Mačevi

5

Mačevi

offline
  • Pridružio: 03 Jul 2014
  • Poruke: 1052

pein ::

Turski kilij vidi se čemu sablja najboje služi. Isecka je Hasan bolje nego sataricom. Mr. Green

Ili takozvana sablja sa jalmanom

Milos Obilic je prikazan na ikoni sa njom

A I Vlad III...takodje Mr. Green

Registruj se da bi učestvovao u diskusiji. Registrovanim korisnicima se NE prikazuju reklame unutar poruka.
offline
  • Pridružio: 15 Dec 2015
  • Poruke: 421

Sablja, kilij, je u jednom trenutku postala polularna, jer se pokazala mozda i bolje od maca.

I Milos, i Marko ( freska pravljana 1372 godine) su mogli da biraju da li ce mac, ili sablju...

hocu da kazem, da narodna pesma mozda i nije toliko omanula, vec mozda je Marko stvarno nosio sablju. kao i topuz.

MOzda u za konje imali dvorucne maceve , a mozda im je sablja bila kao regularni mali mac.....

a da kilij na video cepa, cepa....

Da li je Novak kovac, iz Kotora, pravio Sablje?

offline
  • Pridružio: 03 Jul 2014
  • Poruke: 1052

Sablja je bolja za upotrebu sa konja...secenje iz trka
A Feudalci su bili konjanici...Vitezovi tako da su sablju brzo zavoleli ali su imali i maceve tj. mix
I sablja i mac su bili od koristi
Tajna sablje je u Jalmanu,vrhu koji je tezi i daje tu vecu silu pri zamahu...


Tu je i na fresci svetih ratnika iz Manasije za vreme Despotovine


A Obilic je uvek predstavljen sa sabljom



offline
  • pein 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 09 Jan 2012
  • Poruke: 32572

offline
  • bibliotekar u penziji
  • Pridružio: 19 Jul 2013
  • Poruke: 3512
  • Gde živiš: ZR

Клџ, при чему је у турској латиници И без тачке полуглас, ц без "репића" џ, а са репићем ч.
Милош је на икони (20. или 21. век? ), приказан стилизовано, мислим на костим и сабљу више но слободно интерпретирану.
Свети ратници су из епохе и фрескописац је знао шта и како слика! Smajli

offline
  • pein 
  • Legendarni građanin
  • Pridružio: 09 Jan 2012
  • Poruke: 32572

Nego kolega Ratnik pokrenu pitanje Vizantijskog parameriona šta bi moglo da posluži kao inspiracija za takav mač ako su stari Rimljani u svom arsenalu imali gladijuse i spathe, iz kojih se kasnije razvijo vikinški mač???

offline
  • Pridružio: 30 Apr 2008
  • Poruke: 1646

Vizantinci nisu Rimljani, iako su oni to voleli da misle do poslednjeg trenutka. Država jeste nastavak istočnog rimskog carstva, ali nikako rimsko carstvo. Mnogi na nju gledaju kao na homogenu državu koja je do samog kraja održala svoje rimsko nasleđe, dok je zapravo Vizantija jedna vrlo komplikovana država koju čine različiti narodi (Grci, Jermeni, Sloveni i sijaset drugih naroda i plemena), koja se tokom svoje hiljadugodišnje istorije dosta menjala pod uticajem različitih prilika, postepeno propadala, batrgala se da opstane i na kraju nestala. Vizantinci 15. veka malo šta imaju zajedničko sa svojim precima iz vremena cara Konstantina i odavno su zamenili rimsku togu turskim kaftanom.

Vizantija dugo ratuje protiv Persijanaca sve dok ih krajem 6. i tokom 7. veka na istoku ne zamene Arabljani koji postaju ogromna pretnja i još veći uticaj na Vizantiju (uticaj islama je jedan od razloga izbijanja ikonoklastičke krize koja je tresla carstvo oko 200-300 godina). Azijski nomadski narodi takođe ratuju i utiču na prilike u Vizantiji. Među njima su Avari, Pečenezi, proto-Bugari, Mađari, Hazari, Utiguri, Kutriguri, Kumani, Tatari i na posletku Turci Seldžuci. Svi ovi azijski narodi koristili su sablju, a njome su harali po Balkanu i Anadoliji, tako da nije ni čudo što se sablja kao oružje često viđa na našim freskama i arheološkim nalazištima (mnogo nalaza kumanskih i tatarskih sablji u Bugarskoj i Mađarskoj, mada i kod nas postoji par primera).

Na našim freskama paramerion retko da ćete videti, uglavnom su to sablje. Ono što karakteriše paramerion jesu jabuka i nakrsnica poput mača, pa se čini da može predstavljati hibrid ova dva oružja, a zbog čega je nastao nije mi poznato.

