Vojna tematika i sedma umetnost

202

Vojna tematika i sedma umetnost

offline
  • Pridružio: 24 Feb 2008
  • Poruke: 547
  • Gde živiš: Na gornjem spratu

Napisano: 15 Jun 2011 9:09

Sirijuse, meni bi odgovarili i ruski titli... ako imaš šalji. Malo sam bacio oko na Citadel... izgledala mi simpatično... na momente čak mistično.

A ako toga ratni film nema, nema ništa.

Dopuna: 15 Jun 2011 9:11

A ovo gore 5 day of war... bla bla bla... propaganda sa puno fantazije.



Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 02 Feb 2011
  • Poruke: 33

Ovako za Utomlyonnye solntsem 2: Tsitadel

prijevod izlazi za par dana



offline
  • Pridružio: 26 Maj 2010
  • Poruke: 1407
  • Gde živiš: Ajvar city

ima li neko prevod za Age Of Heroes

offline
  • Pridružio: 02 Feb 2011
  • Poruke: 33

izaša je prijevod za Utomlyonnye solntsem 2: Tsitadel

podnapisi.net/sr/utomlyonnye-solntsem-2.....i-p1227446

online
  • Sad radim sve ono što pre nisam stizao.
  • Pridružio: 17 Maj 2006
  • Poruke: 25672
  • Gde živiš: I ja se pitam...

Сморен сунцем – цитадела.

Једна предратна пољска балада стекла је светску славу , готово као она чувена мађарска романса ''Тужна је недеља''. Та романса је постала енормно популарна у Совјетском Савезу , а многи су је звали ''песмом самоубица''. Необичност те популарности још је већа када се знају руско-пољски односи кроз векове, а посебно пред Други светски рат. Та песма (прилично једноствна балада, шлагер лагано темпа и једноставне мелодије) може се чути у ''Шиндлеровој листи'', ''Три боје:бело'', ''Причи свих прича'', ''Сутра је био рат'', а може се чути и у многим телевизијским серијама. Историчари масовне културе и друштвених збивања сложни су у томе да је управо та песма права мелодија којом се може обојити, интонирати и музички осликати предратна епоха у Совјетском Савезу. Ево речи те песме, колико да се стварно уверите да успех једног шлагера најмање зависи од његовог квалитета (песма је прозаична, крајње једноставна и ни по чему се не издваја од мноштва споменарске литературе), већ од склопа друштвених околности. Као што је и песми ''Лили Марлен'' било потребно да се склопи много коцкица, тако је било и са песмом ''Сморено сунце''.

Утомленное солнце
Утомлённое солнце
Нежно с морем прощалось,
В этот час ты призналась,
Что нет любви.

Мне немного взгрустнулось —
Без тоски, без печали
В этот час прозвучали
Слова твои.

Расстаёмся, я не стану злиться,
Виноваты в этом ты и я.

Утомлённое солнце
Нежно с морем прощалось,
В этот час ты призналась,
Что нет любви.


Сад се, наравно, може видети како су преводиоци, с колико незнања , или бар одсуства осећања за друштвени контекст настанка филма, погрешно превели (што је очигледно на први поглед), и безосећајно назвали филм ''Варљиво сунце''. То је било јасно и после другог дела, али после ''Цитаделе'' и последњем лаику мора да се узнемире сва филмска чула када прочита назив филма који нема ама баш никакве везе са филмом.

''Сморен сунцем'', трећи део назван ''Цитадела'' није ни случајно ''Кум број три'' или ''Рамбо 26. део'', ''Роки 10. наставак''. Никита Михалков је, као што се зна, изданак једне изванредне породице, правог представника руске уметности и традиционалних вредности. Да није редитељ и глумац, био би одличан приповедач, књижевник. Маниром руских класика он нам стрпљиво, кроз три наставка, прича своју необичну, али истиниту причу о генералу Котову и свемиру који је створио и који га окружује. Више пута сам нагласио у многим приказима да се за разумевање свакога филма и уметничког дела (а посебно дела која се баве стаљинистичком епохом) мора поседовати велико знање. У овом филму то посебно долази до изражаја. Русију, период стаљинизма и Великог отаџбинског рата, немогуће је појмити само познавањем чињеница, већ и сажимањем огромног броја детаља. Вотка и краставац, бородински накисели хлеб, ритуално испијање чаја, спавање на керамичкој пећи, рубашка (гимнастјорка) као практична униформа, итд, итд...Све су то детаљи који се негде не би истакли и привукли нашу пажњу и свакако бисмо остали ускраћени за све оно у чему руска публика ужива.


