Lockheed Martin/Boeing F-22 Raptor

309

Lockheed Martin/Boeing F-22 Raptor

offline
  • Pridružio: 04 Dec 2014
  • Poruke: 87

mean_machine ::FalcoPeregrinus ::I vise je nego jasno da Rafal nema problema da "zakljuca" F-22 u bliskoj vazdusnoj borbi, a takodje je u stanju to da uradi i u vizuelnom i IC spektru.


Mislio sam na vecim daljinama npr. 20km, konkretno pilot Tajfuna je mogao da vidi F-22 ali nije ga imao na radaru.


Ok, mada mislim da je vrlo problematicno uociti avion lovac na tim daljinama vizuelno. Kada pogledamo velike putnicke avione koji lete na visini od nekih 10 km vrlo tesko je uociti sam avion bez kondenzacionih tragova koji ga odaju. Da li bismo mogli da uocimo taj isti putnicki avion na 20 km visine a kamoli nekoliko puta manji lovac?

Ja sam vrlo skeptican. . .



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 17 Maj 2007
  • Poruke: 13939

Napisano: 06 Mar 2018 19:58

FalcoPeregrinus ::Ja sam komentarisao tvoju konstataciju da ce doci do degradacije performansi kod SU-35S kada se nakace rakete pa sam iz tog razloga naveo primer da dve ili 4 rakete malog dometa koje se postavljaju na krajevima krila i na nosace koji su odmah do njih nece imati skoro nikakav uticaj na povecanje otpora vazuha jer rakete koje su postavljenje na krajevima krila ustvari smanjuju idukovani otpor tako da ne dolazi do povecanja ukupnog vazdusnog otpora kada se nakace 4 rakete.

Videli smo da Su-35S nema nikakvih problema da odradi apsolutno bilo koji post-stall manevar sa dve R-73 i jednom R-27 koja je sama teska oko 350kg. To je ukupno skoro 600kg plus mozemo da vidimo da su svi nosaci za druge rakete prisutni koji sa svoje strane povecavaju vazdusni otpor i ukupnu tezinu.

Dakle, ja uopste nisam spominjao da se tu radi o nekom izbegavanju raketa, vec sam davao realan primer uticaja podvesnog tereta (koji je primeren za blisku vazdusnu borbu) na performanse aviona.

Da ovde te nisam razumeo. Previd zbog premora. Slažem se u potpunosti.

Citat:Prvo, ako je Su-35S uspeo da udje u blisku vazdusnu borbu sa F-22 onda pretpostavljamo da su i jedan i drugi avion potrosili veci deo raketa srednjeg ili velikog dometa i ulaze u vizuelni duel sa najmanje dve ili mozda 4 rakete malog dometa u slucaju Su-35S.
Ukoliko do ovoga dođe pilot ili rakete F-22 su zakazele, ili je pilot Su-35 odradio svoj posao.

Citat:Drugim recima, ni jedan ni drugi avion nece imati znacajniju degradaciju performansi ako se budu nasli u bliskoj vazdusnoj borbi sa nekoliko raketa malog dometa.
Taj deo nije sporan. Ono o čemu pričam ja da ne vidim značajnu razliku u inicijalnoj fazi. Kad Su-35 ima 8, možda 10 raketa, dok F-22 6. Tu mislim da nema značajne razlike u performansama, kad bi ih takve videli na istom mitingu, što se neće nikad desiti. Takvi avioni su za poređenje. Ostalo nije toliko bitno. Ne vidim kako se F-22 može nositi zbog nasledne slabosti projekata započetih '80. Da se vijaju topovima, ajde još donekle ni po jada. Jer onda može uticati rezerva goriva, iskustvo, veština i druge okolnosti na pobednika.

U realnim borbenim uslovima tromiji MiG-35 u odnosu na izvorniu 29-ku se stavlja u istu ravan sa Rafalom. Zašto ne bi smo stavili F-22 sa Su-35?!

