Jedna presuda za istoriju

13

Jedna presuda za istoriju

rip
  • Pridružio: 15 Apr 2010
  • Poruke: 2082
  • Gde živiš: Beograd

Napisano: 01 Mar 2013 20:38

Jedini razlog zbog kojeg ću da odgovorim na ovo je da me ne prozivate opet da Vas ignorišem.
Idemo još jednom, iz početka.
Ja Vam lepo nacrtam gde ste:


A Vi kažete:
Jovan Nenad ::... Уколико неко жели да учествује у теми о рехабилитацији, онда мора да зна да е се укључити правну расправу, јер је право у том случају незаобилазно. Колико год ви инсистирали на заобилаћењу истог, немогуће је заобићи га.
Pokažite mi gde je na ovom forumu otvorena tema o rehabilitaciji.
Dalje kažete:
Jovan Nenad ::Расправа коју смо започели односи се на основе за рахабилитацију Д. Михаиловића а не на ,,војно-историјске чињенице као материјалне доказе,, против њега
Zašto govorite u množini. Vi jednu temu, otvorenu povodom vazduhoplovnog potporučnika Ognjena Lužanina, pokušavate da pretvorite u filozofsko-pravnu raspravu o Dražinoj rehabilitaciji.

Nemam ništa protiv da raspravljate o tome. Samo Vam kažem da ste to počeli na pogrešnom mestu.
Umesto da to shvatite i prihvatite, vi nastavljate…
Jovan Nenad ::Дакле, уколико се слажемо да основа за рехабилитацију има, онда те ,,војно-историјске чињенице,, немају ама баш никаквог значаја за предмет рехбилитације, односно имају у оној мери у којој би оборили основаност за покретање исте. До сада нисам ни од једног историчара чуо да оспорава појаву неправа у суђењу Михаиловићу.

Ignorisanjem činjenice da su na ovom forumu najbitnije "vojno-istorijske činjenice" u najmanju ruku vređate inteligenciju i stručnost znatnog broja ljudi koji učestvuju u ovoj raspravi.

I dosta više s tim Vašim "advokatskim marifetlucima" o pojavama "neprava" u suđenju Draži.
Istorijske činjenice dokazuju da je u sudbonosnom trenutku odbio poslušnost Kralju i svrstao se na pogrešnu stranu. Dovoljno, čak i da do tada ništa nije pogrešno uradio, a jeste.

Prema tome, još jednom predlažem da se vratimo istorijskim činjenicama o vazduhoplovnom potporučniku Ognjenu Lužaninu, povodom kojeg je ova tema i otvorena.
Ako to niste u stanju, samo mogu da Vam napišem: "Promašena tema - 1".
Pravo na to mi daje papir na kojem piše da imam pravo da u potpisu koristim i reč "profesor".

Dopuna: 18 Mar 2013 16:08

Evo prilike da se vratimo istorijskim činjenicama.

Ova tema je započeta skeniranim zvaničnim dokumentom, u kojem piše da je Ognjen Lužanin bio vazduhoplovni potporučnik (podvučeno crveno).



Ime Ognjen Lužanin nalazi se i na ovom spisku, ali ne kao potporučnik, već kao "н.в.т.ч" (nisam razjasnio značenje ove skraćenice)


Spisak je deo poglavlja, pod naslovom:



Nije poglavlje u zvaničnom dokumentu, već u:



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Nebojša Đokić
  • vojni istoričar
  • Pridružio: 03 Jun 2010
  • Poruke: 4066
  • Gde živiš: Novi Beograd

n. v. t. č. je niži vojnotehnički činovnik ili ti građansko lice u JNA. niži vojno tehnički činovnik je u rangu narednika. Bilo je slučajeva (i to čestih) da su aktivirani kao narednici a pošto je bio rat i da budu unapređeni u oficire. U svakom sličaju na početku rata je bio niži vojnotehnički činovnik a da li ga je čiča Draža tokom rata aktivirao i unapredio u oficira to ne znam a i ne zanima me. U svakom slučaju nije imao ni Vojnu akademiju ni Školu rezervnih oficira.



rip
  • Pridružio: 15 Apr 2010
  • Poruke: 2082
  • Gde živiš: Beograd

Hvala ltcolonel. Uštedeo si mi "kopanje" da ovo razjasnim

offline
  • Pridružio: 14 Okt 2012
  • Poruke: 2296

Поновно покретање ове теме подсетило ме је да сам саговорнику Бабејићу остао дужан одговор.

Citat:Gorski car ::Jovan Nenad ::А сада је ред да одговорим и теби, Бабејићу правосуђа.
Али пре одговора, морам ти поставити питање: Да ли си ти правник по струци ?


Evo sad jos izigravas nekog strucnjaka pa meni postavljas pitanje sa visine da li sam pravnik.Na argumente daje se odgovor argumenta.No ajmo jos malo lekcije o pravu



Али, ја поново, с разлогом постављам исто питање: Да ли си ти уистину правник?