У ''Цитадели'' ратна и животна срећа поново се окреће генералу Котову. Породица је растурена, не знају једни за друго, а Митја, као искусни енкаведеовац, вуче конце у тој игри. Проналази Котова на бојном пољу, под цитаделом и враћа га на ноге Стаљину који му задаје задатак од круцијалне важности. Међутим, руски комедијант - живот многе карте је измешао на свој начин. Котовљева жена, Марусја, родила је дете са некаквим ратним шкартом, кућепазитељем, јер није могла да чека и да гледа како јој пролази време. Митја завршава пред иследником, својим дојучерашњим шофером, свестан да државну тајну, играње животом једног великог ратника, Котова, не сме да носи земљом, па ће му уста бити затворена заувек. Ако ништа друго, без традиционалног мучења, он џентлменски, црнохуморно, потписује свом дојучерашњем возачу све што треба, олакшавајући свима. Међутим, Никита редитељ и Никита сценариста су прилично весели циници, па поред прикривеног романтизма и огромних симпатија за руске фронтовнике, обичне црвеноармејце, филм разрешавају на чак и духовит , али не смешан начин. У сваком случају, симобличан. Како би приказао бесмисао рата и убијања, Михајлков ту неосвојиву (хм, нема неосвојивих тврђава, то знамо) тврђаву осваја на следећи начин: Стаљин му наређује да жртвује петнаестак хиљада робијаша (''непријатеља народа'') наоружаних моткама како би свету послао поруку како ће се понашати до краја рата, али и после њега. Смисао акције било је да Немци потроше муницију на олош како би прави борци, црвеноармејци, покупили славу. Котов , коме је жена отишла са кућепазитељем, убеђен да му је љубимица, кћерка Нађа мртва, мења тај сценарио и креће на челу осуђених несрећника. Стаљин му је после пада цитаделе обећао армију, но јасно је да Котов, у пуном сјају својих генералски еполета, неће жив прећи преко брисаног простора. На том месту се умеша Његово величанство, Господин Случај, највећи редитељ и сценариста свих времена! Стрпљиви руски снајпериста ликвидира немачког митраљесца снајперисту који је извирио из склоништа да склони паука. Он, погођен, пада мртав преврнувши гасну лампу. Течност се пали помоћу жиже са наочара, новине почињу да горе, ватра се шири на инсталације и једног момента, пред одушевљеним голоруким несрећницима, тврђава лети у ваздух! Котов тада пролази кроз још једно искушење, спасавши Нађу с којом се среће усред минског поља, а затим на челу тенковске колоне крећу на запад. Духовитост редитеља ту још више долази до изражаја (генерал армије на челу колоне? Врло тешко), када их ка Берлину усмерава полудели немачки војник (кога игра Доминик Хорвиц, позант по сјајној роли у филму ''Стаљинград'' из 1993. године).

У полеђини читаве приче може се рећи да стоји и минуциозно, крајње тактично, осликан и Електрин комлекс. Њега, кроз невероватно фине детаље изражавања приврежености и љубави оца и кћери, гледамо кроз сва три дела и то је оно што се не сме превидети. На крају, када жена оде, када је и љубавник Митја стигао пред стрељачки строј, кћерка је та која прати оца на ратном путу. Њихова љубав је главни покретач све чежње, енергије и моћи да се глава високо држи, а циљ никада не изгуби из видика.

У одличној глумачкој екипи рекао бих да је најслабије место ведета Никите Михајклова – Олег Меншчиков. Глумац који је светску славу стекао ''Сибирским берберином'' у овом серијалу, а посебно у ''Цитадели'', игра с пола снаге – обрвама и осмехом. Недовољно. Све то што је урадио јесте заносно и течно, али лишено сочности, оне суровости и потентности какве као глумци показују Никита, Маховјецки, а посебно Павел Деревјанко који у епизоди женидбе инвалида без обе ноге стварно бриљира.

Јасно је да овај филм морате одгледати паживо и с много стрпљења, јер ја га нисам препричавао, а мноштво изванредно упечатљивих епизода и не вреди препричавати, треба их једноставно гледати. Почевши од иживљавања пијаног генерала на почетку филма, до појаве ''воника'' наоружаних моткама испред цитаделе.

offline
  • Pridružio: 24 Feb 2008
  • Poruke: 547
  • Gde živiš: Na gornjem spratu

Цитадель odgledah sinoć (danas ujutro). I strava je to film. Mihaljkov je baš dvorjanin. Jak film do bola. Koje priče - romani, koji karakteri, istorije... scene, dialozi... psihologija... Nemam komentara!

Tražih ruske titlove za Tvrđavu ali ne nađoh. Na DVD nisu priloženi, postoje u drugim jezicima ((na poljskom, bugarskom itd.)) Amateri ih sami napraviše . Lepo, lepo!

online
  • Sad radim sve ono što pre nisam stizao.
  • Pridružio: 17 Maj 2006
  • Poruke: 25672
  • Gde živiš: I ja se pitam...

