Ishrana u prirodi i iz nje

3

Ishrana u prirodi i iz nje

offline
  • medicina
  • Pridružio: 29 Dec 2010
  • Poruke: 1709
  • Gde živiš: Srbija, Levač

gloyer ::Pade mi napamet jedno, može biti i za ovu temu, pitanje:
Kako se "vadi" ikra iz ribe? (žive ribe, ne one za riblju čorbu iz maksija/ideje/univera)


Pa prirodnim putem. ako je zrela, samo malo stisneš stomak ribe i ona pršti i izlazi... posle možeš pustiti ribu. Ima one emisije o rusiji kada prave čorbu od kavijara od lososa i tajmena u Sibiru...



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 06 Nov 2010
  • Poruke: 11646
  • Gde živiš: Vranje

Da, ali da bi se upotrebila za ljudsku hranu, mora da se dobro posoli (i odstoji oko 24 sata u slanoj vodi), pa ispira, pa... i tako dalje, Dosta kompikovan proces.



offline
  • medicina
  • Pridružio: 29 Dec 2010
  • Poruke: 1709
  • Gde živiš: Srbija, Levač

Neponovljivi Memedović u prvim epizodama svojih serija u Sbiru... Imate ovde celi film ja sam ga gledao godinama i sve reprize Mr. Green Tad sam prvi put shvato šta je Rusija stvarno i zaljubio u tu zemlju daće Bog i da je vidim jednom stvarno, tu tajgu najlepšu dprirodu na svetu.

evo ovde kako pripremaju ribu i kavijar. ( osmi minut počinje)



Ima takođe ekspedicija i sa Vukom Bojovićem on je predstavio još bolje kako se priprema ta supa od kavijara ali ne mogu naći snimak .

offline
  • Mačak
  • Zavarivač
  • Pridružio: 30 Dec 2011
  • Poruke: 2596
  • Gde živiš: Čačak

Bobo , ja jedem drške od Vrganja , normalno Lisičarke cele jedem , od ovih ostalih samo kapice , jer drške od Sunčanice nema potrebe da jedeš , jer ih ima ko drva ,
Da odgovorim Glojeru za Cuka , mozda i bude nešto od njegove Tartufarske karijere , voli da uči , nadam se da će uspeti , ako se navadi na Tartufe imate svi ručak od istih .

offline
  • medicina
  • Pridružio: 29 Dec 2010
  • Poruke: 1709
  • Gde živiš: Srbija, Levač

Dragan Mačak Damljanović ::Bobo , ja jedem drške od Vrganja , normalno Lisičarke cele jedem , od ovih ostalih samo kapice , jer drške od Sunčanice nema potrebe da jedeš , jer ih ima ko drva ,
Da odgovorim Glojeru za Cuka , mozda i bude nešto od njegove Tartufarske karijere , voli da uči , nadam se da će uspeti , ako se navadi na Tartufe imate svi ručak od istih .


PA valjda znaš kako treba da ga nauči??? Ako ima tartufa tu u nekoj šumici i naučiš ga dobro u dvorištu garantovano će biti uspešan. Bitno je samo da savlada dresuru i da bude vredan i da nađeš šumu gde oni rastu, posle samo ćutiš i vodiš kera kada je sezona i ne pričaš nikome gde ideš Mr. Green

Ja bi voleo isto pokušati naučiti jednog imao sam kao klinac jenom NLTerijera i bio je strava za lov sam ga izdresirao , sve je znao da istera a i u jamu je ulazio... mnogo vredan ker, bitno je da ga naučiš od malena.

