MiG-29 Fulcrum

247

MiG-29 Fulcrum

offline
  • Toni  Male
  • SuperModerator
  • Pridružio: 18 Jun 2008
  • Poruke: 30231

Besotted ::
Ne znam ni jedan drugi avion osim G-2 koji slece na travnatu pistu ili zemlju, pa nece ni on sigurno. Mnogo je tezak i nije dizajniran za tako nesto. To je vec Sci-Fi.


G-4, Orao Mr. Green

Sto se sletanja na travu tice imate slike ovde u temi kako MIG-29 slece na travu i to Slovackih valjda, mada to sigurno nije ne pripremljena podloga a sigurni nije ni kratka. Nisu mi slike pri ruci pa ko hoce nek potrazi. Ako se dobro secam Sasans23 ih je postavio jos davno i ja sam slao nekome ali davno pa sam izbrisao te pp....bese valjda da su prave Smile
To sto su oni to naveli kao jos jednu tacku je upravo to, da navedu jos nesto u korist svog aviona, jes da to nikad neces isprobati ali ajd...



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 29 Maj 2009
  • Poruke: 1103
  • Gde živiš: Beograd

::
 borbena superiornost u zraku nad avionima 4. i 5. generacije


da je ovo istina nebi razvijali PAKFA Idea

Dopuna: 14 Jun 2010 19:13

http://www.fas.org/nuke/guide/russia/airdef/mig-29.htm

na ovom sajtu medju zemljama koje koriste MIG29 nema Srbije ali je zato upisana Hrvatska... i posle covek da veruje necemu na internetu GUZ - Glavom U Zid



offline
  • Pridružio: 30 Jun 2007
  • Poruke: 6229
  • Gde živiš: Novi Sad, severoistočna Srbija

И наше 29-ке су слетале на "траву". То се дешавало у време припрема за одбрану од агресије.

offline
  • Pridružio: 10 Jun 2010
  • Poruke: 103

Po vanjskom izgledu, MiG-29M/M2 se gotovo ne razlikuje od „standardne“ 29-ke - prednji dio trupa je povećanih dimenzija kako radi smještaja novog suvremenog radara, potpuno uvlačive cijevi za punjenje gorivom u letu i nove avionike.
Kabina aviona je izvedena po filozofiji posljednjih ergonomskih rješenja, što za posljedicu povlači suvremenu prikaznu intrumentaciju (ne postoje klasični instrumenti, već po tri višenamjenska diplaya u boji u svakoj kabini), jednostavno upravljanje avionom i snagom motora, glasovno upravljanje, tj. „dijalog“ između pliota i aviona i slično.
Ruski konstruktori elektrooptičke opreme za novu generaciju MiGova-29 su razvili posebni sustav za otkrivanje radarski nevidljivih aviona (stealth) koristeći tehnologiju i tehniku s ruskih svemirskih programa, što je dodatno pobudilo interes i znatiželju zapadnih stručnjaka za ovaj avion.
Razvijeno je i novo i usavršeno postojeće zrakoplovno naoružanje, a posebnu novinu predstavlja i mogućnost adaptacije sustava za nošenje naoružanja neruskog porijekla!
No ono što novu generaciju MiGova-29 zaista čini posebnim je mogućnost opremanja i ugradnje avionike zapadnog porijekla posljednje generacije, čime se osigurava njegovo uspješno uvođenje i operativno korištenje unutar NATO okruženja!

