Novi ruski trenažni avion - projekat SR-10

3

Novi ruski trenažni avion - projekat SR-10

offline
  • Pridružio: 23 Nov 2010
  • Poruke: 113964

Jethro ::ltcolonel ::Лично мислим да ће авион основну намену наћи у ДОСААФ-у. Њима треба лаки јефтин млазни школски авион као што су некад имали Л-29. Јак-130 није за ДОСААФ. Претпостављам да су му све компоненте проверене код других авиона. Више од два пртотипа им и не треба. Мислим да скоро истовремено може да за прототипом крене и серијска производња. Тешко да ће нешто морати да исправљају на основу летова прототипа. Врло битно да ли ће мало да омаше у перфомансама. Ако је безбедан у лету, не пада лако у ковит и слично одмах могу да га пусте у серијску производњу.
Шта ти је то ДОСААФ??

^^^
Arrow [Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
Arrow [Link mogu videti samo ulogovani korisnici]



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • član biblioteke
  • Pridružio: 18 Jul 2007
  • Poruke: 29320
  • Gde živiš: iznad smoga Beograda

@jethro
Na kom svom novijem avionu, Rusi ugradiše TMM? Još bolje pitanje, na kom novijem avionu ugradiše TMM koga kupuju od licencnog proizvođača Mr. Green



offline
  • jazbar 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 28 Dec 2009
  • Poruke: 16329
  • Gde živiš: Lublana

aramis s ::
Šteta što nisu napravili malo veči ovakav, umesto Jak-130. Nego što im to znači maksimalna manevarska brzina 700 km/h? Valjda se to meri G opterečenjima konstrukcije. Ili se to povezuje sa motorom da nema snage za manevre iznad te brzine?

offline
  • član biblioteke
  • Pridružio: 18 Jul 2007
  • Poruke: 29320
  • Gde živiš: iznad smoga Beograda

Let preko vrednosti te brzine uz opterećenje verovatno može da dovede do dinamičkog prevlačenja.

offline
  • Pridružio: 25 Dec 2007
  • Poruke: 1097

aramis s ::@jethro
Na kom svom novijem avionu, Rusi ugradiše TMM? Još bolje pitanje, na kom novijem avionu ugradiše TMM koga kupuju od licencnog proizvođača Mr. Green
Питање је на месту, али и сам знаш одговор. Ако су Амери за JPATS хтели да уграде скоро дупло јачи мотор у Г-4, зашто мислиш да то Рује не би знали?
А и колико сам приметио још увек ти се АЛ-55 доста свиђа Very HappyVery Happy

offline
  • Nebojša Đokić
  • vojni istoričar
  • Pridružio: 03 Jun 2010
  • Poruke: 4063
  • Gde živiš: Novi Beograd

Napisano: 19 Dec 2015 16:46

U Kraljevini Jugoslaviji je postojao običaj od kraja tridesetih godina da pri svakoj vazduhoplovnoj grupi postoji određeni broj starijih aviona - obično Potez-25. Oni su služili da piloti koji su leteli na modernijim i skupljim mašinama mogu da lete do mile volje. Kad bi se nekom pilotu "diglo" da leti on bi obavestio mehaničare koji bi mu napunili Potez-25 i on je obavestivši komandira eskadrile odlazio da leti. Mogli su da lete prektično neograničeno - koliko hoće. Osim subote i nedelje. Tad su dolazili rezervni piloti i izviđači koji su ta dva dana mogli da lete do besvesti. Naravno letelo se i na modernim mašinama ali planski dok je let na Potezima bio iz zadovoljstva.
Koliko sam razumeo Ruse jedan od važnijih zadataka novog aviona je i da omoguće pilotima na super modernim aviona da lete do mile volje na "pravim" avionima. Dakle bez opeterećnja raznim dugimićima i elektronskim spravama. Dalje treba da omoguće trenažu rezervnih pilota (kao i mladih penzionera) u DOSAAF-u i to takođe praktično bez ograničenja.

Dopuna: 19 Dec 2015 16:51

Rusi imaju dosta starih mašina ali ti avione ne da troše gorivo ...

offline
  • Pridružio: 25 Dec 2007
  • Poruke: 1097

Па кад ми будемо имали војну авијацију вероватно ће се наћи неки "старији" авион за "када се пилотима дигне".
До тада ћемо да слушамо бајке о куповини МиГ-ова од Руса и модернизацији Г-4, а ловачко-бомбардерску авијацију нећемо да помињемо из поштовања према АВ.

offline
  • Pridružio: 23 Nov 2010
  • Poruke: 113964

Video shows first flight of new Russian jet trainer

Arrow [Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

Video

Arrow [Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

offline
  • zixo  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 27 Sep 2006
  • Poruke: 23212
  • Gde živiš: Beograd

Первый полет самолета СР-10

[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]

offline
  • Pridružio: 23 Nov 2010
  • Poruke: 113964

Evo ga...prvi let


[Link mogu videti samo ulogovani korisnici]
Citat:25 декабря 2015 года без особой огласки на аэродроме Орешково (Воротынск, Калужская область), ранее приинадлежавшем учебному авиационному центру ДОСААФ, cовершил первый полет первый опытный образец легкого реактивного двухместного учебно-тренировочного и спортивно-пилотажного самолета СР-10, разработанного ООО "Конструкторское бюро "Современные авиационные технологии" (КБ "САТ", Москва) под руководством Д.А. Кибеца. Пилотировал самолет в первом полете летчик-испытатель Ю.М. Кабанов. Прототип оснащен двигателем АИ-25ТЛ (по-видимому, бывшим в употреблении).

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 2298 korisnika na forumu :: 85 registrovanih, 4 sakrivenih i 2209 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 16981 - dana 24 Jun 2026 07:46

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 015, AleksSE, annon, ArchaBasha, Arhiv, ArmyBoss, b_z_b, bakovaca, BB, Bobrock1, bojank, Boris.A, branko87, carinko, CHARLIE JA., Coabelgrade, Dimitrije Paunovic, Djokislav, Dogma21, DonRumataEstorski, drgrozozo, dule10savic, dulleo, feanor, Goxy1, Grebostrek, GUARIN, GveX, HawX, HrcAk47, igorkozar83, ILGromovnik, Incognito, istina, Jeremiah, kolateralnasteta, konstruktor, Kozi-RS, Kredit, kybonacci, Litostroton, ljubo70, luja, lukac, m0nstrum_, Marko Marković, Mi lao shu, mig21, Mihailo Gazdić, Miler88, milimoj, milivoje_vatrogasac, monomah, mustangkg, nebkv, Nemanja.M, nenomir, ObelixSRB, oldtimer, Pantaaa, Pavel Medved, PoolbegD02, promajauglavi, Pururin, Rupert, sales, scimitar19, Sir Budimir, Sky diver 29, ssekir75, Stoilkovic, styg, tamno.nebo, tecataki, Tumansky, Username1000, vaci, vaso1, VJ, Vlad000, vobo, Yugol33, zlaya011, 2001, 800077