MiG-29 Fulcrum

1525

MiG-29 Fulcrum

offline
  • Pridružio: 07 Apr 2012
  • Poruke: 1475
  • Gde živiš: Iznad zvijezda

Polska Mazury Air Show





Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • powSrb 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 08 Mar 2015
  • Poruke: 9417

Ево ово овде.



offline
  • Pridružio: 06 Jul 2011
  • Poruke: 864

Један текст о МиГ-29 са западне стране:

http://www.airspacemag.com/military-aviation/truth-about-mig-29-180952403/

offline
  • djox  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 23 Nov 2010
  • Poruke: 96874

Jos dve iz poljske


Arrow https://theaviationist.com/?p=39451?p=39451

offline
  • Pridružio: 21 Jul 2008
  • Poruke: 10355

randja26 ::Један текст о МиГ-29 са западне стране:

http://www.airspacemag.com/military-aviation/truth-about-mig-29-180952403/


Citat:Inside the museum, curator Jeff Duford and I enter the 40,000-square-foot Cold War gallery, and he points out the “Checkpoint Charlie” exhibit. The very recently acquired (and-now-where-do-we-put-it?) NASA Space Shuttle Crew Compartment Trainer dominates the left of the hangar and has pushed the other aircraft into a theme-be-damned hodgepodge to the right. Here, Ohio’s second MiG-29 sits in an illogical 45-degree nose-to-nose pairing with an unlovely Fairchild-Republic A-10 “Warthog.”

Duford lifts the strap on a barrier so we can take a closer look. Unlike the Fulcrum moldering outside NASIC, this example has been beautifully restored and rests in climate-controlled comfort, basking under klieg lights, resplendent in a freshly applied paint job that feels satiny to the touch.



Video sam ovaj Mig-29 u muzeju u Dejtonu.

Sve vreme sam mislio da se radi o jako vernoj verziji makete, nekako nisam imao utisak da je to nekad letelo.

Pridjem jednom od radnika u muzeju da pitam da li je to maketa ili pravi model. On se priblizi avionu, procita opis sa table (na kojem pise da je avion bio medju prvi javno predstavljenim MiG-29 u Finskoj)
Odgovor je bio: verovatno smo ga zarobili u Finskoj. Bebee Dol

Doduse nisam ni ocekivao nista vise od glupog farmera sa midwesta Razz Posle sam video na sajtu muzeja odakle su ga dobili i kako su ga farbali (ex moldavski)

offline
  • Neimar i savremeni farmer.
  • Pridružio: 24 Nov 2010
  • Poruke: 11683
  • Gde živiš: U sremu voljenome...

То би требао да је ова мигушка тик поред Б1...Експонат се налази у националном музеју ваздухопловства САД у Охају...



offline
  • Pridružio: 21 Jul 2008
  • Poruke: 10355

Jeste to je taj Smile Samo sto mu je kabina bila zatvorena i zamagljena, pa sam jos vise sumnjao da je maketa Smile
Moguce da je i zbog farbe, nekako mu je dala plastican izgled

offline
  • Pridružio: 05 Mar 2006
  • Poruke: 659

ray ban11 ::^

Nasa 108-ca je bliza tom jubileju ( sl. godine ) Wink



Ziveli

slazem se da je 28 decembar 2017 blizi ali bih ja voleo da nasa 108-ica ima 2350 sati naleta,jer je do 99 imala samo 396 a posle........ko zna koliko malo
pozdrav Djordje

offline
  • djox  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 23 Nov 2010
  • Poruke: 96874

Zukovski...ovih dana
SMT

offline
  • Pridružio: 17 Sep 2010
  • Poruke: 24370

randja26 ::Један текст о МиГ-29 са западне стране:

http://www.airspacemag.com/military-aviation/truth-about-mig-29-180952403/


Iako je ovo bilo i ranije malo cemo obrazloziti neke detalje ...

Citat:Jaensch loved the MiG’s power and maneuverability, but felt hampered by its radar and associated systems. “The Soviet philosophy was that basically pilots were stick actuators,” he says. “It was obviously very different from what we were used to. The avionics were marginal. That same philosophy meant [the Soviets] didn’t see the need to pass information on to the pilot.” Since the MiG’s systems couldn’t convey a complex battlespace to the pilot, combat deployments were vetoed. In 1998, NATO forces had considered dispatching the Laage MiGs to Kosovo but scrapped the idea. The Airborne Warning and Control System operators would have had to offer the MiGs special handling. Eastern bloc pilots were trained to slavishly follow ground controllers, so the Fulcrum’s systems, including its head-up display, were not highly developed, and the situational awareness the pilots got was very limited.

