Mornaricka pjesadija JNA

51

Mornaricka pjesadija JNA

offline
  • Aleksa Milosavljević
  • Major
  • Pridružio: 23 Sep 2011
  • Poruke: 362
  • Gde živiš: Pula(Republica Istria)

Lisine dali ste možda koristili KRAZ kamione?
Meni je bilo zanimljivo,pošto sam živio blizu jedne kasarne,za vidjeti te vojnike u maskirnim uniformama kad bi išli na vježbu i to naravno sa TAM-om 110(to je bilo krajem 80-ih).












offline
  • Pridružio: 22 Nov 2011
  • Poruke: 65
  • Gde živiš: Sumadija

Napisano: 08 Maj 2013 8:27

Ovih dana za vreme prvomajskih praznika, sam vrsio "inventarisanje" moje private arhive i nasao sam nekih fotografija koje mogu biti interesantne, a i kao nadopuna ove nase teme o mornarickoj pesadiji.

Evo da dopunim seriju fotografija, mog prijatelja Tegetthoffa, a koji se odnose na streliste Valdabek, a i ono sto je naveo Damjan 72.

Na poledjini fotografiji stoji napomena: Streliste Valdabek, avgust 1984.g., pripremi i uvezbavanje za gadjanje iz automatskog pistolja 7,65 mm M61.

Inace, vojnici i staresine na fotografiji su iz voda veze, 139.brmp (u to vreme stacionirane na Katarini, Pula).

I sto rece Damjan 72, prilikom gadjanja zbog ovih betonskih blokova u onom natkrivenom delu dobrooo je gruvalo. Desavalo mi se da budem rukovalac gadjanja, kad ima puno vojnika koji gadjaju,a jos kad su 2-3 gadjanja isti dan, da mi u glavi posle zvoni jos par dana od gadjanja. Uglavnom, nije bas uvek bio prijatno.




Dopuna: 08 Maj 2013 8:39

Jos jedna fotografija vezana za realizaciju gadjanja, iste jedinice (vod veze, 139.brmp) iz avgusta 1984.g. a odnosi se na snimak napravljen nakon realizacije gadjanja iz PAP M59/66 7,62 mm, pripremnog na rednom broju 1 i 2 na strelistu Banjole.

Samo da napomenem da je streliste Valdabek bilo uredjeno streliste,za razliku od strelista Banjole.
Streliste Banjole se nalazilo takodje desetak kilometara od Pule, u podnozju Monte Kope, gde se nalazila radarska stanica iz sistema VOJIN.

Za razliku od jedinica bataljona mornaricke pesadije, mi smo na gadjanja i ostalu obuku, koja je udaljenija od kasarne uvek isli motornim vozilima.




Dopuna: 08 Maj 2013 8:59

Nasao sam i ove dve fotografije: na poledjini stoji Katarina, 1984.g., auto park.

Nazalost neznam o kakvoj se konkretnoj aktivnosti radi. Da li je u pitanju neka aktivnost oko uvezbavanja stavova za gadjanje, pripreme za gadjanje, ili nesto drugo. Cinjenica je da se radi o vodu veze 139.brmp.

Sporna mi je sama okolnost nastanka fotografije, vazdusne puske a nekako opustena atmosfera...






offline
  • Aleksa Milosavljević
  • Major
  • Pridružio: 23 Sep 2011
  • Poruke: 362
  • Gde živiš: Pula(Republica Istria)

Kao prvo da pohvalim odličan tekst i još bolje slike i za kraj jedno pitanje! Dali mi možete reći o kakvoj vrsti oružja se radi na prvoj slici,dali je Škorpion u pitanju ili neka ondašnja inačica rađena u CZ po licenci?

offline
  • Pridružio: 22 Nov 2011
  • Poruke: 65
  • Gde živiš: Sumadija

Napisano: 08 Maj 2013 12:27

tegetthoff ::Kao prvo da pohvalim odličan tekst i još bolje slike i za kraj jedno pitanje! Dali mi možete reći o kakvoj vrsti oružja se radi na prvoj slici,dali je Škorpion u pitanju ili neka ondašnja inačica rađena u CZ po licenci?


Pozdrav druze !
Drago mi je da si se javio. Evo ovako, o cemu se radi: Upravo kako si i rekao. To je u stvari Skorpion, automatski pistolj 7,65 mm i u ono vreme nosio je oznaku M61 (c) - kao ceski, zato sto je to bila ceska verzija. Kasnije se pojavila i nasa proizvodnja pa je imao oznaku M84. Da skratim pricu, u stvari je to jedno te isto. Evo na crno beloj fotografiji je M61, a na ovoj kolor M84.

