MiG-29 Fulcrum

1497

MiG-29 Fulcrum

offline
  • djox  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 23 Nov 2010
  • Poruke: 96683

Poljaci


Citat:23 Baza Lotnictwa Taktycznego
Foto: Leszek Siporski



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24370

randja26 ::Дупла крилна поза Smile



Zanimljivo, ispod sklopive sekcije krila R-60 i R-60M .



offline
  • zixo  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 27 Sep 2006
  • Poruke: 23450
  • Gde živiš: Beograd

ОАК: десять МиГ-29 ВВС Перу ждут модернизации

http://ria.ru/defense_safety/20160401/1400885712.html

offline
  • djox  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 23 Nov 2010
  • Poruke: 96683

Iranci
Teheran
17/04/2016


Citat:IRIAF parade 2016
http://www.airliners.net/photo/Iran---Air/Mikoyan-.....3c2328bd64

offline
  • Toni  Male
  • SuperModerator
  • Pridružio: 18 Jun 2008
  • Poruke: 30254

Ukrajinci uhapsili svercera koji je u kombiju svercovao delove MIG-29 za Poljsku

Citat:As the Polish media outlet reports, the Ukrainian trafficker used a Mercedes van to carry a variety of MiG-29 spares, including sensors, fly-by-wire system modules and components of the air intakes, the total value of which is defined to be around 40K USD.

https://theaviationist.com/2016/05/17/mig-29-parts.....nd-border/

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24370

Dosta se pisalo i komentarisalo o mogucem remontu `Keceva`,mozda i produzenju zivotnog veka istog ..motora takodje itd .. Isto tako se pisalo i o poslu remonta L-18 nekad i trenutnom stanju u kojem se nalazi 18101 npr

No sve to nije od juce .. bile su to godine opste izolacije drzave koja se zvala SRJ ,embargo SB UN ,nesto kasnije i pretnje agresijom sto se i ostvarilo ..

No neko je tih godina marljivo radio ali i napredovao .. bio je to tehnicki ( inzenjerski ) kadar 204 lap /ab

ing. M.Siladic je naveo neke detalje ,deo prezentacije njegove knjige :

Citat:Najvažniji rezultati istraživanja autora predstavljeni su u ovoj monografiji koja je koncipirana i realizovana kroz sledeće tematske celine i poglavlja: U prvom poglavlju ove monografije prikazane su sve bitne faze razvoja i lansiranja programa novog borbenog aviona, počevši od istraživanja, projektovanja, razvoja do njegove proizvodnje. Autor je analizirao sve aspekte, mogućnosti i prednosti koncepta:

sopstvenog razvoja letelice, razvoja uz tehnološku podršku, razvoja u kooperaciji, razvoja po licencnoj dokumentaciji, razvoja kopiranjem i nabavku (kupovinu) na svetskom tržištu. Takođe, vrlo detaljno su analizirani svi troškovi koji nastaju u toku životnog veka borbenog aviona, vreme i troškove faza: istraživanja, faze razvoja aviona, projektovanja, proizvodnje, eksploatacije kao i faze rashodovanja letelica. Na kraju ovog poglavlja definisani su troškovi časa leta borbenog aviona, ukupna cena koštanja savremenih borbenih aviona, kao i integralni prikaz svih faza životnog veka jednog savremenog borbenog aviona. U drugom poglavlju prikazan je teorijski aspekt problema definisanja veka upotrebe strukture borbenih vazduhoplova, praćenja stanja i utroška veka strukture tokom upotrebe aviona, uticaj profila anvelope leta na spektar opterećenja strukture, mehanizma oštećenja kritičnih mesta strukture usled zamora, definisanja globalnih aspekata problema produženja međuremontnog roka rada i veka upotrebe, koncepcije održavanja kao faktora obnove roka rada, metode za dijagnostiku i prognozu stanja strukture, način utvrđivanja ostatka korisnog veka (resursa), metode za određivanje veka usled zamora, faktore koji ograničavaju vek upotrebe, metode za produženje roka rada i veka upotrebe strukture aviona i njihovih motora. U trećem poglavlju dat je pregled metoda koje se koriste za monitoring veka motora, specifičnosti procene roka rada i veka motora, monitoring vibracija, ekvivalentni ciklus ispitivanja mlaznih motora, totalni ciklus opterećenja motora, iskustva inostranih korisnika u praćenju realnog stanja motora i budućnost održavanja mlaznih motora u savremenim uslovima eksploatacije. U četvrtom poglavnju obrađena je spektralna analiza motorskog ulja, indikacija trošenja vitalnih metalnih delova, definisnje i verifikacija programa ispitivanja, uzimanja uzoraka za spektralnu analizu, praćenje i detekcija prisustva metalnih opiljaka u ulju, vrste habanja, potreba, značaj i svrsishodnost analize motorskog ulja u eksploataciji analiziranih turbomlaznih motora.