offline
  • Serbian Survival Team
  • Pridružio: 27 Sep 2012
  • Poruke: 275

Napisano: 13 Mar 2013 17:36

Pašteta od oraha i krompira
Sastojci:
pire od krompira,
mleveni orasi,
malo sušenog začina od povrća, so, biber, čen (češalj) belog luka, malo senfa, vrela voda.
Pire od krompira i mlevene orahe sjediniti mešanjem u količini zapreminski (koliko pirea, toliko mlevenih oraha), da se dobija gusta kašica, dodati biber, beli luk, malo senfa i sve dobro sjediniti mešanjem. Pašteta se može se služiti topla, ali je veoma ukusna i hladna.
Pašteta se najbolje slaže sa domaćim lepinjama ili prepečenim hlebom, sa malo kečapa ili listićima zelene salate.
Napomena: Ova pašteta se može napraviti i pomoću sušenog pire krompira, koji se može kupiti gotov, pa se praktično ova pašteta može za nekoliko minuta pripremiti bez napora.
Savet: Ako imate vremena i mogućnosti možete u ovu paštetu dodati i drugo povrće bareno i pasirano (šargarepu, beli dulek bareni ili pečeni).
Prijatno!



Dopuna: 13 Mar 2013 18:54

Vitaminska salata od deteline
Sastojci:
50 gr. livadske deteline
50 gr. koprive
25 gr. zelenog luka
25 gr. kiselice (zečja soca)
20 gr. kisele pavlake ili majoneza
so.
Pripremljene neotvorene glavice deteline, i sve sastojke usitniti i sjediniti mešajući drvenom kašikom. Doterati po svom ukusu.

Salata od noćurka
Sastojci:
50 gr. mladih izdanaka noćurka sa listovima
25 gr. zelenog luka
15 gr. naribanog rena
10 gr. kisele pavlake
5 gr. limuna
so i biber po ukusu.
Probrane i oprane izdanke noćurka spustiti 2-3 min u vrelu vodu, ocediti, i sitno naseckati i tako usitniti sve sastojke i sjediniti. Začiniti po ukusu.

Prolećna salata
Sastojci:
10 gr. mrtve koprive
10 gr. kiseljaka
50 gr. listova maslačla
5 gr. lista cikorije (vodopije)
4 gr. zelenog luka
5 gr. kisele pavlake
5 gr. ulja
3 gr. senfa,so
Biljke se operu, usitne i svi sastojci dobro sjedine.
Napomena: može se dodati i sitno seckano kuvano jaje.

Čorba od mečje šape

100 gr. lista mečje šape
25 gr. kiseljaka
2 čaše vode
50 gr. krompira
10 gr. šargarepe
1 glavica luka
ulje, malo brašna, so...
Skuvati u vodi listove mečje šape kiseljaka, šargarepe, krompira. Prvo kuvati krompir i šargarepu, pa pred kraj 2-3 min. dodati lišće mečje šape i kiseljaka. Posebno upržiti luk i malo brašna, dodati u čorbu i posoliti po ukusu.

Čorba od rogoza
Sastojci:
150 gr. rogoza,
10 gr. šargarepe,
15 gr. luka,
0,5 dl ulja,
20 gr. kisele pavlake,
3,5 dl vode, so, sirće...
Korenje i izdanke rogoza pažljivo oprati oprati, naseći na komadiće dužine 3 cm, zamočiti u sirće, samleti na mašini za meso i skuvati da provri. Ulje, luk i usitnjenu šargarepu propržiti, dodati u čorbu, posoliti i pred služenje dodati pavlaku.

Čorba od repušine (čička)
Sastojci:
300 gr. mladog lišća repušine
80 gr. luka
40 gr. pirinča
200 gr. krompira
0,5 dl ulja,
so i biber.
Očišćeni i naseckani krompir i pirinač skuvati, isitrnjene listove repušine dodati i malo prokuvati 10-15 min. Propržiti luk na ulju i dodati u čorbu, dosoliti, pobiberiti po ukusu.

Dinstani krompir sa korenjem rogoza
Sastojci:
100 gr. mladog korenja i izdanaka rogoza
125 gr. krompira
5 gr. mirođije
so, ulje
Pripremljeno korenje rogoza narezano na kriške, staviti u kipuću slanu vodu i kuvati 1' min. Odliti vodu, dodati krompir, ulje, so, i dinstati do kraja. Pre služenja posuti mirođijom.