FalcoPeregrinus ::Citat:Dosta toga navedenog će biti ili je u ovoj ili onoj fazi testiranja. Nešto se već ugrađuje. Zavisno da li je reč o Su-35 ili Su-57. Uostalom svako ima pravo na svoje mišljenje, gde se ko nalazi i koliko prednjači.

Ovo je uveliko netacno kada pricamo o Su-35S. Avion je potpuno kompletiran i na osnovu borbene eksploatacije po recima zvanicnika doci ce do manjih modifikacija koje su moguce zbog otvorene "arhitekture" avionike sto ce samo dovesti do poboljsanja ukupnih performasi aviona.
Sto se tice Su-57, izlisno je i komentarisati jer se ceo program i dalje nalazi u fazi testiranja.

Su-35 se proizvodi kompletan očigledno. Zato kažem u širem kontekstu Su-35 i Su-57 da nešto jeste, a nešto nije. Da li imaš dokaze da su sve tehnologije za Su-57 gotove?

A kad je reč o fuziji senzora i performansi pojedinih komponeneti ne mislim da Su-35 dostigao Rafal. Ima prednost u vidu jačeg i većeg radara, mogućnosti ometanja. Praćenje mete u odlasku nije toliko pitanje i bitno, koliko meta u dolasku, promenljivih uslova (oblačnosti i vlage - naravno radi se, napreduje se). Opet potrebna je podrška radara. Na kojoj udaljenosti bi se mogao pratiti F-22 bilo radarom, bilo pasivnim senzorima i napraviti potreban proračun za algoritme u raketama. Da li smo sigurni da će Su-35 to sve imati na 40km protiv F-22 u dolasku?

Opet protiv Tajfuna i Rafala ne samo Su-35 već F-15 ima prednost u vidu doleta. Oba deltaša imaju svoje snage, prednosti i mane. Kad se pogleda kako nose rakete, radar, ostali senzori, manji radarski odraz (kanari miruju), brzina valjanja, radius zaokreta, inicijalna ugaona brzina, početak BVR borbe nikano nebih koristio reč superioran na strani Su-35. Ali se ovde izgleda došlo u tu fazu. Ne znam sad više za tebe gde tačno stojiš?

FalcoPeregrinus ::Citat:Kad je reč o avionici, radar i senzori, F-35 će biti kompletniji, a Su-57 bolji tamo gde stave akcena.

Upravo je ovo ono o cemu pricam, konstatacija bazirana na licnom misljenju bez ikakvih dokaza za to.
Evo samo jednog primera sto se tice senzora, ni jedan lovac na svetu nece imati radarski kompleks kao onaj koji je primenjen kod Su-57. Zona osmatranja tog kompleksa ce daleko biti ispred onoga sto F-35 poseduje ili bilo koji drugi avion, a posto je radar i dalje primarni senzor to ce uveliko povecati SA (situational awareness) aviona.
Raspravljati o drugim senzorima je trenutno izlisno jer nemamo nikakve dostupne podatke o njihovim performansama, ali mozemo da komentarisemo o nekim primenjenim resenjima kao sto je resenje radarskog kompleksa kod Su-57 koje je bolje od bilo cega sto trenutno leti na nebu (sto se tice SA).

Radari imaju A-A i A-G režim. F-35 se pravi sa akcentom na oba. Mora biti kompletan, jer je komponenta A-G od prevashodne važnosti. Su-57 se pravi za prevlast u vazduhu. Mogućnost da otkriva i prati LO ciljeve, kao upravo navedena zona osmatra, će biti bolji. Na to mislim. Ali to kad se završi radar i postane operativan ne znam koje godine.

F-35 ima već sad svoji prednosti u odnosu na svoje avione. Ostaje da se provali koje i koliko. Da je teško, slažem se.