offline
  • Pridružio: 13 Nov 2006
  • Poruke: 3793
  • Gde živiš: Novi Sad

@Bolek
MiG-29M/M2 ili kako god ga nazvali se ne razlikuje spolja znacajnije od prve verzije koju mi imamo, pa ne vidim kako je uspesnije ubaciti zapadnu elektroniku u njega nego li u starije verzije ako su im gabariti isti. Jedini problem kod svih zemalja koje ga imaju je bila nestasica para (jos uvek veoma aktuelna) a ne nemogucnost upgrade-ovanja.
On je odlican za tako nesto kao sto se vidi iz novih verzija jer ima dovoljno mesta za radar i ostalu elektroniku.
Za ostalo u vezi otkrivanja stealth letelica ne mogu da komentarisem i uzeo bi to sa dozovm rezerve sto se kaze, a isto vazi i za "dijalog" u interface-u izmedju pilota i HAL 2000 kompjutera.
Typhoon je obecavao takav interface jos '90-ih pa su se na kraju odlucili za dobar stari trik sa prstima i dugmicima jer se ispostavilo da je to sve lepo i krasno dok se leti po cistom danu i sportski radi uzivanja, ali kada dodje do vojnih vezbi ili rata gde je adrenalin i pritisak visok, gde je Pilot pod velikim fizickim opeterecenjem i sa maskom preko usta, onda software za prepoznavanje glasa nije mogao da razazna sta Pilot izgovara.
Prvenstveno je bitno da Pilot dise sto pravilnije a pod velikim G opterecenjem se to svodi na kratke udahe i izdahe a kamo li na "konverzaciju uz kaficu" sa kompjuterom.
Bas me interesuje kako su to Rusi zaobisli, jer kada je najpotrebnije onda ne funkcionise a pod normalnim uslovima i nije potrebno.

offline
  • Pridružio: 10 Jun 2010
  • Poruke: 103

Sjeca li se tko bivše Istočne Njemačka koja je u razdoblju 1988-1989 nabavila 24 komada aviona MiG-29. Nakon ujedinjenja Njemačke 1990. godine, „nove“ zračne snage došle su u posjed ovih aviona koji su ubrzo postali predmetom zanimacije zapadnih zrakoplovnih stručnjaka. Kako bi se učinkovito koristili unutar NATO okruženja, bivaju modernizirani i opremljeni nužnom navigacijskom/komunikacijskom/identifikacijskom opremom od strane tvrtke EADS te dobijaju oznaku MiG-29G (G-Germany). U prvoj polovici 1991. godine nekoliko tih 29-ki odlazi u SAD na detaljno ispitivanje na zemlji i u zraku. Udruga američkih znanstvenika ubrzo izlazi u javnost sa Studijom ocjene sposobnosti aviona MiG-29 u čijem se zaključku navodi kako je MiG-29, zbog svojih manevarskih sposobnosti i sofisticiranog ciljničkog sustava montiranog na kacigi pilota, superiorniji od svih postojećih aviona u tadašnjem inventaru američkih zračnih snaga

offline
  • Pridružio: 30 Jun 2007
  • Poruke: 6229
  • Gde živiš: Novi Sad, severoistočna Srbija

Besotted ::Dajte neke slike ili snimke. To jos nisam video.

Ипак сам располагао са нетачним информацијама.
Наше 29-ке нису полетале са "траве". Увежбавана су била само полетања са рулне стазе.

offline
  • Pridružio: 12 Avg 2009
  • Poruke: 6

9k38 ::@x9

Nema na cemu. "Vazdusni jastuk" je ostao zastupljen i kod novog tipa kacige, odnosno kod Zsh-7, samo je dizajn nesto promenjen u odnosu na Zsh-5. Postoji vise razlika izmedju ova dva tipa kaciga. Pre svega kod tipa Zsh-5 je vrlo brzo dolazilo do zamora materijala kalote koja je bila napravljena od fiberglasa, i do pojavljivanja naprslina, sto je kod Zsh-7 reseno sa dve povezane kalote, spoljnom i unutrasnjom. Unurasnja kalota se lakse moze prilagositi glavi pilota, a konektori i "vazdusni jastuk" su takodje vezani za nju, sto smanjuje pristisak i opterecenje na spoljnoj kaloti, i sprecava lom sto se cesto desavalo sa Zsh-5. Isto tako, Zsh-7 na svom vrhu ima vec spomenute otvore koji sluze za opstrujavanje vazduha oko glave pilota pri katapultiranju i tako smanjuju pritisak na vrat i kicmeni stub. Oba tipa kaciga imaju sistem za automatsko spustanje vizira u slucaju velikih g-opterecenja, odnosno pri katapultiranju. Zsh-7 ima za razliku od Zsh-5 samo dva moguca polozaja - podignuto i spusteno, kao i vizir u sikljucivo crnoj boji (Zsh-5 je imala nekoliko varijanti boja vizira). Zsh-7 je jedina ruska kaciga u kojoj se vizir nalazi unutar kacige. Sve u svemu Zsh-7 je vidno unapredjeni dizajn po svim parametrima, a i po udobnosti sto je smatram pilotima veoma bitno.
Posedujem oba tipa kaciga u svojoj kolekciji, pa ako te zanima jos nesto slobodno pitaj.
Jos jedan podatak - obe kacige mogu da koriste laringofon.