Има много ''натегнутих'' детаља у овом филму са становишта уверљивости и ''фронтовског разума''. Пажљив гледалац запазиће и довести под сумњу многе секвенце и поступке у њима (оно порађање у камиону када баш ни један гелер да погоди никога, па беба која сместа почиње да сише, руски снајпериста који са пола километра погоди Немца , ''неприметан'' одлазак целе породице из куће, неразјашњено извлачење Митје и Котова из оног првог напада, итд, итд) и не вреди их набрајати. Ја сам то другачије посматрао. Гарантовано Михајлков може да окупи око себе десетине стручних консултаната ''пицајзли'' свих врста које би му нашле (и избегле) и длаку јајету. Међутим, овај филм је поетизована верзија Никитиног сећања на оца па му не замерам прелажење преко детаља. Ако бих му шта замерио, то је пре свега играње на граници патетике. Међутим, тај плес на ивици жилета је разумљив јер постоји прећутни договор с гледаоцем (који је нама, не-Русима необичан и тешко докучив): на рачун поетизованих сећања руски гледаоци пристају на тај део шмире јер знају шта су све '''фронтовици'' преживели. Овај филм је Никита морао да сними, ''па шта кошта...'', по цену да га прогласе за шмиранта и патетикоса. Једном приликом је Војинович написао да ''Руси живе у совјетској прошлости'' и ту је у праву. Никита је био објективан редитељ радећи друге теме, али када је реч о Великом отаџбинском рату (како само Руси Други св. рат и никако другачије) онда кочнице попуштају. Био сам на местима где се снимао други део и сретао се с људима који памте тај терминаторски сукоб. Све је невероватно живо и свеже и с тим се Руси не играју. Нема вицева на ту тему. Зато је Михајлков и посегнуо за поетизацијом својих сећања. У Русији то нико не може да му замери...Ето, ако могу да закључим, а да га не браним по сваку цену - овај филм је прављен за унутрашњу употребу и потребу, а она је у Русији огромна...

offline
  • Pridružio: 18 Jun 2009
  • Poruke: 299

Cika Sirisu je sve lepo objasnio, ja, ne znam sta da kazem za treci dao filma Bebee Dol
Mislim da je to moglo bolje i uverljivije. Fale mi scene kao sto su iz drugog dela sa Kremaljskim Kursantima ili bezbroj emotivno i psiholoski savrseno jakih scena i delova iz Tvrdjave Brest. Ocekivao sam vise..

online
  • Sad radim sve ono što pre nisam stizao.
  • Pridružio: 17 Maj 2006
  • Poruke: 25672
  • Gde živiš: I ja se pitam...

Овај филм је предмет интензивног проучавања на многим форумима. Ми у продукцији обично кажемо да добар филм има сто мана, а лош само једну. Тако је и са овим филмом. На руским сајтовима водимо бројне полемике и нико се , мање више , не задржава на детаљима нити се њима замајава. Зна се да је Никита перфекциониста. То је доказао још у ''Сибирском берберину'' када је за потребе снимања филма испословао да се привремено скину оне чувене рубинске звезде са кула Кремља! Зато оне побројане ''ситнице'' и детаље тако ноншалантно прескаче стремећи ка метафорама.

''Цитадела'' изазива расправе из више разлога. То је филм који је сниман истовремено (иста локација, исти глумци) кад и други део, али очигледно да није било у питању само уштеда (два филма за знатно мањи трошак јер не морате поново да окупљате екипу, намештате сетове, ангажујете огромни фундус костима, реквизита, итд, итд). Можда се догодио замор екипе, али ни то није спорно. Узме се пет дана одмора за све и решена ствар. Овде је, рекао бих, реч он нечему трећем - Михајлков је типично руски наратор, па кад је Озјеров могао да направи девет филмова и направи читаву фреску о Црвеној Армији (два наставка ''Москве'', пет ''Ослобођења'' и два ''Стаљинграда''), очигледно се Михајлков спрема за сличан серијал. На том путу искушења је већ осетио.

offline
  • A001  Male
  • Zaslužni građanin
  • Pridružio: 22 Mar 2011
  • Poruke: 575

Definitivno moja najomiljenija scena iz filma Smile

Da li zaista postoji "Cellulose-Encased Laser-Guided Bomb"
Tako ju zovu u filmu,ovo meni liči na neku verziju Paveway Neutral

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 907 korisnika na forumu :: 44 registrovanih, 9 sakrivenih i 854 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 357magnum, A.R.Chafee.Jr., Andrija357, babaroga, bigfoot, BlekMen, bojanM84, bojcistv, BORUTUS, Bubimir, comi_pfc, darkangel, doklevise, DragoslavS, elenemste, Fabius, GenZee, Georgius, Goran 0000, HrcAk47, ILGromovnik, kolle.the.kid, kunktator, ladro, loon123, Lucije Kvint, maiden6657, MB120mm, mile23, milenko crazy north, MilosKop, nemkea71, NoOneEver Dreams, repac, RJ, savaskytec, Sirius, Srle993, uruk, VP6919, vukovi, yrraf, Zimbabwe, |_MeD_|