Faširane šnicle od brašnjenika
Sastojci:
0,5 kg lista od brašnjenika
1 veća glavica crnog luka
250 gr. kuvanog pirinča
3 jajeta
kiselo mleko, so i biber
2 kašike ulja
Na ulju blago propržiti sitno iseckani crni luk. U to dodati popareni, oceđeni i usitnjeni list brašnjenika i ostaviti nakratko da se proprži. Skloniti sa vatre i sjediniti sa barenim pirinčem. Kad se sve prohladi, dodati razmućena jaja, so, biber i začiniti po ukusu. Od te mase vaditi kašikom šnicle i pržiti na vrelom ulju. Služiti sa kiselim mlekom.

Pirinač sa lišćem od maline
Sastojci:
45 gr. pirinča
25 gr. listova maline
25 gr. šargarepe
1 dl vode
15 gr. kisele pavlake
so, biber
Pripremljeni pirinač, naseckano lišće maline, narendanu šargarepu složiti u posudu u slojevima. Zaliti vrelom vodom posoljenom i začinjenom i kuvati 10-15 min. Pustiti kašu da odstoji poklopljena u svojoj pari 20-30 min. Služiti sa pavlakom.

Pilav od gljiva
Uprži se luk (sremuš) da porumeni, a zatim se dodaju na kockice isečene gljive, posole se i dinstaju doke ne omekšaju. Gljive se mogu prethodno popariti vrelom vodom (blanširanje).
Za to vreme skuva se u vreloj vodi pirinač. Kad je kuvan preliti ga hladnom vodom i ocediti. Proceđeni pirinač stavi se u sud sa dinstanim gljivama, dosoli se, doda se biber, dobro izmeša i ostavi na tihoj vatri da se zagreje i tada je jelo gotovo.
Po drugom postupku pirinač se može posle čišćenja i pranja malo upržiti,a zatim pomešati sa dinstanim gljivama, naliti razređenim koncentratom paradajza ili mlakom vodom (supom), da dobro ogrezne i u rerni ili peći dopeče još oko pola časa. Ovo je složeniji postupak, ali je jelo ukusnije.
Na isti način može se spremiti i jelo od gljiva sa rezancima (testeninom).

Riba pečena u glini
Podložiti vatru. U očišćenu riblju utrobu utrljajte so, staviti luk, seckanu papriku i lovor. Razmazati blato od gline u sloju od 3-4 cm i zatrpati u žar oko 20-30 minuta. Kada se riba ispeče, glina otpadne, a sa njom i neočišćena krljušt, koja je bila u glini. Neki ribolovci pre stavljanja u blato zamotaju ribu u velike listove repuva ili kupusa. U ovom slučaju vreme kuvanja se povećava na 40-50 minuta.

Pečena riba u testu
Sastojci:
3 kg ribe očišćene i isečene po dužini
1/2 kg lisnatog testa (ili kiselog testa)
2 tanke kriške hleba
2 glavice crnog luka, zejtin, sušeni začin, vinsko sirće
Očišćenu i uzduž izrezanu ribu osoliti i poprskati sa malo vinskog sirćeta (ako je moguće može se prethodno malo i nadimiti).
Uzeti lisnato testo i podelivši ga na dva dela: razviti 2 tanke kore veličine da se zamota riba.
Na sredinu testa staviti tanku krišku hleba natopljenu vinskim sirećetom, uljem, a preko nje naseckanog luka i začina sušenog. Zatim razrezani deo ribe položiti na taj komad hleba, poprskati ribu uljem, pa testo izlepiti da riba bude potpuno uvijena.
Tako uraditi i sa drugom polutkom. Sada uzeti pleh i podmazati uljem i staviti oba komada u pleh, politi preko testa uljem i peći u početku na jačoj vatri, a onda tišoj.
Ukusno je i vruće, ali pretežno se služi hladno sa renom.
Napomena: ako se služi vruće, peći u posudi u kojoj će se i služiti.