U arhivi sam nasao preko 50-tak fotografija pa cu ih sukcesivno postavljati,i komentarisati kako mi se secanje na aktivnosti sa njih bude vracalo.





Dopuna: 08 Maj 2013 12:38

Nisam siguran, ali mislim da su i ove dve fotografije napravljene na strelistu Banjole. Na poledjini nema nikakvih podataka, ali pretpostavljam na osnovu cojane uniforme i cina, da su nastale negde pocetkom 1980-tih godina.

Radi se o gadjanju vezbovnom tromblonskom kumulativnom minom iz lezeceg polozaja, pokazivanje zauzimanje polozaja, gadjanje i slicno...




Dopuna: 08 Maj 2013 12:59

Kad sam vec krenuo kako se izvodila obuka vojnika u to vreme, evo jos par fotografija.

Ovo su fotografije nastale sa inzinjerijske obuke po temi "Protivpesadijske i protivtenkovske mine". Na poledjini fotografije stoji Brioni,1980.g. Radi se o vodu veze 139.brmp. U vreme kada je nastala, k-da brigade i pristapske jedinice jos uvek su se nalazile stacionirane na o.Brioni. (Na Katarinu su predislocirane, cini mi se, 1983.g.) Obuka u postavljanu mina je izvodjena na livadi koja se nalazila u podnozju fora Teget (gde je inace bio stacioniran vod veze), severozapadno od fora za nekih 100-150 metara.

Normalno, obuka je izvodjena sa skolskim PP I PT minama !!!!!








Dopuna: 08 Maj 2013 13:19

Fotografije su nastale polovinom 1984.godine na Hidrobazi, zapravo tacnije na uzvisenju koje se nalazi izmedju kasarne "1.maj" na Katarini i Hidrobaze. Pojam Hidrobaza se odnosi na prostor Puntizele gde se nalazila hidrobaza aviona za vreme Austrougarske (nisam siguran, ali koliko me secanje sluzi, na tom prostoru je u ono vreme bilo odmaraliste RSUP Hrvatske. U secanju mi je ostao ulazak u odmaraliste kroz kapiju, i veliki park za decu sa leve strane od ulaza, u kom je bilo puno objekata za igru dece, pa cak jedna prava lokomotiva (manja) i jedan avion! Tu sam dolazio sa decom na igranje i kupanje. Ali, da ne odem van teme...

Na tom uzvisenju se realizovala takticka obuka, po fotografijama tema "Orijentacija na zemljistu".
E, sad, da li je ovo odlazak ili povratak sa obuke... neznam!






offline
  • Pridružio: 31 Okt 2011
  • Poruke: 76

Na prvoj slici scorpion sa okvirom od 10 metaka drugi sa 20 a u kompletu mislim da je imao 50 lak je za gadjane i miran, ali tt je beton.O zadnjoj slici mislim da je sa obuke nazad ne idu ukorak umorni su. ha ha ha.

offline
  • Aleksa Milosavljević
  • Major
  • Pridružio: 23 Sep 2011
  • Poruke: 362
  • Gde živiš: Pula(Republica Istria)

Pion slike su

Volim vidjeti takve slike više nego kruha se najesti

offline
  • bato  Male
  • Super građanin
  • Pridružio: 31 Jan 2010
  • Poruke: 1068
  • Gde živiš: Novi Sad

damjan 72 ::Na ovom nadkrivenom delu smo vezbali gadjanje iz snajpa 10 kom da se vidi ko ima talenat, tako je gruvalo da sam sacekao da svi ispucaju da bi se koncentrisao.Da ne zaboravim tamo smo isli peske.

Ako je to bilo u prolece 91 i gadjanjem rukovodio major Adamov (nizak brka u pesadijskoj uniformi), onda smo bili u isto vreme na istom mestu. Kod istog majora sam i polagao takticku obuku. Nisam siguran za njegovo prezime, ipak je proslo 20 i kusur godina.

Imam i neke slike sa poligona za takticku obuku na Fizeli i Muzilu. Kad ih nadjem postavicu ih ovde. Pregledao sam vecinu postova i nisam video ni jednu sliku kasarne na Fizeli. Nisam bas ni siguran da bi voleo da je ponovo vidim. Mala zgrada uz samu obalu sa malim molom ispred i starim topom na njemu. Taj top i kontejner na drugoj strani su nam bili reperi za slobodno kretanje. Sve u svemu citavih 30-tak metara uz ledenu buru koja stalno puse i dosadne galebove koji seru iz svih visina i napadnih uglova.