Citat:[quote="Jovan Nenad"]
[quote="Gorski car"]Jovan Nenad ::

Citat:Da li se rehabilitacija lica osudjenih za teska krivicna dela mogu ostvarivati u vanparnicnom jednostranackom postupku bez prethodnog ulaganja vanrednog pravnog leka?

Ово о ,,ванредном правном леку,, сам у претходном посту превидео.
Дакле, улагање ванредног правног лека (захтева за заштиту законитости) употребљиво је само онда када је пресуда донета огрешењемо прописе важеће у време суђења, тако да се њоме не може ништа постићи ни против једне пресуде која је била у складу са законом ауторитарног режима, без обзира што је и сам закон представљао неправо у законском облику.


Drugo, u skladu sa kojim propisima treba presuda da bude ako ne sa onim koju su vazeci u trenutku donosenja?
Da ne treba da budu u skladu sa nekim buducim?
Je ti to prizivas retroaktivnost pobornice pravnog formalizma?



Дакле, улагање ванредног правног лека (захтева за заштиту законитости) употребљиво је само онда када је пресуда донета огрешењемо прописе важеће у време суђења, тако да се њоме не може ништа постићи ни против једне пресуде која је била у складу са законом ауторитарног режима,

Дакле, да ти појасним, пошто ти је очигледно, ова реченица потпуно нејасна, јер си поставио ово питање:

Citat:Drugo, u skladu sa kojim propisima treba presuda da bude ako ne sa onim koju su vazeci u trenutku donosenja?

Управо због тога што је пресуда усклађена са тада важећим законом, улагање захтева за заштиту законитости није могуће уколико пресудом није повређен тада важећи закон на основу којег је иста донета. Ти колико видим, бркаш појмове али то иде на терет твоје ,,стручности,,. а твоју стручност показују питања која постављаш.

Citat:Sta znaci zakon je nepravo u zakonskom obliku?
Je l ti to izlazis iz okvira formalizma i govoris o nekim vanpravnim merilima zakona?


Ово твоје питање само показује колико се заиста бавиш правном науком, јер, како да протумачим то да о појму политичког законодавства немаш никакву представу.
Политичко законодавство представља појавни облик неправа управо због закона који су донети таквим законодавством. Дакле, неправо у законском облику. У правној науци наићи ћеш на гомилу примера овог неправа и не ради се ниокаквим ванправним мерилима закона стручњаче.




Jovan Nenad ::

Осим тога, улагање ванредног правног лека (захтева за заштиту законитости) употребљиво је само у оквиру приписаног рока. Дакле, у односу на пресуде из ауторитарног режима у погледу којих је већ истекао рок, он је неупотребљив.
Из сличног разлога је и понављање поступка немогуће.
Ако ме сећање не вара, неко је понављање поступка већ поменуо као опцију. Надам се да то ниси био ти јер би то било погубно по твој кредибилетет.
Толико о твом лапсусу о ,,улагању ванредног правног лека,,.






Citat:Izivini kakve ima veze da li je zakon autoritativan ili ne.Sad odjednom izigravas Radbruha i politickim kriterijumima ocenjujes validnost zakona. A malo pre pricas da je forma sustina prava.

Ја рекох да си ти Бабејић правосуђа Very Happy. A ценим да иако га помињеш, Густава Радбруха ниси довољно добро прочитао. Роулса и Гроциуса да ни не помињем...
Питање за тебе: Да ли деликт мишљења иако покривен законом (извињавам се на овој лаичкој терминологији али је она у твом интересу), односно закон којим се кажњава деликт мишљења не спада у оне донете у политичком законодавству?



Citat:Jovan Nenad ::

Citat:Jovan Nenad ::
1. Политичко законодавство
проглашавање кривичним делом оно што у правној држави представља вршење људских права.
2. Политичко правосуђе
примена политичког законодавства у судској пракси, политичким мотивом руковођење низом техника неспојивим са правном државом: вођење монтираних процеса, осуђивање политички неподобних за дела која нису почињена, квалификовање обичних кривичних дела као дела политичког криминиала, фалсификовање доказа, коришћење доказа прибављених повредокм људских права, прихватање за доказано онога што се не би сматрало доказаним по правилима правне струке, неосновано давање теже кфалификације, неосновано подвођење под тежи облик у циљу повлачења строжије казне, изрицање непримерене врсте казне или казне несразмерне тежине, екстензивно тумачење, господарење полиције и извршне власти над судијама.
3. Кажњавање ван судског поступка
кажњавање из политичких мотива који чак нема ни привид судског поступка или неког другог попут рецимо кажњавања у административном поступку. Рецимо: упућивање у логор, конфинација, присилни рад, отмица, пребијање, ликвидација....


Дакле,

1. Политичко законодавство је у правној држави схваћено као неправо, упркос законском облику (или облику другог извора права) које је добило.

2. Политичко правосуђе. Овако поступање судова би било неправно-противно праву не само у демократском поретку, већ и у поретку који је ваћио у доба пресуђења.

3. Кажњавање ван судског поступка је пракса незамислива у правној држави па нећу трошити слова објашњавајући га.