Pašteta od sardina
300 gr sardina (iz konzerve)
3 glavice luka
10 maslinki bez koštica
biber, limun
Sitno iseckati luk i pomešati sa izgnječenim sardinama. Dodati iseckane maslinke, biber i sok od pola limuna. Ukrasiti maslinama i kolutovima limuna.

Pašteta od tunjevine
Sastav:
200 gr tunjevine (iz konzerve)
1 margarin posni
100 gr susama
biber, so i limun
Na vrućoj plotni, u šerpi, mešati susam 2-3 minuta da požuti. Umutiti margarin i tunjevinu, dodati susam, biber i so po ukusu. Kada se sve sjedini oblikovati veknicu. Na tanjiru za služenje, posuti susamom. Odozgo ukrasiti iselenim limunom.

Kompot od divlje trešnje i divlje ruže
Sastojci:
40 gr bobica divlje trešnje
40 gr plodova divlje ruže
20 gr šećera
1,6 dl vode
Plodovi šipurka se operu, zaliju polovinom potrebne kipuće vode i kuvaju se 10-15 minuta. Dodaje se šećer, bobice divlje trešnje, doliva se ostatak kipuće vode (druga polovina) i ponovo kuvaju 6-8 minuta i ohlade.

Ušećerene stabljike mečje šape
Sastojci:
1 kg stabljike mečje šape
2 čaše šećera
2 čaše vode
Stabljike mečje šape očistiti od kožice, naseći na komadiće dužine 1-3 cm i kuvati 10 minuta u gustom šećernom sirupu. Izvaditi iz sirupa, osušiti na vazduhu i služiti uz čaj.

Kompot od zove sa jabukama
Sastojci:
50 gr sušenih plodova zove
150 gr sušenih jabuka
100 gr šećera
1 gr limunove kiseline (limuntusa)
1 l vode
Jabuke kuvati 10-15 min. dodati bobice zove, pustiti da provrim dodati šećer, limunovu kiselinu i kuvati do kraja.

offline
  • ikan 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 03 Feb 2013
  • Poruke: 2763

Zelje


Blitva


Veliko izvinjenje, nisam imao nameru da kvarim temu. Ne mogu obrisati post, ali mogu ga izmeniti...

Čorba:
Na ulju (masti) sa malo vode insdistati osoljeni crni luk, zatim naliti vodu do ključanja, zatim popariti oprano zelje ili blitvu 10-tak minuta i dodati sitno seckani beli luk. Sa kiselim mlekom ili pavlakom preliti u tanjiru.

Musaka:
Ispržiti crni luk, šargarepu i mleveno meso na ulju (masti), so i biber. Dno uljem premazane tepsije prekriti debljim slojem zelja ili blitve, zatim rasporediti spremljeni fil, pa opet prekriti zeljem ili blitvom. Peći u rerni 20-tak minuta na 200 stepeni pa sve to preliti umućenim jajem, mlekom i pavlakom i peći još najviše 10 minuta

Pita:
U posudu iscepkati oprane listove zelja ili blitve, preliti sa 1 do 2 deci ulja, so, kukuruzno brašno, pšenično brašno (kolko kukuruzno tolko i pšenično), prašak za pecivo, 2-3 jajeta, ako se ima i sira, može i jogurt i pavlaka i to peći na 200 stepeni nekih 30 minuta.

Svi recepti su prosti i slobodno ih dopuniti po ukusu i stanju u frižideru.

offline
  • Pridružio: 06 Nov 2010
  • Poruke: 11646
  • Gde živiš: Vranje

ikan ::Zelje


Blitva


Čorba, musaka, pita.... ko šta voli...

p.s. danas slikano


Ikane, ovakve postove stavljaj u onaj deo o prezivljavanju. Ovde idu "recepisi" kako da se to sa slike prevede u jestivo stanje.