Septembarska klasa 90-91
Pozdrav!

offline
  • Pridružio: 31 Okt 2011
  • Poruke: 76

Prolece je bilo sigurno samo ne znam da li smo bili 2 ili 3 puta bilo je i m70 ab2 i snajpera i malog skorpiona i sa maskom i bez maske sa ogranicenim brojem metaka.Znam da smo na neko gadjanje isli sa druge stane Grobnika ali kamionima ne peske.

offline
  • Pridružio: 22 Nov 2011
  • Poruke: 65
  • Gde živiš: Sumadija

Napisano: 09 Maj 2013 7:11

Jos dve fotografije iz moje arhive.

Postrojavanje povodom obelezavanja dana JNA, 22.12., igraliste, Peneda, o.Brioni, 1980.godine. U prvom planu su mornari i staresine cete veze i OSOJ, a u drugom vojnici i staresine larda PVO, u to vreme 139.gbrmp.



Dopuna: 09 Maj 2013 7:20

Za ovu fotografiju nemam podataka kada je nastala i kojim povodom, ali je napravljena u kasarni "1.maj" na Katarini,Pula, verovatno u periodu 1983-1984.g. Postrojavanje jedinica je na platou ispred zgrade k-de brigade, na otocicu Katarina.

U prvom planu je kontraadmiral Vjekoslav Culic, tadasnji komandant 5.VPS, pukovnik Pero Kodzo,(cestita) komandant 139.brmp (nasledio dotadasnjeg k-danta kbb Stanka Gojkovica nakon njegovog odlaska u penziju) i potpukovnik Branko Kravic, nacelnik staba 139.brmp.



offline
  • Pridružio: 09 Maj 2013
  • Poruke: 4

Videh da spominjete mornaricku pesadiju ovde pa cisto da vam kazem da sam sluzio vojni rok na Visu 1986/87,ARJ PVO, osma vojno pomorska oblast, ja sam bio stacioniran neposredno pored luke Vis koja gleda ka kopnu i Splitu ali u Komizi na suprotnoj strani ostrva koja gleda na Italiju (inace granica sa Italijom je na nekih 16km odatle koliko se secam) bila je stacionirana mornaricka pesadija, mi smo imali dosta tesku obuku ali nista se ne moze uporediti sa njihovom obukom pocevsi od discipline preko fizicke spremnosti. Bili smo na terenu po srednjem jadranu od Splita preko Sibenika do aerodroma Zemunik u Zadru. U Sibeniku je bila ogromna kasarna od nekih 5000 vojnika i jednom velikom jedinicom mornaricke pesadije, prespavali smo jednu noc u toj kasarni tako da znam. Vezbe su nam bile na poligonu Sepurine kod Sibenika i aerodromu Zemunik kod Zadra gde smo imali i gadjanje na kome smo zahvaljujuci rezultatima postali i najbolja jedinica, za momka koji je iz Beograda to je bilo jako iskustvo moram da priznam. Toliko za sada, pisacu vam jos kako mi naviru secanja, ipak je to relativno davno bilo. Pozdrav

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 938 korisnika na forumu :: 72 registrovanih, 3 sakrivenih i 863 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 15204 - dana 01 Feb 2026 12:26

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: 33 bren, 357magnum, 4thFlavian, A.R.Chafee.Jr., aleph_one, amadeus, Andrija357, AOE, Asteker, Bo96, bojank, bojanM84, Boris90, ccoogg123, Clouseau, d.arsenal321, darkojbn, Despot Đurađ, dolinalima, DonRumataEstorski, draganl, dusanobr, Dzigy, Dzoni2412, FileFinder, Flanker-G, Georgius, Great White, Homislav, HrcAk47, hyla, Jablan, Jaxupa, Jonbonjovi, Knovakov, Lester Freamon, lima, maxim_von_burdengate, Michellefromrezistance, miki kv, milikonst, Mille Qravela, Milos ZA, mist-mist, Morava71, nebkv, Nemanja Opalić, nemkea71, Neno25, neutrino, nightwish 01, Ns1975, Pekman, picknick, pisac12, raptorsi, Savantije, sekretar, Sevetar, ShtagodShtagod, skok, Sonic, stibium51, Stoilkovic, theNedjeljko, Titan, Trpe Grozni, vathra, YU-UKI, Zastava, zule2, 79693