U petom poglavlju su obrađeni uloga, značaj i specifičnosti metoda nedestruktivnih ispitivanja koje se koriste u monitoringu stanja aviona i motora, napravljena je potpuna selekcija i prikaz najčešće korištenih metoda za nedestruktivno ispitivanje, opisana je njihova fenomenologija i način upotrebe, te njihov stvarni potencijal razvoja i integracija sa savremenom strukturom kroz tzv. »pametnu« (smart) oplatu. U šestom poglavlju prezentovan je konkretan istraživačko-eksperimentalni rad autora na produženju roka rada i veka upotrebe mlaznih motora R25-300 i RD-33 i borbenih aviona MiG-21 i MiG-29. Prikazani su: metodologija istraživanja, utvrđivanje ključnih faktora za definisanje ekvivalentnog ciklusa za ispitivanje mlaznog motora R25-300 na ispitnoj stanici, način definisanja ekvivalentnog ispitivanja, sadržaj opravki, način verifikacije produženog veka, definisanje programa za ispitivanje u letu motora sa produženim vekom ispitivanja, tok ispitivanja i rezultati ispitivanja. Za motore RD-33 razvijen je totalni ciklus opterećenja, formirana metodologija pregleda, preveden koncept održavanja sa fiksnog resursa na koncept održavanja prema stanju, što je prvi zabeležen primer primene koncepta održavanja prema stanju za klasičnu konfiguraciju mlaznog motora.

Izvršena je simulacija mogućnosti obnove resursa na kompletnoj floti borbenih aviona u naoružanju Ratnog vazduhoplovstva i protivvazdušne odbrane, na osnovu koje su date preporuke za unapređenje kompletne tehnologije remonta, usavršavanje tehnologije i organizacije održavanja. Na bazi datih preporuka razvijena je nova tehnologija remonta lovačkog aviona MiG-21 i definisana je procedura produženja međuremontnog roka rada lovačkog aviona MiG-29, sa pratećom dokumentacijom i uputstvima. Svi programi su verifikovan i primenjeni na realnim avionima i nalaze se u upotrebi preko 10 godina. Sva istraživanja koja su prezentirana u monografiji su rezultat integracije sopstvenih iskustava, prikupljenih znanja, detaljnog eksperimentalnog rada i praktične potvrde teorijskih znanja kroz realnu primenu rezultata na konkretnim avionima i motorima u eksploataciji u našem Ratnom vazduhoplovstvu. Nakon višegodišnje primene originalno razvijenih metoda za produženje međuremontnog roka rada i veka upotrebe aviona i motora urađena je tehničko-ekonomska analiza, koja je pokazala da su svi programi pouzadani i da su ostvarene uštede vredne više desetina miliona dolara. U završnom, sedmom poglavlju date su preporuke za dalji rad i moguća dalja istraživanja i razvoj, s akcentom na vremenski bliže i dalje tehnologije i metodologije, koje su neophodne za usavršavanje prezentovanih dostignuća koja su data u ovoj izuzetnoj monografiji.