Citat:E a sad mi kazi u kom zakonu to pise?

О каквом закону причаш? Па ово је са студија!


Ја опет постављам овај болдован део не би ли ти указао на твоје пропусте у овој расправи а ти ме питаш у ком закону то пише.



Citat:Aham znaci ti si neki student koji jos nije dogurao do 3 i 4 godine,pa mislis da osnove rehabilitacije propisuje profesori u udzbenicima...


Уочавам твоју склоност да банализујеш тему те ћу и ја себи дати мало одушка и посаветовати те да озбиљно размислиш да тужиш професоре код којих си полагао. Наравно, уколико си правник. Very Happy

Citat:Ovako,
osnov rehabilitacije propisan je Zakonom o rehabilitaciji.Ti nisi procitao osnovno a hoces da ucestvujes u raspravi.Ajd lepo idi na gugl procitaj pa dodji da se raspravljamo.Oprosticu ti sto ces se praviti kako si od pocetka bio upoznat sa tekstom zakona...



Бесмислица! Основ рехабилитације лежи у горепоменутим појаљвним облицима неправа. Нису основи прописани Законом о рехабилитацији.


Citat:[quote="Jovan Nenad"]
Citat:Jovan Nenad ::
Citat:Da li oblici neprava prema nacistickim generalima i politicarima pred Nirnberskim sudom su dovoljni za rehabilitaciju?


Да ли је могуће да човек из струке упоређује суђење Драгољубу Михаиловићу пред југословенским судом са суђењем у Нирнбергу.



A kad ces da mi das JEDAN argument da pravo na pravicno sudjenje nije primenjivo na Drazu i na naciste?



А ја те опет питам-по ком основу упоређујеш те две теме?



Diskutujemo o proceduri.



Ма како ти уопште пада на памет да упоређујеш два потпуно различита облика?

Medjunarodni sud u Nirnbergu postavio je standard za sudjenje optuzenima za zlocine u Drugom svetskom ratu.

Apsolutno svi nedostaci koji su krasili nirnbeski proces odlikovao je i i procese u drzavama prema nacistima i kvinslizima..


Citat:Jovan Nenad ::
Citat:Opet si nedosledan pobornice pravne forme kako je Ustav iz 1931 mogao postati legalan??KO mu je dao snagu? Pravna forma ili kraljevski diktat?
KO kaze da je bio na snazi 1946 ? Ko ga je postovao?


То што није поштован од стране одређених структура не значи нити доказује твоју тврдњу да није био на снази, односно да тада није био једини важећи ,,највиши правни акт,,.


Citat:То што га одређене структуре нису поштовалеи не знали да није био на снази, односно да није био кршен. Друго, да ли уопште можеш оспорити овај правни акт на начин на који га ти оспораваш? На који начин се Устав може оспорити?


Ma kako je taj ustav iz 1931 postao legalan??Ko mu je dao pravnu snagu nacelo zakonitosti ili kralj?


Опет морам да ти поставим исто питање. Да ли си ти правник по струци?



Citat:Cekaj malo Ustav iz 19631 godine doneo je diktator.Suprotno pravilima koje je propisao Ustav iz 1921.Kako je taj ustav mogao da bude kriterijum zakonitosti.Ti tvrdis da je forma sustina prava.Evo ti primer krsenja pravne forme.
AKo je silom taj ustav postao kriterijum zakonitosti u cemu je onda problem da neko silom taj ustav suspenduje i da pravnu snagu nekim drugim propisima 1946?
Cekaj kralj diktator moze protiv forme a komunisti ne mogu?


Аман човече, тај Устав није био суспендован, односно престао је да буде важећи тек по доношењу новог. Како можеш уопште упоређивати правну снагу прописа и уредби са правном снагом Устава. Како можеш прописе и уредбе да ставиш испред Устава.



Citat:Kako se nepravom moze ispraviti nepravo?


Citat:Којим неправом ??? Јел читаш ти шта пишеш? Где СИ ТИ ОВДЕ УОЧИО АКТ НЕПРАВА?

Jovan Nenad ::
Citat:Nema mi sta da verujemo ili ne.

Retroaktivno se primenju pravni standardi koji u to vreme nisu postojali...


Каква ретроактивна примена правних стандарда?

Модерна правна наука нема промењљиве стандарде када су у питању појавни облици неправа.
Политичко правосуђе је противно праву и у времену самог суђења. Кажњавање ван судског процеса такође.


Citat:Која ретроактивна примена правних стандарда??? У чему се та ретроактивна примена огледа? У исправљању појавних облика неправа?
Па политичко правосуђе је противно праву и у времену самог суђења.



Ma ne mogu se ocenjivati zakoni i odluke po propisima koji ce biti doneti za 70 godina!


Опет незнање! Појам ,,појавни облик неправа,, није резултат донетих прописа. То је појам који правна наука обрађује деценијама.



