Tenk M-84

142

Tenk M-84

offline
  • Pridružio: 17 Maj 2007
  • Poruke: 13939

Tačno tako, po pitanju cene. Samo neka se neki informišu kakavu verziju T-90 nude Rusi za $ 8 milki. A Vlado najbolje od svih nas zajedno zna šta mogu Kinezi, da valja, ponuditi za daleko manje.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 14 Jul 2008
  • Poruke: 3441

Leonardo ::Tačno tako, po pitanju cene. Samo neka se neki informišu kakavu verziju T-90 nude Rusi za $ 8 milki.

Nikakvu, jer najbolju prodaju vec za 5 mil i prethodnu za 4 mil?

Citat:šta mogu Kinezi, da valja, ponuditi za daleko manje.

Nista tenk ne kosta manje kod kineza nego kod Rusa. Sta vise, skuplji su za losiju robu. Eto sta mogu da ponude.



offline
  • Pridružio: 17 Maj 2007
  • Poruke: 13939

Karikiram za 8 milki.

Nisam mislio na najskuplje kineske tenkove, nego sličnih mogućnosti M-84. Ali dobro, ne pratim toliko tenkove kao avione... Very Happy

offline
  • Pridružio: 14 Avg 2011
  • Poruke: 6592

Dobro sad, da smo mi proizveli i 1000 Vihora, i 1000 necega posle Vihora, i nesto civilno ti bi jedinacni troskovi ulaganja pali. Sam tenk je kako sam napisao kostao oko 1,5 M danasnjih ( 700 000 tadasnjih) dolara za proizvodnju i sa tadasnjih 300 000 za licencu dosao bi do danasnjih 2,1 M dolara (bez ulaganja u privredu). Kako smo napravili sve ukupno mozda oko 600 tenkova, jedinacna cena koja je ispala za njih je oko 5,7 M dolara (danasnjih 10,5 M dolara).

offline
  • Jester  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 28 Feb 2008
  • Poruke: 6758
  • Gde živiš: Srbija

Napisano: 14 Okt 2013 19:19

dragon986 ::Iako srbija da ima pol.volje i finsijske podrške sa stručnjacima koje poseduje može da na šasiji M-84 može da napravi tenk koji može biti rame uz rame sa T-90, M1A2, Leopardom2.

To bi bilo ravno proizvodnji novog tenka, bar što se tiče finansija. Jer da bi M-84 ili M-84A doveo na nivo T-90A i to samo što se tiče oklopne zaštite (osnovni oklop), mora se zameniti kupola i to onom izrađenom varenjem.

Osnovni oklop kupole na M-84 i M-84A je dosta slabiji u odnosu na T-72B i još više u odnosu na T-90A.

Dopuna: 14 Okt 2013 19:22

CheefCoach ::Sam tenk je kako sam napisao kostao oko 1,5 M danasnjih ( 700 000 tadasnjih) dolara za proizvodnju

Ne, u vreme prodaje Kuvajtu, cena za jedal M-84AB je bila oko 1,6 M tadašnjih dolara po tenku. E sad, ne znam samo šta je sve bilo uračunato u tu cenu. Je li to bilo "all inclusive" ili je to bila cena samo za "suv" tenk.

offline
  • Pridružio: 14 Avg 2011
  • Poruke: 6592

Koliko je meni poznato SFRJ je izdvojila:
300 M dolara za licencu za 1000 tenkova....300 000 dolara po tenku
2700 M dolara za privredu (ovo je tesko proceniti koliko od ovoga ide na pojedinacni tenk, ali zbog malog obima proizvodnej koje je neplaniran, ispalo je oko 4,5 M po tenku)
Materijali i rad za tenk 700 000 dolara po tenku
Dakle mi smo za pravljenje 1 tenka M 84 dali oko 5,5 M dolara.
Prodali za 1,6 M. Ajd nek je 100k od toga za municiju i obuku.
Profit po tenku -4 M $.
Ali ako zaboravimo ulaganje u privredu onda je profit po tenku 0,5 M $.