Jeste da je ovo `iz pera` jednog iskusnog pilota-lovca ali ovaj lik izgleda ili ne zna ili je zaboravio ( zna/znao a nije pomenuo ) da koliko smo to puta do sad pisali izvozni 9-12A/B bili podosta degradirani po pitanju avionike ( radar,SUV i sve ostalo) .Pazimo ovo ,odmah na pocetku on pominje radar( N019EA ) za kojeg znamo iz price jednog drugog americkog pilota koji je vezbao sa Bugarima da `Rubin` ima duplo vecu brzinu skeniranja VaP u odnosu na najnovije ,one na F-16C/CJ/CM Block-50+ a sto je veoma vazno recimo evo tokom vodjenja DVB pa i BVB ( rezim `boj po vertikali` ) .Ako znamo ove podatke za izvozne ( degradirane ) N019EA/B pa sta tek onda reci za prvobitnu verziju za 9-12 u VVS a da ne pominjemo N019 `Topaz` sa 9-13 ili `ne daj Boze` jos bolji N019M`Topaz-M` sa 9-13S ???

Dalje ,pominje pratece sisteme uz radar /avioniku (kao ogranicena), pa ona cuvena `fuzija senzora` kod 29tke je za njih tih godina bila misaona imenica ali doslovce tako .Sprega radara,KOLS i NSC se pokazala i vise nego ubitacnom tokom 90tih za NATO- lovce .

Da ne pominjem koliko je samo sistem RSBN-PRMG znacio pilotima 29tki a nasi ga izbacili izgleda ( dosta ispred TACAN ) i npr. dugme` Vozvrat` tj povratak u bazu u autonomnom rezimu bez uticaja pilota sto su ovi na zapadu mogli samo da sanjaju .Koliko su zapadnjaci cesto bili iznenadjeni nekim sovjetskim `trikovima i karefekama` ( forama i fazonima ) dokazuje ona cuvena izjava jednog sovjetskog pilota tj njegov odgovor na pitanje francuskog pilota-lovca ( poseta Sovjeta na MiG-23MLA Francuskoj,baza Reims , u okviru poznate tradicije lovacke eskadrile Normandija-Njemen tokom sept. 1978g ) . Pitao ga Francuz ` ovaj lovac ima radar a nema radarski ekran ,gde se on nalazi ,gledajuci kroz ILS/HUD ` , na sto ce ovaj kratko i jednostavno .`Eto kroz sta sad gledas je njegov radarski ekran`, zbog cega je zapadnjak ostao u neverici i totalno zbunjen .Tako je ,kod MiG-23 , monitor radara je zapravo ILS tj HUD i sve radarske info se preko data-link sistema automatski u digitalnom obliku prenose na ceono staklo ( bez ikakve govorne informacije koja se moze recimo prisluskivati i ometati npr ) .Toliko o zaostalosti sovjetske/ruske avionike ( sistemi za komunikaciju,prenos podataka u digit. obliku/data-link / ,za osmatranje ,identifikaciju itd )

Samo cu pomenuti jedan detalj,kad su Ruje prepustile Svabama 29tke ( 24 kom ) sta su pre toga uradili ? Poskidali osetljive komponente sistema `Parol-SRZO` tj onaj IFF i ostavili im ono eto osnovno ,pristali su da im predaju R-27R1 i R-73E uz NSC .Pazimo radi se o 9-12A .

Dalje.. ovaj lik pominje kako su piloti-lovci MiG -uski i Suski u ex-VU bili kao mnogo zavisni od navodjenja sa zemlje ( od OZN ) a nece da kaze u isto vreme kako su zapadni piloti-lovci u svojim lovackim avionima jos zavisniji od njihove `Majke` kako ga cesto zovu ( E-2 ili E-3 jos vise ,dakle od AWACS -platformi ) i toliko o tom aspektu poredjenja .Posebno cu obratiti paznju na to navodno komplikovano upravljanje na koje se oni toliko zale ...Da li to zapadni piloti izjavljaju jer su vremenom postali `nezni` zbog FBW -komandi ili cisto onako provokativno i neodgovorno kako to nekad i rade .Pitam se samo pa sta bi tek onda rekli da jedan od njih sedne za komande mocne i super-teske `letece lokomotive` MiG-31 ( a nije mi poznato da je neki zapadni pilot-lovac imao tu priliku ) cija pilotska palica bukvalno seta po pola metra reklo bi se u kabini ,lovac koji je i dan -danas nakon 35 godina aktivnog staza na nebu neprikosnoven po mnogim parametrima .

Jeste tezak za upravljanje, nista tezi od njihovog F-14 kojeg je podosta izgubljeno tokom karijere upravo zbog tezine upravljanja pogotovo u letu pri velikim nap. uglovima i malim brzinama .Svi su oni i istocnjaci i i zapadnjaci imali priblizno iste /slicne probleme kako tokom projektovanja i razvoja nekog lovca tako i tokom njegove proizvodnje i dalje eksploatacije i ne moze se tek tako favorizovati jedna strana sa ciljem da se kroz pricu makar to bila i pilotska, neko borbeno sredstvo u ovom slucaju lovac MiG-29 degradira a druga strana `kuje u zvezde` .Jeste da je i pohvalio u vise navrata sto je dobro ali neki detalji moraju biti `razotkriveni` tj malo vise detaljisani .