Citat:Drugo uporno pricas o politickom pravosudju i nepravednim zakonima a kako onda Zakon o rehabilitaciji ipak priznaje to politicko pravosudje prema
okupatorima i NJIHOVIM POMAGACIMA

Citat:Ne mogu se rehabilitovati i nemaju pravo na vraćanje imovine oduzete na osnovu propisa iz člana 2. Zakona o vraćanju oduzete imovine i obeštećenju ("Službeni glasnik RS", broj 72/11), pripadnici okupacionih snaga koje su okupirale delove teritorije Republike Srbije tokom Drugog svetskog rata i pripadnici kvislinških formacija, a koji su izvršili, odnosno učestvovali u izvršenju ratnih zločina.


Pod licima iz stava 1. ovog člana, odnosno licima iz člana 5. stav 3. tačka 3) Zakona o vraćanju oduzete imovine i obeštećenju ("Službeni glasnik RS", broj 72/11) smatraju se:


1) sva lica koja su odlukom vojnog suda ili drugog organa pod kontrolom Nacionalnog komiteta oslobođenja Jugoslavije od dana oslobođenja određenog mesta proglašena za ratne zločince, odnosno učesnike u ratnim zločinima;
2)sva lica koja su sudovi i drugi organi Demokratske Federativne Jugoslavije i Federativne Narodne Republike Jugoslavije, kao i Državna komisija za utvrđivanje zločina okupatora i njihovih pomagača tokom Drugog svetskog rata proglasili da su ratni zločinci, odnosno učesnici u ratnim zločinima.



Obrati paznju sta Zakon o rehabilitaciji pise ne mogu se rehabilitovati lica koja ucinila zlocine.

E sad koja su to lica??Gde je kriterijum na osnovu koga cemo utvrditi da je neko ucinio zlocin?Pa u istom tom autoritativnom i nepravednom komunistickom pravosudju...

Pa sad ne razumem za cetnika Koste Pecanca to nije politicko pravosudje komunisticki zakoni su pravedni a za Drazine jeste i komunisticki zakoni i pravosudje su "protivni ljudskim i manjinskim pravima"??
Dakle stav Zakona o rehabilitaciji je dvostruk i ideoloski i politicki obojen..

Da je stalo do nekakve pravedne rehabilitacije onda bi kriterijum i zakon morao da bude jednak za sve. Medjutim to nije slucaj pa je to izmedju ostalog i protivustavno.



Ја заиста не знам шта бих могао да кажем на ово. Ја сам уситину очекивао много више од ове расправе с тобом, тим пре што је она у првом посту заличила на једну озбиљну дискусију. На жалост, врло брзо си ме демантовао, да би ме на крају шокирао прво својим хајдучким односом према правној науци (што те може оправдати ако ниси правник), а затим твојом ,,логиком,, у последњем пасусу (што те не може оправдати чак и ако ниси правник).
Оно што ја након овога могу да напишем и што ће уједно бити мој последњи одговор теби (на овој теми наравно, јер не сумњам да си у неким другим областима добар дискутант) је одговор на твој последњи пасус иако му у овој озбиљној расправи није било места. Употребићу што пластичније примере како бих избегао опасност да ме погрешно протумачиш.
Дакле, ако преиспитујемо неке од наведених неправа у, рецимо правосуђу СФРЈ, ми преиспитујемо управо оне случаје неправа у његовом појавном облику, не и читаво правосуђе СФРЈ. Да појасним, уколико преиспитујемо појавни облик политичког законодавства у СФРЈ, ми преиспитујемо само оне пресуде које су донете на основу закона који је продукт тог политичког законодавства. На пример, пресуда осуђеном због деликта мишљења на основу закона по коме се овај деликт санкционише, подложна је преиспитивању. Са друге стране, пресуда осуђеном за привредни криминал није подложна преиспитивању. У првом случају основ за преиспитивање је присуство појавног облика неправа, док у другом случају не можемо играти на карту присуства овог појавног облика. Узео сам пример политичког законодавства (као појавног облика неправа) јер сам стекао утисак да си гледе овога у највећој недоумици. Овим сам хтео да истакнем да се преиспитивањем пресуда донетих уз појавне облике неправа никако не може деградирати целокупни правосудни систем СФРЈ, те да се евентуалним проглашењем политичких пресуда ништавним, не може направити простор да се и све друге пресуде доведу у питање, што би, сложићеш се, био нонсенс. Као што би био нонсенс рехабилитација доказаних ратних злочинаца из редова окупационих формација.
Можда се код тебе јавља забуна због самог Београдског процеса, због његове поставке, односно због структуре оптужених. Твоја збуњеност је потпуно разумљива јер се заиста поставља питање по ком основу су у једном процесу обједињени оптужени који су припадали различитим групама, често веома супротстављеним. И заиста, оптуженичка клупа се састојала од оптужених који су пришпадали: равногорском покрету, ЗБОР-у, недићевом колаборационистичком апарату, југословенској влади у изгнанству и потписници ,,Апела,,. Што би рекли-ниђе везе. По ком основу су се у истом процесу нашли припадници ЗБОР-а (одн. СДК) и равногорског покрета када су то биле две међусобно непомирљиве групације и када се зна да су њеихови међусобни сукоби били крвави колико и сукоби са комунистима. По ком основу су истим процесом обухваћени припадници недићевог апарата и чланови владе у изгнанству? На ово питање не можемо дати одговор користежи правну логику. Јер се оваква поставка уистину коси са правном логиком. Наравно, оваква поставка има одговор у политичкој логици да се обједињавањем оптужених у једном процесу, ствари упросте формулом црно-бело, ми и они, пренебрегавајући чињенично стање грађанског рата као и саму чињеницу да ,,они нису они,, већ да међу ,,онима,, има итекако велике разлике које су, услед околности окупације и грађанског рата прерасле у отворене сукобе. Пратећи дакле, политичку логику, наћи ћемо објашњење за ову појаву. Међутим правном логиком ову појаву ћемо приспитати.
Ову политичку логику примећујем следиш и ти, те за тебе или су сви криви или су сви невини, односно или за све постоји основ за рехабилитацију или не постоји ни за кога, што је само по себи, за неког ко тврди да је правник невероватно. Наравгно, ова твоја тврдња се темељи на поставци Београдског процеса коју сам поменуо, те је као таква плод површног приступа, који се може објаснити политичком логиком самих актера од пре 70 година, али никако се не може објаснити данас.
Како год, ово је било моје последње обраћање на ову тему. Прво, јер сматрам да се непотребно развукла а да они који су је пратили уместо да добију јасну слику ове проблематике, били су сведоци препуцавања и голе одбране права од хајдучије, што ми није био циљ. Друго, мислим да полемика која се води у домену правне науке нема тај луксуз да оде у ток острашћености, што сам на моменте уочио и што ми је врло засметало. И треће, не видим колико би било ко од нас двојице могао да допуни већ речено. Зашто? Па зато што је рехабилитација Драгољуба Михаиловића једна реалност-толико поткрепљена чињеницама да не постоји правник који ће успети да је обори. Немој мислити да сам ја симпатизер Драгољуба Михаиловића. На крају, не могу ни бити, јер ово пишем 70 година након његове смрти. Свакако можемо дискутовати о недостацима Закона о рехабилитацији, али ти недостаци никако не могу оповргнути основ за Михаиловићеву рехабилитацију. Какав год закон да је донет, извесно је да би, на основу приложеног, Драгољуб Михаиловић био рехабилитован. Зашто? Зато што је његова рехабилитација израз голе правде. Правде која је или мора бити, како Џон Роулс каже, прва вредност државних установа.