eeee druze znas li mozda koji tip kacige i maske su koristili nasi piloti migova 29 tokom bombardovanja srj 1999 godine
pozzz

offline
  • Pridružio: 23 Dec 2006
  • Poruke: 12560

bolek ::Cijena je prava sitnica: 40 mil eura sa naoruzanjem. Rijec je o poptuno novom zrakoplovu, novi materijal zmaja, elektronika, naoruzanje, pravi EUROMIG

Bebee Dol

Alzir je za svoje SMT2 dao te pare i dobio avione sa delovima kojima je skoro istekao radni vek Mr. Green

Mozes da dobijes M2 za te pare ali bi verovatno pri prvom letu pilot morao da se katapultira.

Budimo realni. M2 je odlican avion ali kosta vise od 40miliona $.

Dopuna: 15 Jun 2010 7:19

Leonardo ::Nemoj mesati 29M i 35.

Poznata je cena za MiG-29K. Koja iznosi, sa rezervnim delovima, nesto preko 50 miliona.

Cena MiG-35 koji se nudi Indiji jos nije poznata.


MiG-29K su kupljeni u sklopu opremanja novog nosaca aviona. U tom slucaju cena je nesto niza.

Dopuna: 15 Jun 2010 7:30

bolek ::Bessoted-Koji su se to ostali pokazali u borbi? F-16, F-18? Da, dokazali su se...u gađanju zemaljskih ciljeva. Na njihovu srecu..."Red Flag" je, na njihovu nesrecu, pokazao kako ih 29-ka šamara u dog-fightu ko beba zvečku...

Stavi nisansku kacigu na MiG-21 i on ce samarati bilo koji avion bez nisanske kacige u bliskoj borbi.

Danas nisanska kaciga je dostupna za F-15/16. MiG-29 ima i dalje malu prednost na F-15/16. Npr. na sajtu F-16.net imate pilota koji je leteo na F-15/16 i nemackim MiG-29. Po njemu sto se tice letnih osobina F-15 je losiji od MiG-29, dok je F-16 nesto bolja od MiG-29. Ako uzmemo u obzir da su nemacki MiG-29 imali slabiji potisak verovatno bi MiG-29 bio isti ili malo bolji od F-16.

A to je i logicno jer je MiG-29 dizajniran posle F-16 i primenjena su neka novija resenja.

offline
  • Pridružio: 10 Jun 2010
  • Poruke: 103

Tako je. Treba znati da je "Luftwaffe«, zapravo, imao one prve verzije MiG-29 , degradirane sa 10% manjim potiskom motora i sa slabijom elektronikom.

Dopuna: 15 Jun 2010 8:08

Hrvatima M/2M nude za 40 mil eura. Pisalo se o tome i to je javni podatak.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 873 korisnika na forumu :: 22 registrovanih, 7 sakrivenih i 844 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: aleksmajstor, Dimitrise93, frenki1986, hooraay, HrcAk47, jukeboxer, Kubovac, Luka Blažević, mikrimaus, miodrag, operniki, ozzy, panzerwaffe, Rogan33, savaskytec, Srki94, Srle993, virked, Vlad000, wulfy, zdrebac, zlaya011