@SVEVID Jelman se ne javlja kod ranih tipova sablji, on je poznija karakteristika i počinje se javljati tokom 14. veka, da bi u 15. veku postao njihova dominantna odlika. Rane sablje kakve koriste Kumani, Tatari i Mongoli ne poznaju jelman i blaže su zakrivljene.

Čisto poređenja radi, uporedo prikazane mađarska ili kumanska sablja 9-12. vek i turska sablja iz 15. veka:

offline
  • Pridružio: 15 Dec 2015
  • Poruke: 421

U Beogradu, u istoj zgradi gde je izlozba Mihajla Pupina, ima podzemno skladiste pri nekom muzeju, gde se drzi velika selekcija maceva i sablji tog vrema, koja, nazalost populacija nikada nije videla..

slucajno znam jer mi je prijatelj fotograf bio tamo u vezi nekog projekta..isao je sa nekom glavonjom iz muzeja, i radio neku emisij, i kad su mu otvorili skladiste, samo sto nije pao na glavu.

onda sam ja otisao, da pitam, da li imaju katalog, nemaju nista govnari,
dadose mi neki tel da zovem kustosa, 10x sam zvao niko se nije javljao, dok nisam izgubio tel...a kusto je negde u Knez MIhajlovoj?

tako da sam shvatio, da to oruzije, postoji samo da bi oni pisali neke svoje interene radove, ili da bi neko to drpio, ili nestalo da bi zavrsili na nekoj aukciji u EU.

Da ni dan ne mozemo da vidimo sta sve imamo od oruzija na ovim prostorima...nego je sve neka borba....mogu barem slike da stave na net...pa da vdimo, kao su celici napredovali, pa damaskus, pa duzina....nego sve im je jebena tajna, 100-200 godina

offline
  • Pridružio: 03 Jul 2014
  • Poruke: 1052

Vazduhoplovac ::

@SVEVID Jelman se ne javlja kod ranih tipova sablji, on je poznija karakteristika i počinje se javljati tokom 14. veka, da bi u 15. veku postao njihova dominantna odlika. Rane sablje kakve koriste Kumani, Tatari i Mongoli ne poznaju jelman i blaže su zakrivljene.

Čisto poređenja radi, uporedo prikazane mađarska ili kumanska sablja 9-12. vek i turska sablja iz 15. veka:


Slazem se i znam to,nego sam komentariso youtube o sablji sa jalmanom i da je tajna te sablje u tezem vhu...sto joj daje jacu snagu udarca.
Upravu si prve sablje su Mongolske tj. Krive sablje koje su doneli i Turci Seldzuci
Verovatno su Vizantijci pod tim uticaje probali da kopiraju iste

offline
  • Pridružio: 30 Apr 2008
  • Poruke: 1646

Glavna svrha sablje jeste sečenje i ona zbog toga evoluira. To se može vrlo lepo zaključiti posmatranjem mačeva koji su imali sečiva prilagođena sečenju, na prvom mestu franačke spate i mačevi 10-13. veka. Njihove jabuke su često uske a široke, u 12. i 13. veku bademastog oblika, dok su drške uske kako bi ruka bila stisnuta između nakrsnice i jabuke. Ovo je ograničavalo pokretljivost zgloba šake i primoravalo čoveka da prilikom zaseka povlači sečivo u pravcu kretanja ruke, čime bi se efikasnost sečenja pojačavala. Narodi Azije koji su razvili sablju počeli su da zakrivljuju sečivo kako bi postigli isti efekat. Sličnu stvar možemo primetiti i na indijskim tulvarima, koji i pored zakrivljenog sečiva imaju vrlo ograničavajuću dršku, kako bi taj efekat bio još izraženiji.

Nekoliko primera drški evropskih mačeva namenjenih prvenstveno sečenju:


Drška tulvara:

Ko je trenutno na forumu
 

Ukupno su 835 korisnika na forumu :: 43 registrovanih, 5 sakrivenih i 787 gosta   ::   [ Administrator ] [ Supermoderator ] [ Moderator ] :: Detaljnije

Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 3195 - dana 09 Nov 2023 14:47

Korisnici koji su trenutno na forumu:
Korisnici trenutno na forumu: A.R.Chafee.Jr., Andrija357, ArchaBasha, Areal84, arton, bankulen, Bubimir, cavatina, cenejac111, Dimitrise93, Djole, DPera, FileFinder, havoc995, ikan, Karla, kolle.the.kid, Kubovac, kunktator, Marko Marković, mercedesamg, mile23, moldway, nenad81, nuke92, oldtimer, opt1, pacika, Panter, Pohovani_00, Ripanjac, Sale.S, sasa76, Shinobi, Simon simonović, StepskiVuk, vlad4, VP6919, YugoSlav, zziko, |_MeD_|, šumar bk2, 1107