Recimo posna musaka od zelja, na moj nacin: Da bi ovo moglo da se pripremi, potrebna je rerna, zato preporucujem "kucne uslove" pripremanja, ili da se pecnica napravi.

udinsta se crni luk, sa seckanom ili jos bolje rendanom sargarepom i ostalim korenastim povrcem. Sve se przi da omeksa, pa se zacini.
Posebno, popari se i ocisti lisce zelja. Ukoliko je mlado, ne treba mu vaditi lisnu drsku, a ako je starije, zna se. Lisce se zatim popari vrelom vodom.
U podmazan sud se slaze red zelja, red fila, sve se zalije sa malo brasna razmucenog u toploj vodi. Pospe se belim lukom i zapece da porumeni.

Kada nije posno, ili kada se raspolaze mesom, u fil se stavlja samleveno meso, sve se uprzi i zacini na isti nacin. Preliti jajima umucenim sa mlekom i/ili pavlakom, kiselim mlekom, pospe se rendanim sirom i zapece.

Na slican nacin se moze spremati musaka od bilo kojeg lisnatog povrca.

Citat:Ušećerene stabljike mečje šape
Sastojci:
1 kg stabljike mečje šape
2 čaše šećera
2 čaše vode
Stabljike mečje šape očistiti od kožice, naseći na komadiće dužine 1-3 cm i kuvati 10 minuta u gustom šećernom sirupu. Izvaditi iz sirupa, osušiti na vazduhu i služiti uz čaj.


Jos bolje je kada se umesto mecje sape upotrebi andjelika (angelica officinalis).

Tako se vec vekovima prave kolaci po zapadnim zemljama. A uz to, lekovito je. Dobar lek za grlo.

offline
  • gloyer  Male
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 23 Feb 2007
  • Poruke: 3787
  • Gde živiš: Banat

Mala digresija (off, što bi se reklo), na snimku koji je vuk okačio, na 8:54 Memedović kaže kako oni zovu divlji luk. Ako sam dobro čuo, kaže se "čeremša". Liči na "sremuš", zar ne? Eh, ko zna koji su nam zajednički lingvistički počeci Smile
Kraj digresije, a svima hvala na receptima Ziveli

I još jedna digresijica... Preferirate li kuvanje/pečenje/prženje na masti ili na ulju? Ja lično mislim da je mast zdravija, iako nas lekari, farmaceuti i ostali koji žive od naših bolesti ubeđuju u suprotno.

rip
  • Pridružio: 15 Apr 2010
  • Poruke: 2082
  • Gde živiš: Beograd

gloyer ::... Preferirate li kuvanje/pečenje/prženje na masti ili na ulju? Ja lično mislim da je mast zdravija, iako nas lekari, farmaceuti i ostali koji žive od naših bolesti ubeđuju u suprotno.
Od prijatelja, koji je stručnjak za fizičku hemiju, još pre dvadesetak godina dobio sam, otrpilike ovakvo, objašnjenje:
Kada se ulje izlaže visokim temperaturama, razlaže se i na neke otrovne sastojke. Kod masti se to ne dešava.
Zato je njegovo mišljenje da ulje treba koristiti u hladnoj varijanti (salate i sl.), a za pečenje/prženje koristiti mast.

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 1198 korisnika na forumu :: 38 registrovanih, 7 sakrivenih i 1153 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 8u47, AC-DC, ajo baba, aleksandarbl, babaroga, Bobrock1, Bubimir, dejoglina, Denaya, djboj, doktor123, Dorcolac, dragoljub11987, Duh sa sekirom, frenki1986, Istman, ivica976, Karla, kikisp, Krvava Devetka, kunktator, Lieutenant, Marko Marković, Mi lao shu, Mr. Majevica, novator, opt1, Parker, pein, Pohovani_00, procesor, slonic_tonic, Srle993, suton, Trpe Grozni, Vlajman1957, wizzardone, zillbg