Dopuna: 06 Mar 2018 20:05

FalcoPeregrinus ::Sto se tice pisanja po forumima, svako ima svoje razloge zasto to radi i ne bi sada ulazio u to, ali da mi ne pisemo i ne dajemo svoje misljenje ovaj i svaki drugi forum bi nestao, a jasno je da je svako od nas nesto novo i korisno naucio kao clan ovog foruma ili bilo kog drugog gde postoji konstruktivan dijalog i analiza.
Moraću jasnije da pišem. Nekad nešto podrazumevam da će drugi razumeti.

Pisanja po forumima su ok i našao sam gomilu kvalitetnih analiza. Isto tako sam našao lupetanje, čak onih čiji su roditelji bivši piloti, oko radiusa zaokreta, lifting body dizajn (Rusi to još nisu otkrili Bebee Dol ) i ostala sr@nja. Najčešće po YT kanalima i upravo tim video klipovima gde se porediti 1 na 1. Ne kažem da je tvoje poređenje i neka druga loše urađeno. Nego upravo ta retard. Znaš o čemu pričam.



offline
  • Pridružio: 23 Dec 2006
  • Poruke: 12559

FalcoPeregrinus ::
Ok, mada mislim da je vrlo problematicno uociti avion lovac na tim daljinama vizuelno. Kada pogledamo velike putnicke avione koji lete na visini od nekih 10 km vrlo tesko je uociti sam avion bez kondenzacionih tragova koji ga odaju. Da li bismo mogli da uocimo taj isti putnicki avion na 20 km visine a kamoli nekoliko puta manji lovac?

Ja sam vrlo skeptican. . .


Moja greska nije se radilo o vizuelnoj borbi vec se radio o tome da je bi na vezbama Tajfun Raptor nije detektovao sa valjda 20milja kolika je valjda bila daljina simuliranog lansiranja AIM-120 na toj vezbi. Bilo davno kad sam citao pa nisam bas siguran da li je to daljina ali mi se vrti u glavi.

Zamisli kako stoje stvari sa AIM-120, R-77 ili Meteor raketom? Najslabija karika su rakete veceg dometa i po meni Rafal sa Mica-IR ispada jos i najbolja antistelt solucija medju lovcima.

offline
  • Pridružio: 17 Maj 2007
  • Poruke: 13939

mean_machine ::Najslabija karika su rakete veceg dometa i po meni Rafal sa Mica-IR ispada jos i najbolja antistelt solucija medju lovcima.
Tog sam stanovišta takođe. Samo je pitanje kada bi dobio rešenje za lansiranje. PARS ili IC rakete vidim kao najbolje rešenje zasad. Ne znam šta da mislim o aktuelnim ARS raketama.

offline
  • Pridružio: 04 Dec 2014
  • Poruke: 87

Leonardo ::
Da li imaš dokaze da su sve tehnologije za Su-57 gotove?


Izmedju nas dvojice definitivno postoji neka jezicka barijera?

Ja sam rekao da je izlisno govoriti i davati neke konkretne zakljucke sto se tice tehnologija koje su primenjene kod Su-57 jer je avion i dalje u fazi testiranja sto nije slucaj sa Su-35S.

Iz linka koji sam postavio:

Citat:In the T-50’s integrated avionics suite, the central computer controls the aircraft systems, weapons employment and self-defense and provides multifaceted intellectual support for the pilot. The central computer triple-hatted as electronic pilot, electronic navigator and electronic flight engineer, performs real-time automatic target identification and prioritization, optimal route plotting, optimal weapons use and self-defense, and system reconfiguration in case of failure. The cutting-edge control system assumes control of almost all key instruments of the fighter - the radars, navaids and comms, while each of the systems of the preceding aircraft prototype called for a computer of its own.

The central computer’s software volume has exceeded 4 million lines of code, with several sophisticated aircraft control and integrated data processing modes more to be added.