У здравље и свако добро.

offline
  • Pridružio: 20 Mar 2012
  • Poruke: 723

@Jovan Nenad

1.Hladno si preskocio da mi odgovoris na pitanje o Ustavu iz 1931, koji ti smatras za bazu svega...Na sta se ti pozivas u tom Ustavu?
2.Odakle ti ta ideja da taj Ustav vazi 1946 , i na osnovu cega?

offline
  • Pridružio: 18 Jan 2012
  • Poruke: 600

Jovane Nenade, prvo te nije bilo 15 dana da smogne snage da das smislen odgovor na moj post. Da bi na kraju poceo da glumis nekog uobrazenog profesora koji hoce da deli lekcije drugima i da se "sluzi" s pravnim pojmovima kao seljanka s karminom.


Ti si na sva moja pitanja odgovorao pitanjem:Da li sam ja pravnik? I kad god ne znas da odgovoris na pitanje ti ides na licni teren.

Moja pitanja i dalje ostaju kao stub kameni cvrsta na koja ti ne mozes i ne umes da odgovoris.


1.da li se rehabilitacija lica osudjenih za teska krivicna dela mogu ostvarivati u vanparnicnom postupku bez prethodnog ulaganja vanrednog pravnog leka?
Na ovo pitanje nemas odogovor. Jer ti ni ne znas sta je vanparnicni postpak. Zato povlacis argumente iz filosofije prava..Pri tome si i na tom terenu dvolican jer seeklackas izmedju formalizma (forma je sustina prava da citiram) i mekog tumacenja prava sa pozicije politicke ocene zakona

2.u skladu sa kojim propisima treba presuda da bude ako ne sa onim koju su vazeci u trenutku donosenja?
Da ne treba da budu u skladu sa nekim buducim?
Je ti to prizivas retroaktivnost pobornice pravnog formalizma?
Tvoj odgovor:
Citat:Дакле, улагање ванредног правног лека (захтева за заштиту законитости) употребљиво је само онда када је пресуда донета огрешењемо прописе важеће у време суђења, тако да се њоме не може ништа постићи ни против једне пресуде која је била у складу са законом ауторитарног режима,

Nema veza sa pravnom prirodom vanrednog pravnog leka. KAd istekne rok za njegovo ulaganje ne moze se pravnosnazna presuda vise preispitivati.TACKA
To je savremeni pravni princip. I ono sto je najvaznije. Ti podrzavas retroaktivnu primenu citavog zakona sto je protivustavno.Dozvoljena je retroaktivno dejstvo samo pojedinih odredbi zakona ali ne i citav zakon.