offline
  • Jester  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 28 Feb 2008
  • Poruke: 6758
  • Gde živiš: Srbija

All inclusive prodaja podrazumeva: tenk+obuku+održavanje+rezerve delove+potrošni materijal+municiju
(proviziju ne računam Smile )

Kao primer, tada je samo motor V46-TK imao cenu od oko 100.000 dolara.

offline
  • Pridružio: 14 Avg 2011
  • Poruke: 6592

Ja bih rekao da su oni M 84 prodali po takvoj ceni da samo da radnici ne ostanu bez posla.

offline
  • Pridružio: 23 Sep 2009
  • Poruke: 889

Citat:A što si morao tako da prokomentarišeš ? Zato što si elektorinženjer ?

Problem je što si zapravo promašio temu. To je bilo vreme kada su još uvek korišćeni analogni računari za ove svrhe.
Pošto je njihovo korišćenje (u projektovanju) u SUV-u tenkova prestalo tek 90-tih predpostvljam da takve računare nisi izučavao na faksu.


Gospodine Vrabac, prvo pogledajte sta sam citirao, pa onda komentarisite. Ja vrlo pazljivo citam vase postove, pa bih voleo da i vi isto tako pazljivo citate moje. I da malo razmislite o tome sta sam napisao.

Citat:
A zasto mislis da su gustina pakovanja i velicina najbitnije pojedinosti u konstrukciji tranzistora/integralca/cipa koji ce naci primenu u vojnoj tehnologiji ?? Jel ti palo na pamet da su tu mozda bitnije karakteristike kao sto su izdrzljivost na vibracije, vlagu, osetljivost na elektronsko ometanje i izdrzljivost na mehanicka ostecenja ??
Nije tenk (avion, BVP, OT, brod, ...... ) sastavljen od lego kockica, pa da mozes da ga gradis onako kako ti zelis, ima tu mnogo proracuna i ispitivanja pre nego sto uopste pocnes nesto da radis, pa onda prilagodjavanja realnim uslovima (koji se i pored svih stepena sigurnosti, dosta razlikuju od preracunskih), pa onda ustede na masi, i jos trista trakatanca dok se ne izbaci dotov proizvod.


Sta ces Vlado, u to vreme nisu imali Paint i Photoshop da na brzinu "konstruisu" pusku, tenk, avion, brod i podmornicu, pa da vide "strane agresorske snage" sa kime imaju posla.


Citat:
Ako bih naveo još i da su se u SAD pravili otpornici sa tačnošću 0.005% i 0.01% po narudžbi za sistem upravljanja vatrom, šta bi me onda pitao. I da ti otpornici skoro nisu imali temperaturnu devijaciju, odnosno da je bila jako, jako mala. Da su se u Čajevcu za potrebe A/D kola pravile otporne mreže R/2R tehnikom naparavanja slojeva na keramiku, da je razvijena tehnologija osmoslojnih štampanih ploča, a što i sada takvu tehnologiju ima jako malo firmi u svijetu.
Sve komponente, od čelika pa da otpornika i tranzistora, su prošli proces starenja ili vještačkog starenja zbog načina otkazivanja komponenti ili materijala definisanim u američkom standardu MIL-STD-883c, tako da se spriječe rani otkazi ili deformacije.

I da ne nabrajam više.

Pozdrav

Vlado


Svasta cu ja ovde nauciti, pa i da je verovatnoca otkaza diskretnog kola manja od verovatnoce otkaza integrisanog. Verovatno milion kontakata i veza ima manju verovatnocu da se prekine, linije na stampi imaju verovatno manju verovatnocu prekida. Proces proizvodnje diskretnih komponenti je precizniji, i dobijaju se komponente manje tolerancije i stabilnijih karakteristika. Diskretne komponente su po dimenzijama manje, manje su tezine, lakse ih je oklopiti i hermetizovati, temperaturna devijacija im je manja, osetljivost na elektromagnetne smetnje, vibracije i mehanicka ostecenja im je veca.

EDA i ECAD alati su sranje, to nikome ne treba. Najbolje je sve dizajnirati i nacrtati olovkom.

