imovina Središnje banke Rusije koja se drži u Euroclear banci ostaje zamrznuta u skladu s međunarodnim sankcijama“, priopćio je depozitar. Također je pojasnio da ne priznaje nadležnost ruskog suda i namjerava se žaliti na presudu.
[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
Ne priznaje, a žaliće se???
|
|
|
|
|
|
|
Poslao: 18 Maj 2026 23:36
|
offline
- Pridružio: 06 Mar 2026
- Poruke: 78
|
- 14Ovo se svidja korisnicima: Trinitron1, sap, kolle.the.kid, zlaya011, celt, tamno.nebo, DonRumataEstorski, Koser, tecataki, Otto Grunf, zokizemun, amaterSRB, Solunac na steroidima, burevestnik
Registruj se da bi pohvalio/la poruku!
bug ::
Evo samo jedan zvaničan primjer: [Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
Nezvanično, zapitaj se kako se kaže jutro, crveno, bicikl, da, hvala, mjeseci, ... na ta tri jezika...
Prijatelju, ja sam mislio da si ti ozbiljan čovek. Citiranje ovog izvora je pucanje ne u sopstvenu nogu, ti si se upucao u oba kolena i onda overio u glavu citiranjem ovog propagandnog pamfleta... CNN ne bi ovo pisanije objavio, bilo bi ih sramota...
A što se tiče zapitkivanja kako se šta kaže, crveno je možda slično, ali šta ćemo sa plavom, sivom, crnom i belom, pa i žutom koje su u ruskom i ukrajinskom iste, a u poljskom nisu?
Ili ti je crveno baš posebna boja, pa se samo ona računa?
I zašto nas tretiraš kao da smo mentalno zaostali? Jer ja stvarno ne vidim drugi razlog da napišeš očigledne neistine i nastaviš da teraš po svom, iako ti pet ljudi kaže da su neistine.
Odabereš pet reči koje ti odgovaraju, zanemariš pedeset i pet koje ti se ne uklapaju u priču i proglasiš svoju priču za aksiom, koji je "lako proverlji" i koji i "vrapci na grani znaju"?
Čak i da ne radim sa sve tri grupe - i Rusima, i Ukrajincima i Poljacima vrlo često - trebalo bi mi dva minuta da proverim da pričaš neistine.
|
|
|
|
|
|