3.Citat:Drugo, u skladu sa kojim propisima treba presuda da bude ako ne sa onim koju su vazeci u trenutku donosenja?

Citat:Управо због тога што је пресуда усклађена са тада важећим законом, улагање захтева за заштиту законитости није могуће уколико пресудом није повређен тада важећи закон на основу којег је иста донета.

Sa kojim zakonom presude iz 1946 su trebale da bude u saglasnosti???? Sa Zakonom o rehabilitaciji iz 2006?

Ajde da ti docaram , je l presude iz 2013 treba da budu u saglasnosti sa Zakonom o krivicnom postupku iz 2089.godine?

Da li je tebi normalno da neka budala 2096 g. preispituje presude Legiji i Zemunskom klanu po Zakonu o rehabilitaciji iz 2089?

Pa zabrana retroaktivnosti je temelj modernog prava.

4.Citat:Sta znaci zakon je nepravo u zakonskom obliku?
Je l ti to izlazis iz okvira formalizma i govoris o nekim vanpravnim merilima zakona?

Citat:
Ово твоје питање само показује колико се заиста бавиш правном науком, јер, како да протумачим то да о појму политичког законодавства немаш никакву представу.
Политичко законодавство представља појавни облик неправа управо због закона који су донети таквим законодавством. Дакле, неправо у законском облику. У правној науци наићи ћеш на гомилу примера овог неправа и не ради се ниокаквим ванправним мерилима закона стручњаче.


A koje pravo nije politicko?
Opet si izbegao pitanje koje je upuceno tvom pristupu temi:
Kako mozes da kazes forma je sustina prava.A onda da u zakonu (formi) pronalazis nepravo??
Nemacko nacisticko pravo bilo je savrseno formalno uskladjeno. Dakle forma je sustina prava kako kazes .Ako je forma sustina onda se nacistickom pravu ne moze nista zameriti.Pa ni komunistickom

Ja samo logicki razvijam tvoje pocetne teze do apsurdnih razmera ne bi li uocio sopstvenu protivrecnost.

5.osnov rehabilitacije propisan je Zakonom o rehabilitaciji.Ti nisi procitao osnovno a hoces da ucestvujes u raspravi.Ajd lepo idi na gugl procitaj pa dodji da se raspravljamo.Oprosticu ti sto ces se praviti kako si od pocetka bio upoznat sa tekstom zakona...
Tvoj odgovor:

Citat:Бесмислица! Основ рехабилитације лежи у горепоменутим појаљвним облицима неправа. Нису основи прописани Законом о рехабилитацији.

Neznanje je zaista beskrajno.A gde je propisano? U udzbeniku "Uvod u pravo "Kosta Cavoski?

6.Pa sad ne razumem za cetnika Koste Pecanca to nije politicko pravosudje komunisticki zakoni su pravedni a za Drazine jeste i komunisticki zakoni i pravosudje su "protivni ljudskim i manjinskim pravima"??
Dakle stav Zakona o rehabilitaciji je dvostruk i ideoloski i politicki obojen..

Citat:.O вим сам хтео да истакнем да се преиспитивањем пресуда донетих уз појавне облике неправа никако не може деградирати целокупни правосудни систем СФРЈ, те да се евентуалним проглашењем политичких пресуда ништавним, не може направити простор да се и све друге пресуде доведу у питање, што би, сложићеш се, био нонсенс.Као што би био нонсенс рехабилитација доказаних ратних злочинаца из редова окупационих формација.


Ma ko dovodi celokupno pravosudje DFRJ? Presude prema Drazi Nemcima Ljoticevcima donetw su na osnovu ISTOG ZAKONA!!

Kao sto Draza nije imao pravo zalbe nije imao pravo ni najobicniji nedicevac Pera Peric ili pripadnik Princ Ojgen dizivizije..Ili Acif Efendiji
JEDAN TE ISTI ZAKON je prema jednima nepravo prema drugima valjan i zakonit.Za Drazu je nepravo a za Acif Efendiju je suvo pravo.

Ako ovo ne vidis nemoj vise da me maltretiras i da se javljas.

rip
  • Pridružio: 15 Apr 2010
  • Poruke: 2082
  • Gde živiš: Beograd

Nadam se da će ovi filozofi nastaviti raspravu na nekom drugom mestu.

Do tada, evo još malo podataka o Lužaninu.


- Ognjen je bio potporučnik jugoslovenske avijacije i nalazio se u Rajlovcu kad je Nemačka napala Jugoslaviju - kaže Dragoljub Brković, rođak Lužanina i jedan od inicijatora pokretanja postupka rehabilitacije. - On nije priznavao kapitulaciju i kad je njegov komandant Hrvat dezertirao, samoinicijativno je preuzeo komandu nad eskadrilom i bombardovao nemačke kolone koje su nadirale iz Austrije.

STAN u Beogradu gde je 1941. potporučnik Ognjen Lužanin ostavio ženu Rajku i sina Branka 6. aprila 1941. uništen je direktnim pogotkom nemačke bombe.