"The new system is advanced and unique indeed," Gribov says. "For the first time, we have not followed the path beaten by others, but have come up with a sophisticated architecture of our own that we shall keep on refining to develop networked avionics by upgrading the systems one after another. Multicore chips afford us virtually unlimited abilities to design fail-safe configurations while reducing weight, power consumption and costs."


Dakle, vec i u ovom pocetnom stadijumu ni jedan drugi lovac u svetu osim F-35 nema tako sofisticirani elektronski sklop, a boldovani deo teksta potvrdjuje da ce se do ulaska u seriju performanse tog sistema itekako povecati.


Citat:A kad je reč o fuziji senzora i performansi pojedinih komponeneti ne mislim da Su-35 dostigao Rafal

Na osnovu podataka koje imamo sve upucuje na to da Su-35S poseduje sofisticiraniji sistem fuzije senzora koji je pete generacijie i koji je prevashodno bio namenjen za upotrebu na prvim prototipovima PAK-FA, ali bas bih voleo da cujem na osnovu cega ti mislis da je Rafal tu u prednosti?

Citat:Radari imaju A-A i A-G režim. F-35 se pravi sa akcentom na oba. Mora biti kompletan, jer je komponenta A-G od prevashodne važnosti. Su-57 se pravi za prevlast u vazduhu.

Su-57 je "multirole", ili jos bolje receno "omnirole" lovac i ako konstruktori tvrde da su oblik i dimenzije (dubina/sirina) unutrasnjih spremnika od pocetka bila dizajnirana oko upotrebe 4 Kh-58UShK, onda ce nam biti jasno koliki je akcenat dat A-G rezimu. Broj i vrsta novih ubojnih sredstava tipa V-Z koje ce PAK-FA moci da nosi u unutrasnjim spremnicima je veci od onoga sto ce F-35 moci da ponese.

mean_machine ::
Moja greska nije se radilo o vizuelnoj borbi vec se radio o tome da je bi na vezbama Tajfun Raptor nije detektovao sa valjda 20milja kolika je valjda bila daljina simuliranog lansiranja AIM-120 na toj vezbi. Bilo davno kad sam citao pa nisam bas siguran da li je to daljina ali mi se vrti u glavi.


Nikakav problem Wink

Citat:Zamisli kako stoje stvari sa AIM-120, R-77 ili Meteor raketom? Najslabija karika su rakete veceg dometa i po meni Rafal sa Mica-IR ispada jos i najbolja antistelt solucija medju lovcima.

Da, sto se tice dometa samo je R-27ET superiornija, ali u ostalim aspektima inferiornija, dok izvozna RVV-MD ima domet od 40 km.

Nemam puno vremena za analizu, ali ne mora da znaci da bi Mica-IR bila najbolje resenje u svakoj prilici.
Sve zavisi od daljine na kojoj je neki avion u stanju da detektuje steltnog protivnika. Ja ne verujem da je moguce lansirati Micu u LOBL modu (lock on before launch) na vecim daljinama, gde bi njena IC glava zahvatila steltan cilj pre nego sto se izvrsi lansiranje.
U tom smislu navodjenje rakete prema cilju bi bilo vrseno preko senzora na avionu do trenutka kada glava za samonavodjenje izvrsi zahvat, sto je identicna procedura kao i kod raketa sa radarskom glavom za samonavodjenje. Razlika moze biti u daljini na kojoj samonavodjene glave mogu da zahvate cilj i ja tu ne mogu nista da kazem osim da teoretski IC glava moze da ima odredjenu prednost, ali kad govorimo o lansiranju rakete van vizuelnog dometa onda rakete koje imaju veci domet, odnosno vecu energetsku rezervu imaju veliku prednost kada se lansiraju na protivnika koji pokusava da izbegne raketu. Novije verzije AIM-120 i R-77 imaju bar duplo veci domet od Mica-IR.