Tehnologija od pre trideset godina je jedna, jedina i neprevazidjena. Amerikanci posle 1980.-te nisu napravili ni jedno novo digitalno kolo, nisu napravil nikakav napredak u oblasti materijala, ono sto su pravili tada je pojam i danas. Proces vestackog starenja komponenti je visoka tehnologija koja se ne moze usvojiti danas, primenjivana je tada, i niko je od tada u svetu ne primenjuje. Tehnologija izrade integrisanih kola i mikroprocesora nije uopste napredovala, nismo se spustili od komponenti koje su bile velicine par stotina mikrometara na danasnjih 22nm, to sto mi danas mozemo da vidimo, imamo i kupujemo je samo jedan ruzan san. Nije doslo do revolucija u racunarskoj tehnici, i samim tim povezano do revolucije u telekomunikacijama. Nije doslo do masovne primene mikrotalasne tehjnike u telekomunikacijama, nije doslo do pronalaska novih materijala za IC senzore i termovizijske kamere, nemamo danas termovizijske kamere visoke rezolucije, nemamo pojacavace svetlosti novije od druge generacije. Jos uvek nam racunarske mreze komuniciraju modemima ciji je protok 64kb u sekundi, dalje od toga nismo otisli.

Danjasnji inzenjeri na fakultetima ne uce nista. Od 1970.-te mi na fakultetima skolujemo iskljucivo skolovane budale. Ranije generacije su sa fakulteta izlazile sa utemeljnim prakticnim znanjem nisu morale da se dodatno obrazuju posle fakulteta, nisu isle na seminare, nisu isle u strane farbrike na doobuku i sticanje znanja, one su o svim proizvodima iz svoje oblasti rada sve naucili na fakultetu. I cim su se zaposlili, odmah su, bez ikakve pripreme, bez dodatnog ulaganja u njih, krenuli da konstruisu tenk.

Ova drzava u njih nije ulozila dinara. Oni su bili suvi genijalci koji su sve probleme resavali u jednom danu.

I zbog svega toga, kada njih ne bude bilo, u svim zemljama bivse SFRJ nastace mrak. I sve ce stati.

Mi ne smemo da razmisljamo o nikakvoj proizvodnji bilo cega. I ovo malo fabrika namenske i civilne industrije sto nam je ostalo trebamo da zatvorimo. Ne treba to nama, To sto su i ovakve u stanju da porizvedu i izvezu vise stotina miliona dolara naoruzanja i opreme godisnje nije bitno, lepo cemo mi to sve pozatvarati i unistiti. Nama ne treba da bude cilj da postepeno kroz manje projekte sticemo iskustvo i znanja, i obezbedjujemo finansijska sredstva za sve vece i bolje, mi ako smo pametni moramo i da sve postojece projekte zaustavimo. Mi ne trebamo da tezimo da radimo sve vise i bolje, mi trebamo sve inzenjere koje smo odskolovali da vratimo na njive, da svakom dodelimo po jednu kravu ili ovcu, i da svakog od njih dodatno vezemo kanapom, da se slucajno ne izgube dok te krave i ovce cuvaju.

Jer, oni za bolje i nisu.

offline
  • Pridružio: 17 Maj 2007
  • Poruke: 13939

Ljubiš ti sebi ruke svaki dan kad se probudiš, a onda pogledaš u ogledalo i kaže 'gde si mega-care'...


Pogledaj malo koliko se jednostavniji sistemi završavaju s tuđim novcem Bebee Dol

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 812 korisnika na forumu :: 34 registrovanih, 5 sakrivenih i 773 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., aramis s, babaroga, cenejac111, CikaKURE, Frunze, hooraay, hyla, jackreacher011011, kokan0905, Kubovac, Mi lao shu, mik7, mikrimaus, Misirac, Mixelotti, nikoladim, nuke92, pacika, pein, raptorsi, rodoljub, Shinobi, Srki94, stagezin, stegonosa, uruk, vathra, VJ, vladetije, W123, wolverined4, zlaya011, |_MeD_|