Izvor:
http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/aktuelno.293......nalogu-KPJ

Prema ovoj tvrdnji, Lužanin je bio nešto mnogo više od "nižeg vojnotehničkog činovnika", kako ga u "Spomenici palih Srba vazduhoplovaca" vode njegovi ratni drugovi.

offline
  • Pridružio: 10 Nov 2012
  • Poruke: 673

Gorski car ::

2.u skladu sa kojim propisima treba presuda da bude ako ne sa onim koju su vazeci u trenutku donosenja?

Citat:Дакле, улагање ванредног правног лека (захтева за заштиту законитости) употребљиво је само онда када је пресуда донета огрешењемо прописе важеће у време суђења, тако да се њоме не може ништа постићи ни против једне пресуде која је била у складу са законом ауторитарног режима,

Nema veza sa pravnom prirodom vanrednog pravnog leka. KAd istekne rok za njegovo ulaganje ne moze se pravnosnazna presuda vise preispitivati.TACKA
To je savremeni pravni princip. I ono sto je najvaznije.

4.Citat:Sta znaci zakon je nepravo u zakonskom obliku?
Je l ti to izlazis iz okvira formalizma i govoris o nekim vanpravnim merilima zakona?
Ako za poređenje uzmemo neko oduzimanje imovine u Traćem rajhu na osnovu rasnih zakona.
Kako poništiti to oduzimanje imovine?
Vanrednim pravnim lekom?
Problem nastaje ako je sam zakon nepravo, kao što Jovan Nenad tvrdi za te zakone iz 1946. godine.
Mislim da ti i Jovan Nenad krećete od različitih predpostavki, on da su sami ti zakoni nepravo, pa samim time ni presude na osnovu njih nisu pravno valjane, a ti da su ti zakoni uredni.

offline
  • Pridružio: 20 Mar 2012
  • Poruke: 723

Citat:Ako za poređenje uzmemo neko oduzimanje imovine u Traćem rajhu na osnovu rasnih zakona.
Kako poništiti to oduzimanje imovine?
Vanrednim pravnim lekom?


1.ne mozes ga ponistiti, jer je imovina oduzeta pod tim zakonom, i to je bio zakon te drzave.mozes doneti zakon o nadoknadi stete/ imovine
2.u pravu ne postoji "vanredni pravni lek" .postoji mogucnost dodavanja, ili brisanja paragrafa postojeceg zakona. sto opet mora proci normalnom zakonskom procedurum. U diktaturama moze pojedinac izdavati zakone za "ad hoc" (trenutacnu) svrhu, ili u Republici Srbiji:
Citat:Vanredni pravni lek predstavlja pravno sredstvo koje se upotrebljava protiv pravnosnažnih sudskih odluka u krivičnom, parničnom, prekršajnom i upravnom postupku.

Pravnosnažne sudske odluke u krivičnom postupku mogu se pobijati sledećim vanrednim pravnim lekovima:

Zahtev za zaštitu zakonitosti
Ponavljanje krivičnog postupka
Zahtev za vanredno ublažavanje kazne
Zahtev za ispitivanje zakonitosti pravnosnažne presude.

Vanredni pravni lekovi koji se mogu upotrebiti u parničnom postupku su:

Žalba sa alternativnim predlogom za revizijsko odlučivanje (direktna revizija)
Revizija protiv presude
Revizija protiv rešenja
Ponavljanje postupka
Zahtev za zaštitu zakonitosti.

U upravnom postupku su mogući sledeći vanredni pravni lekovi:

Zahtev za zaštitu zakonitosti
Menjanje i poništavanje rešenja u vezi sa upravnim sporom
Ponavljanje postupka
Poništavanje i ukidanje rešenja po osnovu službenog nadzora
Ukidanje i menjanje pravnosnažnog rešenja uz pristanak ili po zahtevu stranke
Vanredno ukidanje rešenja
Oglašavanje rešenja ništavim

Vanredni pravni lekovi u prekršajnom postupku su:

Zahtev za ponavljanje prekršajnog postupka
Zahtev za vanredno preispitivanje pravnosnažnog rešenja
Zahtev za zaštitu zakonitosti.

3.
Gore pomenuti "vanredni pravni lek" ponistava bilo kakvu legalnu odluku definiranu zakonom

"zakon o rehabilitaciji u izvanparnicnom postupku" je primer , jer je u suprotnosti sa vec donesenim Ustavom Srbije, i postojecim Zakonom o Rehabilitaciji

offline
  • Pridružio: 18 Jan 2012
  • Poruke: 600

puškomitraljezac ::Gorski car ::

2.u skladu sa kojim propisima treba presuda da bude ako ne sa onim koju su vazeci u trenutku donosenja?

Citat:Дакле, улагање ванредног правног лека (захтева за заштиту законитости) употребљиво је само онда када је пресуда донета огрешењемо прописе важеће у време суђења, тако да се њоме не може ништа постићи ни против једне пресуде која је била у складу са законом ауторитарног режима,

Nema veza sa pravnom prirodom vanrednog pravnog leka. KAd istekne rok za njegovo ulaganje ne moze se pravnosnazna presuda vise preispitivati.TACKA
To je savremeni pravni princip. I ono sto je najvaznije.