Evo nam jos jedan primer, zapadnjaci stalno potenciraju da piloti 29tki kao mnogo rade u kabini tj previse su zauzeti u smislu pokreta i radnji ruka koje su po prirodi pilotskog posla ( posebno kod pilota lovackih aviona ) stalno na ruckama upravljanja i ruckama gasa naravno .Pa pogledajmo samo koliko RUS ( rucka upravljanja avionom ) kod 29tke ima dugmadi,prekidaca,obaraca itd , isto tako i RUD ( rucke upravljanja motorima ) .Za primer opcija dugmeta `Privodjenje ka horizontu` kod zapadnih uopste i nepostoji ??? Kad se ovo sve poredi sa istim u kabinama F-14/-15/-16 i 18 ,M-2000 pa evo i novijih Rafal,Tajfun i Gripen, to nimalo ne zaostaje za njima po tim detaljima .Dakle onaj poznati princip HOTAS je u celosti postignut .

Znaci kad pominjemo 29tku kroz prizmu onog sto je njima ( NATO -vcima ) bilo na raspolaganju, moramo odmah na pocetku shvatiti da su imali posla sa izvoznom verzijom 9-12A a koja je nekom igrom slucaja bila prodavana nakon verzije 9-12B. Tu je dosta toga bilo degradirano u odnosu na 9-12 iz VVS ,9-13 necu ni pominjati po pitanju radara i SUV .Sa njim su se Ameri sreli 1997 ,znamo onim moldavskim .

I onda ovo ...

Citat:” Yes, the Fulcrum was a highly capable dogfighter, and its ability to fire a shot regardless of where the nose was pointed was impressive. (The Russians lost the aiming advantage by 2002, according to Fred Clifton, when the U.S. military fielded the AIM-9X missile and the Joint Helmet-mounted Cueing System.) But it had low fuel capacity, a head-down, knob- and switch-congested cockpit, a so-so radar, and not much versatility: It wasn’t designed to do much besides intercept and shoot down adversaries who were flying not far from its airfield.

Podvuceno nije tacno jer Ruje jos od 1991g imaju R-73M sa poboljsanom NSC cije je ogranicenje ugaonog pracenja cilja po azimutu povecano na cak 90° . Nemojmo zaboraviti komentare naseg strucnog kolege kako su nasi iz VTSl ostali zateceni kad su spoznali da smo u paketu sa R-73E dobili i prave R-73 iz VVS i kad su je stavili na probni sto u VZ MOMA pa koja je samo razlika bila kad je ICGSN u pitanju ( mogucnosti toplopelengatora da izvrsi ugaono pracenje cilja po azimutu i mesnom uglu ) .Za napomenu ,mi smo dobili RMD-2 verziju R-73E /NSC cije je ugaono ogranicenje po azimutu 60° a to je bilo sad daleke 1988g.

Ovo boldovano je kljucno za saznanje o tome da je MiG-29 laki frontovski lovac tako da one izjave kako on ima jako mali bojevi radijus ( malo goriva i sve to ) ne stoje ,to nek `okace macku o rep`.Po svojim TTZ je on to sto jeste i potpuno je vremenom ispunio te zadatke makar u SSSR/RF kroz vezbe i manevre kad nije u drugim drzavama tj VS-ma jer kako ranije napomenuh ,nisu Rusi krivi sto su mnogi mislili da ce sa 29tkom imati osnovni patrolno-presretacki lovac koji uopste i nije za te zadatke vec Su-27 i MiG-31 .

Za kraj ovog izlaganja cu napomenuti jedan veoma vazan aspekt ovakve vrste poredjenja a on se tice upravo zapadnom opcinjenoscu sovjetskom/ruskom vazduhoplovnom i kosmickom tehnikom ( opstim vazd. i kosmickim tehnicko-tehnoloskim razvojem ) .Prica o naprednim sovjetskim/ruskim tehnickim resenjima npr potice jednim delom bas od njih ,zapadnjaka i misljenja sam da nije ni malo slucajno sto smo u poznatom filmu `Vatrena lisica` mogli da vidimo kako pilot svojim mislima na ruskom lansira rakete V-V u svoju ZPS , zatim kako podmornica `Crveni oktobar` u filmu `Lov na Crveni oktobar` ima onaj `tihi pogon-gusenica` ( magneto-hidrodinamicki ) itd a sto su vrhunska tehnicka resenja .

Naravno drugi je kontekst price sto su oni u tim filmovima dosli do tih borbenih sredstava ali to pokazuje da ono sto je bilo `Sdelano v SSSR` sad RF, nije ni malo zaostalo za onim sto vidimo na zapadu ,cak sta vise u mnogim sferama cemo se susresti sa iznenadjujucim resenjima tako svojstvenim ljudima sa Istoka ( zakoni svih nauka u oblasti vazduhoplovstva i kosmonautike su isti samo je pristup /resenje raznih problema razlicit ) .

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 456 korisnika na forumu :: 5 registrovanih, 1 sakriven i 450 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: Dorcolac, hyla, marsovac 2, mikki jons, TBF1D