Ali se slazem da bi na nekim manjim daljinama (na granici izmedju BVR i WVR borbe) Mica-IR mogla da ima definitivnu prednost.

offline
  • Pridružio: 02 Jan 2012
  • Poruke: 291

mean_machine ::

Moja greska nije se radilo o vizuelnoj borbi vec se radio o tome da je bi na vezbama Tajfun Raptor nije detektovao sa valjda 20milja kolika je valjda bila daljina simuliranog lansiranja AIM-120 na toj vezbi. Bilo davno kad sam citao pa nisam bas siguran da li je to daljina ali mi se vrti u glavi.

Zamisli kako stoje stvari sa AIM-120, R-77 ili Meteor raketom? Najslabija karika su rakete veceg dometa i po meni Rafal sa Mica-IR ispada jos i najbolja antistelt solucija medju lovcima.


Well this escalated quickly Smile
Ali dobro je to... ima svašta da se pročita Smile

Ja bih se samo osvrnuo na ovaj deo oko mogućnosti detekcije F-22 i nekoj proceni RCS istog.
Prvo oko Captor-M radara na Tajfunu.
Zvanične informacije nisam uspeo da nadjem pa sam samo uspeo da nadjem ove guestimates
ECR-90
Tu se pominje daljina detekcije od 160km za 3m2 cilj ali pri VS HPRF modu. Ovaj mod je poprilično natezanje jer daje veću daljinu otkrivanja ciljeva koji se brzo približavaju ali ne daje informacije o daljini tako da nije mnogo upotrebljiv sem da da naznaku da je nešto tamo.
Drugi podatak kaže 60 milja (valjda nautičkih) za 1m2 cilj a to je oko 111km
Po radarskoj jednačini domet raste sa 4 tim korenom RCS što će reći da bi u VS HPRF modu gore za cilj od 1m2 daljina detekcije iznosila 121km

Šta kažu podaci za ekvivalentan i AESA radar na Mig-29M/35
Zhuk-ME
Zhuk-AE ver1
Zhuk-AE ver2

Kada se ove daljine detekcije svedu na cilj 1m2
dobijamo:
Zhuk-ME - 80km
Zhuk-AE ver1 - 121km
Zhuk-AE ver2 - 150km ukoliko je cilj 3m2 ali meni je ipak nekako logičnije da je ipak u pitanju 5m2 što daje 131km (previše je veliki skok u performasama uz istu snagu radara)

U tom smislu mislim da Captor-M može da ima domet od 100km u nekom normalnom režimu rada tipa RWS.

E sad daljim smanjivanjem RCS domet se menja ovako:
0.1m2 - 56%
0.01m2 - 31,6%
0.001m2 - 17.8%

Što u slučaju Captor-M daje:
0.1m2 - 56-61 km
0.01m2 - 31-35 km
0.001m2 - 18-20km

Dakle to što Captor-M ne detektuje F-22 na 20nm=37km znači da mu je RCS 0.01m2 ili niže.
Koliko niže to je pitanje od milion dolara Smile.

Šta to znači za radarski vodjene rakete?
Ako verujemo Rejevim podacima na:
https://www.mycity-military.com/Vazduhoplovno-naor.....-V_83.html
a poredjenjem sa dometima ovih radara gore i dimenzijama antene na R-77 deluje ok
onda moderna glava R-77 može zahvatiti cilj 1m2 na 19km i dalje:
0.1m2 - 10,5km
0.01m2 - 6km
0.001m2 - 3,4km

Dakle tanko sem u slučaju 0.1m2
Medjutim ako se poradi na korekciji u srednjem (sada i završnom) delu putanje i ako se koristi PARS sa iluminacijom od mnogo snažnijeg radara na Su-35 npr. situacija bi se mogla popraviti dovoljno da se pokriju i ciljevi izmedju 0.01m2 i 0.001m2

offline
  • Pridružio: 17 Maj 2007
  • Poruke: 13939

FalcoPeregrinus ::Ja sam rekao da je izlisno govoriti i davati neke konkretne zakljucke sto se tice tehnologija koje su primenjene kod Su-57 jer je avion i dalje u fazi testiranja sto nije slucaj sa Su-35S.
Neki okvirni rok do 2025 za Su-57.