4.Citat:Sta znaci zakon je nepravo u zakonskom obliku?
Je l ti to izlazis iz okvira formalizma i govoris o nekim vanpravnim merilima zakona?
Ako za poređenje uzmemo neko oduzimanje imovine u Traćem rajhu na osnovu rasnih zakona.
Kako poništiti to oduzimanje imovine?
Vanrednim pravnim lekom?
Problem nastaje ako je sam zakon nepravo, kao što Jovan Nenad tvrdi za te zakone iz 1946. godine.
Mislim da ti i Jovan Nenad krećete od različitih predpostavki, on da su sami ti zakoni nepravo, pa samim time ni presude na osnovu njih nisu pravno valjane, a ti da su ti zakoni uredni.




Kao prvo, vanredna pravna sredstva se primenjuju protiv pravnosnaznih presuda, a ne protiv rasistickih zakona.

Jovan Nenad, ima protivrecan pristup, prvo govori da je forma sustina prava , a onda vanpravnim neformalnim merilima ceni neko zakonodavstvo, sa filosofskopravnog stanovista, polazeci od ideoloskih vrednosti da li je zakon dobar ili ne. A to se ne uklapa u definiciju da je forma sustina prava.

Ja polazim od pozitivnih propisa Republike Srbije i Zakona o rehabilitaciji, relevatnog za diskusiju o ovoj temi.

Niko ne spori da pravosudje i zakoni DFRJ primenjivani prema pripadnicima okupacionih snaga i kvinsliga nisu bili u skladu sa visokim pravnim standardima koje mi danas poznajemo. Ali da li je tbilo drugacije sa drugim zemljama? NIje , Da li su Nirnbergu prema nacisitma propisi bili u skladu sa cl. 6 Evropske konvencije o osnovnim ljudskim pravima i slobodama? Ne..

Postavlja se pitanje zasto? Pa zato sto ti standardi: poput prava na pravicno sudjenje i tako dalje nisu bili regulisani.Nisu postojali. A i ako je postojala neka svest o tome da presude i procedure prema fasistima i kvinslizima nisu bilo dovoljno pravicne, niko nije dovodio u pitanje te nepravicne procedure..jer je obracun sa zlikovcima bio legitiman a demokratsko sudjenje dovelo bi do oslobadjanja velikih zlikovaca.

U svakom slucaju danasnji standardi ne mogu da se primenjuju na dogadjaje pre 70 godina.. U suprotnom ako mozemo zasto onda ih ne primenjujemo na dogadjaje pres 700 godina. U cemu je principijelna razlika? Ni u cemu. Ajmo da rehabilitujemo bogumile iz doba Stefan Nemanje koji bili zrtve ideoloskog i politickog zakonodavstva srednjevekovne Srbije?

Pri tome, da se vratim na temu, tretiranje Zakona o krivicnim delima protiv naroda i drzave i krivcnog postupka kao "ideooloskog" "zakonskog neprava" samo prema pripadnicima JVuO, a s druge strane, kao pravicnog i prihvatljivog prema pripadnicima okupacionih snaga i drugih kvinsliga , demaskira i razgolicuje "demokratsku zabrinutost i borce za ljudsska prava cetnika". Takav dvolican pristup pokazuje da zagovornicima cetnicke rehabilitacije nije stalo "pravde" "demokratije""pravicnog sudjenja" , vec do ideoloskog olaksanja, i ispiranja biografija njihovih ljubimaca iz WWII..

Moj najomiljeniji primer je Acif Efendija koji je pocinio zlocine prema srpskom narodu..NJemu su komunisti presudili na osnovu istog zakon i postupka koji su primenili prema Drazi. E sad ako moze Draza da se rehabilituje zasto ne moze i Acif Efendija.Medjutim to vec necemo. Tada nam je Zakona o krivicnim delima protiv naroda i drzave kao Sveto Pismo.

Da zakljucim, Ispitivanje presuda i krivicnog zakonodavstva pre 70 godina je predmet pravne istorije a ne pravosudnog sistema.

Uloga cetnickog pokreta i svih njegovih pripadnika je predmet istorijske nauke.
Sve ostalo je pravni diletantizam

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 808 korisnika na forumu :: 47 registrovanih, 6 sakrivenih i 755 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 357magnum, A.R.Chafee.Jr., Andrija357, Boris BM, Brana01, cenejac111, CheefCoach, cifra, Denaya, djboj, dmdr, doktor123, dule10savic, Excalibur13, FOX, Georgius, Griffon vulture, h8propaganda, ikan, Insan, Još malo pa deda, kalens021, kokodakalo, Krvava Devetka, ladro, laki_bb, Luka Blažević, MaksicZoran, manda87, Marko Marković, Milos ZA, milutin134, nebidrag, Niko Bitan, nikoladim, Panter, rasok, RiV, Sirius, slonic_tonic, SR-3m, stalja, trutcina, Velizar, Vlad000, vladaa012, yufighter