Osnovni rezultati koji su predstavljeni u monografiji, autora dr Mate Siladić, dipl. inž. počivaju na hipotezi da je moguće produžiti prvobitno projektovani međuremontni rok rada i vek upotrebe savremenih borbenih aviona i njihovih mlaznih motora, čime se ostvaruje dopunski rad aviona i motora i time obezbeđuje njihovo maksimalno iskorišćenje, čime se ostvaruju značajne uštede, odlaže kupovina novih, skupih, sredstava, a pri tome se postiže sigurnost upotrebe i univerzalnost primene. Prvobitno postavljena hipoteza o mogućnosti produženja resursa i međuremontnog roka rada je u potpunosti potvrđena obavljenim obimnim istraživanjima i ispitivanjima u realnim uslovima eksploatacije čiji su glavni rezultati prikazani u ovoj monografiji. Njeni glavni doprinosi ogledaju se u sledećem: (1) Razvijen je potpuno novi koncept remonta aviona MiG-21 kroz koji je eliminisana potreba detaljnog rastavljanja aviona, pri čemu je primenjen koncept tzv. tolerantnih oštećenja na svim vitalnim komponentama strukture aviona, s akcentom na monitoring kritičnih veznih tačaka strukture; (2) Razvijen je i potvrđen originalni postupak za produženje veka upotrebe motora R25-300 uvođenjem ekvivalentnog ciklusa ispitivanja i njegove potvrde kroz ispitivanje motora na ispitnoj stanici i na avionu u opitnim letovima; (3) Reprojektovan je stari koncept održavanja motora RD-33 prema fiksnom resursu i uveden originalni koncept održavanja prema stanju sa znatno uvećanim ciljnim međuremontnim rokom rada, uz mogućnost modularne opravke. Pri tome je uspostavljena korelacija između totalnog ciklusa opterećenja i realnog radnog opterećenja motora na lovačkim avionima i urađen je skup propisa za određivanje granica tolerancije oštećenja protočnog trakta motora u odnosu na ograničenja proistekla iz teorije mlaznih motora, a na bazi praktičnih iskustava; (4) Istražen je nivo upotrebljivosti nedestruktivnih metoda u pouzdanom praćenju i utvrđivanju stvarnog stanja aviona i motora, pri čemu je utvrđeno da se video-endoskopija sa softverskim paketom za merenje i praćenje veličina prskotina može uspešno koristiti kao zamena za merače deformacija; (5) Za avione MiG-29 je razvijen i verifikovan originalni postupak za produženje međuremontnog roka rada uvođenjem dvogodišnjih pregleda po principu ekspertske procene stvarno zatečenog stanja strukture sa primenom koncepta tolerantnih oštećenja; (6) Istražene su maksimalno moguće granice bezbednog i ekonomičnog iskorišćenja lovačkih aviona i njihovih motora u funkciju stvarnog opterećenja za svaki avion i motor ponaosob, uz moguću univerzalnu primenu i na drugim tipovima letelica, i (7) Izvršeno je verifikovanje i vrednovanje razvijenih programa i postupaka, kojima je utvrđeno da su svi programi bezbedno i efikasno primenjeni; da tokom višegodišnje primene nisu registrovani iznenadni otkazi, niti je bilo slučajeva ugrožavanja ljudskih života ili integriteta vitalne strukture aviona ili njihovih motora, bilo na zemlji ili u letu, pri čemu su ostvarene respektivne materijalne uštede za širu društvenu zajednicu. Knjiga je namenjena svim kolegama, vazduhoplovnim inženjerima, koji rade u kompleksu vazduhoplovnotehničkog obezbeđenja ili se zanimaju za ovu interesantnu, multidisciplinarnu i značajnu oblast vazduhoplovstva.


Iako su u prezentaciji izostala imena nekih bitnih ljudi u svemu ovom ( licenciranih ing. pripadnika tehnickog sastava 204 lap/ab ), evo nema nekih dodatnih informacija ...

Citat:Još 1993 naši motori RD- 33 su prešli na održavanje po tehničkom stanju i umesto 350 sati imali nalete od 400-430 sati. Pa to ispade ušteda od najmanje 2x50 sati po avionu ili 1600 sati na eskadrilu. Time je ušteđen resurs novokupljenih najmanje 5 motora ili oko 10 milona dolara. Program nije dao ili pokazao niti ijednu manjkavost. Tada osim propisanim održavanjem, bavili smo se i naukom i istu primenjivali na naše tehnološke platforme. R- 25 -300, projekat je rađen 1994/1995.

Rad je za RD- 33 iz 1993-1994. godine. 1995.godine sam bio u Rusiji u zavodu u Kubinki, na remontu naših motora, koji su po našem programu naradili više od vremena koje je definisao proizvođač. Nije bilo nekih većih problema, mada se vidi pri defektaciji pozicija motora da su motori naradili više od 350 sati.

offline
  • Dicus  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 29 Okt 2008
  • Poruke: 2992
  • Gde živiš: Beogard

^ Za mene je nov podatak da su naši montori 1995 bili na remontu u Rusiji.

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24370

^

Da ..morali su biti jer im je propisani medjuremontni rok 350h ,avionima je znamo 700h ili 9 g .Zanimljivo motori RD-33 su u RF na remont isporuceni u periodu embarga koji je bio nametnut SRJ .

Citat:Iljusinom sa Batajnice. Dovezao humanitarnu pomoc a odvezao 10 motora za Moskvu.

offline
  • djox  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 23 Nov 2010
  • Poruke: 96683

Nastavak iz poljske....


Citat:23 Baza Lotnictwa Taktycznego
Foto: Leszek Siporski

offline
  • Ratarstvo
  • Pridružio: 21 Nov 2009
  • Poruke: 257

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 849 korisnika na forumu :: 7 registrovanih, 2 sakrivenih i 840 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: _Sale, Dovla, Milometer, nenad81, pera12345, slonic_tonic, uruk