FalcoPeregrinus ::Citat:A kad je reč o fuziji senzora i performansi pojedinih komponeneti ne mislim da Su-35 dostigao Rafal

Na osnovu podataka koje imamo sve upucuje na to da Su-35S poseduje sofisticiraniji sistem fuzije senzora koji je pete generacijie i koji je prevashodno bio namenjen za upotrebu na prvim prototipovima PAK-FA, ali bas bih voleo da cujem na osnovu cega ti mislis da je Rafal tu u prednosti?

Ukoliko je to tačno, onda sjajno za Suške. Verovatno su napravili neke korekcije tokom poslednjih godina.

FalcoPeregrinus ::Citat:Radari imaju A-A i A-G režim. F-35 se pravi sa akcentom na oba. Mora biti kompletan, jer je komponenta A-G od prevashodne važnosti. Su-57 se pravi za prevlast u vazduhu.

Su-57 je "multirole", ili jos bolje receno "omnirole" lovac i ako konstruktori tvrde da su oblik i dimenzije (dubina/sirina) unutrasnjih spremnika od pocetka bila dizajnirana oko upotrebe 4 Kh-58UShK, onda ce nam biti jasno koliki je akcenat dat A-G rezimu. Broj i vrsta novih ubojnih sredstava tipa V-Z koje ce PAK-FA moci da nosi u unutrasnjim spremnicima je veci od onoga sto ce F-35 moci da ponese.

Naravno da će Su-57 imati napredne, nove A-G sposbnosti. Sumnjam da će biti na nivou F-35. Ne govorim o naoružanju, već senzorima i režimu A-G radara. No hajde da ne pravim nepotrebne petlje u raspravi. Uvažavam tvoj stav.

Tamo gde će imati prednosti je A-A. Biće vraški zajeban protivnik. Naravno ukoliko i kad ga završe. Trebalo bi ...

Inače kad smo kod nekih dokaza o performansama F-22, baš nešto razmišljam i pitam se šta će ti bolji do ovih gde se vija sa Rafalom. U 6 duela 1 pobeda za Rafala. Naravno tehnologija je daleko napredovala, te će se bliski vazdušni dueli rešavati uglavnom modenom generacijom IC raketa.

Su-35 dobio je značajno na potisku, ali ne kad je reč o sili uzgona. Verovatno napredak u pogledu finije obrde i smanjenja otpora. Međutim značajno na kilaži. Ovde je analizirano godinama unazad šta je bolje u odnosu na originalni Su-27. Međutim brzina penjanja i sigruno još neke performnse slabije par posto. Pri čemu je to sve to zanemarljivo, u odnosu na činjenicu koliko je avionika napredovala. Drastično je porasla borbena vrednost.

Gledajući snimke sa mitinga Rafal je na mene ostavi daleko najbolji utisak od srednjih lovaca i jasno Su-57 od teškaša. Za F-15 i Su-27 znamo neke podatke o ustaljenom i neustaljenom zaokretu. Špekulacije za F-22, Tajfun i Rafal su se odavno pojavile. Ajde da ih ne citiram po 100 put. Naravno to je sve eto tako na veruj mi. Kad se napune gorivom i natovare oružijem onda se vidi ono realno, ali recimo da su svi navedeni avioni konkuretni. U mojim razmatranjima bravurije su nebitne u 99% situacija, već očuvanje energije. Zato kažem da većina ovih aviona, potpomognuta različitim senzorima i novi naoružanjem je tu negde. Pri čemu su svi avioni razvijani '70 i '80 sa novom generacijom raketa i nekim vidom nišanjenja preko kacige itekako u konkurenciji. Drugi US avioni, poput F-15 recimo.

F-22 je osramoćen sa AiM-9M i tek sad će 110 od 123 predviđenih za borbena dejstva dobiti nove verzije. Što je značajan skok u kombinaciji sa radarom, ali i dalje značajan hendikep u odnosu na druge US avione sa nišanm na displeju kacige. Mora se napomenuti da vizuelna identifikacija ubija najveću prednost F-22.

Zaključiću svoju priču ovde. Kad bi se Su-35 i F-22 vijali topovima, ne vidim značajnu razliku i da bi bilo išta manje mučenja nego u duelima Rafala i F-22. Blaga prednost Su-35 bez i velika sa R-73. Uz dužno poštovanje tuđih mišljenja.

offline
  • Pridružio: 23 Dec 2006
  • Poruke: 12559

Tema otkljucana ali se drzite samo teme, tolerisem poredjenja F-22 i drugih aviona ali nemojte da odete u oftopik ko ranije.

offline
  • WS2 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 01 Okt 2012
  • Poruke: 4076

Napisano: 11 Mar 2018 8:19



Dopuna: 11 Mar 2018 8:35

hm.
ako se se desi kvar unutrasnjeg sistema za lansiranje rakete , avion nije mnogo od koristi.
morace nazad u bazu.
vidim da na spoiljne nosace ne nosi mnogo, a ako nosi gubi stelt .
ne znam kako su resili "emergency" u slucaju da rakete/bombe ostanu zaglavljene u unutrasnji prostor.
ako su rakete nakacene na spoljne nosace, a nisu ispaljene na cilj, mogu da otkace ili lansiraju.
komandant nosaca aviona nece dozvoliti da mu ode nosac aviona Wink

nek je i nevidljiv ali nije otporan na srapnel, vatru od topova (danas avioni nose topove umesto mitraljeze..) ...ili jednostavno- pukne osigurac a vozac nemoz da izadje dok leti. Mr. Green .

jednom sam pricao sa penzionera iz usaf, kaze da je leteo na prve verzije f-16 i to mu je najmoderniji avion pre penzije. kaze da su imali i pre f-22 "internal weapon bay", ali ,ispricao mi slicnu pricu , da vise voli vizuelni kontakt sa raketama nego da ukljuci neko dugme, i da nesto tamo skljoca, rotira, pravi neke zvuke a ti pojma nemas sta se desava. ipak radi se o lovackom avionu koji mora da vadi rakete da bi napao ili se brani. sta bi ako udje u dogfajt a desi se kvar..?
mozda je zastareo, jer je svoj zivotni vek u avijaciji preleteo na avione 2, 3 generacije, ali vidim logiku u njegovu pricu.

offline
  • Pridružio: 22 Feb 2011
  • Poruke: 1748

Problem kvara na unutrasnjem sistemu za lansiranje rakete se resava pomocnim sistemom koji funkcionise po principu mehanike i sile gravitacije na koji nacin se spremnik otvori... slican sistem koriste putnicki avioni kao rezervni nacin da izvuku stajni trap...

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1264 korisnika na forumu :: 54 registrovanih, 11 sakrivenih i 1199 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: -[CoA]-, A.R.Chafee.Jr., Acivi, aramis s, babaroga, Bobrock1, bojankrstc, Brana01, cifra, comi_pfc, dankisha, DENIRO, Dimitrije Paunovic, Dimitrise93, Djokkinen, Doca, doktor1964, DonRumataEstorski, Fabius, Georgius, HogarStrashni, hooraay, hyla, ILGromovnik, krkalon, kunktator, Kure126-7, Kvazar, kybonacci, Lieutenant, ljubacv, Metanoja, milenko crazy north, Miroljub1979, MiroslavD, Mixelotti, mkukoleca, Motocar, nemkea71, nenooo, raptorsi, ruma, sabros, Sančo, sap, Smajser, srbijaiznadsvega, stalja, suton, tmanda323, Trpe Grozni, uruk, voja64, Zi0mek